ponciusz  Dołączył: 25 Lis 2009
przeglądałem sobie allegro i znalazłem takie coś:
http://www.allegro.pl/ite..._k10d_k20d.html

czy opłaca się kupić tą matówkę? a może lepiej kupić jakiś MEsuper i doszlifować?
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
w stopce masz Samsuug sprzedawca nie pisze o nim.
 

ponciusz  Dołączył: 25 Lis 2009
ale pisze o k20d a to jest to samo :)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Jeśli to jest matówka z Chin to przypuszczam, że też jest szlifowana z matówki jakiegoś pełnoklatkowca (najczęściej z analogowych Canonów).
 

ponciusz  Dołączył: 25 Lis 2009
czyli lepiej (taniej) samemu szlifować? tylko trzeba kupić uszkodzona puszkę z jasna matówką
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Trudno powiedzieć co będzie lepsze - nie miałem w cyfrze żadnej matówki z klinem ale zazwyczaj czytam opinie, że to i tak jest tylko proteza odstająca znacznie jakością i komfortem od np. Katzeye. A wśród chińskich matówek zdarzały się też różne wpadki jakościowe - np. ostrość na płaszczyźnie matówki nie pokrywała się z ostrością na klinie, bo ten był w całości wyrzeźbiony w grubości matówki zamiast w połowie wystawać, itp.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Można spróbować pobawić się w docinanie, zwłaszcza że uszkodzony aparat można dostać za grosze. Jak efekt nie będzie zadowalający to można wrócić do oryginalnej matówki, bez wyrzutów sumienia, że się wywaliło kupę kasy i nie jest tak jak oczekiwaliśmy.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
No więc właśnie wczoraj zakończyłem zabawę w przekładanie matówki z ME S.
Komentarze takie:

- bez dobrego, małego śrubokręta (naprawdę małego!) nie ma co podchodzić
- bez instrukcji rozbierania MS S też może być ciężko
- szlifowanie matówki (papier ścierny o ile pamiętam 60 i 160) nie takie straszne wcale ale trzeba mieć sporo papieru bo szybko się tępi
- trzeba uważać na syf ze starych gąbek z ME S (amortyzacja lustra, uszczelki) - niestety upaćkałem trochę matówkę i nie wiem czym to umyć (wodą nie schodzi a izopropanolu nie mam)

No i na koniec: niestety, z matówką ME S mam 3 cm back focusa :-(
Jest to na granicy tolerancji czujnika ostrości. Tzn, jak ustawię ostrość autofocusem (trafia w punkt z Sigmą 30/1.4 i Pentax-F 50/1.7) to ustawienie ostrości na klinie wypada dokładnie w momencie, gdy gaśnie dioda potwierdzenia ostrości (ta sześcioboczna).

Jeszcze będę myślał co z tym zrobić...

kpwrobel ty też przekładałeś matówkę z ME S. Jak to wyszło u Ciebie? Nie masz BF?

[ Dodano: 2010-03-11, 09:04 ]
A, jeszcze jedno: aparat to K10D
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
To ja może odpowiem. Najpierw miałem K100D i do niego dociąłem matówkę z ME-sa. Kasetka poszła do ludzi ale matówka została. Dociąłem ją do K10D (są mniejsze niż w kasetce) i o dziwo - musiałem w menu serwisowym ustawić wszystko z powrotem na 0. Wcześniej miałem chyba +30. Piknięcie aparatu jest w momencie kiedy na matówce klin pokazuje że jest ostro. Zarówno w sztucznym jak i dziennym świetle. A sprawdzałem na FA50/1.4 i Mirze 35/2.0. W sumie jestem zadowolony, ale chyba bardziej od matówki z klinem wolałbym samą z mikrorastrem. Jakoś nie mogę się przyzwyczaić do klina przy ręcznym ostrzeniu.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
michal5150, to ja mam odwrotnie, wolę sam klin :-)
 

kpwrobel  Dołączył: 01 Lip 2008
@tomekz - u mnie również dioda gaśnie przy ustawieniu ostrości na klinie. Tuż, tuż, że nawet ciężko odgadnąć kiedy. Obraz górnej połówki musi być subtelnie przesunięty w lewo. Nie wiem, jak sprawdzić, ile cm backfocusa :( Usuwanie podkładki nic nie daje. Podwójna podkładka się nie zamyka :(

pozdrawiam
Piotrek
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Dzięki za odpowiedzi :-)

kpwrobel Czyli u Ciebie jest tak jak u mnie.
Sprawdzić możesz używając tego:
Tablica testowa

michal5150 To, że u Ciebie jest ok, daje nadzieję na naprawę i u mnie.
Podejrzewam, że to różnice "osobnicze" pomiędzy poszczególnymi sztukami K10 dają
takie efekty.

Jak dam radę to powalczę dzisiaj z tymi podkładkami.
Matówka z ME S jest warta wysiłku. Jakby jeszcze miała linie podziału to Kaceye mogą się
schować. :evilsmile:
 

Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
Czy ktoś wie jakie są matówki w Pentaxach MV, oraz K-1000? Czy by się również nadawały do GX-20?
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Dobra, robota zakończona :-)
Focus z matówki mam dokładnie w punkcie AF. Pomogło podłożenie dwóch warstw naklejki "postit" 3M :mrgreen:

Przy okazji pobawiłem się w tablice testowe i debug mode. Mój K10D ma BF na poziomie 50um. Korekta w debug menu załatwiła sprawę.
Przy okazji wyszło, że BF zależy od szkła. Z Sigmą 30/1.4 i Tamronem 90/2.8 mam 50um.
Z Pentax-F 50/1.7 około 100um :-( Ma ktoś taniego K20D do sprzedania?

[ Dodano: 2010-03-14, 15:30 ]
Tak jeszcze czytam, to co sam napisałem powyżej i mnie naszła pewna wątpliwość.
Czy przesunięcie matówki (te podkładki) względem pryzmatu może wpłynąć na pracę AF?
Bo wcześniej miałem ostrość AF dokładnie w punkcie, a po skorygowaniu matówki podkładkami musiałem dać korektę w debug menu.
No i teraz nie wiem, czy wcześniej zrobiłem błąd w ocenie (robiłem testy "z ręki" i w sztucznym świetle) czy może jednak to przesuwanie matówki nie jet bez wpływu na AF...
 

kpwrobel  Dołączył: 01 Lip 2008
tomekz - dzięki za link do kalibracji. Czy podkładki post-it'owe dawałeś od strony oryginalnej podkładki - czyli od strony pryzmatu, czy lustra?

pozdrawiam

Piotrek
PS. Trochę mnie zmartwiłeś tym autofocusem :( Ale jutro wszystko się okaże, jak sobie druknę test :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zawsze od strony pryzmatu, z drugiej strony wyregulujesz tylko docisk ramki ;-) .
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
tomekz napisał/a:
Czy przesunięcie matówki (te podkładki) względem pryzmatu może wpłynąć na pracę AF?

Według mnie nie, bo sensory AF są w dolnej części komory lustra, a tor optyczny do nich nie prowadzi przez matówkę. Jest wprawdzie opcja, że przy manipulacjach z matówką rozregulowałeś niechcący kąt lustra ale wątpię w to, bo lustro jest chyba solidnie zamocowane, żeby się samoczynnie nie rozregulowywało w czasie dziesiątek/setek tysięcy "kłapnięć".
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lustro opiera się na zderzakach do których nie ma dostępu gdy jest dostęp do matówki.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Lustra na 100% nie tknąłem, chociaż matówkę wyjmowałem dobre 10 razy.
Tak mi się zdawało, że sensor AF ma osobny tor świetlny, nie przez matówkę. Tylko teraz nie pamiętam gdzie widziałem rysunki...

Podkładki oczywiście od strony pryzmatu, tak jak koledzy napisali powyżej. Gdzieś to na naszym forum już było dyskutowane. Co najmniej parę razy ;-)

Co do kalibracji K10D to też opisy były ale wkleję i tu. Może nikt się nie obrazi.
Zresztą w forumowych wątkach o tym są błędy i można pójść w maliny i stracić kupę czasu.

Procedura kalibracji AF w K10D:
1. Firmware 1.30
2. W katalogu głównym karty pamięci tworzymy plik MODSET.TXT (nie modEset.txt!!!)
z zawartością:
[OPEN_DEBUG_MENU]
[SW_DEBUG_MENU EN]

(pusta linia na końcu chyba konieczna)
3. Włączamy aparat z otwartą klapką kart pamięci
4. Wyświetli się lista opcji. W pierwszej "DEBUG MODE" zmieniamy "DIS" na "EN". Klikamy OK
5. Wyłączamy aparat, zamykamy klapkę, włączamy aparat.
6. Wciskamy MENU (znika lista opcji serwisowych).
7. Wchodzimy do normalnego MENU, do zakładki Set-up
8. W opcji AF TEST (przedostatnia), w "Focus Corr" ustawiamy korekcję (przy BF na plus).
9. Potwierdzamy, wychodzimy z menu, wyłączamy aparat.
10. Włączamy aparat, zmieniamy opcję "DEBUG MODE" na "DIS", wyłączamy aparat.

I już.
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Dodam dla linuksiarzy, że znaki końca linii muszą być Windowsowe!!!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach