Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
[lampa] Pentax FGZ 540 niedoświetla czy jestem noob
Cześć, jak zwykle zacznę od historyjki. Przed kilkoma miesiącami kupiłem lampę Pentax FGZ-540. Wiemy ile to kosztuje, więc oczywiście byłem zadowolony... Do czasu. Znajomi poprosili mnie, żebym porobił im kilka zdjęć. Średniej wielkości sala, sufit około 4-5 metrów i jakbym fotki nie zrobił, wszystko wychodziło ciemne. Ale to nawet nie tak, że ja w sufit tylko strzelałem. Był pttl, było A, różne kombinajce. Po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku, ze noob ze mnie.
Dzisiaj podobna sytuacja. Mam robić gdzieś fotki. Poczytałem trochę o tym jak lampa ma działać, jakie ustawienia (w którymś wątku wyczytałem: "...ustawiam ISO200 i przysłonę 8 (w lampie) i o nic się nie martwie". Baterię prawie full, Sanyo Eneloop, naładowany jakieś 1.5 miesiąca temu, zrobiłem jakieś 10-20 fotek na nich i potem leżały sobie na półce. Aparat Pentax K10D. Teraz fotografie poniżej (plus jakie ustawienia (z pamięci))

Lampa w sufit, przysłona 6,7, czas 1/125, PTTL (sufit jakieś 2,5 m), ISO 200

To samo, tylko że lampa na wprost.

Teraz coś co dało mi dużo do myślenia. Rozumiem, że tryb M w lampie znaczy Manualny, a ustawienie 1/1 znaczy błysk z maksymalną mocą. Zrobiłem serię zdjęć na sali gimnastycznej (raczej niewielkiej), sufit około 4m, ISO 200, przysłona 4,5, czas 1/45. Lampa wali w sufit.

Lampa na M 1/1

Lampa na M 1/2

Lampa na M 1/4

Ale żeby nie było, po ustawieniach bardziej... ekstrawaganckich mam taką fotkę:

Lampa w sufit, ustawienie lampy A (Iso 200, przysłona 11), aparat utawiony na Iso 400, czas 1/45, przysłona 4.0 No prawie tak miało być.

Na zakończenie, lekko poddenerwowany zrobiłęm zdjęcie na tych samych ustawieniach aparatu co powyżej, tylko na lampie wbudowanej, a nie pentaksowej. Efekt:


Nie mówię, że się znam. Nie twierdzę też, że w 100% to wina lampy, mój brak umiejętności pewnie też daje o sobie znać. Dlatego proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki. Może jest ktoś z okolic Szczecina, z kim mógłbym się spotkać i dojść do tego czy lampa nadaje się do serwisu czy może to ja powinienem przestać fotografować.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Ekspertem nie jestem i mam inną lampę, ale w pomieszczeniach przy iso200 mało kiedy z fotek byłem zadowolony. Przy iso200 dawałem często w lampie korekcję ekspozycji na +1EV. Najczęściej robię na iso400 i potem wywołując z raw'a koryguję fotki co nieco. Najczęściej jest ok.
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
Mam kumpla, który ma jakąś starą lampę, bez pttl-a i innych bajerów. Zawsze jej używał do robienia studniówek itp. Pożyczę od niego i sprawdzę jak ona pali na manualu. Zamiast się bawić na balu, będę się lampą frustrował.

Mam nadzieje, że ktoś jeszcze wypowie się na temat fotek robionych przy mojej lampie.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Flagoon, pierwsze pytanie, czy lampa (aparat) sygnalizowała ci poprawne naświetlenie?
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
Robię fotki zawsze na manualu. Jeżeli chodzi o to, czy światłomierz pokazywał że wszystko jest ok, to odpowiedź brzmi nie. Pokazywał, że nie ma dość światła, ale myślałem, że nie pokazuje, bo mam lampę założoną.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Flagoon napisał/a:
Lampa w sufit, przysłona 6,7, czas 1/125, PTTL (sufit jakieś 2,5 m), ISO 200

Tu piszesz ze w PTTLu nie Manual.
Flagoon napisał/a:
czy światłomierz pokazywał

Ale nie chodzi mi o światłomierz, tylko lampę z aparatem. Nie wiem jak w PTTLu, muszę sprawdzić na wbudowanej chociaż, ale w TTL aparat miga błyskawicą, że naświetlił wg niego prawidłowo. O to mi chodzi.
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
Arti napisał/a:
Flagoon napisał/a:
Lampa w sufit, przysłona 6,7, czas 1/125, PTTL (sufit jakieś 2,5 m), ISO 200

Tu piszesz ze w PTTLu nie Manual.


To pierwsze fotki dzisiaj były. Szybko się poddałem i przeszedłem na tryb A w lampie.

Arti napisał/a:
Flagoon napisał/a:
czy światłomierz pokazywał

Ale nie chodzi mi o światłomierz, tylko lampę z aparatem. Nie wiem jak w PTTLu, muszę sprawdzić na wbudowanej chociaż, ale w TTL aparat miga błyskawicą, że naświetlił wg niego prawidłowo. O to mi chodzi.


Błyskawica na lampie i w wizjerze świci się cały czas.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Flagoon napisał/a:
Błyskawica na lampie i w wizjerze świci się cały czas.

zaraz po błysku, nie pamiętam jak to sygnalizuje w PTTLu.
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
Arti napisał/a:
Flagoon napisał/a:
Błyskawica na lampie i w wizjerze świci się cały czas.

zaraz po błysku, nie pamiętam jak to sygnalizuje w PTTLu.


Arti, dzięki za chęć pomocy, ale na razie nie mogę zbyt aktywnie odpowiedać na Twoje pytania. Mam jedną rzecz do zrobienia w pracy. Jak da radę to będę na necie po 18.

Pokazałem aparat z lampą znajomemu z pracy, który robi u nas także za fotografa. Stwierdził, że sama lampa dobrze świeci, a problemem może być to, że błysk jest wyzwalany już przy zamykaniu migawki, albo przy otwieraniu. Czyli tak jakby brak synchronizacji... Piszę, bo może ktoś się spotkał.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Flagoon napisał/a:
Stwierdził, że sama lampa dobrze świeci, a problemem może być to, że błysk jest wyzwalany już przy zamykaniu migawki, albo przy otwieraniu. Czyli tak jakby brak synchronizacji...

Przy migawce szczelinowej kończyło by się to zaświetleniem jedynie części kadru. Twój znajomy nie ma racji.
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
bEEf napisał/a:
Flagoon napisał/a:
Stwierdził, że sama lampa dobrze świeci, a problemem może być to, że błysk jest wyzwalany już przy zamykaniu migawki, albo przy otwieraniu. Czyli tak jakby brak synchronizacji...

Przy migawce szczelinowej kończyło by się to zaświetleniem jedynie części kadru. Twój znajomy nie ma racji.


Tak to mniej więcej tłumaczył, że niekiedy lampa bardzo winietuje i środek jest jasny, ale reszta nie.

Mam pytanie. Będę sprzęt reklamował, ale co jeżeli serwis stwierdzi, że lampa jest ok? Powinienem oddać jednocześnie aparat i lampę? Niestety nie mam w okolicy nikogo, kto ma pentaksa, żeby sprawdzić jak moja lampa z nim współpracuje.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Flagoon
jak ustawiłeś tryb pracy dla lampy - może synchronizacja na 2 kurtynę?
jaką masz wersję firmware w aparacie?

wiem, że K10 do wer. 1.10 miał problem z obsługą lampy przy synchornizacji na 2 kurtynę - rozwiązaniem był firmware 1.11, który gratis blokował wejście do menu serwisowego
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Tak normalnie pracuje ta lampa i inne zresztą też na P-TTLu.Założyć rozpraszacz korekcję ustawić na pokrętle i przyzwyczaić się że biała koszula choćby niewielka to niedoświetlenie a czarne ciuchy to prześwietlenie.Ach stary dobry DS i 500FTZ to były czasy....
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
pawel1967 napisał/a:
Tak normalnie pracuje ta lampa i inne zresztą też na P-TTLu.Założyć rozpraszacz korekcję ustawić na pokrętle i przyzwyczaić się że biała koszula choćby niewielka to niedoświetlenie a czarne ciuchy to prześwietlenie.Ach stary dobry DS i 500FTZ to były czasy....


Na PTTL zrobiłem 3 pierwsze zdjęcia i jak wyszło ciemno to od razu przeszedłem na manual. Ja rozumiem, że jak sala jest naprawdę duża, to nic nie poradzę nawet z dobrą lampą, ale znajomy z pracy błysnął dzisiaj w naszym pokoju i wszystko ładnie naświetliło z jednego końca pokoju do drugiego. Kiedy ja strzeliłem swoją to nawet przeciwległej ściany nie było widać.

Załamka mnie bierze, bo przed chwilą robiłem zdjęcia u mnie w pokoju i wszystko wyszło bardzo ładnie naświetlone. Tyle że jak robię zdjęcia mniej prywatne (dla znajomych, albo dzieciaka w szkole) to wszystko się brzydko psuje. Jak rozumiem, to nie wydałem 1700 PLN na lampę która potrafi rozświetlić tylko mój ciasny pokój. Jutro bal karnawałowy. Wezmę to coś i spróbuje. Jak nie wyjdzie to się upije i wywalę do kosza.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rozumiem, że robisz: aparat w manualu a lampa w pttl
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Flagoon,
co dla Ciebie oznacza stwierdzenie "lampa wali w sufit"?
Czy głowicę ustawiasz na 90 stopni?
Jaki masz włączony pomiar? (matrycowy, CW czy SPOT)

Flagoon napisał/a:
ustawienie lampy A (Iso 200, przysłona 11), aparat utawiony na Iso 400, czas 1/45, przysłona 4.0 No prawie tak miało być.

W ten sposób wprowadziłeś korektę ekspozycji na +4EV ale jak patrzę na to zdjęcie to się trochę pochyliłeś do przodu. Fotografowana scena była wystarczająco blisko aparatu + pochylenie się do przodu -> wyszło prześwietlone.

Moim zdaniem i aparat i lampa są OK.
 

darku  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: Pentax FGZ 540 niedoświetla czy jestem noob
Flagoon napisał/a:
Cześć, jak zwykle zacznę od historyjki. Przed kilkoma miesiącami kupiłem lampę Pentax FGZ-540....


Mam FGZ-540, mam FGZ-360 i ... podobny problem :(. Dlatego na plenerach uzywam Mackowej - AF280T ;-) .
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
plwk napisał/a:
Rozumiem, że robisz: aparat w manualu a lampa w pttl


Nie, żadko kiedy używam PTTL bo wychodzi jak wychodzi. Widać na pierwszych dwóch fotografiach. Aparat w 90% na manualu.

jack napisał/a:

co dla Ciebie oznacza stwierdzenie "lampa wali w sufit"?
Czy głowicę ustawiasz na 90 stopni?
Jaki masz włączony pomiar? (matrycowy, CW czy SPOT)


To zależy. Lampa waląca w sufit to dla mnie conajmniej 45 stopni odchyłu. Zależy jak daleko jest obiekt a wtedy kąt padania = kąt odbicia...
Pomiar światła matrycowy.
 

domwar  Dołączył: 13 Wrz 2006
Flagoon,
spróbuj takiej kombinacji
aparat w trybie M
iso 400 lub 800, przysłona ~5,6 - tak aby załapać jak najwięcej światła zastanego
czas ~1/60s. żeby zdjęcia wyszły w miarę nieporuszone (stabilizacja oczywiście pomoże)

lampę również w tryb M i pokombinować z mocą błysku.
W niewielkim pokoju przy oświetleniu żarowym 2x~60W wystarcza moc lampy rzędu 1/4-1/16 więc myślę, że w trochętrudniejszych warunkach zapas mocy do 1/1 poinien być wystarczający.

Tylko w tym momencie nasuwa się pytanie:
I po jaką cholerę było wydawać tyle kasy na dedykowaną lampę, skoro najlepsze efekty uzyskuje się na ustawieniach manualnych, co równie dobrze można uzyskać z inną 2/3 x tańszą :?: :?:

Lampa i aparat pewnie jest ok.
Ja swoją 540fgz mam od lipca/sierpnia i dalej co i rusz mnie zaskakuje i do końca nie potrafie jej rozgryźć ( szczególnie jeśli chodzi o przewspaniały wynalazek Pentaxa >>P-TTL).

Udanych prób
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Mi 540 FGZ w PTTL nie doświetla o działkę, więc ustawiam na niej +1 EV (to jest max niestety) i gneralnie nie jest źle.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach