Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Kup tańszego K super i lepsze szkiełko bo kit dosyć szybko przestanie Ci wystarczać..
 

pawli  Dołączył: 10 Lut 2008
matb, ja to i tak mam zapasy chemii i negatywow dostatek. Niestety mam tylko a nawet aż praktice mtl3. musze sie rozgladnc za jakims ME
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Jestem nowiutki na forum i również przymierzam sie do jakiegos Pentaxika. Po przestudiowaniu kilku forów, testów na fotopolis, dpreview i komentarzy userów i przede wszystkim zasobności mojego portfela mój wybór padł na K100D SUPER.
Mysle ze to najlepszy w moich warunkach kompromis ceny i jakosci.
Parametry techniczne itd znam, ale mam blondynkowate pytanie do panów profesorów.
Czytając np o Canonie 400D wyczytalem ze jest cos takiego w nim jak mnożnik 1,6, który sprawia ze mając lufę 200mm uzyskujemy odpowiednik 320mm.
Jesli dobrze rozumiem mogę dzieki temu kupic szkło o niższym długim koncu i efekty dzieki mnoznikowi będą całkiem przyzwoite.
Jak to się ma w przypadku naszych Pentaxów a w szczególności K100 Super.
Proszę nie odsyłać mnie do wyszukiwarki bo jestem raczej cierpliwą osobą i uwierzcie poświęciłem sporo czasu by się doszukac info o tym mnożniku. Nie znalazłem.

Z innej beczki, K100Super juz wychodzi ze sprzedaży? Strasznie mało tego w sklepach i na allegro.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Dzięki Dickkett /

Z innej beczki, K100Super juz wychodzi ze sprzedaży? Strasznie mało tego w sklepach i na allegro

[ Dodano: 2008-04-11, 08:39 ]
To może z jeszcze innej beczki. K100 ma iso zaczynające się od 200. Ma to jakieś istotne znacznie? Pytam jako dotychczasowy użytkownik kompaktu (całkiem przyzwoitego ale zawsze kompaktu) i tam przełączenie przeze mnie z iso 100 na 200 zawsze było zawsze jak najbardziej świadome i zawsze mi się zapalała lampka (u mnie, nie w aparacie) - uważaj Iso 200 , moze zaszumieć.
Idzie lato, słoneczne plenery itd, jak się ma ISO 200 w takich warunkach?
Wiem że lustrzanka to inny świat, ale... proszę o uspokojenie mnie lub postraszenie.
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Ostatnie wątpliwości w sprawie K100 Super
Wiem, że już jest taki wątek
http://manufactura.home.p...p=216368#216368
i ten mój post pewnie będzie potraktowany jako zaśmiecanie forum :). Ale zakładam go, bo we wspomnianym wątku użyłem opcji edytuj a to sprawia, że temat leży po staremu gdzieś nisko i nie wskakuje na góre jako najświeższy.

Ale do rzeczy. Odrobiłem pracę domową, obczytałem sie na forach, na tym i innych, testy fotopolis, dpreview itd. i wciąż jeszcze szarpią mną pewne wątpliwości. Barierą jest niestety portfel i muszę zacząć od K100 Super, zamiast od wymarzonej K10.
Moje pytanko: jakie znaczenie ma fakt, ze w K100D ISO zaczyna się od wartosci 200. Idzie lato, dobrze naświetlone słoneczne plenery, wiadomo o co chodzi. Jest dużym mankamentem brak ISO 100?
Było już na forum 1000 razy, ale spytam 1001 raz. Moze mi ktoś, kto pracował na K10 i K100 powiedziec, że będę czuł się bardzo ograniczony pracując na biedniejszej K100 i czy ta kulejąca ergonomia aż tak daje się we znaki, że wypadałoby dociułac z 600zł do K10 (na marginesie jest to koszt jakiegos zoomowanego obiektywu). Bo jeśli chodzi o jakość zdjęć to równie dobre zdjęcie mozna zrobic obydwoma (fotograf, obiektyw, body - taka chyba jest hierarchia).

Sporo osób namawia mnie na Nikusia D40x, niezle ostrzy, szumi nie gorzej od reszty, szybciutki, niestety bez srubokręta, ponoć ciekawa alternatywa (dla K100).
Co o tym myslicie?
Proszę o duzo odpowiedzi, w tym tygodniu biorę siatkę i idę na zakupy :).

I sorki za dubel.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Wito76 napisał/a:
Jest dużym mankamentem brak ISO 100?

Nawet tego nie zauważam.
Wito76 napisał/a:
że będę czuł się bardzo ograniczony pracując na biedniejszej K100

A do czego będziesz używać aparatu?

Wito76 napisał/a:
Sporo osób namawia mnie na Nikusia D40x, niezle ostrzy, szumi nie gorzej od reszty, szybciutki, niestety bez srubokręta, ponoć ciekawa alternatywa (dla K100).
Co o tym myslicie?

Czytając to co napisałeś powyżej, to uważam, że jest to wysmienity pomysł.
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Z moich 7 miesięcznych doświadczeń z GX-10 wynika, że równie dobrze mógłbym robić zdjęcia K100D i to nie koniecznie Super ;-) W FotoJoker widziałem wczoraj 1450 zł :-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
mygosia napisał/a:
Czytając to co napisałeś powyżej, to uważam, że jest to wysmienity pomysł.

mygosia, nie odstraszaj tak od razu być może nowego zapaleńca.

Wito76, zakres ISO 200-3200 w stosunku do kadyszkowego 100-1600 jest spowodowany zapewne tym, że matryca K100D ma mniej pikseli na tej samej powierzchni, przez co mniej szumi. Ilość szumu jest przesunięta mniej więcej o jedną działkę ISO w stosunku do K10D. Dlatego brak ISO 100 nie jest taki straszny, zawsze można w jasnych warunkach skrócić czas albo zwiększyć przysłonę. A wysokie użyteczne ISO wydaje mi się dużo bardziej przydatne w pomieszczeniach i innych trudnych warunkach.

Osobiście polecałbym Ci jednak K100D Super zamiast D40x. Ja początkowo też zakładałem budżet 1600 zł na body, wtedy odrzuciłem opcję najtańszego Nikona i zdecydowałem się na K100D Super. No, ale wyszło, że mam kadyszkę, z czego się bardzo cieszę. :-D
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wito76 napisał/a:
temat leży po staremu gdzieś nisko i nie wskakuje na góre jako najświeższy.


Forum zawiera masę przydatnych informacji. Część z nich znajduje się w FAQ - forum otwarte:

» Nasze sprawy » FAQ - forum otwarte » Jak wstawic swoj post na poczatek?
http://manufactura.home.p...opic.php?t=7314

» Nasze sprawy » FAQ - forum otwarte
http://manufactura.home.pl/p-pl/viewforum.php?f=8
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Postaram sie @Zorzyk.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wito76, przeczytaj jeszcze koniecznie:

Przyklejony: ¤ Jak cytować / Jak odpowiadać na posty
http://manufactura.home.p...opic.php?t=7761
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ja bym wyszedł z kasetką, bo ma stabilizacje w korpusie, nikon ma stabilizację tylko w droższych obiektywach, po za tym nikon ma mniejszy wizjer i nie ma podglądu głębi ostrości (co w pewnym momencie zaczyna się baaardzo przydawać). Kasetka jest na paluszki, no i ma kupe fajnych starych szkiełek do podczepienia, z którymi działa stabilizacja i potwierdzenie ostrości.

BTW ciekawe ile by trzeba było wydać kasy żeby mieć do nikona szkło jakości takumarów ze stabiliacją... ;-)
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
mygosia napisał/a:
Wito76 napisał/a:
Jest dużym mankamentem brak ISO 100?

Nawet tego nie zauważam.

Nawet w słoneczne dni? Nie ma prześwietlonych zdjęc?
mygosia napisał/a:
A do czego będziesz używać aparatu?

Do celów amatorskich. Pejzaże, architektura, przyroda i przede wszystkim żonka. Gdy uzbiera się troche kasiorki jakieś zblizenia, makra itd. Czasem jakieś "imieniny" chcialbym tez obskoczyć.
Póki co używam kompakt Canona A610, swego czasu najlepszy kompakt w swojej klasie i myślę że jestem już na tym etapie, że spokojnie mogę się przesiąść na lustrzankę. Prawie 100% zdjęć robie w manualu czy preselekcjach i coś niecoś potrafię wycisnąć z aparatu.
mygosia napisał/a:
Czytając to co napisałeś powyżej, to uważam, że jest to wysmienity pomysł.

Jaśniej - D40x to wysmienity pomysł czy K100 Super?
Może inaczej. Stoją obok siebie na półce, kosztują identycznie, z którym byście wyszli ze sklepu (pomijając pentaxowski "patriotyzm"), czysto obiektywnie podchodząc do tematu.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Wito76, prześwietlone zdjęcie jak się postarasz to i w nocy zrobisz.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Z Sony Alfa 350.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
lipalipski napisał/a:
Z Sony Alfa 350.


zgadzam sie z przedmówcą. to dobry wybór. po za tym Sony zadba aby amator miał na co wydac swoje pieniązki bedąc w systemie. nie wszyscy producenci tę prostą rzecz opanowali. Sony napewno tak. wszystkie sklepy zasypane sprzętem. (to w nawiązaniu do pytania co bym kupił wchodząc do sklepu i na półce są dostępne....).

już w innym miejscu pisałem ale powtórze i tu bo temat pasujacy. znajomi pojechali na foto lustrzane zakupy. zasugerowanego mieli Nikona. wrócili z Alfą. dlaczego. bo była . nie trzeba było czekać zamawiać itd. do tego "Pan" przed nimi też kupował alfe i sie tak naoglądali i nasłuchali że decyzja zapadła pod wpływem chwili. Wyboru nie żałują. Na pytanie czy znają system SOny wruszyli ramionami. ich to nie obchodzi.kupili bo widzieli reklamę i widzieli że inni kupują własnie to. dla nich, amatorów którzy kupują aparat poprostu na wakacje, Sony jest o wiele bardziej rozpoznawalną marką niż P, do tego w ich mniemaniu gwarantującą odpowiedną jakośc produktu.

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Cytat
z którym byście wyszli ze sklepu (pomijając pentaxowski "patriotyzm"), czysto obiektywnie podchodząc do tematu.

Z tym, który by lepiej leżał w mojej małej dłoni. Skoro inne róznice są pomijalne...

[ Dodano: 2008-04-14, 13:53 ]
Wito76 napisał/a:
Nawet w słoneczne dni? Nie ma prześwietlonych zdjęc?

Jak się odpowiednio dobierze ekspozycję, to nie ma. Co więcej - 1/4000 sek. w słoneczne dni też jakoś rzadko mi wyskakuje...
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Ok, w temacie ISO zaczynającego sie od 200 faktycznie macie racje, przesłona, czas i do przodu. To po prostu taka moja alergia związana z posiadaniem kompaktu, gdzie przejscie z ISO 100 na 200 wiadomo z jakim ryzykiem się wiązało.

Co się tyczy Sony, w Idiotenmarkt obok siebie stał K100Super i Alfa 200 i sprzedawca bardzo mnie namawiał na A200. "Bo znajomy ma i sobie chwali, bo stabilizacja (nie wiedzial ze K100 tez ma), bo uznana firma Sony" i takie tam bla bla.
Pomijając jego elokwencję i teksty typu "sony bardzo ładnie sie sprzedaje" zadałem sobie trud i odszukałem w necie kilka porównań. Szczerze mówiąc poza minusem jakim jest system sony to całkiem niezła propozycja, przynajmniej parametrowo na papierze A200 i K100D są porównywalne. Warto przemyśleć ten temat. zarwać wieczór czy szkoda nocy i samotnie w tym czasie śpiącej żony?

Wracając kilka postów wcześniej, Nikon 40x odpada czy temat jednak wart przemyślenia?

Sorry, ze tak marudzę, ale kompletnie mi finansowo nie po drodze zakup aparatu, żona ma inne priorytety i chciałbym za jak najmniejsze pieniądze kupić coś, co pozwoli mi udobruchać pięknymi zdjęciami moją piękną żonę. Wiem, ze niełatwy to kompromis cena/jakość-funkcjonalność, ale po tych kilku tygodniach czytania na polu bitwy został K100Super, D40x i ostatnio A200. Chce świadomie coś kupic i sie cieszyc zdjęciami a nie po prostu wejsc do sklepu jak to niektórzy umieją i powiedzieć "poproszę aparat"
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Wito76 zauważyłeś mój post wyżej? bo mam wrażenie, że tylko ja go widze... :-?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach