3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Na mrozie to ja miałem takie wyniki:
K200D -16 - 1h
-10 - 4h
-8 - 5h

GX20 - 13 - 1h
-5 nieco ponad 5h.
Do tego obiektyw SIGMA 150-500 i często statyw i głowica GOLDPHOTO.
Problemów nie miałem ale stosuję zasadę stopniowego schładzania i ogrzewania czyli wychodząc na duży mróz wynosze najpierw sprzęt do piwnicy czy wiatrołapu gdzie temperatura jest pośrednia. Podobnie jak wracam. Jezeli się spieszę to w samochodzie wyjmuje sprzęt z plecaka.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
dziś spacer ponad 1h z k10d i plecakiem szklarni (kit, sigma apo 70-300, i 5 manuali)

rekawiczki dawały jakąs ulgę w tym wietrze, czapka i kaptur na głowie, ale ostrzenie niewyszło tak jak bym chciał na kilku fotkach

photome pisze -5C
termometr za oknem przed moim wyjściem "mówił" -10C, wszystko było by ok gdyby nie ten wicher i śnieg podnoszony z ziemi, przy zmianie słoików niezbyt przydatne to warunki

ogólnie jak już musi być ZIMA to prefruję coś ok -3C i bez wiatru pogodę

a najlepiej +30C i zimne piwko :mrgreen:
 

kszysztofor  Dołączył: 21 Kwi 2009
no to ja wsadze łyżke dziegciu w ten miód.....dzisiaj -12 czesta zmiana temperatur ciepło zimno i tak pare razy....po pierwsze nie równe zdjęcia seryjne ,migawka nie trzymała czasów....próba zmiany iso i lipa wyswietlacz tylny tak szybko ginie że nie ma możliwości ...po ogrzaniu w domu wszystko wraca do normy........ale i tak upolowałem niezłego dziecioła haha
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
kszysztofor napisał/a:
nie równe zdjęcia seryjne
to może być wynik działania mechanizmu przysłony - lekko zaolejona w "normalnych" warunkach będzie ok, po schłodzeniu może być niezły leniwiec.
kszysztofor napisał/a:
próba zmiany iso i lipa wyswietlacz tylny tak szybko ginie
zmiany ISO widać w wizjerze
A szybkie i znaczące zmiany temperatur - cóż, tego nie lubią mechanizmy, a spowodowanej tym zmiany wilgotności względnej - ani mechanizmy, ani elektronika, ani optyka.
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
A ja dzisiaj 2 godzinny spacer w -10st.C. Zrobilem ze 40jpg+raw na manualnych stałkach. Bateria phottixa (tydzień od ładowania, zrobione miała z 80 fot). Wszystko dalej działa. Mnie boli szyja.
 

kszysztofor  Dołączył: 21 Kwi 2009
Kiwak....nie chce mi sie rospisywac na wszystkie wątki...ale jedynie że sprzęt wcale nie jest tak niezawodny jak sie rozpisują forumowicze.....co nie znaczy że jest the best
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Niezależnie od tego, czy się forowicze rozpisują na ten temat, czy nie, nic nie jest całkowicie niezawodne :-P
Poza tym, ja po prostu wskazałem Ci możliwe przyczyny Twoich problemów; każdy sprzęt, każde wszystko w ogóle ma swoje ograniczenia i każde wszystko potrzebuje jakiejś opieki. To taka podpowiedź była. Zresztą nasz język też pewnej opieki wymaga...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
kszysztofor napisał/a:
po pierwsze nie równe zdjęcia seryjne ,migawka nie trzymała czasów
szczególnie przy czasach 1/20 - 1/100 :?:
 
sdacy  Dołączył: 10 Gru 2009
Zimno... Niska temperatura.
Witam,
mam dzisiaj możliwość fotografowania gwiazd. Jest około - 18 stopni. Jest piękna pogoda :)
Aparat będzie narażony na tę temperaturę przez około godzinę. Mowa tu o GX - 20 i Pentax P30, a mój kolega ma D700. Czy ktoś pracował już w takich warunkach??? Czy mam się czegoś obawiać czy raczej mam być spokojny???
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ja dzisiaj byłem na tych mrozach ponad godzinę, a wczoraj ponad dwie godziny. Temperatura ok -15 i K20D zniósł to absolutnie bez problemów.
 
sdacy  Dołączył: 10 Gru 2009
Właśnie też dzisiaj byłem, ale boję się czy przez tą godzinę na statywie go nie przewieje? :)
 

martino  Dołączył: 06 Paź 2009
Sdacy,założysz szaliczek i czapeczkę to nie przewieje ;-)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
załóż mu czapeczke i okręć szaliczkiem
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Taka temperatura nawet lepsza, bo matryca się grzać nie będzie ... no, pomijając P30 - tam może w wyniku mrozu klisza pęknąć :evilsmile:
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Ja jutro będę testował wytrzymałość Kasieńki na -20 o wschodzie słońca. Ciekawe co powiedzą koledzy z "lepszych" systemów :-D
 
sdacy  Dołączył: 10 Gru 2009
Dobranoc :-) żebyś dał radę rano wstać. Ja biorę dzisiaj raczej tylko dyżur nocy :-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Aparat na wierzch, a baterię do wewnętrznej kieszeni i ogrzewać ciepłem ciała. Przed robieniem zdjęć wsadzić baterię do aparatu. Nagrzana bateria ma większą SEM, a pracując podczas długiej ekspozycji też wydziela trochę energii w postaci ciepła, więc nie zmarznie. Za to niska temperatura aparatu odbije się in plus na szumy.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Ubiegłej zimy robiłem zdjęcia K100D przy -25C (tyle pokazywał termometr w samochodzie).
Dość szybko padły wszystkie trzy komplety akumulatorków, które miałem ze sobą.
Aparat wykazywał zdecydowane objawy utraty refleksu - wyświetlacz jak miodem zalany itp.
Zdjęcia wyszły ok, aparat bez szwanku. Gorzej ze mną bo prawie odmroziłem sobie nogi - chodzenie przez godzinę, w jeansach, przy takim mrozie to nie najlepszy pomysł.

Po powrocie z sesji nie wyjmuj klamotów z torby przez parę godzin. Bo inaczej osadzi się para i będzie kuku. Poza tym wszystko powinno być ok.

A zdjęcia z tamtej sesji są
tutaj
 
sdacy  Dołączył: 10 Gru 2009
 
Wróciłem! Było zimno, nawet bardzo, ale jak dla mnie było warto. Po godzinie akumulatorek D700 padł :evilsmile: , a mój nadal jest pełny :!: Czy to możliwe? Temperatura aparatu -6 stopni, rzeczywiście pozytywnie wpłynęło to na ilość szumów.
Dla zainteresowanych zdjęcie jest tutaj. Co mogę zrobić z takim zdjęciem???

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sdacy napisał/a:
Dla zainteresowanych zdjęcie jest tutaj. Co mogę zrobić z takim zdjęciem???

tapetke na monitor

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach