deathline  Dołączył: 23 Wrz 2008
Sigma 10-20 F/4-5.6 EX DC vs. Pentax SMC DA 10-17 mm f/3.5
Witam wszystkich,

mam zamiar doposażyć mojego K200D w szeroki kąt, i zastanawiam się, który obiektyw sie do tego najbardziej nada... Narazie mam na oku dwa takie obiektywy,

-Sigma 10-20 F/4-5.6 EX DC
http://allegro.pl/item454...lka_gratis.html

-Pentax SMC DA 10-17 mm f/3.5
http://allegro.pl/item451...h_eye_gwar.html

Jak Wy byście rozstrzygnęli ten problem? :) W który lepiej zainwestować? A może są jakieś inne godne uwagi obiektywy?
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
Pentax to fiszaj, ja bym brał Sigmę. Choć rybie oko też ma swoich zwolenników ;)

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
10-17 to nie szeroki kąt tylko fiszaj, czyli rybie oko, tutaj masz zdjęcia z sigmy, która jest normalnym szerokim kątem, a tutaj z Pentaxa 10-17 fisheye.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
10-17 to fisheye, obiektyw bardzo specyficzny. Dlatego do "normalnego" fotografowania lepiej 10-20. Innym godnym uwagi (ale droższym) obiektywem jest Pentax DA 12-24/4.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
deathline, czy wolisz truskawke czy śledzia? To zależy prawda? Bo to zupelnie inne rodzaje jedzenia...

Te obiektywy sa zupelnie inne, poza tym tylko ze oba maja szeroki kat widzenia. Fish-eye daje inny efekt, niz "wyprostowana" sigma.. sam musisz rozstrzygnac do jakiej fotografii potrzebujesz szkla, dokladnie, wtedy nie bedzie dylematu..
Ja mam 10-20, ale wiem ze czasem przydalby mi sie ten 10-17, nawet bardzo..

[ Dodano: 2008-10-11, 11:46 ]
4 odpowidzi niemal w jednej minucie.. brawo Panowie :-B
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
no ... a ile mozna bylo dowiedziec sie czytajac podobne tematy na forum.... :evilsmile:
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Fafniak napisał/a:
no ... a ile mozna bylo dowiedziec sie czytajac podobne tematy na forum.... :evilsmile:

deathline, połowa zawartości tego forum traktuje o ultra szerokim kącie
(jak zwykle przesadzam... ale tylko trochę)
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
Tak poza tym, poczekałbym na Tamrona SP AF 10-24mm f/3.5-4.5...
 
deathline  Dołączył: 23 Wrz 2008
Hehe, dzięki za błyskawiczną odpowiedź. :D Jestem pod wrażeniem, a obiektyw będzie i tak do użytku w wielu warunkach, bo nie sądzę żebym nagle robił zdjęcia tylko krajobrazowe, albo tylko sport. ;)

I dzięki za linki Eldred, pomyślałem że skoro ogniskowe podobne, to i właściwości też. ;) Wolałbym jednak rybie oko, i tutaj drugie pytanie. Czy po za Pentax SMC DA 10-17 mm f/3.5, są jakieś fish-eye do pentaxa? Oczywiście w miare przyzwoitej cenie (mniej niż 2000zł)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
deathline napisał/a:
Pentax SMC DA 10-17 mm f/3.5

Widzę, że jednak konsekwentnie piszesz f/3.5 - a ten obiektyw ma światło 3.5-4.5.
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
deathline,
ebay + "pentax fisheye":
- NEW Sigma 8mm F3.5 EX DG CIRCULAR FISHEYE Lens / Pentax
- NEW Sigma 15mm F2.8 EX DG DIAGONAL FISHEYE Lens Pentax
- Zenitar Fisheye 16mm 2.8 Pentax K mount
- Pentax SMCPF Fisheye Zoom 17-28mm f/3.5-4.5 RARE Lense
- Pentax for M42 18mm/11 Fish-eye-Takumar Rare!
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Mike Johnston napisał kiedyś że obiektywy typu rybie oko służą w zasadzie tylko do demonstrowania efektu rybiego oka. Jak rozważałeś kupienie 10-17 a potem ewentualne prostowanie tak by nie wyglądało jak fisheye, to wiedz że na rogach będziesz miał spory spadek ostrości. Będzie jeszcze trzeba trochę odciąć brzegi kadru, więc w efekcie końcowym nie uzyskasz 10mm

Eldred napisał/a:
10-17 to nie szeroki kąt tylko fiszaj
że krzywi to chyba nie znaczy że nie jest szerokim kątem.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
hamster napisał/a:
połowa zawartości tego forum traktuje o ultra szerokim kącie

Niemożliwe - bo 3/4 tego forum to offtopy.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Samp napisał/a:
Niemożliwe - bo 3/4 tego forum to offtopy
Ale też szerokokątne :mrgreen:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Offtopy ludzi o szerokich horyzontach...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A czasem o szerokich barach
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk napisał/a:
szerokich barach
Żeby barmanki czuły sie bezpiecznie?
 

matteusz  Dołączył: 02 Lis 2007
Podepne sie pod temat. Może ktoś mądry mnie oświeci. Jaka wersja Sigme 10-20 jest dostępna pod Pentaxa: z skalą ostrości na pierscieniu, czy ze skala ostrosci 'za szybka'. Czym one się róznia?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
matteusz napisał/a:
Jaka wersja Sigme 10-20 jest dostępna pod Pentaxa: z skalą ostrości na pierscieniu, czy ze skala ostrosci 'za szybka'. Czym one się róznia?

Skala ostrości jest nadrukowana. Szybkę mają wersje z silnikami HSM - np. Canonowska.
 

kale  Dołączył: 02 Lip 2008
pentax tez ma chyba hsm...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach