max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
[obiektyw] Mydło na SMC A 50 2.0
Witam,
niedawno zakupiłem portretówkę SMC A 50 2.0 do robienia zdjęć we wnętrzach bez lampy błyskowej. Nastawiam aparat na iso 800 i eksperymentuje z przysłonami. Przełączam z 2.0 na
2.4 i 2.8 i ciągle jest mydło. Wydawało mi się, że przy 2.8 powinno być już ostrzej. W wizjerze jest ostro, potwierdzenie ostrości jest również a efekt kiepski. Czy to wina wyższej cułości, czy może mam front focus lub uszkodzony obiektyw?
Pozdrawiam
Kuba

p.s wstawiam przykładową fotkę, akurat zrobioną z iso 1600 ale na 800 jest podobnie tylko ziarno mniejsze.

 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Może tak w punktach:
1. Daj wycinek, a nie pomniejszoną fotkę. Przy zmniejszaniu zdjęcie zawsze traci na ostrości (trzeba je wyostrzać).
2. Wbrew pozorom niewiele szkieł uzyskuje pełną ostrość po przymknięciu o jedną działkę.
3. A 50/2 pełną ostrość uzyska tak przy f/4-f/5.6
4. Popróbuj na różnych przysłonach i jakiejś kracie jako obiekcie.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Żeby wykluczyć/potwierdzić ff/bf przeprowadź choćby "test bateryjkowy"
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
na czym polega test "bateryjkowy"? :lol:
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
piotr_luk napisał/a:
Żeby wykluczyć/potwierdzić ff/bf przeprowadź choćby "test bateryjkowy"

bf/ff na manualnym obiektywie?

 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
piotr_luk napisał/a:
Żeby wykluczyć/potwierdzić ff/bf przeprowadź choćby "test bateryjkowy"


co ty piszesz. Jakie ff/bf z manualnym szkłem. ff/bf to wada af aparatu, no a przecież tu mamy do czynienia z manualnym ustawianiem ostrości. Może mieć np. żle założoną matówkę, która będzie troszeczkę oszukuwać.

max shreck napisał/a:
niedawno zakupiłem portretówkę SMC A 50 2.0


tak gwoli ścisości, 50/2 to nie jest portretówka, to tylko jej budżetowy zamiennik.

max shreck, może po prostu nie trafiasz z ostrością w punkt, bo naprawdę ciężko na małych przesłonach rzędu 1,4-2, a nawet 2,8 gdy jest ciemno, i patrząc w malutki wizjerek cyfrówki trafić w punkt.

[ Dodano: 2008-01-27, 14:36 ]
tak gwoli ścisłości u Pentaxa traiają się obiektywy 50mm gdzie na pełnej dziurze jest to sławne mydełko, no ale wraz z przymykaniem przesłony powinno ono znikać.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
a, umknęło mi, że to smc-a :oops:

[ Dodano: 2008-01-27, 14:48 ]
ale, żeby trochę zakręcić, to powiem, że właśnie na manualnym (SMC-A 50/1.7) + chińska matówka miałem bf rzędu 7-8mm, pomimo że w wizjerze ostro, potwierdzenie dało pik, klin OK, a zdjęcie do d...
Na oryginalnej wszystko OK
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
1. wstaw fotke w pelnym rozmiarze i z exifem
2. sprawdz czy czasem ogniskowa dla SR nie jest inna niz 50mm

moze to byc tez albo bf/ff (zrob zdjecie czegos podluznego: np. linijki czegos co pokaze tez czy jest ostro za lub przed obiektem na ktory ostrzysz)

jesli to nie to, to pozostaje wada obiektywu.

przy 2.8 juz powinno byc zdecydowanie ostro
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja tu widzę ostrość na ramieniu
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
jak dla mnie fota jest poruszona...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
jak już koledzy mówili - bardzo ciężko trafić 1.4-2 na dalszą odległość.

poza tym - trzeba się z tym pogodzić, że pełna dziura nie wytrzymuje już najlepiej połączenia z taką ilością mega pikseli (przy 14 będzie jeszcze gorzej prawdopodobnie.. )
ale pentax na szczęście wypuszcza nowego babola - 55 (czy 58) 1.4 , może będzie bardziej pod APS-C zrobiony..
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
guerilla napisał/a:
poza tym - trzeba się z tym pogodzić, że pełna dziura nie wytrzymuje już najlepiej połączenia z taką ilością mega pikseli

Bez przesady, na pewno nie w miniaturce 800pix :-P Ja tu obstawiam
1. Przy f1.4 bez klina i rastra trafić z 2-3 m. jest łatwiej na skalę odległości, niż na oko. Niestety. Potwierdzenie ostrości niewiele pomaga. Na 2.0 lepiej, ale bez wprawy też niewesoło.
2. Poruszenie / źle dobrany SR (max shreck, czy czasem nie popełniłeś błędu z ustawieniem ogniskowej do SR-a mnożąc ją przez crop? Jaką w ogóle masz puszkę?)
 

spox73  Dołączył: 19 Mar 2007
Wg mnie jest zdjecie jest poruszone - widać na dzwonku w tle (lewy dolny rog)
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Stabilizacje ustawiam na 50, bez mnożnika cropa. Czasami mam jednak wrażenie jakby nie działała, choć łapka się pali w wizjerze. Jak najłatwiej sprawdzić sprawność SR bez oglądania czy matryca "pływa". Puszkę mam KaSetkę.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
max shreck napisał/a:
Czasami mam jednak wrażenie jakby nie działała

Wiesz, SR nie jest panaceum na wszystko, zwiększa prawdopodobieństwo ostrej foty, ale cudów nie ździała.

Skoro SR ustawiasz dobrze... zrób test - odmierz 2m od jakiegoś kontrastowego przedniotu, ustaw aparat na statywie lub stabilnym podłożu, wyłącz sr, na obiektywie ustaw 2m, zrób zdjęcie ze wstępnym podniesieniem lustra (opcja "2s").
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
max shreck napisał/a:
Stabilizacje ustawiam na 50, bez mnożnika cropa. Czasami mam jednak wrażenie jakby nie działała, choć łapka się pali w wizjerze. Jak najłatwiej sprawdzić sprawność SR bez oglądania czy matryca "pływa". Puszkę mam KaSetkę.


a przypadkiem nie ustawia się SR do ogniskowej PO cropie.. ?
tak mi się wydaje..
tak zawsze ustawiam i mogę utrzymać z ręki 1/8 przy 75mm(czyli - 50mm szkło)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
guerilla napisał/a:
a przypadkiem nie ustawia się SR do ogniskowej PO cropie..

Nieeeeeee!!!! Po jaką cholerkę, skoro na wszystkich szkład świata są napisane prawdziwe ogniskowe, nie skropowane? Trening tabliczki mnożenia dla userów? :->

A utrzymujesz, bo widocznie masz pewną rękę. Ustawiając 75 zamiast 50 nie eliminujesz działania SR, a tylko go nieco zmiejszasz.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
a przypadkiem nie ustawia się SR do ogniskowej PO cropie.. ?

Nie ma czegoś takiego jak "ogniskowa po cropie"...
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
a przypadkiem nie ustawia się SR do ogniskowej PO cropie.. ?

Ho, ho, chyba trzeba kogoś odesłać do instrukcji obsługi ;-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
A wracając do tematu to wydaje mi się, że ostrość jest na koszuli, na ramieniu. Nie trafiłeś.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach