Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
daro napisał/a:
Napiszę za to coś, o czym w szale pogoni za obiektywami większość zapomina:
ŚWIATŁO :!:
Bez dobrego światła zapomnijcie o porządnym macro. A piękne ostre słonko nie zawsze jest tam, gdzie nam go najbardziej potrzeba. Zresztą po przymknięciu przesłony do 14-16 (najlepsza GO, bez utraty jakości zdjęć) nawet najmocniejsze słońced może nie wystarczyć. Dlatego konieczna jest lampa :!: Nie musi to być zaraz FGZ540 - długie lata używałem (i nadal uzywam) AF200T do której zbudowałem sobie własnego pomysłu dyfuzorek (taki trochę połamany) i mogę się bawić tak jak lubię....


Widze ze czas nie poszedł w las ;)
jednak znaczenie ma ; )

[ Dodano: 2008-01-12, 20:15 ]
Szakal, myślę ze kupowanie takiej skarpety mija sie z celem to co daro
wymyślił jest idealne tańsze i genialne w swej prostocie. Sam skleciłem coś takiego. Sprawdza sie idealnie.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
A coś z obiektywów makro manualnych i w miarę dostępnych w Polsce (nie mam kompletnie doświadczenia w kupowaniu za granicą :/)? Albo tanie na m42 albo tak do 800zł na pentaxa ;)
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Bruinen, poczytaj forum
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Cytat
Szakal, myślę ze kupowanie takiej skarpety mija sie z celem to co daro
wymyślił jest idealne tańsze i genialne w swej prostocie. Sam skleciłem coś takiego. Sprawdza sie idealnie.


Nie twierdzę, że się nie sprawdza :) sam miałem coś podobnego, ale np. na wycieczki "skarpeta" jest praktyczniejsza i wcale nie gorsza (naturalnie trzeba wziąć pod uwagę długość obiektywu i wielkość/rodzaj lampy, niska lampa, długi obiektyw i cel blisko soczewki - może nie zdać egzaminu)
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Grizley napisał/a:
Bruinen, poczytaj forum


Poczytałem (ze 2 godziny...) i w sumie to nic się nie zmieniło - chyba najbardziej mi się podoba Cosina 100/3.5 Macro. To może dla mnie nie jest tak ważne, ale czy ona ma AF z penatxem - wiem że w makro mi to po nic nie potrzebne, ale czasami do portretu by się mogło przydać :)

Szukałem już, ale to nie do końca temat tego forum - jak wygląda sprowadzanie sprzętu np. kupując na niemieckim e-bay'u (chodzi mi głównie o płatności i przesyłkę) - bo tej cosiny to chyba na allegro nie uświadczę...
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Musisz najlepiej założyć konto na paypalu
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bruinen napisał/a:
Szukałem już, ale to nie do końca temat tego forum - jak wygląda sprowadzanie sprzętu np. kupując na niemieckim e-bay'u (chodzi mi głównie o płatności i przesyłkę) - bo tej cosiny to chyba na allegro nie uświadczę...

To też było omawiane. Ta Cosina kilka razu do roku się pojawia na allegro. Była również produkowana pod marką Pentax http://kmp.bdimitrov.de/l...f3.5-Macro.html
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Bruinen napisał/a:
chyba najbardziej mi się podoba Cosina 100/3.5 Macro. To może dla mnie nie jest tak ważne, ale czy ona ma AF z penatxem
ma AF
Bruinen napisał/a:
cosiny to chyba na allegro nie uświadczę...
na ebay'u też coraz ciężej (pamiętam, jak systematycznie leżało kilkanaście sztuk, a teraz zaledwie 2-5)

[ Dodano: 2008-01-14, 19:48 ]
plwk napisał/a:
Była również produkowana pod marką Pentax
moja cosina w exifie wyświetla uparcie pentax smc 100mm f/3.5
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
plwk napisał/a:
Była również produkowana pod marką Pentax

Takiego Pentaxa mam. Trzeba jednak pamiętać, że w odróżnieniu od Cosiny, Soligora czy innego Vivitara (czy jak tam się ten obiektyw jeszcze nazywał) to Pentax ma SMC oraz nie ma dedykowanej soczewki dającej skalę odwzorowania 1:1.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
daro, fajny dyfuzor, czego użyłeś jako budowy? Kartonu oklejonego z zewnątrz czarną taśmą samoprzylepną?
 

SebastianC.  Dołączył: 23 Wrz 2007
Bruinen, jeśli masz zacięcie do majsterkowania to może zbudujesz sobie taki zestaw do makro :mrgreen: :



więcej tutaj:

http://www.photocritic.or...hy-on-a-budget/
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
SebastianC., ale paprykowe, czy o smaku młodej cebulki? Paprykowe może być ostrzejsze
 

SebastianC.  Dołączył: 23 Wrz 2007
piotr_luk napisał/a:
SebastianC., ale paprykowe, czy o smaku młodej cebulki? Paprykowe może być ostrzejsze


Najlepiej papryka chili, wtedy od pełnej dziury zdjęcia będą ostre jak żyleta :mrgreen:
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Co do Cosiny 100f3.5 macro - o ile wiem, występowała zarówno w wersji AF, jak i (rzadziej) w wersji MF.
Co do dyfuzorów - aby uzyskać ładnie rozproszone światło kąt pod którym dyfuzor jest widoczny od strony motywu powinien być możliwie duży. Zatem światło będzie tym lepiej rozproszone im powierzchnia świecąca dyfuzora będzie większa i im będzie bliżej motywu. Ja stosuję ostatnio dyfuzory z przezroczystego mlecznego polietylenu - wycinam je z 5-litrowych kanistrów na wodę destylowaną. Wygląda to z K10D tak:



A z Optio MX-4 którego najczęściej używam do makro tak:





W porównaniu z przedstawianym w tym wątku dyfuzorem z tubą z kartonu rozwiazanie takie powoduje większe straty swiatła, ale powierzchnia rozpraszajaca jest znacznie bliżej motywu. Sam dyfuzor jest też zupełnie płaski - dzięki czemu prawie nie zabiera miejsca w torbie.
 

Wajcha  Dołączył: 09 Sty 2008
witam serdecznie.
jestem nowym użytkownikiem forum, jak również nowym użytkownikiem lustrzanek cyfrowych. ogólnie jestem nówka :) . Zainteresowania fotograficzne skupić chcę głownie na naturze, ze szczególnym uwzględnieniem macro.
I tu moje pytanie, co oznacza że obiektyw macro ma maksymalne powiększenie 1:2 itp. zawsze mi się wydawało, że tak określa się stopień pomniejszenia (mapy, te sprawy). Czyli w końcu jak to jest czy lepsze powięszenie daje szkło o określeniu 1:1 czy np 1:3.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Wajcha napisał/a:
macro ma maksymalne powiększenie

Z czasów kliszy:
- 1:2 - 1 cm na filmie odpowiada 2 cm rzeczywistości
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
mygosia napisał/a:
- 1:2 - 1 cm na filmie odpowiada 2 cm rzeczywistości

W czasach cyfrowych pod tym wzgledem nic sie nie zmienilo ;-)
1:2 - 1 cm na matrycy odpowiada 2 cm w rzeczywistości
 

Wajcha  Dołączył: 09 Sty 2008
dobra, moze ja głupi jestem, ale skoro tak, to takie określenie nadal oznacza pomniejszenie czegoś. 2cm przestrzeni mieścimy na 1 cm matrycy, tak samo jest chociażby z mapami: powiedzmy 1 cm na mapie odpowiada 1km w rzeczywistości czyli szczegółowość jest mniejsza.
w każdym razie czy lepszy obiektyw to taki z określeniem 1:1 czy np.1:4
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wajcha, oryginał o długości 2 cm bedzię miał 2 cm na matrycy w 1 przypadku (czyli 1:1), oraz 0.5 cm w drugim przypadku (1:4). Z pierwszego możesz kroić cropy, z drugiego ledwo powiększysz.

Wniosek: lepszy jest obiektyw o skali odwzorowania 1:1, jeżeli mówimy o makro (mrówki są malutkie ;-) )
 

Wajcha  Dołączył: 09 Sty 2008
ok, dzięki Zorzyk. czyli jednak dobrze myślałem, zle rozumowałem... czy jakoś tak, pózno już :-/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach