Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
tak manual
gin z tonikiem, do pentaxa
ale pospiesz sie bo tylko ~3h do konca
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Cytat
ale pospiesz sie bo tylko ~3h do konca


Grizley, dzięki za link. Niezłe cacko, ale wolałbym coś z AF.
 

cytrus  Dołączył: 02 Wrz 2007
jaad: tego voigtlandera trudno upolować...jak wiadomo już nie produkowany - a zdjęcia z niego takie piękne...sniff
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
gin z tonikiem, Lepiej zajrzyj do ruskich . U nich na portalu photographer.ru widziałem test Sigmy, Pentaxa i jeszcze jednego. Wyników ci nie podam (znam je) żebyś nie musiał rzucać kostką. Ale jeden jest od drugiego nieco lepszy, zaś obydwa, trzeci zostawiły daleko w tyle.
Przepraszam w związku z tym, że pomyliłem portal podaję linkę http://www.pentaxnews.ru/...s/macrotest.htm
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
corn, fascynujące :!: ale prawda leży zwykle pośrodku więc jednak Tamron :-D
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
To dobrze...
Jest najtańszy i najlepszy :-)
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Markus, Ten test dotyczył jakości, nie cen.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Corn, ciekawy teścik (o dziwo pamiętam jeszcze jak się bukwy czyta :-) ), ale jak dla mnie to wyniki testów nie są najważniejsze. Może to co napiszę jest herezją, ale uważam, że często różnice we własnościach optycznych, które wychodzą w z testach są nieistotne w praktycznym użytkowaniu. Natomiast kiepska budowa w połaczeniu z wysoką ceną, nie zachęcają do DA F. Chyba idealny byłby dla mnie Pentax w obudowie i z gwarancją Sigmy i w cenie Tamrona :-)
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Tak to tylko w Erze :lol:
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
gin z tonikiem,Wiem, wiem i żeby robił fotki jak Capa, a macro jak Marek W. Ale to są twoje pieniądze.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kilka miesięcy temu zmieniłem Pentaxa FA100f2.8 macro na DFA100f2.8 macro - kierowałem się rozmiarami i ciężarem. Rozważałem też Tamrona (którego wielokrotnie zresztą polecałem) ale zdecydowała możliwość ręcznego doostrzania (w końcu nie tylko do makro go wykorzystuję) i gwint pod filtr 49mm (pasują filtry i pierścienie mocujące od innych stałoogniskowych Pentaxa a i mniejsza średnica obiektywu jest przy makro zaletą). Optycznie podejrzewam, że między 100f2.8 macro Pentaxa (i to obojętne - FA czy DFA) a Tamronem 90f2.8 nie zauważysz różnicy - wszystkie są świetne.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006

Coś dużo ostatnio "szatańskich" jubileuszy na forum :evilsmile:
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Marek Wyszomirski, Sigma 70 mm f/2.8 EX DG Macro czy miałeś okazje
pracować z tym szkiełkiem , wg. testów optycznie bardzo dobrze wypada

optyczne.pl
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie - Sigmy 70f2.8 macro jeszcze w ręku nie miałem.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Odkopię stary temat, dylematy bardzo zbliżają się do moich ;-)

Rozglądam się za jakąś portretówką, ale niestety na 77/1.8 mnie teraz nie stać ;-)

Pojawił się na znanym portalu aukcyjnym Pentax F-100 F2.8 Macro i na dobrą sprawę dobrym macro też bym nie wzgardził, ale czy nada się to również do portretu. Przeglądałem sample z setki, nie ma za wiele portretów, żeby porównać bokeh do tego z 77. Może posiadacz obydwu jednocześnie się wypowie jak to wygląda z jego strony?

Da70/2,4 to nerwowy bokeh i cenowo wyżej, Tamron 90/2,8 - nie ten rozmiar, D-FA niezbyt solidnie wykonany.

 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Macro nie kupuj do portretu... chyba że potem w PS praca z utratą ostrości (celową)
Macro są ostre w całym kadrze, co nie daje tego typowego rozmycia poza centrum, jak i praca ze światłem inaczej wygląda... FA 50/1.4, DA*55/1.4, 70/2.4
Bierz manuale ... Helios 85/1.5, Takumar 85/1.8 CZJ 85/1.4 ...
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Tak myślałem, że ta magia bokehowa obiektywów typu 43/1.9, 55/1.4, 77/1.8 lub znienawidzonej przez wielu DA* bierze się właśnie z konstrukcji dedykowanych do konkretnych zastosowań ;-)

Obiektyw zamierzam wykorzystywać głównie do portretu, macro przy okazji, ale najmniej mi zależy na tego typu fotografii.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Manuale, jak masz czas na ostrzenie... zawsze jeszcze labolatoryjnie czysty samyang 85/1.4
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Nie mam dedykowanej matówki do manuali. 50 i 135mm, które posiadam dają świetne obrazki, ale niechętnie po nie sięgam ze względu na duuuży odsetek zdjęć nietrafionych.
Na ogłoszenie kupna porządnej matówki również nikt nie odpowiada...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Makro śmiało można stosować również do portretu.
Osobiście stosuję równolegle i 100mm F2,8 serii FA i 105mm Kirona jak również Limiteda 77mm F1,8 rozmycie każdego jest bardzo dobre i konia z rzędem temu kto to rozróżni.
Optymalizacja szkieł makro polega na takiej konstrukcji by na dystansach minimalnych była jak najbardziej równa praca w całej szerokości kadru czyli jak najmniejszym spadku ostrości brzegów względem środka kadru - formalnie jest to po prostu bardzo płaska krzywizna pola. Szkła makro ostrością maksymalną wcale tak bardzo nie odbiegają od klasycznych portretówek a samo rozmycie tła w porównaniu do klasycznej setki też niewiele się różni.

Paradoksalnie przy portretach w plenerze na K-1 lepiej mi leży ogniskowa 100 niż 77, jakoś mam wrażenie, że na 77 jestem zbyt blisko :mrgreen: a najbardziej na K-1 pasuje mi stara 135mm F2,5 serii K.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach