cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
  CZJ Pancolar jako kopiarka do slajdów
Mam wspomnianego Pancolara 50/1,8 M42 electric, tyle że w rozsypce.
Był kiedyś rozbebeszany w celu naprawy przysłony. Widać brak mi wystarczających zdolności manualnych lub wyobraźni, żeby go złożyć z powrotem, ale pomyślałem sobie, że zamiast tego może by go przerobić na kopiarkę do slajdów/negatywów.
Zamiast skanera. Do skanowania zwykłych wydruków używam kadyszki, a dedykowanego skanera nie chce mi się kupować specjalnie.
Cel głównie archiwizacyjny, chciałbym sobie przejrzeć negatywy sprzed kilkunastu lat i skanować na bieżąco nowe filmy.
Ma ktoś doświadczenia z takimi przeróbkami albo gotów jest poeksperymentować?
Jakaś rekompensata za poświęcony czas wchodzi w grę.
Będę wdzięczny za pomoc :-B
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Wiesz jak byś sie rozejrzał w tym dziale to byś pewnie znalazł
Duplikator slajdów homemade
;-)
Temat chyba do zamknięcia albo przeniesienia
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
cezarc napisał/a:
Był kiedyś rozbebeszany

Właśnie, co to ma znaczyć rozbebeszany. Jeśli mówisz o kopiowaniu musisz mieć możliwość założenia szkła i ostrzenia, a także zamontowania szkła w osi z uchwytem na kliszę. Wszystko poza uszkodzonym obiektywem było już poruszane na forum, a Twój opis uszkodzenia nie pozwala na udzielenie podpowiedzi.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
cezarc, A może na pierścienie pośrednie ze szkłami b. dobrze spasowanymi do macro? Gdzieś już czytałem, że Heliosa w ten sposób wykorzystywano.
Jeżeli , tak to "możemy nawiązać coś , jakby nić porozumienia". Też chcę wejść w ten temat a jakby nam jeszcze Marek W. (Lepiej nie operować pełnym nazwiskiem, bo kumple Mariusza czuwają), pomógł, to może coś sensownego z tego by wyszło.
 
cezarc  Dołączył: 21 Sie 2006
Grizley, widziałem to.
Pisałem, że nie udało mi się złożyć obiektywu, co znaczy, że jest on w częściach.
Soczewki są w bardzo dobrym stanie, pomyślałem sobie, że nie wszystkie będą potrzebne do ostrzenia z bliskiej odległości. Stęd prośba o pomoc/poradę. Gdyby obiektyw był cały, nie zawracałbym głowy.
Widziałem efekt podobnej samoróby, ale dostosowanej do kompaktowego olympusa.
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
cezarc, Tak jak napisał corn spróbuj go użyć do makro , zapewne świetnie sie nada gdyby odległość ostrzenia przy makro była za bliska wyjmij jedną z soczewek , A do kopiowania slajdów przejrzy wątek który podałem wyżej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach