KristoVeeR  Dołączył: 01 Lip 2009
Niestety to nie paproch bo ją potem jeszcze raz wyjąłem i nie dała się wyczyścić. W ogóle szukałem oryginalnych matówek do k10d po necie i znalazłem najtańsze za 150 z przesyłką z ebaya :-/ także wolę nie grzebać coby sprawy nie pogorszyć.
 
dangel  Dołączył: 14 Sie 2008
witam


czy schemat z poczatku wątku tyczy sie rowniez wykonania matówki do K10D ? chodzi mi o ten centralny punkt odniesienia. czy srodek klinu/rastera nie powinien byc dokladnie na centralnym punkcie ostrości?
 

KristoVeeR  Dołączył: 01 Lip 2009
Ja zrobiłem tak do kadyszki, tyle że po bokach jest węższa, wysokość taka sama i ten klin mi wyszedł na 2/3 odległości w wizjerze (trochę lipa) :-/
 
bsq  Dołączył: 28 Lip 2009
mam pytanie:

czy matowka w przypadku pentaxa k200d oraz pentaxa k20d jest taka sama?

tzn czy matowka z klinem i rastrem od k20d bedzie pasowala do k200d.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
 

Lord  Dołączył: 19 Mar 2008
Zmierzyłem dzisiaj matówkę w MZ-7. Jej wymiar to: 24,5x35 mm. Wie może ktoś w jakim innym aparacie jest z takimi wymiarami tylko że z klinem? Wiem, że jest w MZ-M, ale nie wiedziałem nigdzie zepsutego. Ze sprawnymi też problem, więc szukam alternatywy.

Niekoniecznie od Pentaksa. Chodzi o to, żeby pasowała, więc może być z jakiegoś Fuji, czy Minolty.
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
:-> Witam ! A kto by polecił jakąś jasną matówkę z klinem bo chciałbym przerobić z jakiegoś uszkodzonego aparatu ale nie orientuje się która była by dobra do takiego rozwiązania w moim K100D Super mam często problem z łapaniem ostrości zwłaszcza w przyciemnionych pomieszczeniach. :roll:
Dzięki z góry z odpowiedź :-B 8-)
 
Grim  Dołączył: 23 Maj 2008
Zna ktoś może jakiś sklep w Polsce oferujący matówkę z klinem do k10d? Chyba że może ktoś będzie zamawiał z chin. Chętnie się dołączę.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Grim napisał/a:
Zna ktoś może jakiś sklep w Polsce oferujący matówkę z klinem do k10d?
Uważam że wątpię. Nawet ze standardowymi jest problem. Pozostaje prywatny import lub szukanie na słupie i aledrogo.
Grim napisał/a:
Chyba że może ktoś będzie zamawiał z chin.
To nie jest wielkie halo, ale mi już się odechciało - za dużo bujania się po urzędach celnych.
Polecam matówki KatzEye, Haoda i FS - nie będziesz żałował że wydałeś więcej, szczególnie po tym jak porównasz z chińczykiem :-P
 

Kocurek  Dołączył: 16 Maj 2008
Pozostaje praktycznie dopasowanie matówki z innego aparatu. Ja dociąłem z zenita 11, duży klin, jasna, nie narzekam.
pozdrawiam
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Po spędzeniu 2h na czytaniu zagadnienia w różnych topicach o matówkach mam pytanie:

Jakie jeszcze matówki ze starych analogów pasują do k10d (po docięciu) i które z wymienionych są najlepsze (najjaśniejsze itp.)
Jak się takie matówki sprawują ze szkłami AF typu KIT czy tele sigmy 70-300mm? Jest sens takiej wymiany jeśli uwżywam przeważnie Afów?

Modle któe wypisałem sobie z kilku wątków:
ZENIT E (ET) - ciemna, ale ujdzie
ZENIT 122 - ma mikroraster i klin, ale jest gruba ledwo się mieści, ale dosyć jasne)
ZENIT 11 - ponoć jasna i ok
PENTAX ME Super chyba najlepsza do zamieniania,ale też ciemnijesze od oryginału
PENTAX MX - z poziomym klinem i mikrorastrem
PENTAX MEF, MV, MX ?(jak z jasnościa i "bajerami" na niej?
PRAKTICA MTL3 - niebardzo chciała współgrać
Ricoh KR-10 ?
NIKON d40x

Ktoś docinał jakieś inne może jesszcze i jak Wam się sprawują któreś z tych wymienionych?(punk ostrości się pokrywa, jak pomiar światła itp.)
 
adbush  Dołączył: 10 Lis 2008
K20d
Bardzo proszę podajcie dokładne wymiary matówki K20d , przejżałem cale forum ale nie znalazłem. Chcę się zabrać za szlifowanie......
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
K10/20 - 25x17,5 .
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
No nikt nie docinał sobie matówki z jakiegoś starutkiego body ? :-(
 

czaszka  Dołączył: 19 Paź 2009
dlugas1982 napisał/a:
No nikt nie docinał sobie matówki z jakiegoś starutkiego body ? :-(

jestem właśnie po operacji przeszczepu matówki z zenka 122. szlifowałem to to chyba z godzinę.. na szczęście udało mi się dopasować centralny punkt AF dokładnie na środku klina :-P dodam jeszcze że w wizjerze jest porównywalnie jasno jak z oryginałem z gx20, jedynie pod światło zauważalny jest lekki fioletowy zafarb.
wszystko było by dobrze, gdyby nie to, że podczas ostrzenia moja matówka oszukuje - gdy na klinie uda się dopasować linie, okazuje się że obraz nie jest ostry. Aby było ostro w punkt, obraz w górnej część klina musi być przesunięty nieco w lewo..
zastanawiam się czy można coś z tym zrobić, bo teraz właściwie czuję się tak jak bym zamienił siekierkę na kijek.. macie jakieś pomysły ? zastosować jakąś podkładkę ? nie chcę co chwila wyciągać tej matówki, bo i tak już jest trochę upaćkana..
 
adbush  Dołączył: 10 Lis 2008
proszę podaj jak szlifowałeś (wymiary, ile od góry, ile od dołu)
 

czaszka  Dołączył: 19 Paź 2009
adbush, robiłem dokładnie tak jak podał McGregor w pierwszym poście - wyjąłem oryginalną z puszki, odrysowałem na kartce papieru, przyłożyłem tą z zenita i zaznaczyłem mniej więcej dokąd mam szlifować. wymiarów to nawet nie znam, jak już idealnie wpasowała mi się w odrysowany szablon zamontowałem w puszce, potem jeszcze drobne korekty i gotowe :-P
przyznam że robiłem to trochę po partyzancku, ale sie udało.
 

Kocurek  Dołączył: 16 Maj 2008
czaszka napisał/a:
dlugas1982 napisał/a:
No nikt nie docinał sobie matówki z jakiegoś starutkiego body ? :-(

jestem właśnie po operacji przeszczepu matówki z zenka 122. szlifowałem to to chyba z godzinę.. na szczęście udało mi się dopasować centralny punkt AF dokładnie na środku klina :-P dodam jeszcze że w wizjerze jest porównywalnie jasno jak z oryginałem z gx20, jedynie pod światło zauważalny jest lekki fioletowy zafarb.
wszystko było by dobrze, gdyby nie to, że podczas ostrzenia moja matówka oszukuje - gdy na klinie uda się dopasować linie, okazuje się że obraz nie jest ostry. Aby było ostro w punkt, obraz w górnej część klina musi być przesunięty nieco w lewo..
zastanawiam się czy można coś z tym zrobić, bo teraz właściwie czuję się tak jak bym zamienił siekierkę na kijek.. macie jakieś pomysły ? zastosować jakąś podkładkę ? nie chcę co chwila wyciągać tej matówki, bo i tak już jest trochę upaćkana..


Ja wyjąłem podkładkę z body i teraz ostrzy tak jak należy wraz z potwierdzeniem (klik).
 

czaszka  Dołączył: 19 Paź 2009
Kocurek, dzięki z tipa :-B domyślałem się że coś trzeba pokombinować z odległością matówki od pryzmatu. teraz jest już dużo lepiej, prawie idealnie. jedyny mankament jaki dostrzegłem, to po wyjęciu tej ramki matówka mi opadła, i AF wylądował w zupełnie w innym miejscu. musiałem przełozyć do góry nogami i nieco znowu zeszlifować :-/
czekam na adapter, zobaczę jak to się będzie sprawować z poczciwymi manualami ;-)
 

kpwrobel  Dołączył: 01 Lip 2008
no i poszło!
ufffff tyle miesięcy przymiarek i przygotowań :) ME Super ściągany z DE, wymieniany na zepsuty w PL, rozbierany, potem szlifowanie (wcale nie 20minut, bo dobra godzina to za mało papierami 100, 240 i 600) Oczywiście klin przesunięty o 1mm w dół. Oczyszczenie izopropanolem na waciku do ucha (udało się :), osuszenie suchym wacikiem. Potem super narzędzie do wypięcia ramki ze spinacza, pałeczki do ryżu i 2m nitki :) Matówka oryginalna wyjęta, "podrobiona" włożona i ...
działa, choć AF nie w klinie :( - nie przeszkadza to mi (chyba) - lecz 1mm powyżej, czyli 1mm obniżenia klina przy szlifowaniu chyba nie był potrzebny, teraz raczej 1mm nie uda mi się dorobić do matówki. Nic to, raczej nic już nie pomoże, choć może i lepiej, że czerwony kwadracik nie zasłania klina.
Wielkie dzięki za motywację, porady, zdjęcia itp.

pozdrawiam
Piotrek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach