BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Basso napisał/a:
bo mi Nikona testowali.

no i tak Ci potestowali ze pozniej musialem tego nikona sprzedawac ;)
wez ze soba 3 bateryjki, rozstaw je ladnie w rzadku i celj z roznych odleglosci (juz nie pamietam tego wzoru.. 50xogniskowa =np w tym przypadku 150cm?) chyba jakos tak to bylo..
pamietaj ze w k-5 masz mozlwiosc rowniez korzystania z mikroregulacji ...
co do sigmy..
kupilem 10-20/3.5 w ciemno, uzywana, zero problemow.
kupilem uzywana 50/1.4 - na gwarancji, rozjezdzala sie w rozne strony wiec wyslalem na kalibracje + wgranie nowego softu bo my w trybie LV w ogole nie chciala ostrzyc.. po kalibvracji jest miod.. no i pozniej w ciemno kupilem sigme 85.1.4 i na szczescie wystarczyla mikroregulacja w body..

[ Dodano: 2011-12-23, 16:04 ]
ps. gdyby ta sigma w pentaxie miala hsm to byl tez ja raczej wybral..
ale poki co nie bede na sile wymienial swojego unlimited'a
 
Basso  Dołączył: 22 Gru 2011
Przetestowali i wysłali do serwisu => problem w tym, że aparat zginął w serwisie. I serwis wraca kasę. Chodź ciężko to było ludziom na NIkoniarze.pl uwierzyć ale tak jest. Wraca kase sklepowi a sklep mi. Mogę czekać na NIkona D7000 następnego ale nie chcę.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Basso, zycze Ci abys nie mial takich przygod w przypadku Pentaxa..
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Mnie ta sigma powaliła jakością obrazka na przysłonach poniżej f2 - mniód, oczywiście do pejzażyków ze względu na ostrość na brzegach średnio się nadaje ;-) Jakość wykonania świetna, waga przesadnie nie przeszkadza, z tym kapryśnym AFem też bym nie przesadzał, ale jeżeli w grę miała by wchodzić reporterka, gdzie ostrość musi być gdzie trzeba, bo nie ma możliwości powtórki to bym się zastanowił. Być może wielkość czujnika centralnego w Pentaxach przy tym kącie widzenia też działa na "-".
Przy zakupie jak nie ma gwarancji trzeba sprawdzić, swoją kupowałem jednak w ciemno, ale K-x ma szerszy zakres regulacji i udało się wprowadzić właściwą korektę, z K-r niestety nie dało rady. Kalibracja obiektywy bez gwarancji w serwisie kosztuje ok 3 stówy z przesyłkami w dwie strony.
Co do tematowych wyborów miałem obydwa, zdecydowanie wolałbym S, wolę to 1,4, 30mm i bdb wykonanie niż plastikowe 35 i 2.4.

Nie na temat, ale podziele się swoimi wątpliwościami -w tej chwili zdecydowałem, zostawić *16-50 ze względu na uniwersalność oraz 77/1.8, ale nie wiem, czy z taką S i 17-70/4 lub 16-45/4 nie było by więcej frajdy z amatorskiej fotografii 8-)
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Cytat
K-x ma szerszy zakres regulacji i udało się wprowadzić właściwą korektę, z K-r niestety nie dało rady


rey, zawsze myślałem że regulacja bf/ff jest ta sama w tych korpusach :shock:
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
paradziqs napisał/a:
gdyby ta sigma w pentaxie miala hsm to byl tez ja raczej wybral..

No to ta 30mm EX ma HSM czy nie, bo w tytule jak byk stoi że jest HSM.

A skoro już jesteśmy przy wyborach DA35/2.4 czy ∑30/1.4 to z tych dwóch wybrałbym FA31Ltd/1.8 :-P

rey napisał/a:
do pejzażyków ze względu na ostrość na brzegach średnio się nadaje

Na f/5.6 jest gorzej niż na f/2?
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
me_how napisał/a:
zawsze myślałem że regulacja bf/ff jest ta sama w tych korpusach

K-x formalnie nie ma mikroregulacji AF z poziomu menu, pozostaje tylko debug mode i inna skala
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
romeoad, http://www.sigma-foto.pl/...hsm,571,pr.html
specyfikacja:
"Uwagi: Napęd HSM posiadają wersje z mocowaniem Canon, Nikon, Olympus i Sigma"
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
me_how napisał/a:
rey, zawsze myślałem że regulacja bf/ff jest ta sama w tych korpusach

Niestety nie...

romeoad napisał/a:
A skoro już jesteśmy przy wyborach DA35/2.4 czy ∑30/1.4 to z tych dwóch wybrałbym FA31Ltd/1.8

Ta, za 3x tyle, może i 31 to świetne szkło, ale swoje kosztuje i nie każdego na nie stać :-/ Poza tym bywają sztuki nie do końca sprawne - opaczni - i jak w Sigmach też trzeba powybierać ;-)

romeoad napisał/a:
Na f/5.6 jest gorzej niż na f/2?

No lepiej, ale nie do końca ;-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Eeee, myślałem że już się nauczyli wstawiać HSM w mocowanie K i wstawili je w 30mm, a tu lipa.

Zostaje jeszcze FA35/2 oraz Samyang 35/1.4 - tu przynajmniej problem z ff/bf odpada.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
romeoad napisał/a:
Eeee, myślałem że już się nauczyli wstawiać HSM w mocowanie K i wstawili je w 30mm, a tu lipa.

Zostaje jeszcze FA35/2 oraz Samyang 35/1.4 - tu przynajmniej problem z ff/bf odpada.

Bo nauczyli się. To stary obiektyw jest i niestety nie planują jego odświeżenia. Z 35/2 mogą być takie same problemy jak z każdym obiektywem AF. Sam mam teraz dwa zoomy standardowe i zastanawiam się nad zamianą. Z K100D trzeba by na nią pewnie bardzo uważać, ale z K-7 praca AFu powinna być całkiem komfortowa.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
romeoad napisał/a:
Eeee, myślałem że już się nauczyli wstawiać HSM w mocowanie K i wstawili je w 30mm, a tu lipa.

Ta 30ka to stara konstrukcja. Była taka seria szkieł z HSM w "poważniejszych" systemach, a w P. był tylko śrubokręt.
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
No i nabyłem 30kę Sigmy. Jestem bardzo zadowolony, po korekcie kalibracyjnej ostrzy w punkt praktycznie za każdym razem. Cudeńko nie jest wcale tak dużo cięższe i większe od Unlimiteda. I nie jest wcale głośne, mimo braku HSM. Ot takie pierwsze wrażenia na gorąco.

Tylko teraz będzie trzeba się przeprosić z Unlimitedem i znaleźć mu nowego Pana ;-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Dzięki uprzejmości kolegi z forum 30 mam i ja. Na obu moich korpusach nie zauważyłem potrzeby korekty. Na K-7 pewnie zmierza do celu i przeostrza przy delikatnym przekadrowaniu. AF przy podglądzie na żywo pokrywa się z fazowym i działa bardzo sprawnie, czego nie mogę powiedzieć o mojej HSMowej 50-150. Spory kąt obrotu pierścienia ostrości jak w starych obiektywach AF ułatwia ręczne ostrzenie, ale za to na K100D AF wyraźnie wolniejszy. Na K-7 nie ma się czego wstydzić przy silnikach ultradźwiękowych jeśli chodzi o prędkość, odgłos pracy AF nie jest zbyt wysoki nawet przy przejechaniu całego zakresu. Pierścień ostrości pracuje płynnie i z przyjemnym oporem.

P-TTL przestrzelałem na różnych odległościach, problemów nie zauważyłem. Ogniskową przekazuje także prawidłowo. MTFów i danych do korekcji oczywiście już nie.

W pełni otwarta całkiem użyteczna, przymknięta do F2 już całkiem, całkiem. No może poza winietowaniem i rogami kadru - DA40 to nie jest. A już szczególnie jeśli chodzi o wielkość i ciężar, ale zestaw z K-7 całkiem nieźle wyważony, a i tak mniejszy niż zoomy F2.8/4, także tragedii nie ma.

Raczej nie prędko będę miał okazje sprawdzić ją w normalnych warunkach, ale jestem dobrej myśli :-)
 
Basso  Dołączył: 22 Gru 2011
Ma już tą sigmę :) Po mikrokorekcie +7 celuje idealnie -> zawsze tam gdzie chce. Szybki -> to pierwsze co zauważyłem po wpięciu w body w sklepie. Potem robiłem wieczorem 19-20 no to przy takim świetle tak celował, że jestem zszokowany. Na drugi dzień testy w pochmurny i ciemny dzień => MIÓD.

Jedyna bolączka co zauważyłem, to na pełnej dziurze aberuje na brzegach, szczególnie jak jest celowane tak powyżej 3 metrów.

Miłe zaskoczenie robiąc fotki na pełnej dziurze w nieskończoność (testowałem) => no pięknie. Wcześniejsze szkło N 35mm 1.8 było nie bardzo do użycia.

Największe zaskoczenie, że celuje powyżej 5 metra w jakiś "mały przedmiot" i co ? I super. Na razie leje i leje i pochmurno, zatem jak w takich warunkach i w domu przy żarówie tak pięknie działa no to jest na prawdę świetna sprawa.

Polecam każdemu.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
rey napisał/a:
do pejzażyków ze względu na ostrość na brzegach średnio się nadaje

To i po pejzażowym przymknięciu te brzegi się nie poprawiają? A ja myślałem, że ostrość poza centrum to problem przy szerokich przysłonach. W ogóle to dziwny obiektyw - w testach niespecjalnie wychodzi, ale ludzie sobie go bardzo chwalą.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Po przymknięciu do F8 brzegi wyraźnie się poprawiają, choć nadal narożniki zostają w tyle. Jako, że spada ostrość w centrum, kadr jako całość się wyrównuje.
http://farm8.staticflickr...c3fc332e0_b.jpg

Jak na obiektyw stałoogniskowy tak sobie też radzi z aberracją chromatyczną.
http://farm8.staticflickr...ffe8bba59_b.jpg

Ogólnie po kilku dniach jej używania muszę się zgodzić z obserwacjami w teście na photozone. Nie jest to jakiś wybitny obiektyw jeśli chodzi o optykę - DA40 produkuje zdecydowanie lepszy obrazek. Natomiast dość uniwersalna ogniskowa, duża jasność i solidna magnezowa obudowa Sigmy EX w tej cenie sprawia, że jest ciekawą propozycją chyba na każdym mocowaniu. U mnie zostanie jako jasne uzupełnienie DA16-45 i tylko zastanawiam się czym załatać dziurę w budżecie po jej zakupie :-/
http://farm8.staticflickr...e5d693121_b.jpg
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Czyli wychodzi na to, że jej podstawową/jedyną zaletą (nie licząc budowy) jest jasność. Nie może być za bardzo traktowana jako wybitnie ostra stałka do duuuużych powiększeń. Szkoda, bo trzeba będzie się chyba zaopatrzyć w DA35 2.8 a tak często przydało by się to 1.4 :-/
No chyba, ze mimo wszystko można uznać, że rozdzielczość tej sigmy będzie lepsza od S 17-50 2.8?
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Ekajana napisał/a:
To i po pejzażowym przymknięciu te brzegi się nie poprawiają? A ja myślałem, że ostrość poza centrum to problem przy szerokich przysłonach. W ogóle to dziwny obiektyw - w testach niespecjalnie wychodzi, ale ludzie sobie go bardzo chwalą.

Nie jest tak źle, do amatorskich zastosowań i nie tylko po przymknięciu do f5,6 już może być i na brzegach, do większych formatów lepiej pomyśleć o FA35/2(DA35/2,4) lub 31/1.8, kt już od pełnej przysłony jest równy i ostry w pełnym kadrze ;-)

Ekajana napisał/a:
Czyli wychodzi na to, że jej podstawową/jedyną zaletą (nie licząc budowy) jest jasność

Nie tylko ;-)
Ostrość w centrum i kontrast, jakość wykonania. Mniejsze CA na pełnej od FA35/2, kt miałem. Jeżeli pełnych przysłon używasz do centralnych motywów, a po lekkim przymknięciu na przecięciach linii trójpodziału jest naprawdę przyzwoicie ;-)

DA35/2.8 kupiłbym tylko dla jakości wykonania i macro, jeżeli nie zależało by mi na świetle. Jakość obrazka również na wysokim poziomie rzecz jasna B)
 

mDziekan  Dołączył: 18 Lis 2008
Mam i ja od wczoraj 30tkę. Biłem się z myślami czy brać coś pentaxowego czy też Sigmę, ostatecznie wziąłem S (Pentax 35/5 chora cena w PL, tym bardziej wysokie progi dla 31/1.8) która wygrała dla mnie jednak z zacnym plastikowym P 35/2.4 -czy słusznie czas pokaże, jak zawiedzie sprzedam, kupię Pentaxa, a za różnicę impreza ;-)

Sigma skusiła mnie światłem i charakterystyką, której minusy nie przeszkadzają mi w moich zastosowaniach dla tego szkła. Brzegi nieraz się trochę przytnie (choćby do tych 35mm :p), obiekty najczęściej będą blisko centrum kadru, a oprócz posiadania przysłony 2.4 przy której S wcale nie gorzej odcina obiekt od tła, mogę się jeszcze cofnąć o ponad działkę.
Obiektyw jest z PL więc niezła gwarancja i komfortowa w miarę szybka kalibracja też miały znaczenie (przy 10-20 i jej głębi ostrości można to było to olać, ale przy tym obiektywie to już ważne)

Teraz trochę o samym szkle:

Zbudowane ładnie, chociaż gładka i połyskliwa więc inna zupełnie "fakturą" od 10-20.
Mniejsza niż myślałem, wielkością podobna do Nikkora 50/1.4, dość ciężka jak na wielkość, ale ogólnie waga akurat.

1.4 użytecznie w centrum, gdy autofocus trafi, bardzo ostro. Brzegi gorsze, ale moim zdaniem do normalnej pracy zgodnej z przeznaczeniem szkła tragedii nie ma.

Autofocus mnie faktycznie martwi, przy słabszym świetle bywa ciężko, czasem za obiektem, czasem przed...ale dość często jednak trafia :->
Na K200D nie mam żadnej możliwości kalibracji, ale tak sobie myślę że chyba go dla wszystkiego wyślę...

Jeśli focus będzie współpracował, obiektyw super. Ładnie rozmywa i ma uniwersalną ogniskową.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach