ov_Darkness  Dołączył: 08 Kwi 2008
  K10D - K20D - Sony A700 - Minolta D7D - który wybrać?
Witajcie!

mam nadzieję, że na dobrym subforum temat założyłem, jeśli nie, to pokornie proszę o wybaczenie...

Założyłem ten temat właśnie tutaj nie bez przyczyny.
Po mniej lub bardziej pobieżnym przyjrzeniu się wszystkim obecnym na rynku korpusom cyfrowym stwierdziłem, że system Pentaxa najbardziej mi odpowiada.

Założenia:
* pierwszy cyfrowy korpus, mający służyć zarówno do cykania pseudoartystycznych fotek jak i do dokumentacyjnej fotografii naukowej w trudnych warunkach
ergo:
*musi być konkretnie wykonany i uszczelniony
*musi (i to jest najważniejszy wymóg) dobrze leżeć w dłoni
*zapewniać wysoką jakość obrazu w wysokich ISO (powiedzmy że interesuje mnie czyste 1600)
*stabilizacja w korpusie

Ponieważ jestem biedny student cena możliwie jak najniższa.

Co mi z tego wyszło:
Moje wymagania spełniają:
1. Pentax K10d i K20d
2. Sony a700 (częściowo)
3. Minolta D7D

Sony jest drogi (podobnie jak K20D) i ma pewien feler ergonomiczny, który mnie strasznie drażni już po kilkudziesięciominutowym obcowaniu z ta puszką. Przemawia za nim jakość obrazu, zwłaszcza duży zakres dynamiki.

Dynax jest drogi, jak na nieprodukowany od lat sprzęt, poza tym problemy z serwisem sprzętu nieistniejącej firmy... Ergonomicznie- ideał.

Pentaksy: Coś jest nie tak z wyważeniem korpusu- leci mi na lewą stronę (już wiem, po co jest ten występ pod kciuk), poza tym grip jest zdecydowanie za mały- niepewnie się trzyma puszkę w dłoni (ale widziałem akcesoryjny głębszy grip, więc nie jest źle)
O 1EV słabszy zakres dynamiki niż u konkurencji (Nikon, Canon, ze nie wspomnę o S5pro...)
Wielkim atutem K10D jest cena. 2.3k za nowy kit z polską gwarancją to jest coś! (a widziałem już lekko używane za 1.5k...)

Przewiduję, że sprzęt będzie współpracował ze standardowym zoomem 16-50 (tylko ta cena z kosmosu... cóż za uszczelnienie trzeba płacić) lub Tamronem 18-50/2.8 i jakąś stałką do makro i portretu. Zamierzam też dokupić grip i lampę, ale to zdecydowanie później.

Teraz pytanie: czy warto inwestować w k20d, który jest droższy o co najmniej 100oPLN (przy założeniu, że k10D kupię w PL a K20d ściągnę z USA). Czy jakość obrazu (szczególnie szumy i zakres dynamiki zostały znacząco poprawione?)
Czy (zakładam, że nie zostanę zlinczowany za to pytanie) moje przypuszczenie, że dwa ww. modele Pentaksa są najlepszym w moim przypadku wyborem jest słuszne, czy lepiej wejść w inny system? Jaki?
Jakie są wady systemu Pentaksa (oprócz tego, że jest ubogi w porównaniu do wiodących producentów), o których nie wiem?
Chciałbym mieć pełny i jasny obraz sytuacji, bo pakuję siew wydatek na granicy moich możliwości finansowych (a przecież sama pucha to nie wszystko...) i chce, żeby sprżet służył mi przez lata.

Zakupu zamierzam dokonać w okolicach wakacji - sprzęt będzie mi potrzebny do magisterki, do której materiały zamierzam zbierać w wakacje.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
ov_Darkness napisał/a:
interesuje mnie czyste 1600
tego Ci K10D nie da. ISO 1600 z tej puszki jest fajne, ale na pewno nie "czyste". Miły, monochromatyczny szum, uzależniony oczywiście od ilości zarejestrowanego światła.
ov_Darkness napisał/a:
Pentaksy: [...] O 1EV słabszy zakres dynamiki niż u konkurencji
To nieprawda (z wyłączeniem Foveonów). No chyba, że sam to zbadałeś i jesteś w stanie to udowodnić.
ov_Darkness napisał/a:
Czy (zakładam, że nie zostanę zlinczowany za to pytanie) moje przypuszczenie, że dwa ww. modele Pentaksa są najlepszym w moim przypadku wyborem jest słuszne
Nie zostaniesz zlinczowany, ale nie spodziewaj się, że za Ciebie ktoś podejmie decyzję.
ov_Darkness napisał/a:
czy lepiej wejść w inny system? Jaki?
Nikon albo Yakumo. Nikon, bo ma fajne D300 i D3, równie fajny 14-24 oraz świetny support w Irlandii, a Yakumo to nazwa, której chyba nie trzeba przedstawiać.
ov_Darkness napisał/a:
Jakie są wady systemu Pentaksa [...] o których nie wiem?
Za trzy miesiące będziesz chciał kupić ME Super albo MXa, za pół roku zaczniesz rozglądać się za koreksem, za rok będziesz mógł przejść na wcześniejszą emeryturę.

 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Witaj, nasze Forum działa 24/dobę.

Fajnie, że zrobiłeś wstępną selekcję.

Co do Pentaksów, to moim zdaniem:
a) ISO 1600 w K10D nie jest aprobowalne, matryca ma skłonności do bandingu;
b) wychodzi na to, że w K20D jeśli chodzi o ilość szumów nie jest jakoś znacząco lepiej - z tym że zaletą tej matrycy jest większa liczba MPixeli, przy nie gorszej jakości obrazu;
c) K10D / K20D są super wykonane, mają bardzo dobrą ergonomię, można dokupić BatteryPack, który ergonomię jescze bardziej poprawi;
d) nie odnosi się to może do dynamiki - ale warto zaznaczyć, matryca K10D słabo oddaje czerwienie, niewielki zakres tonalny;
e) SMC-DA* 16-50 moim zdaniem nie jest zbyt fortunnym wyborem - owszem zaletą jest uszczelnienie, ale poczytaj w necie o perypetiach tego szkła. Tamron to jest, ale 17-50 f/2.8 - od niedawna mamy wersję dla Pentaxa, i chyba to właśnie jest najlepszy optycznie zoom tego typu.
f) mamy wątek o K20D i K10D, na pewno znajdziesz w nich dużo informacji;
g) nie wiem co masz na myśli pisząc
ov_Darkness napisał/a:

Jakie są wady systemu Pentaksa (oprócz tego, że jest ubogi w porównaniu do wiodących producentów), o których nie wiem?

co znaczy "ubogi system"? Nie jest ubogi :-)

Jeśli zależy Ci na wysokich ISO, poważnie rozważ Nikona D300 (choć pewnie cena jest dla Ciebie zbyt wysoka...)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
I've never wanted to be different.
Tu chyba lepszy będzie czas zwykły przeszły, niż Present Perfect.
Cytat
I just wanted to be me.
A tu, zamiast "me", lepiej będzie z "myself". Dzerry?!! Jesteś?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Nikon, bo ma fajne D300 i D3, oraz świetny support w Irlandii


A to dobre :mrgreen:

[ Dodano: 2008-04-08, 02:13 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
Cytat
I just wanted to be me.
A tu, zamiast "me", lepiej będzie z "myself". Dzerry?!! Jesteś?


A to jeszcze lepsze :mrgreen: :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Samp napisał/a:
A to jeszcze lepsze
O co chodzi? Sprofanowałem jakiś tekst?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Chyba o to, że dopiero 3 post w wątku, a już mamy offtop.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Samp napisał/a:
Chyba o to, że dopiero 3 post w wątku, a już mamy offtop.
To ja zmykam robić RC.
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
To ja też dołączę do forumowiczów preferujących pory gdy już światła dnia dawno zgasły ;)

Jeżeli zależy Ci na wysokich ISO to niestety bądźmy szczerzy w regale z napisem CCD tego nie znajdziesz, CCD ma swoje zalety ale niestety jakość na wysokim ISO do nich nie należy.
Na jakiś poważny CMOS od Pentaxa/Samsunga trzeba będzie trochę poczekać, nie od razu uda się stworzyć to nad czym Canon pracuje od lat.

Dlatego ja do twoich rozważań dorzucił bym jeszcze coś z stajni Canona:
- za 2000 zł można kupić mało używanego 30d
- za ok 2800 zł nowego 40d, ten jest uszczelniany.

i to by było moje 0,05 pln i dobranoc :)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
ov_Darkness napisał/a:
jestem biedny student

[OT] "biedny"student" [/OT]

 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Nikon albo Yakumo. Nikon, bo ma fajne D300 i D3, równie fajny 14-24 oraz świetny support w Irlandii, a Yakumo to nazwa


Bez szyderstw na temat Yakumo proszę :) Jeden z modeli sprzedawany był pod "labelami" Premier, Vivitar i paroma innymi i proszę:
(trekearth ma jakieś zabezpieczenie przed linkowaniem, więc podam linki do stron)

zdjęcie 1: vivitar (yakumo)

zdjęcie 2: vivitar (yakumo)

Na tle innych kompaktów miał większe i lepsze soczewki :) (choć aberracje dość spore na krawędziach lisci)

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Grendel napisał/a:
Bez szyderstw na temat Yakumo proszę
Ależ ja nie szydzę. Po prostu lubię, gdy jest pełna micha.

PS. Zdjęcie się nie wyświetla (przynajmniej u mnie).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Po prostu lubię, gdy jest pełna micha.

Jaka pełna micha gdy brak Micha :-/
 
Karipu  Dołączył: 03 Lut 2008
Skoro powstał już taki temat to skorzystam i też zapytam:
Czy miał ktoś w ręku zarówno Pentaxa K200 i Canona 450D i mógłby się na ich temat wypowiedzieć?
Pentaxa nie mogę nigdzie w Łodzi namierzyć, żeby pomacać, fotek przykładowych też znaleźć nie mogę. Takich normalnych, a nie testowych... Canon natomiast sprawia pozytywne wrażenie, a i zdjęcia robi bardzo ładne. Jak obejrzałem przykładowe zdjęcia to wrócił dylemat w który wejść system... :-?
 

szarografit  Dołączył: 15 Gru 2007
[OT] To ja też powydziwiam na "biednych studentów". Tak się bowiem składa że mam znajomą studentkę, która nakupowała sprzętu foto za 5 tysięcy i ostatnio chciała mi wmówić, że jest biedna. Zdenerwowała się na mnie, gdy zacząłem jej tłumaczyć, że chyba pomyliło jej się znaczenie słów. Ale ona kupiła sobie ten sprzęt bo niemal wszyscy "biedni studenci" w jej otoczeniu mają lustrzanki, a ponieważ ona "lubi jakość" i przecież nie może czuć się gorsza od innych to sprawiła sobie C 400D (tuż po premierze). Biedna jest pewnie dlatego, że nie wystarczyło jej kasy na ajpoda i jakąś tam wymarzoną Nokię za tysiąc złotówek. I na razie nie kupi sobie tych gadżetów bo teraz do lampy się przymierza. Taka to teraz bieda jest ;-) . [/OT]

Karipu, może trochę dziwnie to zabrzmi, ale napiszę co przyszło mi do głowy: jeśli nie wiesz co kupić to kup Canona. :-P ;-) ("Jak ktoś nie wie co kupić to kupuje Canona. Bo to Canon" :-P )
 
Karipu  Dołączył: 03 Lut 2008
szarografit, wiedziałbym co kupić, gdybym gdzieś tego Pentaxa widział i miał okazję się nim trochę "pobawić" 8-)
A tak stwierdzam tylko, że jestem zadowolony z jakości zdjęć z Canona.
K200 nie ma w żadnym łódzkim MM, Euro RTV AGD, może w Electro World będzie chociaż... Bo w Vobisach i Fotojokerach to same Canony...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Fotojoker w ogóle nie prowadzi Pentaksa. Kiedyś mieli, zrobili swego czasu wyprzedaż i już nie mają. :)

Na stronie Euro można sprawdzić, że K200D jest w jednym z ich sklepów - w Elblągu. :P
 

ov_Darkness  Dołączył: 08 Kwi 2008
Panowie jestem pod wrażeniem! 16 odpowiedzi w 10h... :shock:

Monochromatyczny, miły szumik na ISO1600 nie jest mi wstrętny, wręcz przeciwnie, od lat fotografuję na B&W.
ME Super już mam (tylko mi się winder skopał :cry: ), a dobrą ciemnię mam na uczelni. 8-)
Chwilowo z niej nie korzystam, bo to potworny pożeracz czasu...

Biednego studenta dosponsorują rodzice, jak obroni licencjat, a lepiej prosić o dofinansowanie na 1k PLN, niż na 2k ;) (na początku będę działał z kitowym szkłem i stałkami od ME, nie kupię od razu najdroższego standardu w systemie, ale taki jest cel :) )

Wszystko zależy od tego, ile zarobię w ciągu następnych 2-3 miesięcy (bo czasem zdarzają się niespodzianki) i jak dobrze się obronię ;)

Co do motto:
http://modblog.bmezine.co...anted-to-be-me/

Ale może być też mądrzej:
Cytat
numquam insolitus esse volui, ipse modo esse ego volui.
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
Ooooo kogo ja widzę... :mrgreen: Darkness'a przywiało. :)

Powitać, powitać szanownego! (greetz from Budo and Knives member)

IMO: lepiej wziąć k10d + lepsze szkło niż k20d - mimo wszystko, k20d nie wniósł aż tyle nowego, a k10d (nieznacznie tylko słabszy) jest cały czas świetnym i sprawdzonym korpusem. A lepsze trochę szkiełko zawsze się przyda. Z jaśniejszych standartów Tamron 17-50/2,8 albo Sigma 18-50/2,8 - porównywalne w sumie. Grip obowiązkowo - dużo wygodniej się pracuje (zwłaszcza jeśli robisz dłuższą sesję).

...Canon - kumpel canonier wymienił 20d na 40d - cały czas psioczy na niego, coś nie gra, dziwna ergonomia, wyświetlacz kiepski - przekłamuje kolory itp. itd. Może to odosobniony przypadek - nie wiem, ale straciłem zaufanie do 40d ;-) :lol:
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Jak na początek ma być dobry KIT a cena K20D jest duża, to może K200D z KITEM II ?
W kilku sklepach można trafić taki zestaw.
Apropo obiektywu to na optyczne już jest recenzja.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach