Długi  Dołączył: 16 Sty 2008
No, dzięki za odpowiedzi, widzę, że pentaxiarze umieją odwieść od wyboru innej lustrzanki. Aha, jeszcze dzięki za powitanie :evil:
A totaj jeszcze mały klin http://www.partner.olympus.pl/promocje.html w końcu cena tez robi swoje.
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Plwk napisał/a:
Witaj Staś, twój nick jest nieco mylący ;-)

Witaj Piwk - bo widzisz , na forum jest już Stach , a zresztą tak właśnie się przedstawiam - brzmi miekko a zreszta Staś to Staś :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Długi - czy dla ciebie różnica 200, 300zl robi róznicę gdy kupujesz za ponad 2kzl?
Wejdź na ALL i zobacz ile jest oferowanych szkiełek do Pentaxa , a ile do olka - to też był jeden z powodów mojego wyboru.
Przywitali cie feee , e tam młody zawsze musi mieć p.....ne :mrgreen:
Pozdr
 

Borys  Dołączył: 10 Sty 2008
Baca napisał/a:
Polecam także SD firmy Goodram. Nie miałem z nimi żadnych kłopotów.

Ja toże.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Odpowiedź dlo Długiego, ale także dla innych osób ciekawych odpowiedzi na pytanie "Co wybrać?" lub "Którą cyfrankę wybrać?"

Odpowiedź taka nie padła jescze na Forum*): analizy różnych konfiguracji sprzętowych zostały przewałkowane w każdą stronę. Pozostaje tylko jedno - poczytać, przemyśleć i wyciągnąć wnioski. Podjęcie decyzji o zakupie i tak należy do zainteresowanych.


______________________________________
*) pomijam akcję reklamową dotyczącą najlepszej lustrzanki na rynku ;-)
 

mike  Dołączył: 01 Gru 2007
mike napisał/a:
Samp napisał/a:
Staś napisał/a:
moje pierwsze pytanie
: czy w zapisie jpega zmieniacie ustawienia ( ja tylko dałem +2 wyostrzanie).


Witaj,
ja natomiast dałem +RAW. Pomaga jpg'om.


Nierozumiem - wyjaśnić można bliżej ????

dzięki


sprecyzuję pytanko :
jaki wpływ na wyostrzanie jpg-ów ma uzywanie RAWów ??? - bo wynikało z wymiany zdań
 
Długi  Dołączył: 16 Sty 2008
Co wybrać, jasne, że decyzja należy do mnie, ale może odniesiecie się do innych pytań. To znaczy jakieś propozycje na temat obiektywów i co sądzicie o ewentualnym spadku cen.
Staś napisał/a:
Długi - czy dla ciebie różnica 200, 300zl robi róznicę gdy kupujesz za ponad 2kzl?

No, wiesz mieć dwie stówy, a nie mieć to jest różnica, przynajmniej dla mnie. Jakby nie było, to nie latałbym po necie szukać gdzie taniej, tylko poszedłbym do pierwszego lepszego sklepu foto.
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
Staś napisał/a:
Długi - czy dla ciebie różnica 200, 300zl robi róznicę gdy kupujesz za ponad 2kzl?

No nie mów, że Tobie nie robi. Za te 200-300 PLN można kupić np. dodatkowe zasilanie, muszlę oczną... i całą masę przydatnych zabawek :-)
Można też je upłynnić :-B

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Długi napisał/a:
No, dzięki za odpowiedzi, widzę, że pentaxiarze umieją odwieść od wyboru innej lustrzanki.

Widzę, że nie trafiłeś na właściwy wątek. Przeważnie polecamy D40 lub D40X :mrgreen:
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
Wtedy w kieszeni zostanie jeszcze więcej...
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Witam
Testuje testuje testuje i ... :idea: czy ktoś miał problem w K10 z pomiarem exp np. w nocy?
Ciemna ulica 23.00 , kilka lamp , iso 1600 , AV , f 4 , MF (jest tak ciemno ze af nie daje rady)- pomiar głupieje - ustawia mi 1/6 sek :shock: fotka moooocno niedoswietl. ( nawet przy +3)
Czy w tym modelu tak ma być ?
Przy osw. dziennym jest ok. -aha - daje B czas na oko jakies 7sek - exp jest w miare prawidłowo
Mam takie odczucie jakby aparat "bronił się "przed długim czasem exp
Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Staś, - co masz w polu pomiary swiatla....(jaki pomiar)
jakie szklo itd. itp.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Staś napisał/a:
Witam
Testuje testuje testuje i ... :idea: czy ktoś miał problem w K10 z pomiarem exp np. w nocy?
(...) pomiar głupieje - ustawia mi 1/6 sek :shock: fotka moooocno niedoswietl. ( nawet przy +3)
Czy w tym modelu tak ma być ?


Szczerze powiedziawszy, to ja w nocy zawsze wybieram Manual, a pramatery dobieram na oko, na czuja. Noc jest nieprzewidywalna, są różne noce, czasem warto naświetlać mniej, czasem więcej... I tak pracuje się ze statywem i bez AF - jest czas na ustawienie...

Dzięki temu, że mamy cyfrówki, strzelenie paru próbnych fotek nic nas nie kosztuje (no może oprócz ciut większego przebiegu migawki).
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Fafniak napisał/a:
Staś, - co masz w polu pomiary swiatla....(jaki pomiar)
jakie szklo itd. itp.

Szkło kitowe 18-55 , teraz sprawdzałem AV, przy iso 1600 ,f4, czas ustawia mi max 0,7 sek - nawet przy załoniętym obiektywie

[ Dodano: 2008-01-19, 01:13 ]
Aha , jeszcze jedno - zauważyłem , że przy iso1600 nie ma możliwości uzyskania z pomiaru czasu większego od 0,7sek - tak ma być , czy puszka niedomaga?
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
napisz jaki pomiar - matrycowy, punktowy ??

[ Dodano: 2008-01-19, 01:35 ]
pozatym jezeli chcesz zrobic dobre foto nocne niestety obowiazkowo statyw, ja robiac noca foty nie uzywam tak wysokiego iso, ustawiam na 100 przeslone z reguly na 8, dodatkowo EV na -1, -2

zreszta przy cyfraku mozna eksperymentowac to nie kosztuje
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Sprawdzałem na wszystkich trzech - to samo , jeżeli jest bardzo ciemno , przy iso 1600 nie uzyskam czasu wiekrzego od ok. 0,7sek - tryb AV

[ Dodano: 2008-01-19, 01:42 ]
i jeszcze jedna uwaga - w trybie AV zdarza sie , ze podczas pomiaru wartości czasu i f zaczynają mrugac , czyli sygnalizowac o nieprawidłowej exp - w tym przypadku niedosw. - dlaczego nie pokaże przwidłowego czasu? - ma za ciemno? :mrgreen:
maWen - masz oczywiście racje - statyw ...., itd , ale dlaczego nie chce pokazac prawidlowej exp ?- zaznaczam , baaardzo ciemny kadr.

[ Dodano: 2008-01-19, 01:51 ]
pewnie niedługo bede miał to w d.....ie ,w sumie k10 jest OK!
A fotki nocne ( tak jak wspomnial maWen czy Samp ) statyw manual i focic :-)
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
musisz poznac swoj sprzet i im wiecej bedziesz pstrykal z roznymi ustawieniami tym bardziej bedziesz wiedzial jak go uzyc w roznych warunkach oswietleniowych - jedno wiem na pewno podczas nocnych zdjec tych na statywie nie pozwol aby aparat za ciebie myslal,
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Staś, - odpowiesz na pytania ? :-P
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
chyba juz doszedl do sedna sprawy
 

paj  Dołączył: 20 Kwi 2006
Staś napisał/a:
Sprawdzałem na wszystkich trzech - to samo , jeżeli jest bardzo ciemno , przy iso 1600 nie uzyskam czasu wiekrzego od ok. 0,7sek - tryb AV


O tym już było na forum. To ograniczenie wynika z fizycznej czułości światłomierza chyba od 0 EV do 21 EV przy ISO 100 z obiektywem 50/1,4; tryb centralnie ważony lub punktowy.
Przy jaśniejszym obiektywie czas maksymalny się wydłuży.
Pozdrawiam.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
paj napisał/a:
Przy jaśniejszym obiektywie ...

Z JSB* nie za wiele ich ;-)
---
*JSB jedyny słuszny bagnet

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach