karmazyn  Dołączył: 08 Sty 2010
Oś optyczna względem podstawy w K-7 (light path)
Witam,
szukam danych na temat odległości osi optycznej obiektywu od podstawy K-7. Czyli po polsku pisząc: ile jest milimetrów od podstawy aparatu do środka soczewki w 'kasiódemce'?
Kombinuję z głowicą do panoram sferycznych, znalezienie tych danych w dokumentacji wykluczyłoby mechanizm do regulacji i uprościło by konstrukcję.

Pozdrawiam :-B

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba zmierzyć - na szybko wyszło mi 37,3 ale nie mam w domu wysokościomierza.
 

karmazyn  Dołączył: 08 Sty 2010
plwk wysokościomierz lotniczy czy jak? :-P
Dziękuję za szybką podpowiedź, nawet nie wiedziałem, że takie cudo istniej.


Tak już na poważnie - jak nie dokopię się do tej wartości w dokumentacji to zapytam w zaprzyjaźnionej narzędziowni czy nie mają wysokościomierza traserskiego na stanie.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
A nie masz przypadkiem suwmiarki? Można też to zmierzyć metodą pośrednią.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Użyłem suwmiarkę.
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Może ktoś wie ile ta odległość w K10 wynosi?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
plwk, no to git. Nie mam pytań. :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W domu nie mam solidnej bazy dlatego wymiar około.
 

karmazyn  Dołączył: 08 Sty 2010
Wymiękam, puściłem posta łamanym angielskim na www.pentaxforums.com.

Może jeszcze do suportu napiszę, od tego oni są, od tego są oni..
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
karmazyn, sprawa jest taka prosta, a Ty sobie nie radzisz...
 

karmazyn  Dołączył: 08 Sty 2010
Meggido - brawo Einsteinie, właśnie dlatego piszę posta :-P

Uznałem, że ta wartość nie może być tajemnicą i warto wprost o nią zapytać. Pomiar 'na oko' nie satysfakcjonuje mnie, a suwmiarką można uzyskać tylko zbliżoną wartość tak jak pisał plwk. Jak robić zabawki dla dużych chłopców to tylko z należytym pietyzmem...
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
karmazyn napisał/a:
Jak robić zabawki dla dużych chłopców to tylko z należytym pietyzmem...


Podziwiam. Najdroższe głowice panoramiczne ze wszystkimi bajerami kosztują ok 2000. Ale można sporo na nich zdziałać nie tylko jeśli chodzi o panoramy 360 stopni. Jeśli chodzi o opękanie tylko tych panoram to się kupi głowicę za jakieś 150 zł. Taka głowica będzie miała możliwość podpięcia każdego korpusu. Ty chcesz wyspawać coś co nie będzie miało regulacji. Rozumiem że chcesz obciąć koszty. Ale naprawdę warto się w to bawić? Tym bardziej że piszesz ze masz K-7 - to raczej głodny nie chodzisz ;-)
 

karmazyn  Dołączył: 08 Sty 2010
Jacek S - myślę o programowalnej głowicy z mikrokontrolerem procesorowym i siłownikami wykonawczymi do panoram VR (na głowicy za 150 pln to chyba tylko panorama kołowa). Niestety na gotową głowicę o takiej funkcjonalności w budżecie nie mam środków. Konstrukcja jest na tyle złożona, że z niektórych regulacji wolę zrezygnować i zrobić na sztywno pod posiadany sprzęt.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
karmazyn napisał/a:
na głowicy za 150 pln to chyba tylko panorama kołowa


360x180 stopni bez problemu.

karmazyn napisał/a:
myślę o programowalnej głowicy z mikrokontrolerem procesorowym i siłownikami wykonawczymi do panoram VR


:shock:

Powodzenia. Jak zrobisz to się pochwal ;-)

PS. Świat idzie do przodu, a jeszcze niedawno nie dość że ręcznie trzeba było kręcić to jeszcze na kliszy pstrykać ;-) hehe
 

geeker84  Dołączył: 30 Mar 2009
Jacek S, ale gicior
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Wytnij sobie okrąg z papieru takiej średnicy, żebyś mógł go wsadzić w bagnet, albo przykleić. Wyznacz środek tego okręgu (np: poprzez zastosowanie trójkąta prostokątnego, kłania się geometria). Pamietaj, że musisz go umiejscowić tak, żeby bagnet z każdej strony "wystawał" tyle samo - chodzi o to, żeby okrąg wycięty pokrywał się z okręgiem bagnetu. Mając środek okręgu mierzysz suwmiarką odległość podstawy od środka. Prościej się nie da :)
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
stereo napisał/a:
Prościej się nie da

Da się. Mierzysz odległość górnej krawędzi obiektywu od podłoża, na którym stoi aparat, mierzysz średnicę tubusa i wykonujesz odpowiednie obliczenia. :-) Bez nalotu, bez kłopotu! :mrgreen:
 

karmazyn  Dołączył: 08 Sty 2010
Meggido - tą metodą którą opisujesz otrzymałem 38,8 a plwk zmierzył 37,3. Różnica 1.5 mm wynika z tego że bryła ciężka do precyzyjnego zwymiarowania ze względu na nieregularne kształty.

Pojawił się też pomysł odciśnięcia korpusu w masie plastycznej i wymiarowanie w negatywie - w tym przypadku też niewiele to wniesie.

Czyli danych producenta nie ma... Nic to, liczyłem, że wygrzebię te dane z czeluści forum. Najwyraźniej z serwisówek i wymiarowanych rysunków technicznych Pentax robi większą tajemnicę niż przypuszczałem. Zmierzę na tyle precyzyjnie na ile się uda, trzeba w konstrukcji przewidzieć element wymienny pozwalający przesunąć bazę w górę lub w dół (może regulacja na podkładkach) o ile uda mi się dostrzec taką konieczność ;-)
Na w pełni regulowaną uniwersalną bazę nie mam ciśnienia.

Dziękuję za udział w dyskusji :-B
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
karmazyn, pamietaj żeby odpowiednio oprzeć body. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Najlepiej przykręcić płytkę śrubą statywową i mierzyć od płytki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach