opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
rafal_ski napisał/a:
na plus dla K200D: obsługa SDMow
ale k10d też obsługuje SDM, tylko nie we wszystkich FW - co akurat jest plusem, bo sobie można wybrać to co się chce ;-)
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
pyciar napisał/a:
MAX581 napisał/a:
muszę i tak +3 EV korekty stosować.
a to dlaczego? robisz w trybie M czy innych?

Ja używam obiektywu przez adapter - więc przymykanie guzikiem nie ma miejsca, a używam Av , zamykam porzysłonę do roboczej i "strzał". Przy +3 jest o.k.
Resztę mam już z "hebelkami" i stykami , więc działają bez pudła.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
skoro musisz dawać korektę to znaczy że nie zwiera ci styków. zdrap trochę dupkę obiektywu albo doklej folię alu (ja tak zrobiłem z jupiterem bo ma za wąską dupkę żeby zwierać)
 

capo_  Dołączył: 15 Cze 2008
rafal_ski napisał/a:
akumulatorki paluszki, nowszy technologicznie, odrobinę lepszy wyświetlacz, lżejszy ale to jest kwestia dyskusyjna


W czym przejawia się ta technologiczna przewaga K200D nad K10D? ;-)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
w niczym ;-) ot troche nowszy soft... kadysia i tak leje go na łeb ergonomią... ;-)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
capo_ napisał/a:
W czym przejawia się ta technologiczna przewaga K200D nad K10D?
ja tam różnic nie widziałem za wiele ale jak miałem k200 to znajomy z k10 był zachwycony balansem bieli z k200. Twierdził, że ten jego zabytek jak go nazwał nie potrafi tak ustawić balansu ani automatycznie ani ręcznie.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
opiszon napisał/a:
pierwsze firmware do k10d nie miały obsługi napędu ultradźwiękowego, dzięki temu szkiełka "hybrydowe" (zoomy DA*) chodzą na "śrubokręcie" a nie na SDMie
dla niektórych to plus (np jak ktoś ma walnięty SDM w obiektywie albo woli używać wiertarki - wydaje się być szybsza, ale nie porównywałem, może to tylko wrażenie dźwiękowe)


Oświećcie mnie, bo nie mam żadnego szkła z SDM - czy takiego efektu, jak opisany powyżej (praca na "śrubokręcie") nie można osiągnąć po prostu wyłączając AF przełącznikiem na obiektywie, a zostawiając przesunięty na AF przełącznik w body?

To by było całkiem logiczne. :shock:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Fenol napisał/a:
czy takiego efektu, jak opisany powyżej (praca na "śrubokręcie") nie można osiągnąć po prostu wyłączając AF przełącznikiem na obiektywie, a zostawiając przesunięty na AF przełącznik w body?

nie - podałeś właśnie sposób na korzystanie z pułapki ostrości w obiektywie AF (pułapka ostrości nie działa w obiektywach AF bez przełącznika AF/MF na obiektywie)

co do wiertarki w DA*
nie da się też tego zrobić poprzez zaklejenie styków SDM w obiektywie

jedyny sposób aby działać na śrubokręcie, to body bez obsługi SDM -czyli k10d na starym FW, albo aparaty które wcale obsługi SDM nie posiadały
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Dzięki za wyprowadzenie z błędnego myślenia :-B - IMO mogli by dać możliwość wyboru w puszcze, z którego napędu AF chce się korzystać, skoro już dali dwa rodzaje... :roll:
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Dziękuje wszystkim kolegom za opinie - zatem ruszam na polowanie - zobaczę co się do tysiąca uda zakupić... :-D
Oczywiście się pochwalę... ;-)

 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Do 1000zł będzie łatwiej o k10d. K200d stoją zwykle za jakieś 1200zł ;-) /choć czasem oczywiście można znaleźć taniej :mrgreen: /

Mnie w kadyszce urzekła ergonomia :mrgreen: szkoda, że Pentax nie kontynuuje tej linii, miły by był taki k30d między k5, a k-r :mrgreen:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
MAX581, Skoro głównie używasz szkieł manualnych "A" to:
- wydaj 300 PLN na porządną matówkę z klinem :idea: :idea: :idea: to po primo.

Jak nie przeszkadza ci jedno kółko twojego K-x, to K200D jest ok. bo matrycowo to lakuchno dopieszczona wersja K10D.
K200D to ostatni taki Entry Level DSLR - górny wyświetlacz, uszczelki i dedykowany grip, i zasilanie z AA.
K10D wygrywa ergonomią bezdyskusyjnie, ale zasilanie z dedykowanych aku dołoży ci jeszcze jedną ładowarkę do tej którą masz do K-x

Secundo.
Macnij oburęcznie i jeden i drugi i weź ten który ci bardziej podejdzie.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Szczerze mówiąc - chcę zmieścić w tej kwocie aparat z gripem , obiektyw niekonieczny - mam już 2 z zielonym i srebrnym paskiem. Chyba żeby się trafił ze złotym... :mrgreen:

[ Dodano: 2011-06-14, 13:29 ]
JackDeJack napisał/a:
Macnij oburęcznie i jeden i drugi i weź ten który ci bardziej podejdzie.

Oj chętnie , ale jakoś poza alle...o trudno w ogóle znaleźć cokolwiek - nawet nowego z tej stajni, a co dopiero takie "antyki"... ;-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
MAX581, Do 1000 PLN będzie ciężko z rozsądnym przebiegiem :-(
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
JackDeJack napisał/a:
wydaj 300 PLN na porządną matówkę z klinem :idea: :idea: :idea: to po primo.

Gdzie takie cudo dostanę? Bo nawet nie widziałem, w recenzjach/testach z klinem nie było... pokazywali jakieś 2 dedykowane bodaj do k-200 D - ale bez klina czy rastra były.
Szczerze mówiąc dawno o tym myślałem. :-B
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
MAX581, poszukaj wątków o matówkach
Szukajka, hasło matówka
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
MAX581 napisał/a:
Gdzie takie cudo dostanę?

Np tutaj http://www.focusingscreen...products_id=558 ale można drożej :mrgreen: http://www.katzeyeoptics....prod_K100D.html
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Kupuj gdzie taniej...
Wiem bo mam katz eye i przekłamuje mi pomiar światła z GX-20 z ciemnymi szkłami.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Znalazłem, i widzę że to jak dla mnie o wiele za dużo zabawy...
Dzięki...
Tymczasem podaliście mi te niekocie i tańsze - bardziej zachęcające, ale jednak nie mam odpowiedniego osprzętu do montażu (choć penset ci u mnie dostatek) , wolę jednak nie grzebolić w układzie optycznym - niby proste a coś spaprać na stałe można. 20 lat temu pewnie bym to bez namysłu zrobił w 5 minut, ale teraz łapki za ciężkie ...
Jeszcze raz serdeczne dzięki! :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z tymi pęsetę dostaniesz w komplecie. Możesz jeszcze zaprosić Dadę na kieliszeczek nalewki i gdy będziesz nalewał to on w tym czasie wymieni matówkę ;-) .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach