LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Naprawa BF w serwisie
Mam problem z BF, grzebanie w menu serwisowym niewiele daje, ponieważ muszę wprowadzać inną wielkość korekcji w zależności od rodzaju światła w jakim robione jest zdjęcie. Dla sztucznego jest to ok +80 (chociaż raz musiałem dać tylko +40), natomiast dla dziennego około +140. Nie muszę mówić, że takie kalibrowanie aparatu przed robieniem zdjęć jest dość denerwujące. Problem najbardziej widać w FA50 1.4, chociaż o dziwo występuje on nawet w kicie (aparat nie potrafi wyostrzyć na przedmioty oddalone o kilkaset metrów - obiektyw dobija do końca zakresu i koniec).

I w związku z tym mam kilka pytań:

  • da się to całkowicie zlikwidować?
  • podejmował się ktoś naprawy podobnego problemu w serwisie Apollo (ewentualnie w jakimkolwiek innym)?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Likwidacja BF/FF własnoręcznie opisane w odpowiednim wątku.

Regulacja w serwisie - chyba ktoś wysyłał.
 

igorkrupa  Dołączył: 17 Maj 2007
Moje Body nie ma problemow z BF i FF, testowalem z sigma 70-200, p 50 1,4 ale dla mojej sigmy 28-70 przy 28mm zachowuje sie dosc dziwnie, przy swietle zartowym ostrosc lapie pare centymetrow za obiekt lecz dla 70mm juz jest dobrze, problem znika przy swietle dziennym ;p Uzylem menu serwisowego dodajac chyba 110[um] dla 28mm majac nadzieje ze aparat zapamietuje ogniskowa czy tez szkla... Jak narazie nie martwie sie tym ze mam zmianke w menu serwisowym bo przy kicie i tak nie widac czy to jest BF czy FF a dla K 50tki 1,4 nie robi to wielkiego znaczenia. Bede sie dopiero martwil gdy kupie sobie albo sigme 70-200 albo inne szkielko z AF. Troszke szkoda ze mamy taka pochmurna pogode bo tak naprawde to nie mialem okazji porzadnie pomeczyc tej sigmy 28-70...
I mam pytanie jesli chcial bym jakos naprawic wade ktora polega na zlym ustawianiu ostrosci dla 28mm dla obiektywu sigma to mam sprzet wyslac do centrum sigma czy moze do pentaxa? Co prawda nie bede tego teraz robil ale nurtuje mnie to pytanie....
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
igorkrupa napisał/a:
obiektywu sigma to mam sprzet wyslac do centrum sigma czy moze do pentaxa? Co prawda nie bede tego teraz robil ale nurtuje mnie to pytanie....
Jezeli chcesz skalibrować szkło Sigmy do korpusu, to wysyłasz do serwisu Sigmy. Najlepiej zadzwonić do p. Randaszki, a on ci wszystko powie co i kiedy wysłać.
 

igorkrupa  Dołączył: 17 Maj 2007
argawen napisał/a:
Jezeli chcesz skalibrować szkło Sigmy do korpusu, to wysyłasz do serwisu Sigmy. Najlepiej zadzwonić do p. Randaszki, a on ci wszystko powie co i kiedy wysłać.


Gdzie moge znalesc kontakt od owego Pana?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
igorkrupa napisał/a:
Gdzie moge znalesc kontakt od owego Pana?
To jest oficjalny serwis Sigmy.

Serwis Sigmy
 

igorkrupa  Dołączył: 17 Maj 2007
Cholerka szkoda ze "az" w Gdyni. Jak by nie mogli zrobic w Lublinie ;p
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
właśnie odebrałem z serwisu po regulacji AF - potestuję i dam znać, jakie efekty
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
To napisz co i jak bo wlasnie zawoze na dniach K100D (nowy - 2miesiace) i dwie Sigmy bo jakos kaszaniasto sie zrobilo, wczoraj kupilem Sigme 30mm f1.4 ucieszony jak gwizdek a tu tragiczne FF przy swietle zarowym prawie 10mm :(, z kolei druga Sigma 18-200 tez nowa delikatnie BF.

Jedyne szczescie ze mieszkam 20min samochodem od serwisu, czekam az potwierdza ze moge przyjechac.
 

igorkrupa  Dołączył: 17 Maj 2007
Pumpernikiel napisał/a:
To napisz co i jak bo wlasnie zawoze na dniach K100D (nowy - 2miesiace) i dwie Sigmy bo jakos kaszaniasto sie zrobilo, wczoraj kupilem Sigme 30mm f1.4 ucieszony jak gwizdek a tu tragiczne FF przy swietle zarowym prawie 10mm :(, z kolei druga Sigma 18-200 tez nowa delikatnie BF.

Jedyne szczescie ze mieszkam 20min samochodem od serwisu, czekam az potwierdza ze moge przyjechac.


Jak zrobia to daj znac jak to wszsytko wygladalo. Ja jak nie dlubalem w menu serwisowym i micro metry mialem ustawione na 0 to k10 z sigma 28-70 w swietle zartowym dla 28mm mial az 30mm BF! dla 70mm bylo juz dobrze... Jak narazie mi to nie przeszkadza bo w ustawilem sobie w menu +50[um] i trafia dla calego zakresu nie martwie sie tym bo nie mam jak narazie innego jasnego szkla AF...
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
chm, miło mi się rozmawiało z serwisem :) , ale skutki kalibracji - z tego co do tej pory zauważyłem dalej BF od 18 do ~ 35 mm z kitem (światło żarowe)
... jedna uwaga - gdy włączyłem aparat po odbiorze, to balans bieli był ustawiony na jarzeniówki, a w takim oświetleniu (MM, Saturn) problemów z AF nie było :-/ - można by wyciągnąć wniosek, że niezależnie od urządzenia do kalibracji AF, gdy zrobią w serwisie parę fotek wszystko jest ok, problem się pojawia przy żarówkach, czy w dzień :-?
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
U mnie przy Sigmie 30mm dokładnie tak samo, sprawdzałem w sklepie przy świetle jarzeniowym i obiektyw idealnie trafiał w punkt natomiast przy żarowym halogenowym FF 10mm. A głównie po to kupiłem jasne 30mm żeby focić w pomieszczeniach domowych.
 

igorkrupa  Dołączył: 17 Maj 2007
U mnie w dzien bez ingerencji w menu serwisowe obiektyw dalej minimalnie myli sie dla 28 lecz dla 70 idealnie, zas przy swietle zartowkowym BF dla 28 powieksza sie o jakies 25mm... no ale znowu problem przy 70 znika ;d ustawienie w menu serwisowym na 50[um] zalatwia sprawe przy wszystkich rodzajach swiatla...Ciekaw jestem jak w Serwisie Sigmy dostosowywuja obiektyw do sprzetu zeby sie nie okazlo potem ze bede mial cholerka z innymi szklami problemy...
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
Szakal napisał/a:
chm, miło mi się rozmawiało z serwisem :) , ale skutki kalibracji - z tego co do tej pory zauważyłem dalej BF od 18 do ~ 35 mm z kitem (światło żarowe)
... jedna uwaga - gdy włączyłem aparat po odbiorze, to balans bieli był ustawiony na jarzeniówki, a w takim oświetleniu (MM, Saturn) problemów z AF nie było :-/ - można by wyciągnąć wniosek, że niezależnie od urządzenia do kalibracji AF, gdy zrobią w serwisie parę fotek wszystko jest ok, problem się pojawia przy żarówkach, czy w dzień :-?


dostales na papierze ich wyniki przed i po regulacji?
z tego co wiem to maja taki obowiazek.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
A ja chyba mam BF z kitem przy pilotach lamp blyskowych :-D
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Cytat
dostales na papierze ich wyniki przed i po regulacji?
z tego co wiem to maja taki obowiazek.


jedynie wpis w karcie gwarancyjnej - mimo, że aparat oddałem do sklepu powołując się na rękojmię (niezgodność z umową)

ps. w dziennym świetle niestety to samo co w żarowym :evil:
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Szakal napisał/a:
właśnie odebrałem z serwisu po regulacji AF - potestuję i dam znać, jakie efekty

Aparat dawałeś do serwisu Sigmy, czy też Pentaxowego?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
LDevil napisał/a:
Aparat dawałeś do serwisu Sigmy, czy też Pentaxowego?
Przecież w serwisie Sigmy nie ruszają aparatu.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
argawen napisał/a:
LDevil napisał/a:
Aparat dawałeś do serwisu Sigmy, czy też Pentaxowego?
Przecież w serwisie Sigmy nie ruszają aparatu.

Umknęła mi następna wypowiedź szakala, bo z tej którą cytowałem nie dało się wywnioskować do którego serwisu poszedł sprzęt.
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
Szakal napisał/a:
jedynie wpis w karcie gwarancyjnej - mimo, że aparat oddałem do sklepu powołując się na rękojmię (niezgodność z umową)


wyslij jeszcze raz i zażądaj pomiarów na papierze przed i po kalibracji.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach