dale  Dołączył: 27 Lut 2009
Pentax KX i komputer
Czy mógłby ktoś z posiadaczy tego modelu (Pentax KX) powiedzieć, czy da się nim sterować z poziomu komputera ? Za pomocą Pentax Remote Assistant ? Czy innego softu, oraz czy działa wtedy na kompie funkcja live view ? Bo że wężyka nie ma to już wiem :(.
Planuję zakupić ten aparat w przyszłym tygodniu, z myślą o astrofoto...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dale napisał/a:
Za pomocą Pentax Remote Assistant ?

nie

ostatnim aparatem który miał wsparcie od Pentax Remote Assistant jest k20d
ani k-x, ani k-7 takiego wsparcia niestety nie posiadają
 
dale  Dołączył: 27 Lut 2009
No to problem... a nie ma innego sposobu na sterowanie nim z kompa ? Bo k20d też co prawda ma podgląd, ale szumy przy skrajnych, porównywalnych, wartościach też dużo większe :(.

Rozumiem że ten aparat nie jest wykrywany przez żadną wersję RA ?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
wg oficjalnego info Pentaxa - nie jest

istnieje jeszcze opensourcowy PK-remote, ale ostatnia wersja jest z początku 2009 roku i ostatnim dodanym aparatem był niestety GX-20
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Do astro to raczej nie Pentax , raczej szukać Canona . Jest na forum kilka wątków z problemami miedzy innymi brak mozliwości wyłaczenia "dark frame " .
Chyba że w nowych puszkach wrócili w tym temacie do k10 ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dale napisał/a:
Czy mógłby ktoś z posiadaczy tego modelu (Pentax KX) powiedzieć, czy da się nim sterować z poziomu komputera
Co prawda nie mam KXa, ale zastanawia mnie jak by taki aparat miał być sterowany z komputera. Przecież gdy ten model królował na rynku to się używano komputerów typu MERA - pecety do użytku weszły ładnych kilka lat później.
 
dale  Dołączył: 27 Lut 2009
gezeb napisał/a:
Do astro to raczej nie Pentax , raczej szukać Canona . Jest na forum kilka wątków z problemami miedzy innymi brak mozliwości wyłaczenia "dark frame " .
Chyba że w nowych puszkach wrócili w tym temacie do k10 ;-)

Jestem raczej przywiązany do marki, poza tym Pentax ma fajny stosunek ceny do jakości.
Raczej za 2200, czy nawet w tych okolicach nie kupię canona, nowego, ze sklepu, z live view oraz tak niskimi szumami.
Zasadniczo, ten model rozwiązał by mi problemy z ostrzeniem. A nagrywanie filmów ułatwiło by "robienie" planet.
Ciekawe czy wyjdzie "poprawiony" soft do kiksa, umożliwiajmy komunikację z PC.

PK-remote, fajnie wygląda, ale jest na linuxa :(

...edycja...
Co prawda jest canon 450d ale jakoś nie mogę się przekonać do tej marki, może to kwestia szkieł ?
 
tkos  Dołączył: 13 Lut 2010
Nie znalazłem żadnego programu który wykrywa kx (PK Remote też nie działa), a jako że jestem elektronikiem to sam zacząłem ten problem rozgryzać. Problem nie leży w sofcie aparatu, ale w programach na komputerze. Program który obecnie piszę jestem w stanie komunikować się z kx-em i pozwala:
- odczytać większość parametrów
- ustawić podstawowe parametry
- wyzwolić migawkę
- zapisać zdjęcie
Jako, że jest to coś co robię w wolnym czasie to postępy nie są szybkie, jedna w ciągu tygodnia dwóch chcę udostępnić uproszczoną wersję która będzie przydatna do filmów timelapse - będzie wyzwalała migawkę i zapisywała zdjęcia z określonymi odstępami czasowymi, bez wyświetlania i ustawiania jakichkolwiek parametrów. Jak będzie dostępne to dam znać na forum.
Live view na komputerze z tego co wiem nie jest możliwe nawet w Remote Assistant z K20.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
tkos, a nie lepiej było wziąć na warsztat PK-remote i rozszerzyć funkcjonalność tego co jest :?:
to by było coś IMHO
 
tkos  Dołączył: 13 Lut 2010
Może i było by, tylko jak dale napisał on jest pod linuksa, a ja na linuksie się nie znam (zainstalowałem tylko by sprawdzić jak działa PKRemote), więc piszę podobny program pod Windowsa, który jest jednak znacznie bardziej popularny. Samo rozszerzenie PK Remote o kx i K7 nie było by wielkim problemem. Komunikacja jest prawie taka sama, tylko trzeba wykryć identyfikator aparatu, który dla każdego modelu jest inny. Inna różnica to dane w ramce statusu aparatu, są na innych pozycjach i trzeba to zrobić tak jak były dokładane kolejne aparaty. Jak jest ktoś kto programuje pod linuxa i chce się tym zająć to służę pomocą.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Ale podgląd i nagrywanie można zrobić w k20 przez kabel AV do karty graficznej z odpowiednim wejściem .
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
kurcze - może by się znalazł ktoś, kto by wypuścił release pk-remote na windowsa - przecież to tylko kwestia odpowiedniego make'a i przekompilowania źródeł (tak w 99%)

może nawet zająłbym się dodaniem obsługi k-7 do pk-remote, tyle że nie miałbym nawet jak sprawdzić - mój k-7 ma uszkodzony port usb :-/
 
tkos  Dołączył: 13 Lut 2010
Nie jest to takie proste. Są dwa problemy które ja zauważyłem, jedna to GUI orginalnie to chyba jest GTK, może jest jakieś środowisko żeby symulować to pod Windowsem - ale na tym się nie znam kompletnie. Drugi problem to dostęp do urządzenie USB, w Linux-ie jest to zwykłe urządzenie SCSI a w Windowsie to już nie tak prosto. Więc dla mnie prościej jest pisać coś od zera. Ale jak pisałem jak ktoś jest zainteresowany to pomogę.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
z GTK to by chyba nie było wielkiego problemu - jest port GTK do windows

no z USB jak piszesz, może być gorzej :-/
 
tkos  Dołączył: 13 Lut 2010
Jakby co to ja mogę pokazać jak mam zrobiony dostęp do kx pod Windowsem w C# i .NET, może ktoś to wszystko poskłada razem.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
to też pewnie będzie cieżko - bo pk-remote jest napisany w C, a ty pewnie używasz jakichś funkcji bezpośrednio związanych z C# jak mniemam (C to nie jest kompletnie moja bajka - szkoda że pk-remote nie napisali w Javie :-P )
 
dale  Dołączył: 27 Lut 2009
Panowie :) Przywracacie wiarę w człowieka :) Jak by co, zapisuję się w kolejnę do Twojego softu :) Będzie jak znalazł :) A da się z jego poziomu nagrywać film ? To znaczy, po ustawieniu ręcznym aparatu ?

 
tkos  Dołączył: 13 Lut 2010
Używam funkcji specjalnych funkcji C# żeby dostać się do Windows API, więc jak ktoś programuje bezpośrednio w Windows API miałby jeszcze łatwiej.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
no widzisz - do mnie jak do dziecka ;-)
chyba trzeba by w wolnym czasie tego C# poznać a nie tkwić ciągle w Javie ;-)
 
tkos  Dołączył: 13 Lut 2010
Nie do funkcji filmowania na razie się nie dotykałem, tylko zdjęcia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach