Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
bbartłomiej - super!
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jakaranda, dzięki. Pogoda coraz gorsza, zdjęć będzie mniej :cry:
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Mnie się zupełnie nie udają zdjęcia w ruchu bezlustrem. A przecież z tego powodu go kupiłam, żeby idąc z psem lub psami nie dźwigać. Dlatego tak podziwiam Twoje zdjęcia.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jakaranda, nie udają się technicznie, czy po prostu nie lubisz robić bezlustrem?
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
bbartlomiej napisał/a:
Jakaranda, nie udają się technicznie, czy po prostu nie lubisz robić bezlustrem?

Technicznie są straszne. Jak na razie - wszystkie wyrzucam, a przecież od kilku lat robię zdjęcia na zawodach agility, gdzie psy osiągają znacznie większą szybkość. I warunki mam w zasadzie komfortowe, bo moje psy zostają w miejscu i biegną na komendę. To nie to samo co ustrzelić w czasie biegu na torze.
Fotografujesz swojego psa patrząc przez wizjer czy korzystając z live view?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jakaranda, 90% w wizjer, tylko z poziomu gruntu patrzę na LCD, bo nie chcę się kłaść na ziemi :-P .

Jeśli u Ciebie problemem jest trafianie w obiekt, bo EVF/LCD robi Ci slideshow, to u siebie w Panasonicu GX8 i Olympusie EM-1 odkryłem, że:
- przy pełnej prędkości kl/s EVF/LCD wyświetla dopiero co zrobione zdjęcie, więc właściwie nic nie widać, bo masz slideshow z przeszłości, a nie to, co się dzieje teraz
- przy niższej przędkości kl/s EVF/LCD zachowuje się jak OVF i pokazuje (pewnie z minimalnym opóźnieniem) to, co masz przed aparatem. Jak lustrzanka.

W drugim przypadku tracisz klatki na sekundę, ale jednak da się opanować kadrowanie, jak w SLR.

Dodatkowo zauważyłem, że niestety C-AF działa gorzej niż w lustrzankach. Niby E-M1 ma PDAF na matrycy, ale wcale nie ma lepszych wyników niż mój starutki Canon 5D. A to 8 lat różnicy... Nie używam trackingu - albo centralny punkt, albo wszystkie punkty z automatycznym wyborem.

Jeśli chodzi o naświetlanie, to tu nie zauważyłem problemów. Głównie korzystam z S-OVF, czyli nie widzę ekspozycji w EVF, ufam światłomierzowi i intuicji (daję korekty). Robię w RAW i poprawki nanoszę już w Lightroomie.
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
bbartłomiej - dzięki za porady. Zmniejszę prędkość kl/sek, bo dotychczas robię na pełnej szybkości.

Z C-AF nie korzystam ani w Olympusie ani w Pentaxie, ani we wcześniejszych aparatach. Dopiero w D7200 C-AF daje radę. W innych aparatach, również pożyczonych, używałam S-AF, przewidywanie gdzie pies się znajdzie i seria. Dawało radę nawet E-510, który miał tylko 3,5 kl/sek .

W K 5II, w Olympusie i wcześniejszych - też tylko punkt centralny. Na automatycznym wyborze się kiedyś nacięłam. To był pożyczony 450D. Łapał ostrość na loży szyderców (bo mu się nie ruszała) zamiast na psie.

Jeśli chodzi o naświetlanie, też pozostawiam to światłomierzowi i potem ewentualnie koryguję. LR niestety, nie kupiłam jak był w wersji pudełkowej. Teraz żałuję. Używam DxO i Gimpa. Szkieł na razie też innych nie kupię, bo nie chcę dostać pozwu o rozwód lub ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Najistotniejsze chyba jest zmniejszenie szybkości serii. Mam nadzieję, że w czasie weekendu to sprawdzę.

Dzięki :-B :-B
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jakaranda, właśnie odkryłem jak w E-M1 włączyć tracking, będę próbował następnym razem. Wrzuć swoje efekty jak potestujesz.
Dodatkowo przy max prędkości E-M1 nie przeostrza w C-AF - może i u Ciebie jest ten sam problem?

 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
bbartłomiej - mam bezlustro o dwie klasy niżej - OM -D 10 mk II ale pewnie nie to jest przyczyną, że w kwestii psów w ruchu nie mogę się z nim dogadać. Jeszcze sobie z instrukcją posiedzę i może coś więcej mi się uda. Tylko żal tych zdjęć - mały rudy piesek na rżysku po kukurydzy, w promieniach zachodzącego słońca :-( Do powtórki za rok.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Jakaranda, niestety Olympus daje PDAF tylko w E-M1. A to pomaga w C-AF. Niby nikt się nie skarży na szybkość S-AF, ale sam S-AF czasem to za mało. Poćwicz z pułapką ostrości, powinno dać sensowne rezultaty.
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Oczywiście, jeszcze poćwiczę. Po to kupiłam takie maleństwo, żeby używać. Jeszcze mam tam sporo do opanowania. S-AF jest szybki ale właśnie, jak piszesz, to czasem za mało.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Jakaranda. Dzisiaj wszedłem. Super zdjęcia.
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
andyspring - dziękuję .
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Leon
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Poszerzane tylne nadkola, spojler, ksenony, wypasiona tapicerka. No, no... 8-)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
M.K, :-B
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
To zdjęcie, w nieco innej wersji, już tu gościło.

Tę wersję prezentuję z okazji jej zakwalifikowania na wystawę pokonkursową III Międzynarodowego Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE – DEFINITION 2018 w Kielcach:

http://www.bwakielce.art....definition-2018

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
galex, moje gratulacje. Pzdr.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Gratulacje :-B
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
powalos, serdecznie dziękuję.

bbartlomiej, dzięki, a Ozzy super

M.K, rasowe zdjęcie :-)

Jakaranda, fajny ten zbożowy diplodok :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach