matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Enzo napisał/a:
Picasa 2. Bardzo fajnie radzi sobie z PEFami z ... Pentaxa

Radzi sobie, ale nie "bardzo fajnie". Odwzorowanie kolorów ma fatalne - robi takie wyprane z barw zdjęcia. Trzeba trochę suwakami, żeby im blasku zwrócić.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Przyznam że się tak dobrze nie przyglądałem, poza tym szukałem przeglądarki zdjęć i z tego zadania Picasa wywiązuje się całkiem nieźle. Do obróbki używam UFRawa+GIMPa. Ale dzięki za te uwagi :-B
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
oj, przepraszam, nie wiedziałem że samsung ma tylko PEF.. :(

ale tak dla mojej wiedzy to faktycznie warto walczyć o PEF czy DNG też jest ok???

Przydała by mi się podpowiedź bo zacząłem pstrykać w PEF i po lipie z SUSE przełączyłem aparat na DNG bo te suse czyta....
Czy lepiej wrócić do PEF???


Pozdrawiam
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Ja używam Gwenview. Co prawda nie czyta pefów, ale ja i tak zawsze wywołuję je do Tiffów lub jpgów. A Rawy zostawiam sobie jako pozytyw (bo negatyw to nie jest;) oglądany tylko pod specjalistycznymi programami, np Lightzone :-D
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
matb zgadzam się. Picassa jest dobra do przeglądania posiadanych zasobów szybko otwiera PEFy ale do wywoływania jest kiepska. Ja osobiście wywołuje w PPL i jestem zadowolony, ma swoje wady ale przywykłem i uważam że jak na dołączony soft jest bardzo w poządku.
 
wu  Dołączył: 25 Sie 2006
W tym wątku padła już chyba kilka razy nazwa GQview. Otóż, od jakiegoś czasu ta przeglądarka (niestety tylko przeglądarka...) potrafi obsługiwać formaty DNG i PEF z całkiem niezłym odwzorowaniem kolorów (lepszym niż Picasa). Warto zwrócić na nią uwagę, bo jest bardzo szybka. Aha, moje pliki pochodzą z *istDLa, a program mam w wersji 2.1.5.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Warto sprawdzić również, czy różnej maści przeglądarki nie "oszukują" podczas otwierania rawów - pokazując zaszytego w nich jpga (Irfan ma to w opcjach). Jeśli "otwieranie rawa" jest niespodziewanie szybkie, to jest spora szansa, że właśnie widzimy zaszytego jpga.

 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
W takim razie FastStone na pewno otwiera rawa. Co ciekawe rawy z Olympusa c7070 (7 mpix) otwiera szybciej niż rawy z Pentaxa (6 mpix)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Cytat
W takim razie FastStone na pewno otwiera rawa.

Faktycznie - czyta nawet PEFy z Samsunga :shock: Już nie muszę się bawić w konwertowanie (jak to ma miejsce w przypadku Picasy). Dzięki za podpowiedź - tego właśnie potrzebowałem - pod Ubuntu FastStone bangla aż miło 8-)

Ludzieeee !!! Koniec świata !!! Uaktualniłem dzisiaj swoje Ubuntu do wersji 7.04 i Digikam wreszcie widzi PEFy z Samsunga 8-) Mało tego - Rawstudio też je widzi i obrabia. Jedynie GQview dalej leży w tym temacie :-P Coraz bardziej mi się ten Linux podoba :-)
 
wu  Dołączył: 25 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jeśli "otwieranie rawa" jest niespodziewanie szybkie, to jest spora szansa, że właśnie widzimy zaszytego jpga.
Miałeś rację: GQview nie konwertuje PEFów, tylko otwiera zaszzyte w nich "miniaturki" . To co mnie bardzo zdziwiło, to ich rozdzielczość: 3008x2000 (w przypadku *istDL) . Czemu to ma służyć? Ułatwieniu pracy przeglądardkom (w tym Pentax Photo Browser)?
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
Raw pentaxa w linux?
- digikam (rewelacyjny imho program, ale do jpg) nie obsługuje PEF, wtyczka kipi posiada opcję konwersji ale nie chce ruszyć tego formatu. Po uruchomieni opcji konwertuj, wywala błąd.
- Ufraw (jako osobny program, czy wtyczka do gimp|) działa.
- rawtherapee - mam za mało ramu mam by to sprawdzić.
- LightZone - czyta, ale mam za mało ramu do tego, [to na javie chyba jest].
- Xnview - otwiera, ale mam problemy z zapisaniem.
można by tak długo ciągnąc tą listę, bo trochę tego softu jest.

Co do wine i softu od pentaxa, to nie wiem, nie mam softu pentaxa, by sprawdzić jak to działa, z minoltowym działa,ale szybkość działania jest żenująca, np. czekam kilka sekund na obrót zdjęcia.
A że standardowo robię tylko w jpg to digikam w zupełności mi wystarcza, nie znam wygodniejszego softu, (oczywiście + pluginy, i wtyczki kipi).

Instalowanie linuxa po to by uruchamiać pod nim soft spod windy, i na nim bazować wydaje mi się nieporozumieniem, linux ma wystarczająco dobre oprogramowanie, od kilku lat używam wyłącznie linuxa.
jeśli jednak okaże się że nie, ze potrzeba czegoś specjalistycznego, lub trzeba być kompatybilnym (o zgrozo, pojęcie kompatybilność między poszczególnymi wersjami np. M$ Office to temat na osobną wypowiedź) ze specyficznym softem, który nie chce się emulować, pozostaje tylko zakup windows.
Przy cenach "fotoszopa" czy M$ Office, cena XP jest mała.

Kolejne wersje openoffice są coraz lepsze, kiedyś czytałem jakiś test, i wyszło że ustępuje M$O tylko brakiem jakiś funkcji statystycznych w arkuszu kalkulacyjnym.
na forach linuxowyxh, można znaleźć tabele odpowiedników oprogramowania windosowego w linux.
Jak na razie wielkimi niezastąpionymi wydają się fotoszop, i autocad,* ale tak naprawdę kto ich potrzebuje.

* - pomijam soft jeszcze bardziej specjalistyczny.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
konopia napisał/a:
wielkimi niezastąpionymi wydają się fotoszop, i autocad,*

Photoshop jest nie tyle niezastąpiony, co niezwykle wygodny (mówię z pozycji amatora, nie jestem grafikiem profesjonalnym). Zestaw PS CS2 daje bardzo wygodna i logiczną drogę obróbki RAW-a: BRIDGE (podgląd) / ACR (wywołanie) / PS (końcowe sztuczki). Dodatkowo opisy różnych technik (w internecie) zwykle odwołują się do PS-a. Wadą jest oczywiście cena.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
konopia napisał/a:
digikam (rewelacyjny imho program, ale do jpg) nie obsługuje PEF

Jak nie obsługuje jak obsługuje ? Chyba że mówimy o K100/K10...
zorzyk OK - ale odwzorowanie kolorów dla mnie nie do przyjęcia. Oczywiście można pobawić się w ACR ustawieniami kolorów ale jako amatorowi-leniowi mi się nie chce - wolę GIMPa ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Enzo napisał/a:
ale odwzorowanie kolorów dla mnie nie do przyjęcia

Ale Ty mówisz o zgodności kolorów z oryginałem? Czyli np. istotna sprawa przy przygotowywaniu materiałow do druku... Natomiast w zwykłym zastosowaniu ten aspekt nie ma (?) zbyt wielkiego znaczenia - przyjąłem do wiadomości, ze oglądający i tak nie wie, jak wygląda oryginał, więc przyjmie wszystko - byle było to 'ładne" zdjecie ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
konopia napisał/a:

Jak na razie wielkimi niezastąpionymi wydają się fotoszop, i autocad,* ale tak naprawdę kto ich potrzebuje.

* - pomijam soft jeszcze bardziej specjalistyczny.


Akurat AutoCAD-a używam na codzień jako jednego z podstawowych programów ;-)
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
plwk napisał/a:
Akurat AutoCAD-a używam na co dzień jako jednego z podstawowych programów

więc jesteś w tej grupie, która potrzebuje windows.

Cytat
Jak nie obsługuje jak obsługuje ?

A jaką masz wersję i jakimi wtyczkami obsługujesz rawy?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Kolejno:
digiKam - wer. 0.9.1
Kipi - wer. 0.1.5
KExiv2 - wer. 0.1.1
Exiv2 - wer. 0.12.0
PNG - wer. 1.2.15beta5
Gphoto2 - wer. 2.3.0
Generalnie PEFy Ubuntu zaczął widzieć po upgrejdzie z 6.12 do 7.04.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Ułatwieniu pracy przeglądardkom (w tym Pentax Photo Browser)?

A może po prostu podglądowi w puszce?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Enzo, możesz mi powiedziec w jaki sposób robiłeś aktualizację? Bo właśnie sie do tego przymierzam. I juz idzę, że mozna różnie - automatycznie, ręcznie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Wpisz (nie kopiuj) w konsoli:
gksu “update-manager -c -d”
a potem to już Cię poprowadzi instalator. Jedna uwaga - instalator ściągał u mnie ponad 800MB danych więc cala operacja jest zależna od szybkości Twojego łącza.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach