Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
  [ analog] MZ-3 przeklamuje przyslone - co robic?
Mam problem dotyczacy Pentaxa MZ-3, chodzi o przekazywanie wartosci przyslony do aparatu. Aparat przeklamuje ustawiona wartosc przyslony, z Sigma i Tamronem myli sie zawsze o pol dzialki, np. gdy mam ustawiona wartosc przyslont na 2.8, aparat pokazuje 3.5, w przypadku wspolpracy z Pentaxem (AF 50/1.7) aparat blednie pokazuje tylko najwieksza wartosc, zamiast 1.7 mam 2.0, dla pozostalych wartosci przyslony jest OK. Domyslam sie, ze winny jest ten mechanizm po lewej stornie mocowania w aparacie, nie wiem jak on sie fachowo nazywa, ale to chyba to, zgadza sie? Czy mozna to wyregulowac lub przeczyscic jakims domowym sposobem, czy konieczna jest wizyta w serwisie?

Pozdrawiam,
Sebastian
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jak dla mnie aparat niepoprawnie odczytuje wartość maksymalnego otworu - spróbuj przeczyścić styki
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Przeczysc, przeczysc... A jesli to zoomy to mam nadzieje, ze bierzesz pod uwage ich zmienne swiatlo :?: ;-)

Pzdr
Spinner
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zoomy i stalki zachowuja sie ponownie, aparat pokazuje po prostu o pol dzialki mniej niz trzeba. Przy Sigmie (24mm/2.8) przeklamuje zawsze, zamiast 2.8-3.5, zamiast 3.5-4, itd., a dla Pentaxa (50/1.7) pokazuje na pelnej dziurze 2.0, a potem jest dobrze, co wiecej, jak troche mocniej postaram sie przekrecic pierscien (troche go pzrytrzymam) to pojawia sie na chwile 1.7. Nie dokonca jestem pewien czy to aby na pewno styki, bo wtedy aparat nigdy nie pokazywalby max dziury, prawda? A dzieje sie inaczej, jak przestawie w priorytet czasu, to moge uzyskac max otwor. Macie moze rozpiske stykow? Jeszcze dzis je przeczyszcze. Dzieki za info!
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Moze poczytaj o sygnalach ze stykow tutaj lub tutaj

Pzdr
Spinner
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sebastian napisał/a:
Nie dokonca jestem pewien czy to aby na pewno styki, bo wtedy aparat nigdy nie pokazywalby max dziury, prawda?


Otóż nie - styki informują aparat o maksymalnym i minimalnym otworze. Dzięki temu body wie, ile jest wartości pośrednich i o ile ruszyć dźwignię popychacza. Jeśli wydaje mu się, że obiektyw ma 3.5 zamiast 2.8, to przy ustawionej z body wartości 3.5 po prostu nie przymknie obiektywu.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Chodzilo mi o to, ze jezeli styki informowalyby, ze np. max otor jest 2.0, i taka wartosc pokazuje sie przy ustamieniu przyslony na 1.7, to dlaczego jak przejde na priorytet czasu to moge uzyskac przyslone 1.7?
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
W priorytecie czasu masz pewnie ustawioną przysłonę na A (no bo jak inaczej?) i wtedy być może strumień danych przekazywany przez dodatkowy styk bagnetu FA jest nadrzędny w stosunku do informacji z zestawu styków z bagnetu KA.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach