cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
dziś dorwałem Tamrona (pierwsza sztuka z brzegu, bez przebierania - kilka zdjęć strzelonych w sklepie, na wizjerze wyglądało ok, zobaczę niedługo jak będzie to wyglądało w warunkach bojowych.. sprawdzając obiektyw, założyłem go na korpus i zauważałem że dosyć ciasno wchodzi ( w porównaniu z kitem). 3 razy musiałem założyć i zdjąć, żeby wyczuć jak mocno mogę sobie pozwolić przy dokręcaniu. dopiero za trzecim udanym założeniem zaczął działać AF. będąc już w domu zauważyłem że opcja włączenia/wyłączenia stabilizacji w menu jest nieaktywna. ma ktoś jakiś pomysł, dlaczego tak się dzieje? może powinienem styki przeczyścić, żeby zadziałała?
 
plastyk  Dołączył: 30 Sie 2007
Jak to nieaktywna? A jaki masz korpus?
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
Cytat

Jak to nieaktywna? A jaki masz korpus?

mam k-x.
sprawa została rozwiązana pozytywnie - wystarczyło przeczyścić styki alkoholem i już działa stabilizacja. a sam obiektyw nakręca się też już ładnie na body. czyli musiał się 'dotrzeć' :)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Odkopuję temat...

Czy legendarna maszyna do kalibracji tego szkła pod bagnet Pentaxa została zakupiona przez serwis Tamrona? Pytam o to, czy ktoś wysyłał ostatnio jakiegoś 17-50/2.8 do kalibracji i z jakim skutkiem.

Kupiłem taki słoik z gwarancją i z uwagi na rozjazdy AF koniecznością będzie wysyłka do serwisu, żeby nacieszyć się z tego 2.8 jak potrzeba 8-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Już od kilku lat kalibrują u nas. Zresztą nie tylko 17-50, bo dwa lata temu kalibrowali mi również 10-24 bez odsyłania dalej.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Starych tematów się naczytałem pisząc "nie ostrzy na nieskończoność" zamiast "kalibracja :-P
To pierwszy tamron jakiego zakupiłem, potrzebuję taniego i jasnego standardu o rozsądnych gabarytach, coś na zasadzie kilka stałek ze światłem 2,8 w jednym :mrgreen:
Po wstępnych porównaniach na szybko z kitem i DA 17-70/4 wygląda na ostrzejszy, głównie na bardziej otwartych przysłonach, ładny kontrast, trochę inne kolory.

A jakie są Wasze spostrzeżenia jako użytkowników tego szkła, spotkałem się z opiniami, że niezbyt dobrze radzi sobie w trudniejszych warunkach oświetleniowych i łapie sporo kurzu. Nie wspominam o hałaśliwym ostrzeniu oraz rozkręcającym się elemencie z tulipanem 8-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
O "nie ostrzy na nieskończoność" akurat nie słyszałem, a z tego co ludzie piszą problem z kalibracją polega głównie na ubogim układzie AF w samym obiektywie i jak się go skalibruje na jednym końcu/ogniskowej, to wcale nie musi trafiać na drugim. Ale z drugiej strony wiele osób ma i chwali. W tej cenie nic innego z 2,8 nie znajdziesz i choć czasem różnie wygląda CA na brzegach w różnych egzemplarzach to praktycznie zawsze ostrość jest bez zarzutu. Także próbuj z serwisem - zdaje się, że masz na to 5 lat teraz.

Z innych tamronowych przypadłości, to jeszcze można dodać często padający mechanizm sterowania przysłoną.

Jeśli przeszkadza Ci hałas i AF w wersji na Pentaksa, to pocieszę Cię, że canonierska wersja z wbudowanym silnikiem jest jeszcze głośniejsza :-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rey napisał/a:
niezbyt dobrze radzi sobie w trudniejszych warunkach oświetleniowych i łapie sporo kurzu. Nie wspominam o hałaśliwym ostrzeniu oraz rozkręcającym się elemencie z tulipanem

Amen. Z drugiej strony AF z K-5 radzi sobie nieźle, kurz występuje ale nie w jakichś ogromnych ilościach a luzy są tylko trochę większe niż w Limitedach ;-) No i potrafi miło zaskoczyć plastyką obrazu po przymknięciu.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Enzo, Co do luzów układu z soczewką zewnętrzną - w *16-50 i DA 17-70/4 są dużo większe, tamron wygląda na lepiej spasowany. Chyba, że po jakimś czasie eksploatacji to się zmieni :roll: Po krótkim kontakcie z tym szkłem wychodzi, że ostre od F2.8, ale AF dziwnie działa. Po wpisaniu korekty -8 nie ostrzy na szerokim końcu na nieskończoność(do jakiś 30mm, nawet po przymknięciu do F5.6), przy wpisaniu +10 ostrzy, ale jest mydełko :evil: Wychodzi na to, że bez kalibracji się nie pojedzie 8-)

Najdotkliwszego kurzu można pozbyć się po zdjęciu pierścienia z przodu i odkręceniu trzech śrubek/wkrętów ;-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Kurzem za przednią soczewka nie ma co się specjalnie przejmować, a dalej nie ma z nim większego problemu bo ma IF :-)
 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
Ile może być wart 17-50 2.8 z datą zakupu 04.2009 ?
Podobno mało używany [co częściowo może potwierdzać też przebieg body]
Stan wygląda na szufladowo-torbowy. Bez pyłów i rysek.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
mario1400, ok. 900 zł. Plus minus 100 zł
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Za mniejszą kwotę można dostać niekalibrowane szkło z gwarancją, czyli bezpłatną możliwością dopasowania do puszki ;-)
 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
rey, Za mniejszą? czyli za ile?
mam opcje kupna za jakieś 900 zeta, choć jeszcze się targuje.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
mario1400, Masz PW ;-)
 
piot-rek  Dołączył: 18 Wrz 2009
porównywał może ktoś oba obiektywy tamrona 17-50 (zwykły i vc)? czy oprócz stabilizacji jest jakaś różnica we współpracy z k5? szkoda że nie ma już nowych 16-45 pentaxa :-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
piot-rek napisał/a:
czy oprócz stabilizacji jest jakaś różnica we współpracy z k5?

Różnica jest taka, że tego z VC nie podepniesz do K-5, gdyż występuje tylko z mocowaniem Canona lub Nikona...
 
piot-rek  Dołączył: 18 Wrz 2009
fakt, na stronie sklepu gdzie go oglądałem jest zapewne pomyłka bo tylko tam występuje ta wersja pod pentaxa ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
piot-rek napisał/a:
na stronie sklepu gdzie go oglądałem jest zapewne pomyłka

Tu http://www.tamron.com/en/photolens/di_II_hi_speed/ jest podane, która wersja ma dostępne jakie mocowania.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Jako że temat o tamronie 17-50 to mam pytanie - jak wypada ten zoom w porównaniu do szkieł SMC-A 28/2.8, 35/2.8 i 50/2.0. Interesuje mnie głównie jakość obrazu w granicach f2.8-4.0 - ostrość w centrum i po brzegach, rozmycie tła oraz kontrast. Jeżeli już było na forum i gdzieś jest takie porównanie to będę wdzięczny za link - chociaż wolałbym zamiast tabel MTF i wykresów usłyszeć opinie kogoś kto z tymi szkiełkami miał do czynienia w praktyce.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach