Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 050
Zasady zabawy są tu:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc050.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 06.01.2008, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc050_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc050_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc050_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc050_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc050.html

1. Adrian


2. BAS


3. Cotti


4. Halmac1


5. Ijon


6. Marek-bg
Wywoływanie - Silkypix Free
Wyostrzenie - PaintShopPro
Zmniejszenie - FastStone


7. Nichiren
W Lightroomie skorygowany WB, zmiejszona saturacja niebieskiego, cyjanu. W PS zmniejszenie i wyostrzenie.


8. SebastianC.
Obróbka w photoshop CS3
temp. 3400K
tint:+10
exp. -1,40
light: +75
brightness:+63
contrast:+25
obniżone hue i saturation na kanale red


9. Serioza


10. Sky


11. Valdis62
Wołane w ACR - WB według białej tabliczki na ostatniej przyporze, na krzywej przycięcie zarówno świateł jak i cieni, podbicie nasycenia czerwieni, zmniejszenie nasycenia zieleni i niebieskiego, zwiększenie jasności żółtego i zielonego, zmniejszenie jasności czerwieni i niebieskiego. W PS-ie lekkie wyostrzenie, lekka korekcja szumów, korekcja prześwietlenia (shadow/highlight).


12. Zorzyk

 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
Valdis62 Zwyciężca vel Niepokonany ;) , za nim Serioza i Cotti za nastrój jak z horroru.
Tym razem Zorzyk trochę za ciemno i zielono, chociaż pewnie to zamierzony efekt...
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
mam zupelnie nowy monitor w pracy... ekhm... chyba wymaga kalibracji...
u zorzyka widzę jakieś egzotyczne zielenie nad wnękami i w okolicy latarni :-/
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
cotti napisał/a:
u zorzyka widzę jakieś egzotyczne zielenie nad wnękami i w okolicy latarni :-/
Nie tylko ty.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
cotti napisał/a:
u zorzyka widzę jakieś egzotyczne zielenie nad wnękami i w okolicy latarni

Ej... przeciez to mech porastajacy stare mury! Zorzyk jako jedyny go dostrzegl i ukazal na swojej wersji zdjecia :-P


;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
nichiren napisał/a:
Valdis62 Zwyciężca vel Niepokonany ;) , za nim Serioza i Cotti za nastrój jak z horroru.
Tym razem Zorzyk trochę za ciemno i zielono, chociaż pewnie to zamierzony efekt...


Heh - slowo w slowo popieram....

Pzdr
Spinner
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co laborant sknocił, czyli dwa słowa wyjaśnienia:

1. że za ciemno - ogólna jasność obrazu wynika z próby wyobrażenia sobie, jak ta scena wygląda w nocy. Ten obrazek najlepiej się ogląda na czarnym tle - w Operze klawisz F11. Na jasnym tke strony Forum powstaje dodatkowy kontrast, który zaburza odbiór. Monitor mam ustawiony na możliwie dobre przenoszenie waloru i koloru (amatorskimi narzędziami oczywiście), więc jeżeli ktoś mówi, że jest za ciemno, to ja powiem, że ma monitor nieprawidło ustawiony ;-)

2. że za zielono - proszę o jakieś szczegóły, bo nie potwierdzam. Przypatrzcie się ścianom tej świątyni - u Valdisa cała ściana jest tego samego koloru, a to nie jest prawda - różnice pomiędzy skrajnymi ścianami, a środkowa widać również u Halmaca i Seriozy - jeżeli chodzi o tę zielonosć, to jest to raczej żółtość, ale ona ma tam być. Dodatkowym atutem takiego ustawienia WB jest zróżnicowanie koloru cegieł, widoczne szczególnie na prawej ścianie.

3. że zieloność pod latarniami - nie usunąłem tego zafarbu świadomie, uznając, że wprowadza fajny kontrast barwny wobec otaczających ścian :-) Te obszary jaśnieją , a wręcz wybielają sie, gdy sa prześwietlone!

Według mnie inne zdjęcie, które mi się podoba :evilsmile: to efekt pracy Seriozy - ale nieco zbyt jasne i za mało ceglastości w cegłach ;-)

 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
zorzyk napisał/a:
ogólna jasność obrazu wynika z próby wyobrażenia sobie, jak ta scena wygląda w nocy


Aaaa... no i przyznaje po namysle racje :-B

Pzdr
Spinner
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tylko zorzyk! a potem długo długo nic...
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
SebastianC
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
wkt, kolor zielony poświaty jest efektem zażółcenia wynikającego z błednego WB (zbyt ciepłego). Temperaturę barwową trzeba obniżyć, aby dostosować do światłą sztucznego. Stąd po obniżeniu WB do ok. 2100 K światłą tracą żółty: [zielony - żółty = niebieski] :-)
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
zorzyk, to by wiele wyjaśniało. Wiem, że zły WB może namieszać ale nie myślałem, że do tego stopnia.

ten fragment na żywo nie był zielonkawy? U niektórych stał się on niebieski.

 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
na żywo to tam pewnie, mimo całej teorii Zorzyka, żaden fragment nie był zielonkawy ... :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Prawda jest taka, ze nikomu sie chyba nie udalo. Na kazdym ze zdjec mur wyglada jakby byl farba pociagniety.

dz.
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
dzerry napisał/a:
Prawda jest taka, ze nikomu sie chyba nie udalo

A ja myślę, że udało się wszystkim - każdemu kto wziął udział w zabawie. Bo przecież chodzi o to, aby spróbować zrobić coś ze zdjęciem tylko na podstawie własnego wyobrażenia o oryginalnej scenie i jest to świetny sposób, aby porównać różne sposoby interpretacji tego samego pliku wyjściowego. To dobry przykład na to, że często te interpretacje (wyobrażenia) są u różnych osób zgoła odmienne. Pomaga to na pewno w zrozumieniu, że nasze własne prace moga być zgoła różnie odbierane przez innych, czesto zupełnie inaczej niz my sami je odbieramy.
Jak pisał Jarek "Podstawową ideą jest to, żeby się jak najwięcej nauczyć i jak najlepiej zabawić". Myślę, że oba te zadania zostały u wszystkich uczestników spełnione - ja często odpalam PS-a tylko ze względu na RC, a dzięki temu coraz mniej czasu muszę poświęcić na obróbkę fotek.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
valdis62 napisał/a:
A ja myślę, że udało się wszystkim - każdemu kto wziął udział w zabawie.
Ej, przeciez nie o to mi chodzi ;-) Wyrazam tylko swoja opinie o efektach. Na zadnym ze zdjec, mur nie wyglada jak gotycki mur - jest to spowodowane plikiem wejsciowym i szalenstwem w obrobce, ktore pozwolilo oddac jako tako kolory, ale splaszczyolo totalnie strukture starej cegly. Jestem z Gdanska, wiec troche gotyku w zyciu sie napatrzylem ;-)

dz.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Każde zdjęcie oddaje lepiej pewien fragment np. u Valdisa widać więcej o Zorzyka jest bardziej nastrojowo. O wyborze zadecydowałby pewnie grafik odpowiedzialny za design serwisu. Jeszcze zależy jaki kto ma monitor. Cotti musi mieć bardzo wysokiej klasy.
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
dzerry , masz oczywiście rację, tak to jest kiedy ktoś tak jak ja pisze komentarze na forum, miotając się między różnymi problemami w pracy (a poziom flustracji przekracza 200% dopuszczalnej normy) .... dzięki za Twoją celną uwagę :-B
W domu przed kompem Świat normalnieje ........ :evilsmile:
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
wkt, możesz wyjaśnić o co Ci chodziło z tym wysokiej jakości monitorem?...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach