peterK  Dołączył: 03 Sty 2009
janpa napisał/a:
Tylko, że za gwiazdki są odpowiedzialne właśnie listki przesłony a nie powłoki... W zamian za gwiazdki zyskujemy więc ładniejszy bokeh, tylko jakie ma on znaczenie w szerokokątnym, stosunkowo ciemnym obiektywie :(

Otóż to. W 35, 40 czy zwłaszcza w 70 kołowa przysłona ma oczywiste zastosowanie, natomiast w 15 to zupełny bezsens, psucie szkła.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
peterK napisał/a:
Otóż to. W 35, 40 czy zwłaszcza w 70 kołowa przysłona ma oczywiste zastosowanie, natomiast w 15 to zupełny bezsens, psucie szkła.

I całe szczęście ,że kupiłem poprzednią wersję robi śliczne gwiazdki.
http://mare7.web-album.org/photo/1089800,las
Teraz poluję na SMC 70 2,4. Niestety nowy w wersji HD to 2700 zł, postanowiłem zdobyć używkę z poprzednimi powłokami
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
espresso napisał/a:
Jednak wydaje mi się że ilość blaszek akurat nie ma wplywu na gwiazdki.

Ma wpływ, ilość promieni jest dwa razy większa od ilości listków przysłony.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
W tym przkładzie to nie przy użyciu filtra ta gwiazdka wyszła?
Listków widać iż jest sześć, promieni 14.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
A to Ci to bardzo fajnie wyszło.
Czemu przmknąłeś go aż do F22?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
espresso napisał/a:
Listków widać iż jest sześć, promieni 14.

Akurat to jest z DA 15, który ma 7 listków przysłony i dlatego jest 14 promieni ;-)
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
idzi napisał/a:
Teraz poluję na SMC 70 2,4. Niestety nowy w wersji HD to 2700 zł, postanowiłem zdobyć używkę z poprzednimi powłokami

No właśnie, SMC mogłyby być u nas tańsze ;-)
Ja się przymierzam do DA 15 i czekam na jakąś promocję, powiedzmy -20% ceny w stosunku do HD,
ale chyba się nie doczekam :roll:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
plwk napisał/a:
Akurat to jest z DA 15, który ma 7 listków przysłony i dlatego jest 14 promieni

Dlatego te "sześcianki" takie fałszywe się wydawały ;)

espresso napisał/a:
Mocniejsze przymknięcie daje mocniejszy efekt gwiazdki.

Przy F22 od groma tracisz na dyfrkacji, lepiej byłoby chyba zrobić to samo na F5,6 (na 15mm i tak będzie głębia od 2 metrów do nieskończoności) i użyć filtra gwiazdki, są takie na 4, 6, 8 i 12 promieni i są też na więcej.
Akurat na 49mm to jakieś gwiazdki mi się walają w nadmiarze, więć mogę Ci jakąś sprezentować to zobaczysz co lepsze albo zrobisz testy ku chwale forum :).
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
espresso napisał/a:
Można uzyskać jeszcze ładniejsze gwiazdki.

Śliczne gwiazdki ,niestety nie miałem statywu i tak mocno nie przymykałem obiektywu. Stale się uczę tylko gdzie mi do Was :-D
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Pyrek napisał/a:
Ja się przymierzam do DA 15 i czekam na jakąś promocję, powiedzmy -20% ceny w stosunku do HD,

ale chyba się nie doczekam


Ja też czekam, ale pewnie prędzej stara 15 zniknie z produkcji niż spadnie z ceny :-(
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
kazio napisał/a:
Ja też czekam, ale pewnie prędzej stara 15 zniknie z produkcji niż spadnie z ceny

Już nie są produkowane..
Najwyżej trzeba będzie kupić HD i pasek na zielono przemalować ;-)
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Pyrek napisał/a:
Najwyżej trzeba będzie kupić HD i pasek na zielono przemalować


I przerobić listki przysłony na kanciaste ;-)
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
kazio napisał/a:
I przerobić listki przysłony na kanciaste ;-)

Oczywiście tylko za pomocą
http://tablica.pl/oferta/...html#1094ebb42f
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
espresso napisał/a:
W czym przeszkadzają okrągłe listki przysłony?


Nie przeszkadzają, miałem tylko na myśli "upodobnienie" nowej wersji do starej ;-)
Chociaż podobno zaokrąglone listki dają okrągłe odblaski (to chyba lepiej), a w przypadku prostych wychodzą wielokąty, ale tego nie jestem do końca pewien.
 

potok  Dołączył: 20 Maj 2012
Tak z innej beczki ;) Mam dwa Ltd: DA 70 i 40, wydawało mi się, że to najbardziej udane limitedy do APS-C. 70-tka jest niezła, szczególnie po korekcji skali micro AF przez Apollo, 40-tka też dobrze ostrzy ale troszkę wąska. Doradźcie wytrawni użytkownicy Pentaksa czy lepiej rozglądać się za DA 21 (streetowym) czy może za DA35 makro (standardem z użyteczną funkcją dodatkową). Dodam, iż nie zależy mi na szybkości AF a wolałbym równą ostrość w całym kadrze.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Między 40 a 35 to trochę blisko.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
potok napisał/a:
Doradźcie wytrawni użytkownicy Pentaksa czy lepiej rozglądać się za DA 21 (streetowym) czy może za DA35 makro (standardem z użyteczną funkcją dodatkową). Dodam, iż nie zależy mi na szybkości AF a wolałbym równą ostrość w całym kadrze.

DA21 do kompletu. Ja mam zestaw DA40 plus DA21. Czasem jednak brakuje czegoś z okolic 30 mm.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
mdfan napisał/a:
DA21 do kompletu. Ja mam zestaw DA40 plus DA21. Czasem jednak brakuje czegoś z okolic 30 mm.


To może idealnym rozwiązaniem jest 20-40 Limited? ;)
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
x4rd napisał/a:
20-40 Limited?

Właśnie! I światło też ma "limitedowe".
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
potok napisał/a:
DA35 makro
A dlaczego nie obiektyw do rozmów w windzie?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach