Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
Maslot - trochę nie rozumiem rozkminek o przeproście ręki, hm mi zawsze tłumaczono że to dobry nawyk. Podczas zadawania prostego de facto najlepiej jesli bark razem z ręką są w jednej linii, gdyż wtedy cała masa ciała bierze udział w ciosie (oczywiście pominąłem całkowicie ruch bioder niebywale ważny). Takie ot moje rozkmninki

Gavreel - To nie zachód lecz wschód onego;) A dla ciekawostki powiem, że to był wagon 50/50 w sensie połowa klasy pierwszej połowa drugiej
 
maslot  Dołączył: 11 Cze 2008
Serafion: to jest błąd mogący doprowadzić do kontuzji ręki w łokciu. Uderzenie powinno wyjść z bioder, jak wspomniałeś, a nie z barków.
 
Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
20. Drugie zdjęcie podróżne
 
maslot  Dołączył: 11 Cze 2008
Bardzo niedbałe kadrowanie
 
Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
maslot napisał/a:
Bardzo niedbałe kadrowanie

Niedbałe kadrowanie rozumiem poprzez bałagan w kadrze zazwyczaj, za dużo elementów. Nie zgodze się tutaj na swoje niedbalstwo, to co umyśliłem sobie wyciągnąć jest wyciągnięte
1. Chciałem uzyskać efekt ruchu w szybie i sądzę, że się udało.
2. Chciałem, żeby głównym elementem kadru były owe naklejki i sądzę, że to również się udało.

Bałagan jest tylko pozorny bo wszystkie linie zostały zachowane, kadr jest pionowy. Tyle ode mnie celem wyjaśnienia zamysłu. Obrazy to taka rzecz, którą każdy interpretuje po swojemu.
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
A ja tu jakoś uchwyconego ruchu nie widzę, tylko brudną szybę.... :-/ No, ale ja się nie znam na fotografii.... :cry:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Serafion napisał/a:
1. Chciałem uzyskać efekt ruchu w szybie i sądzę, że się udało.

Obawiam się, że nie bardzo.... Za oknem widać tylko szarą masę - i jak powiedziałeś, to dopiero zauważyłam, że część jest poruszona. Prawdopodobnie kolor by znacznie dodał dynamiki.

Cytat
2. Chciałem, żeby głównym elementem kadru były owe naklejki i sądzę, że to również się udało.

Są za ciemne. Nie są wyeksponowane ani poprzez umieszczenie ich w mocnym punkcie, ani poprzez wydobycie z tła za pomocą kontrastu..
Wzrok niestety przyciąga brudna, nie ruchoma szyba - a najbardziej te duże mazy.

Serafion napisał/a:
Obrazy to taka rzecz, którą każdy interpretuje po swojemu.

Oczywiście! Jadnak ten dział służy pokazywaniu zdjęć do oceny - i trzeba się liczyć zarówno z pochwałami, jak i naganami - które mają pokazać jaki jest odbiór przez innych - wtedy łatwiej jest jest pracować nad kolejnymi fotkami [nie mówię bynajmniej o robieniu pod publikę].
Każdy uczy się na błędach - zwykle swoich [niestety ;-) ].
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
mygosia napisał/a:
Oczywiście! Jadnak ten dział służy pokazywaniu zdjęć do oceny - i trzeba się liczyć zarówno z pochwałami, jak i naganami - które mają pokazać jaki jest odbiór przez innych - wtedy łatwiej jest jest pracować nad kolejnymi fotkami [nie mówię bynajmniej o robieniu pod publikę].


Bardzo ładnie powiedziane. I bardzo ładna krytyka, że tak napiszę. Zwróciłbym jednak uwagę na wpis poprzedzający obronę. Ty piszesz o co ci chodzi, wskazujesz co według ciebie jest nie tak i uzasadniasz. Część ludzi natomiast rzuca hasło i tyle. Nawet nie wyjasnią czego to dokładnie dotyczy. Jak ktos napisze 'nie podoba mi się' i nic więcej, to naturalną reakcją jest 'to nie ogladaj'. Jak ktoś rzuca hasło i go nie uzasadnia to reakcja jest 'o co ci *** chodzi?' i irytacja.

Z pewnościa nikt nie chce żeby to było kółko wzajemnej adoracji, ale niech to będzie krytyka konstruktywna zamiast 'nie podoba mi sie' i podobnych.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Throwend, zgodze się, że dobra krytyka to trudna sprawa.
Zawsze staram się uzasadnić swoje zdanie. Co ciekawe - o wiele łatwiej jest powiedzieć co się w zdjęciu nie podoba...
Natomiast często brakuje argumentów aby wskazać dobre, mocne punkty fotki.
A właściwe proporcje są tutaj dość ważne...

Trzeba pamiętać, że za tymi literkami i fotkami sa ukryci ludzie, którzy często są po prostu emocjonalnie związani ze swoimi fotkami i z trzepoczącym sercem pokazują swoje pierwsze dzieła.
Jeśli się ich zrazi na początku zbyt ostrymi słowami, to nigdy w życiu nie pokażą nic innego publicznie.
A inni nigdy nie dowiedzą się co stracili poprzez to...

Naprawdę bardzo szkoda, że tak mało ludzi potrafi się wypowiadać na temat zdjęć [niestety - ja także - ale ostatnio próbuję cos z tym robić :-) ]. Ludzie - uczmy się.
Może w końcu zmienimy powoli proporcje - i zamiast forum onanistów sprzętowych zwrócimy się lekko w stronę miłośników fotografii.

[ale mi sie na przemyślenia zebrało... ech....]
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Hehe, chyle czoła, że tak się wyrażę ;-)

(a swoja drogą też nie widzę ruchu, a i naklejki bym nie ucinał, ale ćśśśś) :-B
 
maslot  Dołączył: 11 Cze 2008
Throwend napisał/a:
Część ludzi natomiast rzuca hasło i tyle. Nawet nie wyjasnią czego to dokładnie dotyczy. Jak ktos napisze 'nie podoba mi się' i nic więcej, to naturalną reakcją jest 'to nie ogladaj'. Jak ktoś rzuca hasło i go nie uzasadnia to reakcja jest 'o co ci *** chodzi?' i irytacja.

Wiesz, czasami trudno napisać, co jest nie tak. Wszystko jest poprawne, zgodnie z zasadami kompozycji, a jednak zdjęcie się niepodoba. To tak jak z kobietami/mężczyznami (niepotrzebne skreślić). Generalnie potrafimy powiedzieć, że osoba, której twarz jest symetryczna, zachowane są proporcje jest ładna/przystojna. W praktyce jednak tak to nie działa. Są kobiety ładne, które robią piorunujące wrażenie i są piękne - odpychające.
Staram się pisać o dwóch aspektach zdjęcia: technika i przekaz. Mój odbiór zdjęcia
zwykle pomijam.

mygosia napisał/a:
Trzeba pamiętać, że za tymi literkami i fotkami sa ukryci ludzie, którzy często są po prostu emocjonalnie związani ze swoimi fotkami i z trzepoczącym sercem pokazują swoje pierwsze dzieła.
Jeśli się ich zrazi na początku zbyt ostrymi słowami, to nigdy w życiu nie pokażą nic innego publicznie.
A inni nigdy nie dowiedzą się co stracili poprzez to...

A może zachęcimy do cięższej pracy? Do przeczytania jakiegoś podręcznika?

Fotografia jest łatwa: kupujesz lustro, celujesz byle gdzie, konwertujesz do BW i wystawiasz zdjęcia nr 10228 do 10237 ("aparat mam dwa miesiące i postanowiłem podzielić się moją twórczością"). A może nie jest łatwa? Może wymaga wiedzy, refleksji, przygotowań?
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
maslot napisał/a:
Wiesz, czasami trudno napisać, co jest nie tak

I dlatego czasem lepiej się zastanowic nad tym, bo pojedyńcze hasło może byc zrozumiane inaczej przez ocenianego albo nie zrozumiane w ogóle.

Pewnie, ze pstrykac trzeba się nauczyc, ale z drugiej strony krytyka tez jest trudną sztuką. Moim zdaniem każdą opinię trzeba uzasadnic - i 'fajne' i 'kiepskie'. Bo co dla jednych jest fajne dla innych może byc kiepskie i w końcu, po przeczytaniu kilku komentarzy na przemian 'fajnych' i 'kiepskich', autor nie ma pojęcia o co chodzi.

Książki niewiele tu dadzą. DObra fotografia to często przypadek - szczególnie takie z książek NG, gdzie wybiera się jedno z kilkuset zdjęc. Ale ważne jest wyrobienie nawyków i to można zrobic tylko fotografując. Nauka to ciężka praca, więc ocena nie może byc nieuzasadniona bo tylko przeszkadza w nauce. Zauważ, ze twoja ocena wywołała (przynajmniej ja tak to widzę) irytację i obronę zdjęcia. Pamiętaj też, ze ludzie pokazują tu zdjęcia które sami wybrali bo im się podobają, wiec krytyka bez uzasadnienia nigdy nie będzie przyjęta dobrze.

No, ale nie zaśmiecajmy tematu kolegi rozważaniami filozoficznymi ;-)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Moim zdaniem:
16. dobra fota,ale kadr koślawy - dobrze byłoby wyprostować;
18. trafione ujęcie - może tylko światło mogłoby być lepsze;
19. dla mnie - super !
 
maslot  Dołączył: 11 Cze 2008
Throwend napisał/a:
Moim zdaniem każdą opinię trzeba uzasadnic

Której aktorki urodę podziwiasz najbardziej i dlaczego?
Throwend napisał/a:
Książki niewiele tu dadzą. DObra fotografia to często przypadek - szczególnie takie z książek NG, gdzie wybiera się jedno z kilkuset zdjęc.

Nie uważam, że robienie małej ilości zdjęć prowadzi do mistrzostwa. Ale szczęsciu trzeba pomóc. A do tego prowadzi wiedza. Czy opanowanie kilku reguł kompozycji wydatnie nie polepszy zdjęć?
Throwend napisał/a:
Zauważ, ze twoja ocena wywołała (przynajmniej ja tak to widzę) irytację i obronę zdjęcia.

Nie wiem, czy tak było w istocie, jeśli tak, to cos wyjaśnię. Zakładam, że każdy na tym forum wie, czym jest kadrowanie. Zdjęcie jest kadrowane niedokładnie (ścięte naklejki) i bez zachowania symetrii. Czy naprawdę było konieczne tłumaczenie?
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
maslot napisał/a:
Czy naprawdę było konieczne tłumaczenie?


Tak, ponieważ:

Serafion napisał/a:
Niedbałe kadrowanie rozumiem poprzez bałagan w kadrze zazwyczaj, za dużo elementów.


Czyli nie do końca się zrozumieliście.

maslot napisał/a:
Której aktorki urodę podziwiasz najbardziej i dlaczego?

Mówimy o tym temacie. Jeżeli krytykujesz zdjęcie, a szczególnie jego wykonanie to przydałoby się żebyś dokładniej się wypowiedział. Jak już napisałem, ludzie wybierają zdjęcia, które im się podobają więc tego typu stwierdzenie nic im nie mówi, a i może spowodowac reakcję obronną. Wiadomo, że pozytywny komentarz będzie dobrze przyjęty nawet jeżeli będzie to tylko 'fajne!', ale nawet w tym przypadku dobrze jest zastanowic się co jest w zdjęciu takiego fajnego. Wymagamy pewnego warsztatu od innych to dobrze by było jkaimś warsztatem pochwali się samemu...

A sądząc po twoich wypowiedziach, na które trafiłem do tej pory, potrafisz uzasadnic swoje opinie.
 
Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
Throwend napisał/a:
maslot napisał/a:
Czy naprawdę było konieczne tłumaczenie?


Tak, ponieważ:

Serafion napisał/a:
Niedbałe kadrowanie rozumiem poprzez bałagan w kadrze zazwyczaj, za dużo elementów.


Czyli nie do końca się zrozumieliście.

maslot napisał/a:
Której aktorki urodę podziwiasz najbardziej i dlaczego?

Mówimy o tym temacie. Jeżeli krytykujesz zdjęcie, a szczególnie jego wykonanie to przydałoby się żebyś dokładniej się wypowiedział. Jak już napisałem, ludzie wybierają zdjęcia, które im się podobają więc tego typu stwierdzenie nic im nie mówi, a i może spowodowac reakcję obronną. Wiadomo, że pozytywny komentarz będzie dobrze przyjęty nawet jeżeli będzie to tylko 'fajne!', ale nawet w tym przypadku dobrze jest zastanowic się co jest w zdjęciu takiego fajnego. Wymagamy pewnego warsztatu od innych to dobrze by było jkaimś warsztatem pochwali się samemu...

A sądząc po twoich wypowiedziach, na które trafiłem do tej pory, potrafisz uzasadnic swoje opinie.



Zdjęcia bronić już nie będę, konwersja do B&W zabiła motyw ruchu, w kolorze wydatniejszy. Zdjęcie powtórzę bo mam już pomysł jak technicznie doprowadzić to do zamierzonego efektu. Z przedmówcami się zgodzę i szczerze mówiąc, to ja wcale nie oczekuje po tym wątku ochów i achów, bardziej drobnych uchybień albo i tych większych. Wciąż nikt się praktycznie nie wypowiedział o zdjęciach 12-15 i właściwie nie wiem jak mam to rozumieć, totalne flaki z olejem? kicha? czy może fajne ale do albumu? Ochy i achy są miłe ale nie przynoszę specjalnego efektu rozwojowego, co innego gdy są uzasadnione. Wtedy można skupić się na silnych stronach swoich prac i iść w tym kierunku.

Pozdrawiam
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Dobrze powiedziane.

A jak to ktoś gdzies powiedział, brak komentarza też jest komentarzem ;-)

Ja sie nie wypowiadam bo to nie mój gatunek, albo nie jestem w stanie nic na temat powiedzieć...
 
Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
Siląc się na kolejną fotografię pociągową wymyśliłem coś takiego. Mam nadzieję, że bardziej mi się zamysł udał.

21.


oraz kolejne z serii kobiecej

22.


Zapraszam do komentowania i rzeczowej krytyki. Wcześniejszym słowem wyjaśnienia, przepalona część zdjęcia była zamierzona i konieczna w 22. Obramówka drzwi była z zamysłu wrzucona i rolę ramki spełnia.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
21 podoba mi się dużo bardziej. Jest temat, dość ciekawie pokazany - jest ok :)

22 - nie przemawia do mnie.
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Za mygosią ;-)

A poważnie to o 21 nie jestem w stanie nic napisać a w 22 prawdopodobnie brakuje mi obiektu zainteresowania modelki. I może ten ucięty cień...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach