malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Najtańszy korpus pod obiektywy z AF
Witam

Mam chrapkę na jakiś mały obrazek lepszy od zenita/praktiki.. SMC-A50/1,7 niestety sprzedałem kosztem FA50/1,4 i to jego chciałbym podpiąć do jakiejś puszki, żeby nie wydać krocie na kupno nowego obiektywu.

Nie zależy mi, aby body miało wszystkich funkcji świata. Wystarczy, że będę operował przysłoną z poziomu obiektywu, a to mój słoik mi zapewnia.

Chyba, że jest możliwość bezproblemowej współpracy korpusu 100% manualnego z moim FA, to wtedy nawet P90 byłby dla mnie smacznym kąskiem.

Co polecicie? Jednak wolę szykować portfel na cyfrowe zabawki, więc nie chcę wydać sporo na sprzęt analogowy.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
malyglod napisał/a:
Nie zależy mi, aby body miało wszystkich funkcji świata
Akurat dzerry sprzedaje MZ-5N w dziale giełda. Bardzo fajny korpus.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
malyglod napisał/a:
Wystarczy, że będę operował przysłoną z poziomu obiektywu, a to mój słoik mi zapewnia.
No to masz problem, bo najtańsze są kastraty.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
argawen napisał/a:
malyglod napisał/a:
Nie zależy mi, aby body miało wszystkich funkcji świata
Akurat dzerry sprzedaje MZ-5N w dziale giełda. Bardzo fajny korpus.

O, fajna oferta. Rozplanuję wszystkie wydatki i możliwe, że uderzę w najbliższym czasie. Nie wiesz, czy posiada on funkcję multiekspozycji?
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
chyba już cie ktoś wyprzedził
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
malyglod napisał/a:
czy posiada on funkcję multiekspozycji?
Niestety nie. Ale potwierdzam - naprawde swietny korpus. Lezy dobrze w rece, ma pryzmat zamiast ukladu luster i filozofia galkowa rodem z LX'a. Gdyby zalozyc do niego matowke od MZ-M, moznaby go uzywac zupelnie jak bardzo fajnego manuala.

dz.
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
malyglod, SFx albo SF1, AF nie jest powalający bo troszkę wolny ale nie sypię się jak nowsze produkcje.

Edit:

No i taniej sie chyba nie da kupić body z AF pod bagnet Pentaxa
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Ok, dzięki, wychodzi na to, że dopiero w lutym będę kasiasty, więc oferta dzerrego pewnie mi ucieknie.

Choć powiem szczerze, że miałem nadzieję, na tą multiekspozycję.. Nie wiecie, czy któryś pleśniak Pentaxa ją oferuje? Niekoniecznie korpus AF - w ostateczności zapiąłbym jakiegoś M42, których mam dość pokaźną gromadkę.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
malyglod napisał/a:
Nie wiecie, czy któryś pleśniak Pentaxa ją oferuje?
W zasadzie kazdy. Wciskasz przycisk od zwijania filmu i naciagasz migawke. Jedynie LX oferuje ta funckje 'oficjlanie' bo rolka oddawcza ma zabki blokujace, co niepozwala odwinac sie fimowi nawet o milimetr. W innych konstrukcjach moze sie zdarzyc, ze ci sie lekko film nadwinie.

dz.
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Więcej frajdy będziesz miał z manual focusem :) Te kręcenie jest podniecające :) Lepsze niż pstrykanie zoomu na syfrowym kompakciku :)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
malyglod, pod pleśniaki (nie wiem jak w pełno-bagnetowych MZ) to chyba nie bałdzo gwint M42 będzie pasował. Owszem możesz założyć obiektyw przez przejściówkę, ale aparat nie będzie mierzył poprawnie światła - brak dzyndzla, z którego body odczytuje przysłonę.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
PrzemoWu napisał/a:
Więcej frajdy będziesz miał z manual focusem :) Te kręcenie jest podniecające :) Lepsze niż pstrykanie zoomu na syfrowym kompakciku :)

Nie musisz mnie przekonywać :) choć ostatnio spodobało mi się jak perfekcyjnie trafia w oczy AF, kiedy przy kilkumilimetrowej głębi manualne, poprawne wyostrzenie jest nierealne. Cóż, frajda za frajdę ;-)

PiotruśP napisał/a:
malyglod, pod pleśniaki (nie wiem jak w pełno-bagnetowych MZ) to chyba nie bałdzo gwint M42 będzie pasował. Owszem możesz założyć obiektyw przez przejściówkę, ale aparat nie będzie mierzył poprawnie światła - brak dzyndzla, z którego body odczytuje przysłonę.

Właśnie mówię o zastosowaniu z przejściówką. Pomiar światła nie interesuje mnie jakoś znacząco - przy fotografii 'pozowanej' pracuję praktycznie cały czas na manualu i rzadko kiedy dopasowuje nowe parametry ekspozycji. Biorąc pod uwagę większą tolerancyjność negatywu, myślę, że pomiar nie będzie tak istotny.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
PiotruśP napisał/a:
malyglod, pod pleśniaki (nie wiem jak w pełno-bagnetowych MZ) to chyba nie bałdzo gwint M42 będzie pasował. Owszem możesz założyć obiektyw przez przejściówkę, ale aparat nie będzie mierzył poprawnie światła - brak dzyndzla, z którego body odczytuje przysłonę.

PiotruśP, namieszałeś trochę. Wszystkie manuale będą poprawnie mierzyć światło, tym bardziej, że wszystkie mają ten dzyndzel, o którym piszesz. Tylko kastraty, czyli MZ-30/50/60 i *ist są pozbawione sprzęgła przysłony. No i DSLRy, ale tam jest to inaczej rozwiązane. Brak dzyndzla ma znaczenie przy bagnecie bez styków. W przypadku M42 nie ma w ogóle znaczenia, bo i tak mierzysz światło na przysłonie roboczej.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
djack napisał/a:
W przypadku M42 nie ma w ogóle znaczenia, bo i tak mierzysz światło na przysłonie roboczej

Ale w pleśniakach tak się nie da... Przekłamuje, bo zakłada, że to co widzi to pełna dziura i myśli, że sobie przymknie. A se nie przymknie i prześwietla. Wiem, bo miałem 50-kę z odpiłowanym popychaczem - do cyfry ok, w pleśniaku kicha.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
w pleśniaku kicha.
Właśnie zrobiłem mały test: Chinon CP-6, automatyka czasu, spot, przysłona 2,8 i 11. Założyłem kolejno Chinona 50/1,7 (goły bagnet) i M-kę 28/2,8, a potem przez przejściówkę Pancolara 50/1,8 i Jupitera 85/2. Wbrew temu co piszesz aparat niczego nie przekłamywał, tylko uparcie pokazywał takie same czasy na wszystkich szkłach. Na CP-5 i CE-4 z pomiarem CW było tak samo.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
djack napisał/a:
PiotruśP, namieszałeś trochę.
Nie mówię nie :-) ... jednakże :-) ... do ME podpiąłem biometara z przejściówką "made in garage". Niby światło 2,8 a pokazywał mi czasy jak dla przysłony F/22 - rozwiązanie: musiałem dorobić w przejściówce dzyndzel, który popycha blaszkę umieszczoną w body odpowiedzialną za "odczytywanie" przysłony.
Z resztą prosty test: ME + M28 - pomiar na ścianę = ~1/30 s. Po odkręceniu obiektywu aparat pokazał 1 s, bo dzyndzel odpowiedzialny za odczyt przysłony cofnął się jak przy ustawieniu najmniejszej dziury. Wniosek: gdybym podłączył pod to body M42 miałbym cały czas pomiar jak dla przymkniętej maksymalnie przysłony.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
djack, w takim razie Chinon CP-6 - tak, mesuper i reszta pleśniaków - nie (sprawdzone, jak widać co najmniej przeze mnie i PiotruśP). Prawdopodobnie nowsze korpusy z większą ilością elektroniki inaczej coś tam kombinują.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
najlepiej - Z-10 albo PZ/Z-20 .
wszystko mające korpusy, wg mnie lepsze od Mz5n,
bo sterują przesłoną z korpusu
(jak masz cyfrę, to masz też nawyk przesłony ustawiania dzyndzlem)

- do tego - + - 3 EV (więcej niż K10D:)) )

- pomiar punktowy,centralnie ważony i jakas mała matryca nawet.

przyzwoita matówka - jeśli nie masz wady wzroku to da się idealnie wycelować na przysłonie 1.4 . jedyny minus, tak jak wszystkich Afów - baterie 2cr5 :)

no i cena niska, koło 200pln oscylująca.

AF trochę lepszy nawet niż na starszych cyfrach - ist DS/DL(jeśli chodzi o prędkość, co do celności - tylko jeden czujnik poziomy centralnie, na biała ścianę czy rządek poziomych lini nie wyostrzy),dużo wolniejszy od K10D czy Z-1P . ale ogółem i tak jest w porządku,dopóki nie kupiłem K10d to wydawał mi się bardzo szybki :))

możesz też używać na nim FAJ 18-35, super szerokie szkiełko które potem użyjesz jako KIT'a do cyfry (poza mniejszym zakresem na plus brak flary, winiety kompletny i CA, ostrość i szczegóły na tym samym poziomie co 18-55)

no i oba są czarne ,z LCD u góry.

(tak mi marketingowo wyszło, więc powiem - nie, nie sprzedaje żadnego z nich:) )

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
guerilla napisał/a:
MZ-10
guerilla napisał/a:
sterują przesłoną z korpusu

Ooo, to ciekawe. Napisz jak, bo mam MZ 10 od paru lat i nie wiem. :evilsmile:

[ Dodano: 2008-01-23, 22:42 ]
guerilla napisał/a:
pomiar punktowy
to też nowość w MZ10 dla mnie.

[ Dodano: 2008-01-23, 22:43 ]
guerilla napisał/a:
oba są czarne
Mój jest srebrny :evilsmile:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
ostrość i szczegóły na tym samym poziomie co 18-55

Niedawno pisales, ze ten FAJ wymieka na cyfrze :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach