Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
kurde, ma ktoś w mojej okolicy lampę z PTTLem, coby potestować?

No bo na moje, to coś jest nie tak. Jeśli nawet na manualu, lampa przy zejściu do 1/4 mocy naświetla tak samo jak przy pełnej? Coś mi tu śmierdzi.
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
domwar napisał/a:

lampę również w tryb M i pokombinować z mocą błysku.
W niewielkim pokoju przy oświetleniu żarowym 2x~60W wystarcza moc lampy rzędu 1/4-1/16 więc myślę, że w trochętrudniejszych warunkach zapas mocy do 1/1 poinien być wystarczający.


Na iso 200, przysłonie w okolicach 4.5, czasie 1/45 i w miarę dobrze oświetlonej sali i lampie na M 1/1 wyszło zdjęcie które już pokazywałem. Pierwsze z serii 3 ciemnych.

domwar napisał/a:

Tylko w tym momencie nasuwa się pytanie:
I po jaką cholerę było wydawać tyle kasy na dedykowaną lampę, skoro najlepsze efekty uzyskuje się na ustawieniach manualnych, co równie dobrze można uzyskać z inną 2/3 x tańszą :?: :?:


I to jest bardzo dobre pytanie. Tylko człowiek nie wie czego mu potrzeba a miałem pieniądze i doszedłem do wniosku, że lepiej kupić coś lepszego i droższego niż tańszego ale gorszego.

domwar napisał/a:

Lampa i aparat pewnie jest ok.
Ja swoją 540fgz mam od lipca/sierpnia i dalej co i rusz mnie zaskakuje i do końca nie potrafie jej rozgryźć ( szczególnie jeśli chodzi o przewspaniały wynalazek Pentaxa >>P-TTL).
Udanych prób


Dzięki, zobaczę na jutrzejszej zabawie. Może rzeczywiście wymaga to trochę pracy. Nie sądziłem, że z tak mocną lampą będę potrzebował ISO do 400+ podnosić. W sumie fotki wychodzą prawie takie same z Pentax FGZ540 jak z lampą wbudowaną... Wciąż szukam kogoś z okolic Szczecina kto miałby tą lampę i zechciał porównać na żywca obie lampy.

[ Dodano: 2008-02-01, 21:04 ]
Arti napisał/a:
kurde, ma ktoś w mojej okolicy lampę z PTTLem, coby potestować?

No bo na moje, to coś jest nie tak. Jeśli nawet na manualu, lampa przy zejściu do 1/4 mocy naświetla tak samo jak przy pełnej? Coś mi tu śmierdzi.


O! ja też to czuję!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mozesz jeszce jedno sprawdzic?
Zobacz czy w menu masz wlaczone "Link AF Point and AE" ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
5 pierwszych niedoświetlonych po około 1.7EV
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Flagoon, a co sie tak tego ISO 200 uczepiłeś? :-) I Jeszcze jakieś ciemne przysłony?? Ustaw ISO 800 i wtedy zobacz jak wyjdzie.

Flagoon napisał/a:
sufit około 4m, ISO 200, przysłona 4,5 .... Lampa na M 1/1
Jeżeli rzeczywiście lampa strzeliła pełna mocą to powinien być dla Ciebie znak, że sufit jest za wysoko i moc lampy jest niewystarczająca. Powinieneś podnieść ISO.

Cytat
Na zakończenie, lekko poddenerwowany zrobiłęm zdjęcie na tych samych ustawieniach aparatu co powyżej, tylko na lampie wbudowanej, a nie pentaksowej. Efekt:
Stosujesz jakiś magiczny rozpraszacz na wbudowaną lampę? To zdjęcie nie wygląda jak z wbudowanej ... raczej jak z zewnętrznej + strzał w sufit.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
PiotruśP napisał/a:
że sufit jest za wysoko i moc lampy jest niewystarczająca
Albo jakiś bardzo ciemny.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Cytat
Albo
Właśnie! :mrgreen: :-B


W ogóle to nie rozumiem tego marudzenia na pTTL. Przynajmniej w systemie P można podpiąć kilka lampek niezależnych producentów, a np. w takim N taka Sigma DG 500 Super nie bałdzo działa - przedwczoraj walczyłem razem z kolegą żeby to jakoś okiełznać ... i wczoraj też ... i dzisiaj :).
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Stosujesz jakiś magiczny rozpraszacz na wbudowaną lampę? To zdjęcie nie wygląda jak z wbudowanej ... raczej jak z zewnętrznej + strzał w sufit.

A dla mnie to zdjęcie wygląda jak 99 % światła zastanago + 1% lampy (wbudowana jest za słaba, żeby oświetlić takie pomieszczenie). Zresztą - popatrzcie na resztę fotek. Stąd bym wyszedł szukając przyczyny problemu.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Ciężko to ocenić. Moim zdaniem jednak z zewnętrznej lampy (z troszku większym udziałem błyskowego niż piszesz) ponieważ widać ładniej naświetlony (równomiernie) pierwszy plan - jak z dużego softboxa :) - a dalszy plan jest ciemniejszy. Trzeba poczekać na autora chyba :-) .
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Flagoon napisał/a:
Nie sądziłem, że z tak mocną lampą będę potrzebował ISO do 400+ podnosić.

iso podnosisz, zeby zlapac duzo swiatla zastanego. Na takim balu na duzej sali nie oswietlisz wszystkich z jednego zrodla swiatla. Ale faktycznie, dziwne rzeczy pokazujesz :-/
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
Cześć wszystkim. Wybaczcie nieobecność, ale tak mnie w robocie zawalili, że nie miałem głowy do lampy. Teraz po kolei.

Fafniak napisał/a:
Mozesz jeszce jedno sprawdzic?
Zobacz czy w menu masz wlaczone "Link AF Point and AE" ?


Jest wyłączone. Czy to coś zmienia? Sprawdzę może dzisiaj.

PiotruśP napisał/a:
Jeżeli rzeczywiście lampa strzeliła pełna mocą to powinien być dla Ciebie znak, że sufit jest za wysoko i moc lampy jest niewystarczająca. Powinieneś podnieść ISO.


No tak, ale jak zrobiłem 3 zdjęcia pod rząd z tymi samymi utawieniami w aparacie, zmieniając moc lampy (M: 1/1, 1/2, 1/4) i wyszły 3 razy tak samo niedoświetlone fotki to coś jest nie tak.

PiotruśP napisał/a:
Stosujesz jakiś magiczny rozpraszacz na wbudowaną lampę? To zdjęcie nie wygląda jak z wbudowanej ... raczej jak z zewnętrznej + strzał w sufit.


Podejrzewam, że zdjęcie wyszło w ten sposób, ponieważ biorąc ustawienia aparatu (podwyższone ISO, dłuższy czas naświetlania, niską przysłonę) pewnie zdjęcie wyszłoby równie ładnie bez użycia żadnej lampy. Aha! I weź pod uwagę to, że fotografia nr 6 jest zrobiona na tych samych ustawieniach, tylko z FGZ 540 uderzającą w sufit. Nie widać różnicy (no widać niewielką) to po co przepłacać?

PiotruśP napisał/a:
W ogóle to nie rozumiem tego marudzenia na pTTL.


Kto narzeka na pTTL? Ja narzekam na ustawienia manualne. pTTLem zrobiłem 3 fotki może.

Z ciekawszych informacji. Poszedłem do Media Markt, zagadałem ładnie z facetem z działu fotografia i pozwolił mi zrobić dwie fotki w sklepie, z moją lampą i ichnią. Te same ustawienia, lampa walnięta na wprost pomiędzy półki, ustawienia lampy M 1/1. Zdjęcia jednakowo naświetlone w obu przypadkach... Znajdę trochę czasu to pokaże.

Pisałem wcześniej o tym, że będe robił fotki na balu karnawałowym (prywatnie kilka) i pobawię się lampą. Odbijając od sufitu musiałem ustawić ISO 800 i wtedy wszystko wychodziło ładnie naświetlone. Walenie w przód było OK już na ISO 200.

Jeszcze pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Jeżeli robię zdjęcie ludzi przy stole, lampę skieruję na wprost, tylko Ci ludzie są ode mnie w różnej odległości (dalsze krzesła dalej) to jak strzelić lampą, żeby oświetlić wszystkich po równo (na ogół pierwszy wychodził prześwietlony, drugi ok, a trzecie+ niedoświetlony)? Walić w sufit?

pozdrawiam
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
no w sufit + kartonik na lampie.... tego się już trzeba nauczyć, pomyśleć, wyczuć, nie ma jednej stałej receptury niestety..... można też od ścian itp ale to juz zależy jakie warunki masz wokół kadru......
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Flagoon napisał/a:
Kto narzeka na pTTL? Ja narzekam na ustawienia manualne. pTTLem zrobiłem 3 fotki może.


To dlaczego, nie robisz na PTTL-u skoro z manualem sobie nie radzisz 8-)
Nie pisze tego by się wyśmiewać czy coś w tym stylu, sam w conajmniej 90% pstrykam na PTTL-u (korekcja w aparacie na +1) i jest b.dobrze.

Flagoon napisał/a:
Jeszcze pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Jeżeli robię zdjęcie ludzi przy stole, lampę skieruję na wprost, tylko Ci ludzie są ode mnie w różnej odległości (dalsze krzesła dalej) to jak strzelić lampą, żeby oświetlić wszystkich po równo (na ogół pierwszy wychodził prześwietlony, drugi ok, a trzecie+ niedoświetlony)? Walić w sufit?


W takiej sytuacji ratuje Cię światło zastane (pełna dziurka, wysokie ISO), jak sufit nisko to odbijaj ;-) ale i tak jeśli jest na tyle ciemno że musisz błyskać to nie liczyłbym na oświetlenie wszystkich równo
 

Flagoon  Dołączył: 28 Lut 2007
siwyyy77 napisał/a:
To dlaczego, nie robisz na PTTL-u skoro z manualem sobie nie radzisz
Nie pisze tego by się wyśmiewać czy coś w tym stylu, sam w conajmniej 90% pstrykam na PTTL-u (korekcja w aparacie na +1) i jest b.dobrze.


Pierwsze 2 zdjęcia są zrobione na pTTL. Odległość od obiektu jakieś 3 m (choć tutaj mogła zawinić wyższa przysłona, nie zauważyłem). Inne fotki na pTTL cechowały się dość sporą dowolnością interpretowania otaczających warunków. Dlatego przerzuciłem się na manual i poczułem się trochę zawiedziony tym, że na pełnym błysku wychodzą ciemne zdjęcia (choć może to przez warunki).
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
Poczytaj wątek na forum o PTTL tam sporo sie o tym co ciebie niepokoi pisze. Z PTTL trzeba nauczyc sie robic fotki. Zgadzam sie z toba ze czasami zachowuje sie nieprzewidywalnie i kazdy strzal jest inny. Moim zdaniem stanowczo za niskie masz iso podczas pracy. Wiekszosc kolegow na tym forum proponuje iso 400 - 800 jako tryb do pracy. Ja uzywam iso 400 i jestem zadowolony. Korekta +1 i łapie zastane swiatlo czyli 1/30, 1/45, 1/60 - 1/90 w zaleznosci od tego co fotografuje. Dodatkowo tylko jak sufit jest nisko odbijam a tak palnik na wprost i seriami, przy zalozonym dyfuzorze juz seriami zbytnio nie pojdzie bo lampa wali maksymalnym blyskiem i szybko zaczyna brakowac energii w kondensatorkach. Komponujac kadr trzeba pamietac ze jak przy PTTL przed 1 planem pojawi sie cos jasnego to system nie pozwoli tego przepalic i to co chciales uwiecznic bedzie niedoswietlone.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Flagoon napisał/a:
siwyyy77 napisał/a:
To dlaczego, nie robisz na PTTL-u skoro z manualem sobie nie radzisz
Nie pisze tego by się wyśmiewać czy coś w tym stylu, sam w conajmniej 90% pstrykam na PTTL-u (korekcja w aparacie na +1) i jest b.dobrze.


Pierwsze 2 zdjęcia są zrobione na pTTL.

Bez korekcji na +1EV i przy przysłonie f/8 tak mogło wyjść. Mi tak wychodziło. :-)
F/8 i ciemniejszych używam tylko przy zdjęciach z lampami studyjnymi, albo przy makro (niewielka odległość lampa-kadr).
Staram się doceniać zastane i f/4 to dla mnie maksymalnie przymknięta przysłona.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Fafniak napisał/a:
Mozesz jeszce jedno sprawdzic?
Zobacz czy w menu masz wlaczone "Link AF Point and AE" ?


A co to może mieć wspólnego???
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Lenin napisał/a:
A co to może mieć wspólnego???
- nie wiem na ile bo praktycznie nie uzywam lampy blyskowej... ale aparat wprowadza dodatkowa korekcje do ekspozycji z punktu w ktorym lapal ostrosc....
Teoretycznie jezeli ostrosc zlapana byla na bieli to kadr bedie mocno niedoswietlony a jezeli na czerni to przeswietlony.
W normlanej pracy jest to zauwazalne - nie wiem jak przy ptt-lu ale jak mialem metza i troche sie nim bawilem to faktycznie zlapanie otrosci na bialym obiekcie doprowdzalo do niedoswietlenia zdjecia...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli główny motyw na który ostrzysz znacznie różni się jasnością od fragmentu na którym robiony jest pomiar ekspozycji to będzie duży błąd w oswietleniu sceny.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Flagoon napisał/a:
No tak, ale jak zrobiłem 3 zdjęcia pod rząd z tymi samymi utawieniami w aparacie, zmieniając moc lampy (M: 1/1, 1/2, 1/4) i wyszły 3 razy tak samo niedoświetlone fotki to coś jest nie tak.
W tych trzech zdjęciach duży udział ma światło zastane więc różnica w zdjeciach z lampą błyskającą pełną parą i na pół gwizdka będzie niewielka.

Flagoon napisał/a:
... pewnie zdjęcie wyszłoby równie ładnie bez użycia żadnej lampy.
Chyba macie rację (Ty i bEEf) z tym światłem zastanym. Brakowało mi blików na twarzach i to mnie zmyliło :).

Cytat
Kto narzeka na pTTL?
Połowa tego działu to narzekania :-P ... w starszych postach również moje, ale mi przeszło :-D .

Następnym razem przy tego typu zdjęciach przyjmij zasadę, że Twoja lampa tylko tyle i aż tyle światła, żeby oświetlić prawidłowo scenę przy ustawieniach pi razy oko: iso200; F/5,6; sufit 3 m. Śmiało ustawiaj większe ISO, na zdjęciach z lampą szumy nie są takie straszne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach