zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
  Komputer - karta graficzna - pobór mocy
Właśnie wyczytałem, że karta GeForce 8800 ma pobór mocy powyżej 150 W :shock: . Z innych na szybko wynalezionych informacji dochodzę do wniosku, że ogólnie karty graficzne PCI-E żrą straszne ilości energii...

U mnie siedzi MSI 7300GT na PCI-E. Nic do niej nie mam (ale też nie gram w zadne gry i nie oglądam filmów na komputerze). Podejrzewam, że ona też chce 80-100 W.

Jeżeli założyć, że komputer służy do obróbki zdjeć, to czy jest mozliwe zastosowanie jakiejś karty graficznej PCI o znacznie niższym poborze mocy (chętnie widzę 10-20 W), ale która ma jakiś uklad żeby wspomagać wyswietlanie i nie zjadać dla odmiany mocy obliczeniowej procesora..... Powinna to być raczej chyba karta na złączu AGP, no ale takiego nie mam na płycie głownej :-/

Pytanie wiec rodzi się takie - czy sa jakieś "nowoczesne" karty graficzne (DX-9) na PCI lub PCI-E które "dadzą radę" a do tego mają możliwie niski pobór mocy, maksymalnie 20 W?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Właśnie wyczytałem, że karta GeForce 8800 ma pobór mocy powyżej 150 W


No ale przecież nie żre tyle w trybie "idle"...
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
są na pewno starsze GeForce na PCI, nie az tak znowu stare.. swojego czasu kupowalem taka, szczegolow jednak nie pamietam
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czego się dowiedziałem:

Na stronie atomic mpc podali pobór mocy przez różne karty graficzne (poniżej cytat to tylko fragment):

Cytat
(...) nVidia Single Cards
---------------------------------

8800 Ultra________####################|' 163W *
8800 GTX ________################} 132W ² (768MB)
8800 GTS ________###########} 92W ^ (512MB G92)
8800 GT _________#########}| 78W ² (512MB)
8800 GT _________#####}' 45W ^ (256MB)
8800 GTS OC_____##############}' 117W ² (640MB 576/1350)
8800 GTS ________#############| 106W ² (640MB)
8800 GTS ________############}|' 103W ² (320MB)
8600 GTS ________#####}|' 47W ²
8600 GT _________###}| 30W ^
8500 GT _________###|' 27W ²
8400 GS _________####}| 38W
8300 GS _________###} 24W

7950 GX2 ________#############}| 110W ²
7900 GX2 ________#################}|' 143W %
7900 GTX ________##########} 84W ²
7950 GT _________######' 49W $
7900 GT _________###### 48W ²
7900 GS _________#####}' 45W ²
7800 GTX 512_____###########}| 94W ²
7800 GTX ________########## 80W ²
7800 GT _________####### 56W ²
7800 GS _________######} 52W
7600 GT _________####} 36W ²
7600 GS _________###|' 27W ² (underclocked GT)
7300 GT _______###' 25W $ (OC version, 500/1400)
7300 GS _________## 16W ²
7300 LE__________### 24W
7200 GS _________ ?

6800 Ultra________######### 72W ²
6800 GT _________#######' 55W ²
6800 GS_________######}| 54W ²
6800 ____________####}| 38W ²
6600 GT _________###### 48W ²
6600 ____________###|' 27W ² (GDDR2 model)
6200 ____________####|' 35W
(...)


Wynika z tego, że FX 7300GT pobiera 25W w pełnym obciązeniu. Znaczy, nie tu mam szukać rezerw :evilsmile:

Dodatkową ciekawostką jest uwzględniający najnowszy sprzęt kalkulator mocy zasilacza na stronie extreme outervision.

 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ze strony X-bit labs

Jak się poszuka po inych recenzjach, to można znaleźć dane dla innych kart.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak, wynalazłem też wcześniej na xbitlabs:

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
zorzyk, ale to nie ma związku ze standardem łącza. Na zapotrzebowanie na waty składa się częstotlowość taktowania i liczba tranzystorów w środku. Karty na PCI-E są nowsze, to i mają jednego i drugiego więcej :-)
A do zdjęć kupić entry-level, koniecznie z pasywnym chłodzeniem. Wtedy jest cisza i pewność, że za dużo nie je.
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
zorzyk napisał/a:
Pytanie wiec rodzi się takie - czy sa jakieś "nowoczesne" karty graficzne (DX-9) na PCI lub PCI-E które "dadzą radę" a do tego mają możliwie niski pobór mocy, maksymalnie 20 W?

rozpoznasz je po pasywnym chlodzeniu (na chipsecie tylko aluminiowy kaloryferek bez smigla;] ) i jego wymiarach. moze ati ma w ofercie jakiegos slabego radeonka 'nie do giercowania).
alkos napisał/a:
No ale przecież nie żre tyle w trybie "idle"...

w poprzedniej pracy mialem stacje do cada/inventora w ktorych siedzialy matroxy z olbrzymim radiatorem. w chwile po wlaczeniu pc, niezaleznie od tego co bylo uruchomione i (co ciekawsze) czy bylo wogole cos uruchomione (zakladam ze winxp ktory nie zmusza karty do wyswietlenia niczego poza pulpitem nie katuje karty 'sam z siebie' zbytnio) kaloryfer od grafiki mial temperature uniemozliwiajaca pozostawienie na nim palca. teoretycznie silna 3d grafa powinna wowczas spac wyswietlajac jakies tam marne 2d...

pozdrawiam
kp

[ Dodano: 2008-01-06, 16:30 ]
bEEf napisał/a:
Na zapotrzebowanie na waty składa się częstotlowość taktowania i liczba tranzystorów w środku. Karty na PCI-E są nowsze, to i mają jednego i drugiego więcej :-)

otoz to, chyba gdyby ktos zastosowal tu i owdzie jakies odtaktowywanie (jak w centrino ktory gdy nic nie robi potrafi byc zimny jak d..a trupa;] ), moglo by to troche watow zaoszczedzic. tyle ze takie kombinacje w stacjonarkach to chyba nie jest priorytet (co innego laptop gdzie dluzszy czas zycia na baterii moze dobrze wplywac na potencjalnego klienta)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No jasne (przypadkiem właśnie taką entry level używam).... A w ogóle, to problem zaczął się od tego, że kupiłem taki fajny (?) UPS APC 700 ES



który to UPS nie jest w stanie podtrzymać mi komputera z monitorem - w momencie wystąpienia braku prądu, UPS wchodzi w stan alarmu totalnego i nie podaje napięcia - znak, że nastąpiło przeciążenie.

UPS podpięty do "normalnego komputera" (a wrecz dwóch, bo drugi w funkcji routera/firewalla) dział jak należy i podtrzymuje zgodnie z oczekiwaniem (ok. 10 minut). Wniosek z tego taki, że mój smok żre ponad miarę, a z włączonym monitorem CRT zapotrzebowanie mocy jest większe, niż te 405 W, które UPS może z siebie wydać.....

No, i tak to jest.... Według tego kalkulatora mocy to bez monitora mi wychodzi od 370 W do 430 W zależnie od tego, jakie parametry ustawię..... czyli nie dziwota, że przeciąża UPS-a....
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk, - a nie mozesz kupic jakiegos radeona 1650? wydaje mi sie ze to zre niewiele pradu - a u mnie nawet crysis chodzi calkiem fajnie :evilsmile:
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
zorzyk, czy Ty czasem nie masz jakiegoś PIV z kilkoma rdzeniami?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Ja mam Radeona x550 :-P (nie gram) - założyłem na niego miedziany radiatorek Pentagrama - taki chipsetowy i delektuję się ciszą ;-) . Czytałem opinie, że X16xx jest dość drogie - jeśli chodzi o stosunek wydajności do ceny ale jak się trafi jakaś okazja...
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
zorzyk napisał/a:
A w ogóle, to problem zaczął się od tego, że kupiłem taki fajny (?) UPS APC 700 ES

fajne apc sa...serwerowe:) (kosztuja tyle ile waza czyli duzo), wersje pod biurko, hm mam mieszane uczucia.
zorzyk napisał/a:
Wniosek z tego taki, że mój smok żre ponad miarę, a z włączonym monitorem CRT zapotrzebowanie mocy jest większe, niż te 405 W, które UPS może z siebie wydać.....

a robiles probe z samym pc bez monitora? Kiedys mialem taka sytuacje z podpieta pod ups-a wielka nokia crt 21' - to moniek duzo mocy pobieral a nie pc i tez podtrzymanie konczylo sie fiaskiem.
a sam pc, co to za konfig (cpu, ram, ile dyskow)?bo 405W z ups na w miare swiezy pc to tak za duzo nie jest (jeszcze to crt...)
pozdrawiam
kp
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sam PC to całkiem niezły konfig :-) C2Q sam żre 105 W (wg TDP), u mnie przy nieco ponad 3 GHz wyliczają go na 140 W (zwijanie kręci procesorem na 100% non stop :roll: ).
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
zorzyk, co Ty masz za komputer, że tyle mocy potrzebuje? 2 x dwurdzoniwy CPU z 4 dyskami HDD w serwerze zadowalał się 170-270W zależnie od obciążenia. Nowsze 4 rdzeniowe biorą niewiele więcej. Najbardziej energooszczędna jest karta graficzna zintegrowana z chipsetem płyty głównej, jeżeli nie grasz to z nawiązką spełni Twoje oczekiwania, łącznie z odtwarzaniem filmów na sprzęcie HD poprzez złącze HDMI.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Taż napisałem, że mam C2Q stepping B3, czyli 105 W przy pełnym obciążeniu przy ustawieniach standardowych. :evilsmile: a 105 W jest z deczka więcej niż 65 W dla C2D... Dopiero stepping G0 zredukował TDP do 95 W.

Zobacz co Ci powie ten kalulator mocy (co go podawałem wyżej) - jak posumujesz wszystkie składniki, to ileś tam wyjdzie. Mniemam, że taka moc jest pobierana przy starcie systemu, bo wszystko się musi zasilić, pewnie oczywiście nie wszystko na raz, potem też nie wszystko pracuje, gdy pracuje maszyna. No i tak jadąc, to mi policzył 432 W dla założenia, że wszystkie urządzenia pracują na full max high load :evilsmile:
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
zorzyk, TDP to moc maksymalna jaką może wydzielić CPU i zazwyczaj rzadko kiedy do tego dochodzi. Procesory desktopowe tak średnio mnie interesują, ale te o których pisałem miały TDP na poziomie 85W, 4 rdzeniowe mają 95W (wydanie AMD). W przypadku Intela to różnie, ale max to 125W chyba było albo 120W nie pamiętam. Do tego serwer ma pamięci FB-DIMM produkujące nieco więcej ciepła niż standardowe DDR2. Oczywiście rozruch kompa to mocowy dramat, podobnie jak samo włączenie zasilacza komputerowego do prądu kiedy następuje potężny strzał - szczególnie w tych mających po 800W :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach