dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkosa przepis na xtola
Kiedys czytalem opis alkosa jak przygtowac dlugowieczny koncentrat xtola. Nie moge tego znalezc. Czy moglbym rzeczonego poprosic o krotki wyklad. Pisze tutaj, co by dla potomnosci zostalo.

I jeszcze jedno. Generalnie jestem leniwy, a najbardziej meczace jest kombinowanie i podejmowanie decyzji. Podobaja mi sie efekty z xtola, dlatego wymyslilem sobie, ze bedzie to moj wywolywacz uniwersalny - polowa roboty z glowy. W lodowce mam jeszcze pare delt, timaksow i troche trixow do wywolynia. W przyszlosci tez bede oscylowal w tych obszarach. Czy xtol to dobry wybor?

dzerry
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dobry :-) , chociaz osobiscie sklaniam sie powoli w kierunku czegos z bardziej wyraznym, 'ziarnistym' ziarnem, cos jak rodinal, tylko dajace wieksza czulosc...

A przepis to taki, ze po prostu rozpuszcza sie pakieciki na 2,5l i rozlewa do 5 butelek ze sprezynka (po Grolshu :-) ) Potem rozrabia sie odpowiednio...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
A ile taki koncentrat w 'butelce z maszynka' wytrzymuje?

j.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dłuuuugo :-)

(abo ja wiem? Mi normalny xtol stał rok w plastiku, w ciemnej szafie... 8-) )
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Tym razem odgrzeje jeszcze starszy watek. Mam zamiar rozcienczac x-tola. I nasuwają mi sie 2 pytania:
1. Co tak naprawde daje rozrobienie paczuszek xtola w 2.5l wody a nie w 5l, czy chodzi tylko o zaoszczedzenie miejsca na składowanie całego jarmarku?
2. Zakładam, ze rozciencze xtola w 2.5l, i pozniej chce wywoływać w roztworze 1+1, do koreksu potrzebuje 600 ml roztworu wiec potrzebuje 300+300, ale pamietajac ze stok musze podzielic jeszcze na 2 to wychodzi, 150+300, wiec pytanie brzmi jak dobrac stosunki zeby wyszlo mi te potrzebne 600 ml bo sie pogubilem?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
kefa napisał/a:
jak dobrac stosunki zeby wyszlo mi te potrzebne 600 ml bo sie pogubilem?

600ml:
- 150ml stocka [czyli tego 2,5l]
- 450ml wody
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Ale czy to daje żądany roztwór 1+1?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kefa napisał/a:
Co tak naprawde daje rozrobienie paczuszek xtola w 2.5l wody a nie w 5l, czy chodzi tylko o zaoszczedzenie miejsca na składowanie całego jarmarku?


Tak. Plus teoretycznie zywotnosc.

kefa napisał/a:
Zakładam, ze rozciencze xtola w 2.5l, i pozniej chce wywoływać w roztworze 1+1, do koreksu potrzebuje 600 ml roztworu wiec potrzebuje 300+300, ale pamietajac ze stok musze podzielic jeszcze na 2 to wychodzi, 150+300, wiec pytanie brzmi jak dobrac stosunki zeby wyszlo mi te potrzebne 600 ml bo sie pogubilem?


Ja to myslalem tak: dla 600ml 1+1 potrzebuje 300ml wywolywacza, wiec biore pół tego koncentratu - 150ml, dolewam tyle samo wody - 150ml i mam 300ml normalnego xtola. Teraz tylko przepisowe 300ml wody i gotowe :-)

[ Dodano: 2009-01-09, 22:23 ]
mygosia napisał/a:
600ml:
- 150ml stocka [czyli tego 2,5l]
- 450ml wody
kefa napisał/a:
Ale czy to daje żądany roztwór 1+1?


Tak, ale tą metodą sam się gubiłem ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ludzie - ja miałam farmakologię i takie pierdółki, to z zamkniętymi oczami robię ;-)

Trochę ciężejidzie mi wyliczanie w pamięci ile wody dolać do formaliny 45%, aby otrzymac roztwór 5%.

Do bardzij skomplikowanych - muszę sobie rozrysować :-D
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja zawsze licze tak. Zaczynam od wymaganego roztworu - czyli na przyklad 600 ml. Wiem, ze bede rozcienczal 1+3 na przyklad. Dziele 600 na 4 i wychodzi mi, ze potrzebuej 150 normalnego stocka. Odlewam 75ml koncentratu i dolewam wody do 600ml.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Ludzie - ja miałam farmakologię i takie pierdółki,


W podstawówce byłem olimpijczykiem z chemii i jakos mi nie pomogło :-P
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Cytat
Ja to myslalem tak: dla 600ml 1+1 potrzebuje 300ml wywolywacza, wiec biore pół tego koncentratu - 150ml, dolewam tyle samo wody - 150ml i mam 300ml normalnego xtola. Teraz tylko przepisowe 300ml wody i gotowe :-)
to mi wiele wyjaśnia, więc żeby otrzymać 1+3 potrzebuję 150 ml wywolywacza biorę zatem 75 ml koncentratu dolewam 75 ml wody a na koniec 450 ml wody juz?
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Ja miałam plan zrobić xtola na alkosa, ale podumałam i wydumałam, że kiepska ze ścisłych jestem, butelki mam, miejsce mam... to niech będzie to 5l :-D Teraz tylko stock albo 1+1, coby proces uprościć w każdym calu :)

 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
dzerry napisał/a:
Odlewam 75ml koncentratu i dolewam wody do 600ml.
o właśnie :-D
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
mygosia napisał/a:
ja miałam farmakologię i takie pierdółki, to z zamkniętymi oczami robię ;-)
a ja miałem matematykę w podstawówce ;-)

[ Dodano: 2009-01-10, 15:42 ]
dzerry, takich metod to dopiero na polibudzie uczą :mrgreen:
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
A ja przed każdym wołaniem sobie rozrabiam na nowo wywoływacz. Dlatego, że wołam rzadko, nawet bardzo. I pytanie mam takie odnośnie tego:
Czy (przy założeniach, że mam dokładną wagę i naczynia) są jakieś aspekty przeciw takiemu postępowaniu?
*puf*

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
j+ napisał/a:
Czy (przy założeniach, że mam dokładną wagę i naczynia) są jakieś aspekty przeciw takiemu postępowaniu?

Takie, ze proszek z xtola moze nie byc calkowicie jednorodny. To mi tylko do glowy przyszlo :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan napisał/a:
j+ napisał/a:
Czy (przy założeniach, że mam dokładną wagę i naczynia) są jakieś aspekty przeciw takiemu postępowaniu?

Takie, ze proszek z xtola moze nie byc calkowicie jednorodny. To mi tylko do glowy przyszlo :-P


Bo tak dokładnie jest - przenigdy nie wolno gotowych proszków dzielić na wadze!
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Heh, takie proste, a nawet o tym nie pomyślałem ani przez chwilę :-)
No nic, następnym razem rozrobię już całość. Dzięki.
*puf*

 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
alkos napisał/a:
5 butelek ze sprezynka (po Grolshu :-) )


Ech, ciężki wieczór się zapowiada, bo takiej butelki w piwnicy niestety nie uświadczę, zatem zasuwam do monopolu :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach