Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
MariuszR napisał/a:
może się nie znam ale 10 mln pxl to wojna na pixele - jakim szkłem da się to wykozystać? Do 10 mln to musza być szkła o kosmicznej ostrości, 6mln to już problem bo szkła musza mieć pewnie z 60 linii minimum rozdzielczośc zeby matryca była wykozystana na maxa a to dają takie średniaki dedykowane do cyfry za 1500zeta (nie mniej) i ewentualnie szkła z czasów kiedy jakość optyki była ważniejsza od wodotrysków body (zaissy, takumary itp z lat 70-80, te nadają się już nawet do 8mln matryc) ... szkła nadające się tak naprawdę do 10mln matryc kosztują majątek i jak się podepnie sredniaka za 1500zł to pewnie tak samo można by podpiąc do 6mln matrycy i zinterpolować do 10 i bedzie to samo ... moim zdaniem do matryc wielkosci APS 8mln pxl to max wypas a i 6 mln matryce ciezko zadowlic jakims szkłem

Do konca tak nie jest i z tego co wiem szkla stale spoko dochodza do 10mln, 10mln daje 22x33cm w 300dpi wiec nie kosmos. 6mln to okolo 50 lini max
Alek
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z obliczeń mi wychodziło, że dla 6mln dla pełnego wykorzystania mozliwości matrycy potrzebne jest szkło o rozdzielczości minimum 65 linii to dla 10mln granica ta będzie na poziomie 83 linie.
 
MariuszR  Dołączył: 14 Sie 2006
no tak zdaje się że jest ... z testów jakie widziałęm to matryca 6mln daje ok 30 lini i nie przeskoczysz tego a szkło potrzebne do tego musi mieć te 60 linii rozdzielczości ... jezeli potrzebujemy 80 lini to no właśnie bo garstka szkiełek dogodzi matrycy... albo tych bardzo drogich albo perełek z dawnych lat ... 10 mln jest dla konesera
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
MariuszR napisał/a:
no tak zdaje się że jest ... z testów jakie widziałęm to matryca 6mln daje ok 30 lini i nie przeskoczysz tego a szkło potrzebne do tego musi mieć te 60 linii rozdzielczości ... jezeli potrzebujemy 80 lini to no właśnie bo garstka szkiełek dogodzi matrycy... albo tych bardzo drogich albo perełek z dawnych lat ... 10 mln jest dla konesera

Tyle tylko ze jak zrobisz np A3+ z 10 a 6mln bedzie roznica widoczna.
tak liczac to jaka jest rozdz. skanu z Miniolty 5400...?
A jak mailowalem z goscmi co maja D2x i D70 to roznica na A4 juz widac a im wieksze zdjecie tym jest ona wieksza. Poza tym dochodzi komfort kadrowania wiec ja osobisci robiac slajdy i skanujac trzymam sie max 100 ASA ale warto....wiec szumy dla ASA 800+ mnie nie intersuja
Alek
 
MariuszR  Dołączył: 14 Sie 2006
tak, ale zauważ że piszemy o rozdzielczości szkieł ... bo one determinują przydatnośc matrycy 10 czy 12 mln pxl
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
MariuszR napisał/a:
tak, ale zauważ że piszemy o rozdzielczości szkieł ... bo one determinują przydatnośc matrycy 10 czy 12 mln pxl

10mln to ponoc okolo 69 lini/mm wiec spokojnie sie jeszcze zrobi i widac roznice.
Alek
 
MariuszR  Dołączył: 14 Sie 2006
a szkło do takiej 10-12mln matrycy musi być niezwykle wypasione ... Bo jeżeli przypniesz szkło o rozdzielczości 60 linii to nie zbobaczysz różnicy. Jezeli podpięli do D70 i D2x to samo szkło ale z najwyższej półki to różnica bądzie bo możliwości tego szkła będą wieksze niż 6 mln matrycy ... wtedy róznica będzie zauważalna ... pytanie tylko: skąd kasę na takie szkło i to w szczegóności w systemie nikona? jeśli 10-12 mln matryce nie są dla amatorów bo nie stać ich na szkła, więc czy chodzi o wojnę na pixele miedzy firmami?

[ Dodano: 2006-08-17, 14:33 ]
Alek 69 linii to do 6mln pxl ... do 10 mln niestety musisz mieć min 80 linii ... popatrz na przykład na wykresy MTF na www.photodo.com i zobacz jakie szkła mają 80 linii a potem jak znajdziesz tę garstkę szkieł to zobacz ile kosztują ... tak to jest już z matrycami wioelkości APS gdzie wykozstuje się generalnie środek szkła
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Z obliczeń mi wychodziło, że dla 6mln dla pełnego wykorzystania mozliwości matrycy potrzebne jest szkło o rozdzielczości minimum 65 linii to dla 10mln granica ta będzie na poziomie 83 linie.


Jest jedno "ale" - każdy z pikseli matrycy CCD jest czuły na tylko jedną składową RGB. Więc nawet jeśli obiektyw nie zapewni rozdzielczości odpowiedniej dla matrycy, to jakiś zysk i tak będzie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek, grasz poniżej pasa ;-) Ja tam lubie sobie poczytać o l/mm, to po prostu inne hobby :-D :-D :-D
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
MariuszR jesli ktos kupuje aparat z wyzszej polki za powiedzmy 4000-6000PLN (zapewne w tych granicach bedzie kosztowal K10D) i do niego dokupi obiektyw za 500zlotych to chyba sie mija z celem - oczywiste jest, ze jesli ktos kupuje taki aparat to albo a)jest bogatym burzujem, wtedy go bedzie stac ii na drozszy obiektyw, b) zarabia robiac zdjecia - wtedy bedzie musial dokupic lepszy obiektyw, bo .. no chyba nie musze pisac dlaczego. Jakiekolwiek c) , d) itd. by sie nie dodalo to kupujac drogi aparat trzeba do niego dokupic lepszy obiektyw - to jest logiczne ii tak bylo przeciez jeszcze za czasow analogowych. Tak samo jak np. budujac duzy dom spać w nim na sianie, bo zabrakło na łóżka albo zostawiać wychodek na zewnątrz, bo zabrakło na wykończenie łazienki. Tak samo kupujac mercedesa nie oszczedza sie raczej na oponach jezdzac w zime na letnich. Tak samo kupując aparat za 4000-6000PLN nie powinno sie raczej oszczedzac na obiektywie.

Tu po prostu trzeba sobie odpowiedziec na pytania - czy 10mln pix jest mi potrzebne czy nie - czy potrzebny jest mi obiektyw, który pozwoli w pelni wykorzystac te 10mln pix czy nie - jesli odpowiedz brzmi "TAK" albo tym bardziej "SA MI NIEZBĘDNE, BO TO JEST MOJA PRACA" to wtedy nie patrzy sie, ze taki zestaw kosztuje duzo tylko np. bierze kredyt or something ii taki zestaw kupuje. Oczywiscie zakladajac, ze nie ma zadnej rownowaznej alternatywy. Jesli natomiast odpowiedz brzmi "TAK, ALE NIE KUPIE BO ZBYT DROGO", to chyba znaczy, ze tak naprawde nie jest mi taki zestaw potrzebny.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
MariuszR napisał/a:
a szkło do takiej 10-12mln matrycy musi być niezwykle wypasione ... Bo jeżeli przypniesz szkło o rozdzielczości 60 linii to nie zbobaczysz różnicy. Jezeli podpięli do D70 i D2x to samo szkło ale z najwyższej półki to różnica bądzie bo możliwości tego szkła będą wieksze niż 6 mln matrycy ... wtedy róznica będzie zauważalna ... pytanie tylko: skąd kasę na takie szkło i to w szczegóności w systemie nikona? jeśli 10-12 mln matryce nie są dla amatorów bo nie stać ich na szkła, więc czy chodzi o wojnę na pixele miedzy firmami?

[ Dodano: 2006-08-17, 14:33 ]
Alek 69 linii to do 6mln pxl ... do 10 mln niestety musisz mieć min 80 linii ... popatrz na przykład na wykresy MTF na www.photodo.com i zobacz jakie szkła mają 80 linii a potem jak znajdziesz tę garstkę szkieł to zobacz ile kosztują ... tak to jest już z matrycami wioelkości APS gdzie wykozstuje się generalnie środek szkła

Hehe, i tu jest wlasnie caly bajer z Pentaxem, bo do cyfranek podepniesz i bedziesz mogl uzywac szkiel z bagnetem K z dawnych lat za te kilkaset zlotych. A wiekszosc z nich bezproblemowo poradzi sobie z rozdzielczoscia odpowidnia do matrycy 10 MPix:
http://www.takinami.com/y...test/index.html
A jak bedzie trzeba szkla AF o odpowiedniej rozdzielczosci, to dobre stalki, oraz gwiazdki (F* i FA*) czy limitedy nie zawioda - oczwyscie za odpowiednia cene. Ewentualnie zostana dedykowane do mniejszej matrycy szkla z serii DA, ktore tez poradza sobie z podwyzszona rozdzielczoscia matrycy i beda tansze od gwiazdek czy limitedow ;-)
 

psyt  Dołączył: 19 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Hehe, i tu jest wlasnie caly bajer z Pentaxem, bo do cyfranek podepniesz i bedziesz mogl uzywac szkiel z bagnetem K z dawnych lat za te kilkaset zlotych.


Sylwiusz, lepiej nie rozpowiadaj tego ciagle, poniewaz niedlugo sie okaze, ze te szkla jednak przestanal byc tanie... ;-)
Kto wie co dobre ten wie, a inni natomiast tez wiedza swoje i tak jest dobrze!
Kazdy ma co chce lub bedzie mial..., a potem to juz nie ma wyboru!
Poprostu trzeba robic zdjecia i wszelkie dyskusje przeniesc do galerii :-P
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
psyt napisał/a:
Kto wie co dobre ten wie, a inni natomiast tez wiedza swoje i tak jest dobrze!
Kazdy ma co chce lub bedzie mial..., a potem to juz nie ma wyboru!


Chyba stracilem watek... :-P :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
MariuszR napisał/a:
a szkło do takiej 10-12mln matrycy musi być niezwykle wypasione ... Bo jeżeli przypniesz szkło o rozdzielczości 60 linii to nie zbobaczysz różnicy. Jezeli podpięli do D70 i D2x to samo szkło ale z najwyższej półki to różnica bądzie bo możliwości tego szkła będą wieksze niż 6 mln matrycy ... wtedy róznica będzie zauważalna ... pytanie tylko: skąd kasę na takie szkło i to w szczegóności w systemie nikona? jeśli 10-12 mln matryce nie są dla amatorów bo nie stać ich na szkła, więc czy chodzi o wojnę na pixele miedzy firmami?

[ Dodano: 2006-08-17, 14:33 ]
Alek 69 linii to do 6mln pxl ... do 10 mln niestety musisz mieć min 80 linii ... popatrz na przykład na wykresy MTF na www.photodo.com i zobacz jakie szkła mają 80 linii a potem jak znajdziesz tę garstkę szkieł to zobacz ile kosztują ... tak to jest już z matrycami wioelkości APS gdzie wykozstuje się generalnie środek szkła

Coz z drugiej strony dziwne ze widac roznice miedzy 10 a 12.8 mln, patrz Nikon D200 i 5D wiec musi takie szklo przenosic taka rozdizelczosc. to w takim razie jak liczyc np rozdizelczosc jak skanowalem slajdy na 5400 dpi....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
> alek: w takim razie jak liczyc np rozdizelczosc jak skanowalem slajdy na 5400 dpi....
_________________

na 5400 dpi to liczyłeś mikrodrobiny barwnika w emulsji :mrgreen: ;-)
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
MariuszR jesli ktos kupuje aparat z wyzszej polki za powiedzmy 4000-6000PLN (zapewne w tych granicach bedzie kosztowal K10D) i do niego dokupi obiektyw za 500zlotych to chyba się mija z celem - oczywiste jest, ze jesli ktos kupuje taki aparat to albo a)jest bogatym burzujem, wtedy go bedzie stac ii na drozszy obiektyw, b) zarabia robiac zdjecia - wtedy bedzie musial dokupic lepszy obiektyw, bo .. no chyba nie musze pisac dlaczego. Jakiekolwiek c) , d) itd. by się nie dodalo to kupujac drogi aparat trzeba do niego dokupic lepszy obiektyw - to jest logiczne ii tak bylo przeciez jeszcze za czasow analogowych. Tak samo jak np. budujac duzy dom spać w nim na sianie, bo zabrakło na łóżka albo zostawiać wychodek na zewnątrz, bo zabrakło na wykończenie łazienki. Tak samo kupujac mercedesa nie oszczedza się raczej na oponach jezdzac w zime na letnich. Tak samo kupując aparat za 4000-6000PLN nie powinno się raczej oszczedzac na obiektywie.

Tu po prostu trzeba sobie odpowiedziec na pytania - czy 10mln pix jest mi potrzebne czy nie - czy potrzebny jest mi obiektyw, który pozwoli w pelni wykorzystac te 10mln pix czy nie - jesli odpowiedz brzmi "TAK" albo tym bardziej "SA MI NIEZBĘDNE, BO TO JEST MOJA PRACA" to wtedy nie patrzy się, ze taki zestaw kosztuje duzo tylko np. bierze kredyt or something ii taki zestaw kupuje. Oczywiscie zakladajac, ze nie ma zadnej rownowaznej alternatywy. Jesli natomiast odpowiedz brzmi "TAK, ALE NIE KUPIE BO ZBYT DROGO", to chyba znaczy, ze tak naprawde nie jest mi taki zestaw potrzebny.

Skad cena 6000zl ?
jak ma byc za 1000$ z kitem....:)
a dwa wlasnei w Pentaxie mozna kupic niektor super szkielka za b mala kase wiec tym bardziej sie to oplaca a dochodzi jeszcze stabilizacja w tym wszystkim.
Nie moze kosztowac K10D wiecej niz 4000zl bo sprzedaz w Polsce by byla znikoma, to aparat w cenie D80

[ Dodano: 2006-08-18, 10:21 ]
zorzyk napisał/a:
> alek: w takim razie jak liczyc np rozdizelczosc jak skanowalem slajdy na 5400 dpi....
_________________

na 5400 dpi to liczyłeś mikrodrobiny barwnika w emulsji :mrgreen: ;-)

ale roznica jest i sczerez mowiac z najlespzych szkiel na A3+ , widzialem zdjecia, ostatnio mialem wystawe ze znajomymi i wciaz skan ze slajdu an 4000/54000dpi w skanie scan linear i odpowiedniej obrobce wychodzi b dobrze na zdjeciach

ja jak kupie to min 10mln lustrzanke, na mniej nawet nie patrze
 
MariuszR  Dołączył: 14 Sie 2006
mam nikona LS 50 to w velvi 50 da się wskanować do ziarna

[ Dodano: 2006-08-18, 10:39 ]
właśnie o to chodziło, sama matryca nie załatwia sprawy ... szkła najważniejsze
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
MariuszR napisał/a:
mam nikona LS 50 to w velvi 50 da się wskanować do ziarna

[ Dodano: 2006-08-18, 10:39 ]
właśnie o to chodziło, sama matryca nie załatwia sprawy ... szkła najważniejsze

hej
da sie wskanowac ale nie o to chodzi zeby patrzec na 100% crop ale jak ustwisz np A3+ w 300dpi to ziarno jest pomijalne w wydruku a o to chodzi a ne klikanie w nieskonczonosc 100% czy wiecej. CO wiecej zwroc uwage ze nawet jak jest minimalne ziarno to i tak to lepiej wyglada na wiekszych odbitakch, A3+, niz np interpolacja, zupelnie inna struktura obrazu jest
PS Polcesz tego Nikona?Sam sie przymierzam
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Alek napisał/a:
Nie moze kosztowac K10D wiecej niz 4000zl bo sprzedaz w Polsce by byla znikoma, to aparat w cenie D80

To raczej aparat w klasie D200, więc cena może być podobna. Co oczywiście nie oznacza, że do premiery K10D cena D200 może oscylować w granicach 4.5K PLN

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach