Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
SlicaR - trafił

A oto bracia w komplecie :mrgreen:
Dwaj starsi i jeden młodszy.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Trzeba by zmienić temat na: Limety, gwiazdki i Białe Kruki. :-)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
:mrgreen:
Grzechotnik, za zamieszczenie zdjęcia masz +10 do wredności.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Lekarz zabronił się denerwowoać. Lecę do "Hyde Parku" po inspiracje obiadowe... :mrgreen:
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Zostań "ojcem" nowego wątku w Obiektywach przy okazji

:-D

To chyba moje następne szkło, ewentualnie HD DA 70/2,4

S.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Szkoda że nie w wersji A... a nawet FA... ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
espresso napisał/a:
Przy okazji zrobię sobie porównanie z poprzednią wersją, głównie w pracy pod światło. Zobaczymy cóż kryje się pod nazwą HD.


Już takie porównanie gdzieś widziałem... ?

Generalnie jest lepiej ale zaokrąglone listki przesłony psują efekt gwiazdki przy silnych źródłach światła i dużym przymknięciu...
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
espresso napisał/a:
Przy okazji zrobię sobie porównanie z poprzednią wersją, głównie w pracy pod światło


Byłbym niezmiernie wdzięczny za takie porównanie, gdyż właśnie przymierzam się do nabycia 15, i miotam się pomiędzy starą a nową. Zwłaszcza właśnie praca pod światło mnie dręczy :-D
 

jannad  Dołączył: 22 Kwi 2006
espresso a gdzie kupiłeś HD-czkę? Obserwuję sklepy netowe i jeszcze nie mają, a też przyczajam się na HuDDĄ-70-tkę.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
kazio napisał/a:
Zwłaszcza właśnie praca pod światło mnie dręczy :-D
http://www.pentaxforums.c...flare.html#abco
Cytat
The HD coating controls flare and ghosting better than the SMC coating. HD coating also enhances contrast. The difference between HD and SMC is somewhat lens dependent and practically non-exisitng for the 15 mm lens.
 

jannad  Dołączył: 22 Kwi 2006
A nie wiecie od kiedy obiektywy HD będą dostępne?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Już są, jeden sklep wystawił na Allegro, ma też „u siebie” (również wspomnianą 70-tkę).
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
jannad na znanym serwisie aukcyjnym już są. Do wyboru LTD 15, 21, 35. ;-)
 

jannad  Dołączył: 22 Kwi 2006
Hm, 15 HD droższa od SMC koło 100PLN, HD 21 już ponad 300 PLN, DA 35 to już różnica 800zł. :shock: Dlaczego tak?
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
W Fotostradzie DA 15 HD jest wystawiony za 2500zł, a wersja SMC za 2649zł,
liczyłem na większe różnice i do tego w zupełnie odwrotnym kierunku.. :-/
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
espresso,

:-B :-B :-B

:mrgreen:

S.
 

Zbyszek  Dołączył: 19 Paź 2006
Espresso, może to Cię zainteresuje, chociaż zdziwił bym się to Ci było obce: http://www.pentaxforums.c...-15-hd-smc.html Porównanie SMC z HD oczywiście DA 15.

W kwestii wkręcanego dekielka to ja na sam początek uznałem go za niezwykle wk......cy i pieczołowicie umieściłem w pudełku. Na co dzień używam zwykłego zamiennika za grosze , jak zginie to żal krótki i strata niewielka.
 

peterK  Dołączył: 03 Sty 2009
Zastanawiam się, co im strzeliło do głów, żeby zrobić w DA 15 Ltd. kołową przysłonę. Po co? No tak, żeby było ładnie w opisie... Już widzę te petycje fanów tego szkła o przywrócenie prostych listków. :lol:
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
peterK napisał/a:
co im strzeliło do głów, żeby zrobić w DA 15 Ltd. kołową przysłonę. Po co?

To proste - kołowa daje ładniejszy bokeh. Kołowy, a nie x-kątny jak z prostymi listkami. Nowe powłoki może takiej cudnej gwiazdki nie fundują, za to mogą dawać równiejszą jakość egzemplarzy. Bo to była/jest główna bolączka optyki.
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Tylko, że za gwiazdki są odpowiedzialne właśnie listki przesłony a nie powłoki... W zamian za gwiazdki zyskujemy więc ładniejszy bokeh, tylko jakie ma on znaczenie w szerokokątnym, stosunkowo ciemnym obiektywie :-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach