wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
problemy po kalibracji CRT
Witam,

Wlasnie dokonalem kalibracji monitora (IIYAMA PRO512) zgodnie z polecana stronka i wszystko byloby ok, gdyby nie rozmazanie (?) w prawa strone przy silnych kontrastach - . Jak sie tego pozbyc?

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rozmazane w jednym rogu dowodzi, ze monitor ma taką urodę niestety :-/
Mozesz zoczyć keszcze czy będzie coś lepiej, jak pkdregulujesz morę (horyzontalną, wertykalną) czasami trochę pomaga.

Jak jest rozmazana jedna strona monitora to też raczej niec nie poradzisz, możesz tylko próbować tak ustawiać, aby nie drażniło przy patrzeniu.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
zorzyk napisał/a:
zoczyć keszcze czy będzie coś lepiej, jak pkdregulujesz


Aalllleeee o sssszzzzoochoziii :?: :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
[ech paluszki :oops: ] miało być:

Możesz zobaczyć jeszcze, czy będzie coś lepiej, jak podregulujesz morę.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A gdzieś jakiś głośnik za blisko nie stoi ?
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Monitor ma w "nodze" dwa głośniki... a w moim małym pokoiku stoją jeszcze głośniki Creative'a do kompa, ale one maja małą moc. Oooo z resztą podczas kalibracji i aż do teraz są wyłączone.
Hmmm i to ma być hi-endowy model Iijama'y (sprzed paaru lat)?! Chyba sie rozpłaczę...

Korekcja morry dała znikomy efekt.
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
To bardzo dobry model. Miałem podobny problem z moim monitorem (Pro 514). Okazało się, że za luźno był przymocowany kabel do monitora od strony kompa. Można by to sprawdzić. Na stronie iiyama był też bardzo dobry program do kalibracji "iiyama monitor test". Ważne też jest w jakim trybie pracuje monitor (Text, Picture, Video).
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
wawer1 napisał/a:
podczas kalibracji i aż do teraz są wyłączone.
Ale magnesy w głośnikach nie są wyłączone . Jeśli nie są ekranowane, to mogą zakłócać wiązkę w kineskopie. Czasami to daje takie efekty też.
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
Testowałem kiedyś z kiepskimi głośnikami tuż przy monitorze. Telefon komórkowy też niby może zakłócać pracę i ... nic. Jeśli jest to rozmazanie na całej powierzchni to podejrzewam raczej ustawienie na tryb Video (- totalna porażka) albo ten nieszczęsny kabel. Zacząłbym od kalibracji tym http://www.idg.pl/ftp/pc_16378.html
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
-głośniki/komórka nie maja wpływu na CRT - sprawdziłem
-jak wykombinuje drugi kabel, to sprawdzę, czy to jego wina (zaraz sie biore za ponowne zamocowanie kabla)
-monitor działa w trybie "picture", na pozostałych rozmazanie jest również widoczne ("video" sucks!)
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
wawer1 napisał/a:
("video" sucks!)

Yup man! ;-)
Sprawdź też konwergencję w teście monitora.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
nie wiem czy to to, ale swojego czasu padla mi 17 crt samsunga.. po oddaniu do naprawy wrocil, kolory cacy, tylko jak linie tekstu na bialym tle byly, to smugi od lewej do prawej zostawial. Tak samo okno otwarte ciemne, na bialym tle zostawialo na prawo ogon rozmywajacy sie stopniowo do niewidocznosci, jakby cien. Uwazam, ze cos z elektronika jednak nie do konca gralo, jednakze nic z tym nie potrafilem zrobic. A kabel na sztywno w monitorze, wiec jesli uszkodzony to nie tak latwo wymiwnic niestety..
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
wawer1, co rozumiesz przez rozmazanie ? Mam ten sam model IIYAMA PRO512 (a nawet dwa) i jeśli to masz na myśli przebarwienia w rogach, to da się to skorygować. Czy może raczej masz na myśli utratę rozdzielczości ? Możesz to bardziej dokładnie określić ?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ja miałem Vision Master Pro 514, brat ma teraz 512, miałem jeszcze do czynienia z 513. Oglądałem jeszcze kilka innych iiyam w sklepie - niestety mają przypadłość podobną do nowych gwiazdek.

Otóż to pojawiają się felerne egzemplarze - sam miałem taki - ze spadkiem ostrości w kierunku ku krawędziom. Po przyjrzeniu się, wydaje się jakby każda kropka świeciła podwójnie - zezowała.

Jest bardzo dużo o tym problemie w necie, uważam że generalnie to bardzo udana seria - o ile trafi się na w pełni ostry egzemplarz. Niestety nie zawsze się trafia.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
I jeszcze jedno, wawer1 napisałeś, że problemy pojawiły się po kalibracji. Czy to znaczy, że przed było lepiej ?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jesli to "rozmazanie" jest tylko w jednym rogu to sugeruje problem z kineskopem. Da się to wyregulować zwykle, ale wymaga otworzenia pudła i posiadania specjalnych malutkich magnesów. Trzeba je odpowiednio ustawić i potem przykleić na kineskopie (od środka monitora rzecz jasna ;-) ). No i sporo doświadczenia, bo można kilka godzin spędzić nad tym jak się nie wie co robić. :-P
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rarog, z testu IIyamy wynika, że wszystko jest ok :O.
Robert N, przykład z "prt scrn" zamieściłem w poście, u mnie sie jpg wyświetla. W każdym bądź razie wygląda to tak, że białe napisy "lecą w lewo z prędkością 2 worp'ów" jak w Star Treku:D. Powstaje biaława smuga o kształcie zbliżonym do danego napisu. To tak jakby źródło światła rzucało poziomy cień o kolorze danego, jaśniejszego niż tło, obiektu.
Gwiazdor, rozmazanie jest przy każdej większej różnicy kontrastu, niezależnie od położenia względem środka monitora.

CRT kupiłem jako "resztke magazynową"... i już po 2 miesiącach trafiła do serwisu - kineskop padł. Monitor wrócił jakieś dwa tyg. temu, nie zauważyłem żadnego rozmazywania.
Hmmm zmylił mnie nieco fakt, iż te smugi zauważyłem po kalibracji, ale teraz stawiam na kabel - niedawno zmieniałem (zapomniałem o tym, przepraszam, to dość istotny "szczegół", swoja drogą wyglądał na o wiele solidniejszy niż ten wcześniejszy). jak to nie pomoże, to dam znać i będę prosił o dalszą pomoc.

:-B
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
wawer1 napisał/a:
rozmazanie jest przy każdej większej różnicy kontrastu, niezależnie od położenia względem środka monitora.
Może być wobec tego związane z kablem VGA.
Sprawdź inne ustawienia rozdzielczości/odświeżania.

[ Dodano: 2008-01-08, 11:31 ]
wawer1 napisał/a:
teraz stawiam na kabel - niedawno zmieniałem
no... dopiero teraz doczytałem 8-)
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
No i wymieniłem kabel... pan w Apollo w Krk wyszukał mi wersje delux;) - czarny, gruby, ciężki, z "odszumiaczami" (wypadła mi z głowy fachowa nazwa) na obu końcach i... juz nie mam rozmazanych paskow!!!
I już wiem, jaki błąd popełniłem w pierwszym poście - wklejając print scrina zapomniałem, że w jpgu uzyskam to, co powinno być wyświetlone na monitorze, a nie to co jest wyświetlane:D.

Z nowym kablem zyskałem coś jeszcze!!! obraz w centrum ekranu drga, jakby każdy pixel tańczył ten sam taniec... To jakisz koszmar... właśnie mam sporo roboty na kompie, chciałem stanąć do Raw Challange (debiut:D) a tu psikus.

Najnowszy kabel podpiąłem zmieniając końce, za każdym razem dokręcając śrubki we wtyczkach do oporu.

Jakieś sugestie, inne niż wymiana kabla (chyba sie na mnie będą dziwnie patrzeć w sklepie:D)?

Btw, dzięki za duży odzew.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
wawer1 napisał/a:
z "odszumiaczami" (wypadła mi z głowy fachowa nazwa) na obu końcach
Ferryt. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach