termos  Dołączył: 22 Lut 2010
Dzięki zawartym tu informacjom, dociąłem matówkę z zepsutego ME Super do Samsunga GX-20. Matówka z GX-20 ma zaznaczony centralny obszar, więc z dopasowaniem, tak, aby klin był w środku nie było problemu. Przymierzałem się, aby zrobić klin 45 stopni, jednak nie starczyło matówki na takie cięcie. Przyłożyłem obie matówki, upewniłem się, że klin jest w centrum, odrysowałem mazakiem obrys, przyciąłem po liniach tarczką korundową z dremela. Potem porównując obie matówki doszlifowałem precyzyjnie na mokrym pilniku diamentowym 150. Nawet ząbek sobie wyciąłem, choć już nie taki równy jak w oryginalnej matówce z GX-20. Całość cięcia i szlifowania zajęła mi około 30-45 minut. Na drugi raz zrobił bym szybciej :-) Więcej czasu potrzebowałem na delikatne rozmontowanie ME Super (może się części do czegoś przydadzą).
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
To jeszcze o matówkach z ME S.
U mnie (K10D) użyteczność klina kończy się na f4. Przy ciemniejszych szkłach połówka
klina jest czarna i nie da się ostrzyć ręcznie. Na f2.8 i jaśniej jest bajkowo.

Jak to wygląda u was? Czy matówki z Katzeye albo FocusingScreen są lepsze?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
tomekz napisał/a:
Czy matówki z Katzeye albo FocusingScreen są lepsze?
Zdecydowanie.
matówki gdzieś na dole - chciałem się z tobą nawet umówić :-P
 

Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
Zachciało mi się...kupiłem na allegro ME Super w celu przeszczepienia matówki...zacząłem rozbierać i tu się zaczęły schody :/ Po godiznie szperania trafiłem w necie na rzeczową wypowiedź uwaga uwaga: z naszego forum :D szkoda btw że nie padła w tym temacie. A chodzi o to że wyjęcie matówki z me = rozebrania aparatu na części pierwsze :(

Ma ktoś złoty środek jak to zrobić? Choć to i tak trochę bez celowe, porysowałem ją pencetą (szukałem "łapek" jak w moim GX20) i parę razy mi się obsunęła. 2 rysy są :/ Ale nie dam się złamać i wyjmę tą matówkę choćbym miał po rosyjsku to zrobić.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Prosz me super disassembly
Faktycznie, bez dobrych śrubokrętów PH 000 (koniecznie 000, a nie 00) się nie obędzie.
Wyciągnięcie matówki == kompletna masakra aparatu.
I uważaj na czarny klej (chyba do wklejania pryzmatu). Ja ubrudziłem nim matówkę i nie dałem rady tego usunąć :-(
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:evilsmile: Havoc, tomekz, przychodzi mi tu tylko jedno słowo ' mordercy maszyn ' :!: tylko młody wiek was usprawiedliwia. dla mnie starego zgreda posiadanie dawniej takiej lustrzanki było niespełnionym marzeniem!
 

Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
Kupiłem martwego za niewielkie pieniądze ;) Ale odpuszczam, jak mam rozwalić cały aparat dla matówką (i tak porysowanej już ciut po bokach) to wole kupić z Chin coś.
A ME dostanie w sobotę własną pułeczkę na ścianie i będzie mi zdobił pokój :) (przypominając o takich starych prykach którzy by mnie zlinczowali za rozebranie go :P )
 
remo_78  Dołączył: 29 Gru 2009
Mam niewielki FF z obiektywami o ogniskowej 50mm ale na małej przesłonie f1.8-2.8 daje się to odczuć nie mogąc złapać ostrości w punkcie. Czy powodem tego może być matówka(chińczyk) która jest ciut cieńsza od oryginalnej. Dodam że żadnych podkładek nie dawałem bo takowych nie miałem a na moje oko potwierdzenie ostrości włącza się dokładnie w momencie, w którym płaszczyzny klina się schodzą(matówka z klinem i rastrem).
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
remo_78 napisał/a:
na moje oko potwierdzenie ostrości włącza się dokładnie w momencie, w którym płaszczyzny klina się schodzą(matówka z klinem i rastrem).

Wygląda na FF puszki.
Jak wygląda sprawa z ustawianiem AF przez puszkę ? Też jest FF ?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Dobra nie wiem co mnie podkusiło ale kupiłem matówkę chińską i wszystko prawie działa ok (nie bedę się rozpisywał) Problem mam inny. Jak to gówno wyczyścić? Zapragnąłem usunąć kilka plamek izopropanolem i teraz oczywiście jest cała pomazana :->
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Wodą z mydłem i super miękkim pędzelkiem. Wypłukać w destylowanej i suszyć dmuchając gruchą.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Dzięki :)
Przy okazji. Już to chyba ktoś robił ale potwierdzę. Gdy założyłem matówkę z dzyndzlem w tą stronę co oryginalna to nie ostrzyło dobrze. Odwróciłem i jest ok. Co Ciekawe ostrzenie AF przejawia mikro FF, obiekt mieści się blisko granicy GO (tak samo było z oryginalną). Dokładne wyostrzenie na kliny pokazuje idealny rozkład ostrości 1/3 : 2/3
Tylko ciemniejsza kurna jest ta matówka :-?
 
remo_78  Dołączył: 29 Gru 2009
JackDeJack napisał/a:
remo_78 napisał/a:
na moje oko potwierdzenie ostrości włącza się dokładnie w momencie, w którym płaszczyzny klina się schodzą(matówka z klinem i rastrem).

Wygląda na FF puszki.
Jak wygląda sprawa z ustawianiem AF przez puszkę ? Też jest FF ?


Hmmm na standardowym obiektywie DA 18-55 z AF nie ma problemu FF ani tym bardziej BF nie wystapił. Założyłem sobie właśnie ten obiektyw i zrobiłem parę testów AF idealnie ostrzył w punkt, kliny na matówce tez ładnie zrównały obraz. Czyli wniosek z tego chyba taki że te moje oko podczas ręcznego ostrzenia nie jest jednak zbyt pewne, szczególnie na tak małej przesłonie....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kit ma na tyle dużą głębię ostrości, że do sprawdzenia precyzji AF nie bardzo się nadaje.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
plwk napisał/a:
Kit ma na tyle dużą głębię ostrości, że do sprawdzenia precyzji AF nie bardzo się nadaje.


No ja np sprawdzałem na 35/2 i 55/1,2 Z pierwszym zarówno AF jak i MF chodził bardzo bobrze. Drugi niestety nie ma AF :-P ale wreszcie mogę trafić we właściwe oko na f1,2 :-)
 
remo_78  Dołączył: 29 Gru 2009
plwk napisał/a:
Kit ma na tyle dużą głębię ostrości, że do sprawdzenia precyzji AF nie bardzo się nadaje.


Za chwilę będę w posiadaniu FA 50/1.4 to stestuję jeszcze raz ...
 
spr
[Usunięty]
witam.ja dostosowałem matówkę z zenita 12xp do k200d .
Zeniu miał zepsutą migawkę więc trza było zrobić użytek.

Mam tylko mikrorastr.
Wszystko pasuje idealnie,nadmienię iz nie posiadam bf ani ff w puszce,po założeniu nowej matówki nic nie uległo zmianie i AF trafia idealnie, zarówno potwierdzenie ostrości działa w "punkt" jak i AF celuje jak najlepszy "snajper".

Warunek celności jest jeden-prawidłowe założenie matówki-rastrem w stronę pryzmatu,odwrotne założenie skutkuje niecelnością zarówno MF jak i AF


Mi udało się ustawić rastr idealnie w środku punktu AF .

Przy słabym oświetleniu(warunki iso 1600 f2 czas 1/30) na matówce pojawia się delikatna winieta.Jest to prawdopodobnie spowodowane brakiem soczewki fresnela która występowała z matówką w zenicie 12xp

Na dniach będę działać z matówką od C... oczywiście podzielę się obserwacjami.
Matówka od zenka w takiej sytuacji pewnie pójdzie na sprzedaż więc gdyby ktoś był zainteresowany mozna pisac na pw.

Wieczorem postaram się podesłać foty jak widac przez matówkę
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
a ja doszedłem do wniosku, że wywaliłem pieniądze w błoto. Ciemne to gó... z Chin jest jak cholera. Założyłem oryginalną.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
spr napisał/a:
odwrotne założenie skutkuje niecelnością zarówno MF jak i AF

AF do tego nie mieszaj.
 

Mart  Dołączył: 28 Gru 2009
nemo napisał/a:
a ja doszedłem do wniosku, że wywaliłem pieniądze w błoto. Ciemne to gó... z Chin jest jak cholera. Założyłem oryginalną.

Ja też taką mam, jest ciemniejsza od oryginalnej, no ale czego się spodziewać za taką kasę. Lepsze matówki chodzą po 4 razy drożej, więc jak się chce po niskich kosztach na klinie ostrzyć to chinol jest ok ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach