Baca  Dołączył: 15 Sty 2008
Jakie problemy z K10D
Witam wszystkich forumowiczów!!!
Jestem nowy na tym forum. Mam problem z wyborem apartatu. Jestem amatorem, lecz trochę wymagającym. Chcę kupić nowy sprzęt, bardzo odpowiada mi K10D. Lecz od kilku dni wczytuję się w wasze różne wypowedzi - bardzo cenne zresztą - i mam jeden dylemat.
Czy problemy z BF/FF występuje tylko u Pentaxa, na innych forach nie spotkałem się z tyloma tematami. Wydaje mi się że jest to problem chyba każdej lustrzanki - problem konstrukcyjny. Nie wiem co o tym sądzić. Proszę o radę, jestem zdecydowany wręcz na K10D, ale troszkę wasze posty mnie zaniepokoiły. Czy ten problem w codziennej pracy naprawdę dokucza mocno - patrząc od strony amatora. Czy ta wada zdaża się często. Czytałem wiele testów na żadnym nie znalazłem wzmianki o tym problemie, może on jest troszkę wyolbżymiony. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Witaj!
Baca napisał/a:
Czy problemy z BF/FF występuje tylko u Pentaxa, na innych forach nie spotkałem się z tyloma tematami.
Kiepsko szukałeś.

Baca napisał/a:
Czy ta wada zdaża się często. Czytałem wiele testów na żadnym nie znalazłem wzmianki o tym problemie, może on jest troszkę wyolbżymiony.

Wszystko już jest na forum.
 
Baca  Dołączył: 15 Sty 2008
witaj Tref
Nie to, że nie szukałem, dość bużo o tym czytałem ale każde posty kończą się beż jakiś konkretów. Ja chcę kupić aparat który posłuży mi wiele lat. Wszelkie mankamenty o których piszą na róznych testach to tak naprawdę bzdury zależne od upodobań testującego.I dla tego nbiepokoi mnie ten BF/FF, tak naprawdę nie wiem jak wielką wagę do niego przykładać. Stąd moja prośba o pomoc.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Baca, FF lub BF nie jest normą, czasem się zdarza i jeżeli przypadkiem trafisz na korpus z taką wadą to jest ona do usunięcia w serwisie.
Z tego co wiem regulację przeprowadzają już w Polsce.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Baca napisał/a:
I dla tego nbiepokoi mnie ten BF/FF, tak naprawdę nie wiem jak wielką wagę do niego przykładać
Przykładać.
Sam nie zauważyłem( z wyjątkiem Sigmy). Ale trochę postów było, jak zauważyłeś. Może Pentaxiarze są przewrażliwieni, może w innych systemach wstydzą się o tym pisać :-P . Tego nie wiem, ale coś jest na rzeczy. Najlepiej sprawdzić przy zakupie.
Co się tyczy innych systemów, to chyba najmniej problemów ma Nikon. Mowa oczywiście o firmowych szkłach.
Z drugiej strony, mając kiedyś DS-a nie wiedziałem co to FF/BF :-P .
 
Baca  Dołączył: 15 Sty 2008
Kochani koledzy, podpowiedzcie jak można to sprawdzić szybko na miejscu. Fajnie się pytam, chcę kupić aparat przez internet więc sprawdzenie odpada. Muszę chyba liczyć na łud szczęścia.

[ Dodano: 2008-01-15, 18:27 ]
Powiem szczerze, do tej pory bawiłem się Olympusem C-770. O Pentax'ie dowiedziałem się tak naprawdę od szfagra, który bardzo go chwalił. Mając zamiar przejść na coś poważniejszego, postanowiłem wejść właśnie w ten system. A może jakieś inne propozycje z waszj strony warte rozważenia :-(

[ Dodano: 2008-01-15, 18:33 ]
Chociaż bardzo ten aparat mi się podoba, bawiłem się nim chwilę w sklepie. Ale ile można zobaczyć w taką chwilę. On poprostu leży mi w dłoni, zakochałem się od pierwszego wejżenia. Tylko jak wydam 2800 i będę musiał wysłać go do serwisu do będę musiał nocować na wycieraczce.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Jakie problemy z K10D
Baca napisał/a:

Czy problemy z BF/FF występuje tylko u Pentaxa, na innych forach nie spotkałem się z tyloma tematami.


Ja słyszałem, że ten problem dotyka tylko najlepszych lustrzanek, takich jak np. Pentax K10D czy Canon EOS 1D Mark III

A poważnie: nie miałem żadnych problemów.

Nie, kłamię... Miałem problemy.
Ale nauczyłem się korzystać z SR i poćwiczyłem poprawne łapanie ostrości, a problemy ustąpiły.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Baca, żeby sprawdzić FF/BF należałoby zapiąć jakieś jasne szkło. Na kitowym obiektywie trochę ciężko bo GO jest spora.
 
Baca  Dołączył: 15 Sty 2008
mam rozumieć że ze szkłami Pentaxa jest mniejsze ryzyko, czuy przy obiektywie kit'owym ta przypadłość nie występuje
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Było, ale nie chce mi się szukać.
BF/FF występuje przeważnie z jasnymi szkłami. Wówczas widać to dobrze, bo GO jest "papierowa" i łatwo sprawdzić, czy AF trafił, czy nie*. Nie ma reguły na szkło firmowe czy inne.
Dobrze jest mieć wydruk karty [po necie się tego dosłownie wala] i przestrzelać korpus z jasnym szkłem fotografując taką kartę z poziomymi liniami. Sprawdzać przy świetle dziennym i sztucznym.

Na sprawdzenie korpusu przez sprzedawcę internetowego nie licz! Znam jeden taki przypadek, że sklep za małą opłatą robi test. Ja i tak bym nie uwierzył w to.



* z kitem nawet jak nie trafi, to można się nie dopatrzeć tego na zdjęciu
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Baca napisał/a:
Ja chcę kupić aparat który posłuży mi wiele lat.

Baco drogi :-) Obawiam się, że tym kupowaniem aparatu na wiele lat jest jak z samochodami, albo sprzętem AGD. Kiedyś pralki i auta były prawie, że nie do zdarcia [vide Polar - spokojnie chodziły po 20lat, vide golfy - 15 latki, to całkiem rześkie egzemplarze]. Teraz ich cykl życiowy obliczony jest na 6-7 lat... Niestety.
Podobnie aparaty. Ostatnio nabyłam 30 letniego MXa... Bardzo wątpię, że mój DL wytrzyma chociaż połowę z tego...
To taka mała dygresyjka była :-)

Baca napisał/a:
Fajnie się pytam, chcę kupić aparat przez internet więc sprawdzenie odpada. Muszę chyba liczyć na łud szczęścia.

Swojego Pentaxa DL też kupiłam przez internet. Liczyłam na łut szczęścia i tym razem nie zawiodłam się. Zero problemów!
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Baca napisał/a:
ze szkłami Pentaxa jest mniejsze ryzyko

Tak
Baca napisał/a:
przy obiektywie kit'owym ta przypadłość nie występuje

Też występuje ale czym jest jaśniejszy obiektyw tym łatwiej stwierdzić wadę. Przy ciemnym obiektywie, a takim jest obiektyw kitowy możesz w ogóle nie zauważyć, że jest coś nie tak.
Popatrz na forum czy ktoś z Twojej okolicy ma np. FA 50 f/1.4 i będzie mógł poświęcić trochę czasu na zabawę w sprawdzenie puszki.
 
Baca  Dołączył: 15 Sty 2008
Mygosiu, jeżeli możesz to napisz gdzie kupiłaś swoją K10. Ja chcę kupić na agito.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mygosia przyznaje się w piśmie i w stopce do DL-a. Ja swojego DL-a kupowałem w fotozakupach :-) .
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ja mam ist Dl - jak kupowałam, to nie było jeszcze K10 i K100.

Mam go z allegro. Dokładnie stąd: w1sawik
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
mygosia napisał/a:
vide Polar - spokojnie chodziły po 20lat

Naprawiane, łatane, cudowane przez co zdolniejszych panów domu, tudzież zaprzyjaźnionych panów Heńków. Bo nie było nic innego, bo na nową pralkę czekało się pół roku w kolejce społecznej, bo były tylko dla Młodych Małżeństw. Wymieniane programatory, uszczelki, cieknące filltry itp.

A teraz? Cieknie rurka? Do śmieci, jest promocja na raty 0%

Zdaje mi się, że żyjemy mitem tamtych czasów i tamtych "niezniszczalnych" sprzętów. Niezniszczalni to byli ich użytkownicy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cenione źródło: sprzętu www.fotorimex.pl (== na forum użytkownik: Cześ)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
bEEf, nasz stary polar zepsuł się może raz w ciągu 22 lat. Znam takie, które sie nie psuły.
Aczkolwiek muszę przyznać, że przerdzewiał. Ale działał :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bEEf, w zasadzie masz rację, jednak mieliśmy parę sprzętów, które po prostu pracowały przez lata, i zostały wymienione "już za nowej Polski" ;-) np. telewizor ITT Nokia (18 lat użytkowania - w sumie sprawny do dzisiaj, od 2 lat jako backup tv ;-) , lodówka polar 246 chyba, 18 lat użytkowania - padła tylko guma na drzwiach)... były takie urządzenia, które rzeczywiście "mogły przeżyć właściciela" :mrgreen:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
mygosia napisał/a:
stary polar zepsuł się może raz w ciągu 22 lat.

To na pewno była specjalna wersja na rynek ZSRR :-P
W innych programatory sypały się jak ulęgałki, pomagało tylko zainstalowanie dodatkowego stycznika.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach