rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Blesso napisał/a:
Może DA 35/2.4? Taniej. Lżej.
Przypomniałem sobie o jeszcze jednej kwestii. Jeśli chcesz zająć się fotografią produktową to da35ltd będzie bardzo ok. Bo umówmy się, że makro 35 nawet przy odwzorowaniu 1:1 to o robaczkach zapomnij, bo im w ryjki wchodzisz. Ale kwiatki i inne tego rodzaju jak najbardziej tak.

Jeśli nie będziesz robił makro to wspomniane przez Blesso da35 będzie tańszym, lżejszym i szybszym (af) wyborem. Ostrość na przyzwoitym poziomie, w porównaniu do da50.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Dziękuję wszystkim za odzew na moje pytania i wyrażenie swoich opinii. Trochę odświeżyłem temat i fajnie że jest taka reakcja ze strony Kolegów, bo jak pisałem wcześniej, informacji o DA35/2.8 LTD macro jest na naszym Forum bardzo niewiele i każda opinia dużo wnosi.
Da 35/2.4 już posiadam i jestem z niego bardzo zadowolony, ale limited to limited. Może trochę przyszalałem dublując ogniskową, ale unlimiteda kupiłem nówkę w dobrej promocji za cztery stówki z małym kawałkiem, a miejsca na mojej półce wystarczy dla obydwu. Teraz będzie okazja do porównania.
Zdecydowałem się na zakup DA35/2.8 LTD macro w wersji HD, już do mnie jedzie i mam nadzieję, że często zagości na moim body.

Żeby nie zakończyć wznowionego tematu, to teraz pozostaje mi dylemat jaki LTD będzie następny - z DA pozostaje jeszcze 40 i 70 (nie licząc zooma) no i rodzaj powłok, SMC czy HD.
Chętnie zapoznam się z opiniami Kolegów.
Pozdrawiam wszystkich.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Jak już masz dwie 35ki w tym jeden Ltd to szedłbym w 70, 15, 21 (zależy do czego potrzebujesz - kolejność mocno subiektywna ;-) )
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Jeszcze 20-40 Ltd :)
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
opiszon napisał/a:
Jak już masz dwie 35ki w tym jeden Ltd to szedłbym w 70, 15, 21 (zależy do czego potrzebujesz - kolejność mocno subiektywna ;-) )

15 i 21 już są. Najbardziej potrzebne chyba do kolekcji :-P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
slwk2020, no to 70

40tka pewnie do kolekcji jest potrzebna (patrz link "lemat Dady" w mojej stopce) ale zanim potroisz ogniskową to polecam 70tkę.
Świetne szkiełko.

A po 70 bierz ta 40 dla lansu (i do kompletu 40XS ;-) )
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Dzień dobry,
Mam pewien problem z HD PENTAX-DA 21mm f/3.2 AL Limited. Otóż na większych odległościach jest problem z ostrością, Nie wspominając o sporej aberracji chromatycznej. Myślałem, że to przez zabrudzenie tylnej soczewki. Umyłem ją, ale nadal jest sporo gorzej niż w nowym HD PENTAX-DA* 16-50mm f/2.8 ED PLM AW na przysłonie 3,2 (w końcu mam do czego porównać). Czy to normalna przypadłość tego obiektywu ? Jakby co, mam zdjęcia porównawcze miedzy tymi dwoma. Czy ktoś ma jakieś podobne doświadczenia z tym obiektywem ?
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
wg optycznych 21 limited nie należy do najostrzejszych, osobliwie na brzegach. Porównanie do najnowszego16-50 może więc wypadać blado.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Robert, próbowałeś ustawiać ostrość w LV? Pytam, bo miałem zarówno wersję SMC i HD i oba dawały conajmniej bardzo dobre obrazki. Nowy 16-50 faktycznie jest ostrzejszy, ale zdjęcia z tego małego limiteda chyba bardziej mi się podobały. Ale ja to szkło (da21) zawsze przymykałem minimum do f5.6.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Paffcio napisał/a:
Robert, próbowałeś ustawiać ostrość w LV? Pytam, bo miałem zarówno wersję SMC i HD i oba dawały conajmniej bardzo dobre obrazki. Nowy 16-50 faktycznie jest ostrzejszy, ale zdjęcia z tego małego limiteda chyba bardziej mi się podobały. Ale ja to szkło (da21) zawsze przymykałem minimum do f5.6.


Próbowałem z LV i ustawiałem też ręcznie ostrość w teście "gałązkowym" ;-) . Oczywiście po przymknięciu do 5,6 a najlepiej do 7,1 jest lepiej, ale nie znacznie lepiej. Mam wrażenie, że jest problem ze skorygowaniem aberracji chromatycznej, bo nieostrości są "kolorowe". Ciekawe, że przy mniejszych odległościach (próbowałem na kolcach kaktusa) ten problem jest dużo mniejszy. Może rozpieściły mnie 40 i 70. Trochę szkoda, bo tani nie jest.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może wymaga czyszczenia i regulacji w profesjonalnym serwisie?
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
plwk napisał/a:
Może wymaga czyszczenia i regulacji w profesjonalnym serwisie?

Hmm... Nie sądziłem, że w takich obiektywach jest możliwość serwisowej regulacji. Jest dość nowy i niewiele używałem. Raczej nie w jakichś zapylonych miejscach. Nie sądzę, aby był brudny w środku. Podejrzewałem raczej zabrudzenie tylnej soczewki, bo mi się zdarzyło maznąć paluchem. Ale ją przemyłem izopropanolem. To oczywiście pomogło, ale przy sprawdzeniu rezultatu i porównaniu z 16-50, trochę się zawiodłem. Zaraz przygotuję porównanie. OK, być może to nie ma dużego znaczenia w większości zastosowań zdjęć, ale trochę mnie to zdziwiło, że zoom lepszy od prime'a.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robert N napisał/a:
Nie sądziłem, że w takich obiektywach jest możliwość serwisowej regulacji.

8 elementów w 5-ciu grupach. Nie wiem jak to jest wewnętrznie ustalone, ale jakieś uderzenie zapewne może spowodować rozregulowanie.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
undefined
plwk napisał/a:
Robert N napisał/a:
Nie sądziłem, że w takich obiektywach jest możliwość serwisowej regulacji.

8 elementów w 5-ciu grupach. Nie wiem jak to jest wewnętrznie ustalone, ale jakieś uderzenie zapewne może spowodować rozregulowanie.

Może to coś pomoże w ocenie. Pierwsze z 21 Ltd, drugie z 16-50. Wycinek 1:1, centrum kadru.
[img]20230506091526_K3I0666 by Robert Nowak, on Flickr[/img]

[img]20230506094049_K3I0675 by Robert Nowak, on Flickr[/img]
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Robert N, Spójrz na to: https://www.pentaxforums....troduction.html
Tam w teście na jednym obrazku też jest upiorna aberracja chromatyczna. Co prawda bardziej na brzegu kadru, ale zawsze.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Robert N napisał/a:
centrum kadru
:shock:

Rzuciłem okiem i myślę sobie "no tak, w narożnikach takie rzeczy się mogą dziać", ale po doczytaniu opisu "w centrum?!". Nawet na pełnej dziurze, coś jest nie tak, IMHO. Niekoniecznie uszkodzenie podczas użytkowania, ale słabszy egzemplarz na pewno. Pentax nie słynie z równego poziomu jakości swoich obiektywów. :-/
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
No cóż, co fakt to fakt. Legendarna japońska jakość odchodzi w zapomnienie. Zachciało się globalizacji, to ją teraz mamy :-(
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Chcesz japońskiej jakości w szkle z Wietnamu?

Ja pamiętam że da 21 był najsłabszym Ltd którego miałem, słabszym od DA* 16-50 na pełnej dziurze.

Ale za to był malutki i lekki. :-P
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Robert N ten crop 100% to z pełnej dziury, czy po jakimś tam przysłonięciu? Jeżeli to drugie, to masz zwalone szkło.

Pamiętam, jak w 2016 kupowałem da21, to egzemplarz wysłany mi przez Fotoplus był również "trafiony" - zdjęcia były mocno nieostre. Drugiego nie mieli, więc obiektyw zamówiłem w SRS Microelectronic. Dostałem żyletę (jak na da21 oczywiście).
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Paffcio napisał/a:
ten crop 100% to z pełnej dziury, czy po jakimś tam przysłonięciu

Z pełnej dziury 3,2.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach