mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Hmm... Jest jeszcze Picasa - ona tez czyta RAWy. Cudow sie pod nia nie zdziala, ale do podstawowych rzeczy spokojnie wystarcza. Wprawdzie zauwazylam wkurzajace ograniczenia w porowaniu z windowsowska [brak Albumow, nie dziala wrzucanie zdjec do nowego Bloggera]...
 
bobo  Dołączył: 21 Gru 2006
Jako że to mój debiut na forum chciałbym was wszystkich pozdrowić i przy okazji podziękować, bo to dzięki wam zdecydowałem się na K100D :)

Ale ad rem.
Wczoraj zupdatowałem swoje Ubuntu do Feisty Fox'a i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Nautilius (explorator) wyświetla miniaturki pef'ow, f-spot jest wstanie wyeksportować galerie pefów do webalbumu picassy, a digikam również świetnie sobie radził z pefami z kasetki. Nic tylko czekać co jeszcze przyniesie przyszłość :)

p.s. Szczególne pozdrowienia dla Bogusza, mojego imiennika, fajnie, że oprócz imienia dzielimy podobne pasje :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Bobo.
Co prawda z Twojego postu poza tym, że masz Kasetkę niewiele zrozumiałem, ale to świetnie - oznacza bowiem, że forum powiększa się o osoby inteligentne.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Co prawda z Twojego postu poza tym, że masz Kasetkę niewiele zrozumiałem, ale to świetnie - oznacza bowiem, że forum powiększa się o osoby inteligentne.


Mam to samo, nie wiem, czy się na jakiś kurs obcego języka nie zapisać albo co.... 8-)
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
bobo, Witaj :) Feisty Fawn ;) Ubuntu 7.04 :) hehe spoko :) Bedę upgradował pewnie jak sie pojawi RC :). Ciekaw jestem czy sobie z pefami z Kadyszki radzi :)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Przemas napisał/a:
Feisty Fawn ;) Ubuntu 7.04 :)


O nie! Ja sie tak nie bawie. Mam linuxa od 2 tygodni. I kiedy w koncu po godzinach googlania i robienia czegos czego nie rozumiem [cos co sie nazywa kompilacja sterownia karty - rany - co to znaczy do cholery? Kazali, to zrobilam i wyszlo ;-) ] doprowadzilam go PRAWIE do stanu uzytkowosci, dowiaduje sie nagle, ze JUZ jest nowa wersja?
I znow musze grzebac w sieci i szukac jak sie toto robi i czy trzeba potem wszystko od nowa instalowac, konfigurowac i ustawiac?
Nie to, ze tego nie lubie. Ale bez jaj. To juz lekka przesada - nowy system pare razy do roku ;-)
Na razie jestem zachwcona, bo wszystko pieknie smiga, ale doswiadczona obcowaniem z windowsem boje sie, ze "Lepsze jest wrogiem dobrego" i im wiecej bede tam grzebac tym wieksze pradopodobienstwo, ze sie cos spieprzy. No ale: "No risk - no fun" :-)

Tak sobie tylko ponarzekalam troche :-)
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Skoro już się zrobił wątek linuxowy to pozwólcie że się przedstawię ;-) Debian unstable, już od ładnych kilku lat.

Do zabawy z obrazkami używam KPhotoAlbum, gqview (najszybsza przeglądarka pod Pingwina jaką znam) i Gimpa. RAWów jeszcze nie wołam bo nie mam dSLR-a.

mygosia, do kompilacji i instalowania wszystkiego można się przyzwyczaić, plusem Linuxa jest to że jak się raz coś ustawi to potem działa (na ogół :-) ) "do końca świata i o jeden dzień dłużej". Poza tym nikt cię nie zmusza do aktualizacji oprogramowania, podobno można żyć bez najnowszego kernela i aplikacji ;-)
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
mygosia, spokojnie do kwietnia to się przyzwyczaisz do Ubunciaka :); a Ubuntu ma taki cykl wydawniczy co pół roku nowa wersja :) dzięki temu szybko się rozwija - nie jest powiedziane że musisz instalować najnowszą wersję albo testową :) jak tylko się pokaże - na początek poczekać, poczytać na forum ubuntowym a potem instalować - no i zawsze można się zapytać jak się odpowiedzi nie znajdzie na swój problem z pingwinem :)
Ijon, ma rację z tym działaniem - jak coś już działa to będzie działać i działać aż się sprzęt rozleci ;)
Co ciekawe mam na 1 partycji winxp i już od miesiąca nawet się na niego nie przelogowywałem - nie czuję potrzeby - linux wystarcza mi do tego co robię :)
 

salvadhor  Dołączył: 10 Sty 2007
@Przemas
To ja jestem lepszy, od pięciu ( około ) lat nie mam ŻADNEJ partycji z windowsem, ba, nawet partycji FAT nie mam :)

@mygosia
Prosta zasada - jak działa, to nie ma co poprawiać. Nowe wydania Ubuntu są po to, żeby było widać, że dystrybucja żyje, jest wprowadzana obsługa nowych urządzeń ( to wynik polityki firm wobec sterowników dla Linuksa ), poprawki w interfejsie czy środowisku graficznym. Jak ktoś lubi pogoń za nowościami, to ma jak znalazł. A i instalować od nowa nie musisz - wystarczy upgrade starego systemu do nowej wersji ( z uwzględnieniem, że coś trzeba będzie w konfiguracji poprawić )

@Ijon
Powiedz mi, kiedy ostatnio coś pod Debianem kompilowałeś :) No chyba, że to lubisz - system repozytoriów jest doskonale i w miarę na czas uzupełniany o nowe wersje programów. A co do Gqview - to cudowny program, szybki jak cholera. Żeby jeszcze pokazywał raw'y w pełnej krasie, a nie tylko podgląd.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
salvadhor, ostatnio: mplayera, scribusa i kphotoalbum - kompilacja sprowadza się do:
 debian/rules binary

dpkg -i ../paczka.deb
może są gdzieś repozytoria ze skompilowanymi paczkami ale przyzwyczaiłem się do własnoręcznej kompilacji :)

Kompiluję też jądro i sterowniki NVidii - bo się przyzwyczaiłem że jądro kompiluje się samemu żeby mieć tylko potrzebne moduły - zboczenie które zostało mi z czasów gdy byłem ograniczony 16 MB RAMu i każdy kilobajt był na wagę złota ;)

Krótko mówiąc, kompiluję bo lubię, a nie dlatego że nie da się inaczej.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ufff... To mnie pocieszyliscie :-D

Staram sie sledzic na biezaco forum ubuntu, wiec mam nadzieje ze nie zostane w tyle z wiadomosciami. No i w sumie jak siedze na sieci, to ciagle sobie cos tam dlubie - na razie wszystko hula pieknie [z wyjatkiem Picasy przy ktorej poleglam - pogrzebie jeszcze to moze cos wymysle]. Czasem mi trudno, ale uparta jestem i lubie wyzwania. No i sie nie nudze :-D
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
U mnie picasa działa :) bezproblemowo :)
w razie czego służę pomocą :)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Przemas napisał/a:
U mnie picasa działa :) bezproblemowo :)
w razie czego służę pomocą :)


Ktora wersja? Mozesz wrzucac zdjecia na bloga? Bo mi sie w pewnym momencie blokuje [jak klikam zeby sie zalgowac do nowego bloggera, to mi sie wyswietla zupelnie biala strona]. Co ciekawe jak wgralam picase2 spod wine [tak sie mowi? ;)], to w tym samym momencie mi sie zaczyna wszystk chrzanic [niby nie znajduje strony]. No i w tej linuxowej picasie nie mozna wgrywac zdjec do albumu na sieci? A spod wine tez mi sie chrzani przy zalogowywaniu do gmaila -wrrrr....
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Hmm nie uploaduje zdjeć pod bloga ;? - ale moge sprobowac ;) co i jak :) jak przetestuje to napisze :)
======
hmmm no u mnie picasa sie ładnie łąduje dochodzi do momentu założenia bloga i nic sie nie blokuje - niestety nie posiadam konta na bloggerze jeszcze - no chyba że testowo założe i sprawdzę a wersja Picasy to 2.
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
Niezmiernie się cieszę, że znalazłem ten wątek. Jako że niedługo rozpocznę przygodę z Ubuntu (komp jeszcze nie w komplecie) a jestem w tej materii superpoczątkujący, ośmielę się już w tym momencie zadać pytanie (tak m. in. w ramach podsumowania powyższych wypowiedzi):
Będę pracował na Ubuntu 6.12pl. Co dodatkowo będę musiał zrobić (doinstalować), żeby móc bezproblemowo wywoływać RAWy (z DSa) i następnie obrabiać jpg/tiff? Jakie programy szczególnie polecacie?
Pozdrawiam
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
sailor9 napisał/a:
Będę pracował na Ubuntu 6.12pl. Co dodatkowo będę musiał zrobić (doinstalować), żeby móc bezproblemowo wywoływać RAWy (z DSa) i następnie obrabiać jpg/tiff? Jakie programy szczególnie polecacie?

Co prawda mam Mandrivę w domu a nie Ubuntu, ale wystarczy zainstalować UFRAW i wtyczkę do Gipma ( a najpierw Gimpa). Jeżeli pracowałeś wcześniej w Photoshopie to lepiej zainstaluj modyfikację gimpa zwaną Gimpshopem ( żeby działały skróty klawiaturowe takie jak w Photoshopie trzeba dograć jeden plik - w razie problemów napisz).

Możesz tez spróbowac odpalić Pentax Photo Laboratory pod Wine(nie testowałem czy działa) lub komercyjnym CrossOverOffice (u mnie wszystko ok).

Aha, bym zapomniał - Gimp chyba nie osługuje obróbki w trybie 16 bit. Chyba, że coś dodali w najnowszej wersji...
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
tm napisał/a:
Aha, bym zapomniał - Gimp chyba nie osługuje obróbki w trybie 16 bit. Chyba, że coś dodali w najnowszej wersji...

Nie dodali, w bieżącej serii 2.2.x nie ma 16-bit/kanał, w testowej 2.3.x też nie ma :(
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Na razie z 16 bitami to lipa w Gimpie - 16 bitów obsługuje Pixel - ale jest płatny.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Na razie z 16 bitami to lipa w Gimpie - 16 bitów obsługuje Pixel - ale jest płatny.

No lipa pod tym względem, ale i tak jest de best. Pixel się strasznie sypie, nawet jak na betę i to w bardzo "zły" z programistycznego punktu widzenia sposób. Niestety :-( Ale wróżę mu jak najlepiej, choć mam duże obawy, czy się uda.
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
W temacie Linux vs. 16bit - Krita z pakietu KOffice obsługuje. Plus najnowszy digikam (wersja 9) daje (podobno bo nie sprawdzałem) 16 bitowy workflow.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach