Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Fafniak napisał/a:
Staś, - odpowiesz na pytania ? :-P

ciemny kadr F 3,5 tryb AV iso1600 , czas pokazuje mi 0,7 sek.Przy próbach na manualu , aby exp była prawidłowa czas powinien byc ok 4sek.
W sumie tak jak inni koledzy mowia - manual i próbować , ale - skoro jest pomiar , czas max - chyba 30sek , to dlaczego nie pokazuje prawidlowego :!:
i jeszcze jedno , przykrywam obiektyw deklem - czas oczywiście ok 0,7sek :shock:
a może tak ma być
Pozdr
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Staś, paj juz udzielił odpowiedzi na Twoje pytanie:

paj napisał/a:
O tym już było na forum. To ograniczenie wynika z fizycznej czułości światłomierza chyba od 0 EV do 21 EV przy ISO 100 z obiektywem 50/1,4; tryb centralnie ważony lub punktowy.
Przy jaśniejszym obiektywie czas maksymalny się wydłuży.

Więcej na ten temat znajdziesz w archiwum.

A jeśli nie chesz wnikać w szczegóły, tylko się martwisz czy tak ma być: Tak. Tak ma być. Aparat jest sprawny.
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
mygosia napisał/a:
A jeśli nie chesz wnikać w szczegóły, tylko się martwisz czy tak ma być: Tak. Tak ma być. Aparat jest sprawny.

i o to mi chodziło :-) , a wcale się tym nie martwiłem , tak jak napisałem wcześniej aparat jest OK , i gdybym jeszcze raz kupował , to bym go kupił :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Staś, - ja nadal nie doczytalem sie jakie szklo.....
jezeli zupelnie manualne bez pozycji A to tak moze byc
jezeli z pozycja A lub szkla z AF to powinien ci pokazywac dluzsze czasy....
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Fafniak napisał/a:
Staś, - ja nadal nie doczytalem sie jakie szklo.....

kitowe - 18-55
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Staś, - no to ja nie wiem......bo mi pracuja szkla duzo ponizej 0,7 sek..... wlasnie na AV ....

[ Dodano: 2008-01-19, 19:53 ]
ale faktycznie jest jakas granica ponizej ktorej K10D nie che "pomyslec" nad ekspozycja.....
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Jeszcze raz robiłem test
pokój - pomiar spot , iso np800 , kieruje na ściany - ok czas 1/4 f3,5 - kieruje na otwarte drzwi ( na ciemnosc 1 lampa sodowa ) czas nie zmienia sie :shock: zostaje na wartosci 1/4 , wychodze na balkon , pomiar w sasiedstwie lampy - 0,4sek , kieruje na ciemniejsze obszary czas 1/4 :shock: :shock:
Czyli mój aparacik albo nie chce zebym chodzil z nim w nocy ( dba o mnie skubany :mrgreen: - pełno łobuzów sie kręci) , albo - sam nie wiem :?:
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
Hmm... Hmmm :oops:

Sam się o to potknąłem - tutaj

Szczęśliwie, zostałem ustawiony na właściwych torach ;-)

Z problemem radzę sobie sposobem. Mierzę światło przy najszerszej ogniskowej (obiektyw ma wówczas największą jasność, a więc i światłomierz więcej zmierzy). Blokuję pomiar, lub najczęściej manual, i jest to dla mnie bazą pomiarową dla innych ogniskowych.
Jeśli zamierzam przezoomować na najdłuższy koniec, wówczas wcześniejszy pomiar punktowy na wybrany element przy najszerszej ogniskowej.

Niestety, może tu jedynie pomóc jaśniejszy obiektyw.

Zwiększenie ISO do 1600 nie zwiększa czułości światłomierza aparatu.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Staś napisał/a:
Jeszcze raz robiłem test
Także zrobiłem test. U mnie na AV dochodzi do 30 sek.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Staś, sprawdź z zakrytym dekielkiem, w trybie AV na max przysłonie. Powinien Ci wyświetlić czas 30". Zmniejszając przysłonę, aparat powinien zmniejszać czas
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
No to zrobiłem , zakryty dekiel , av , f3,5 a czas :shock: 1/4 sek- przy zmianie przysłony do f22 czas owszem ,zmienil sie na 8sek tak jest na iso 1600 .
Przy iso 100 f3,5 czas - 3,sek , albo4 , ( aparat stoi na stole- te same warunki)
o , a teraz 8sek , obydwa wskazania mrugają , i sam sobie zmienia na 6 , 4
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Staś, zakrywasz muszle oczna ? - to wazne przy tego typu ekspozycjach...
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
W swoim GX-ie poczyniłem to samo:
ISO 1600 AV , f 3,5 - czas 0,3 s
to samo przy f 22 - czas 10s

ISO 100 - f 3,5 - czas 6s (oba wskazania migają)
f 22 - czas 30s (oba wskazania migają)

Miganie wskaźników sygnalizuje bezradność światłomierza, tzn. jest tak ciemno, że nie jest w stanie niczego pomierzyć.

Są drobne różnice we wskazaniach, być może kwestia to różnych softów.

Generalnie :-D

Wszystko z Twym Pentax-em w porządku !!!
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
Staś, zakrywasz muszle oczna ? - to wazne przy tego typu ekspozycjach...
U mnie dochodzi do 30 s bez zakrywania muszli.
Kiedyś na forum coś o tym było. Chodziło o ustawienia. Ale nie pamiętam w którym wątku :-/
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Mygosia , Mirqus i wszyscy :-B :-B swoją droga nawet jak by było coś uwalone i tak go polubiłem :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Staś napisał/a:
nawet jak by było coś uwalone i tak go polubiłem :mrgreen:
A ja nie. Oddałbym go.
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Jak sie nie ma co się lubi , to się lubi co się ma
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
coś jest nie tak, sprawdzałem 2 korpusy z różnymi obiektywami, wynik zawsze ten sam: 30" na wajwiększej przysłonie.
 
Staś  Dołączył: 15 Sty 2008
Już sam załuję że to sprawdzałem :-|
zamknięty dekiel - iso 100 , AV , i tak przy f22 - 30" i mruga , ale przy f3,5 4" i też mruga ( załonięcie muszli nie wpływa na te wskazania)

[ Dodano: 2008-01-19, 21:57 ]
mam to samo co Mirqus
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Staś, czyli wszystko sprawne. W czym problem?

[ Dodano: 2008-01-19, 22:07 ]
Powinno być dokładnie tak jak napisałeś

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach