michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Samodzielnie wywołuję RAW'y
Przeglądając forum zauważyłem, że wiele osób unika formatu RAW, którego świadome używanie wymaga od fotografującego poświęcenia kilku lub nawet kilkunastu minut nad "wywołaniem" zdjęć zapisanych w RAW.

RAW daje nam ogromne możliwości, o których bardzo często nie wiemy. Nie będę wdawał się w rozważanie zalet tego formatu. Stosuję wyłącznie zapis do RAW i myślę, że efekty końcowe moich zdjęć choć trochę Was do tego przekonają.

Przygotowałem dwie fotografie, pierwsza jest surowym zapisem tego co widziała matryca, drugie powstało w Camera RAW.

Poniżej obie fotografie:





Teraz opiszę co i jak zmieniałem w poszczególnych zakładkach używając do tego celu Camera RAW.

Zakładka BASIC

White Balance: Daylight
Temperature: 5500
Tint: 10
Exposure: -0.50
Recovery: 80
Fill Light: 90
Blacks: 60
Brightness: 30
Contrast: 25
Clarity: 100
Vibrance: 20
Saturation: 70

Zakładka TONE CURVE

Pomijamy zakładkę Parametric i przechodzimy do zakładki Point.
Curve: Strong Contrast

Zakładka DETAIL

Sharpening
Amount: 150
Radius: 1.0
Detail: 25
Masking: 0

Noise Reduction
Luminance: 0
Color: 25

Pomijamy zakładkę HSL/GRAYSCALE

Zakładka SPLIT TONING

Highlights
Hue: 60
Saturation: 60

Balance: 60

Shadows
Hue: 360
Saturation: 30

Zakładka LENS CORRECTIONS

Można ją pominąć, jeśli jednak lubicie to możemy dodać winietę.

Lens Vignetting
Amount: -100
Midpoint: 50

Zakładka CAMERA CALIBRATION

Camera Profile
Name: ACR 3.7

Shadows
Tint: -30

Red Primary
Hue: -50
Saturation: -50

Green Primary
Hue: 0
Saturation: -30

Blue Primary
Hue: -50
Saturation: 15

Jeśli tak stworzony profil będzie się nam podobał możemy go zapisać w ostatniej zakładce PRESETS i używać do innych zdjęć. Zazwyczaj jednak będzie trzeba wprowadzić pewne drobne poprawki.

Przed przystąpieniem do wywoływania warto zastanowić się czego oczekujemy od zdjęcia, co chcemy na nim wyciągnąć, jakie barwy wzmocnić. Z praktyki zauważyłem, że najlepiej na początku ustawić sobie właściwy balans bieli i następnie przejść do krzywych, ustawić światła i cienie i dopiero później edytować pozostałe parametry. Pamiętajcie też by zapisywać nowe i ciekawe profile, mogą się one przydać na przyszłość i zapisując je nie musicie wszystkiego próbować zapamiętać.

Piszcie jeśli uznacie powyższe za choć troszkę przydatne, a być może ktoś z kolegów/koleżanek ma większe doświadczenie i będzie w stanie również mnie czegoś poduczyć.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Niebo przypomina morze na Lazurowym Wybrzeżu.

michalwochna napisał/a:
Przeglądając forum zauważyłem, że wiele osób unika formatu RAW

?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jedynka jest fajniejsza :-P Ten przyklad raczej nie sklonilby mnie do korzystania z formatu RAW :-P
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Szczerze mówiąc, mnie również o wiele bardziej podoba się jedynka.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
michalwochna, zapraszam do udziału w RAW Challenge.
A co do obróbki, którą pokazałeś - to przychylam się do opinii dana :)
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
michalwochna, podeślij tego oryginalnego raw'a do Jarek Dabrowski,
może przy następnym raw challenge zamieści go i każdy pokaże jak mu sie podoba
bo widocznie ta przerobiona wersja wielu osobom sie nie spodobała ;)

ps. korzystam z raw jak wiem że chce męczyć obraz inaczej wole jpg. bo szkoda zachodu :-o
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
W przypadku tego zdjęcia chodziło mi bardziej o pokazanie, iż można uzyskać detale zarówno w światłach jak i cieniach, by biel nie była przepalona, wzmocnić kolory, które na zdjęciu pierwszym są mocno przytłumione, sprawić by histogram wyglądał zupełnie przyzwoicie, by chmury znalazły swoje odbicie w wodzie. Cała reszta to już kwestia gustu.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
michalwochna, ale Ci się nudzi, że taki tematy wypuszczasz na forum :-P
A nad wołaniem to jeszcze musisz trochę popracować - to niebo jest paskudne :-/
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
matb napisał/a:
A nad wołaniem to jeszcze musisz trochę popracować - to niebo jest paskudne :-/

Taki był mój zamysł, nie lubię gdy wszystko wygląda realnie i szaro i buro :-)

Nudzi się :-) ale tak mnie naszło, że być może ktoś jeszcze zechce kolorowankę stworzyć :-P Acha, co jest ciekawe, okoliczni malarze (tamtejsi malarze) używają podobnych kolorów dla nieba jak te na drugim zdjęciu. Za dużo chwilami tego oglądam, a może to miejsce ma wpływ na postrzeganie świata i krajobrazu. W każdym razie udziela się to po pewnym czasie.

BTW, od jutra koniec z nudą i uderzam do Miasta Doisneau i Bressona. Moje pierwsze prawdziwe wakacje od kilku lat.

matb, jak znajdę chwilkę i odszukam zdjęcia z Gór Izerskich to coś Tobie pokażę, bo właśnie przeglądam Twoją galerię i śmieję się, mam identyczne niemal kadry :-) Izerka w południe, Izerka o zmierzchu i droga do Chatki Górzystów, piękne okolice.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Dla mnie wywołanie w RAW powinno być jak dobry HDR czyli taki, w którym nie widać, że to HDR. Twój wywołany RAW jest sztuczny zwłaszcza chmury dół by jeszcze przeszedł.
Powinieneś z RAW-a wywołać dwa zdjęcia i zrobić DRI .
Ja wszystkie zdjęcia oprócz domowych albumowych robię w RAW i mam wrażenie widząc Twoje zafascynowanie, że niedawno chyba odkryłeś możliwości RAW:):):)
Możesz przesłać mi ten plik RAW spróbowałbym coś może zrobić.
 
nightartist  Dołączył: 28 Paź 2007
tylko jedna uwaga-jaki jest sens zachowania najwyzszej jakosci zdjec, i mozliwosci ich pozniejszej szczegolowej obrobki w przypadku kadrow/ujec jak to pokazane u gory?

moim zdaniem szkoda, czasu na obrobke takich zdjec.
w rawach robie, tylko wtedy kiedy wiem ze dany kadr bedzie wiecej niz dobry.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
nightartist napisał/a:
w rawach robie, tylko wtedy kiedy wiem ze dany kadr bedzie wiecej niz dobry.

Nie mam zdolności jasnowidzenia i zawsze robię w RAW.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
zorzyk napisał/a:
nightartist napisał/a:
w rawach robie, tylko wtedy kiedy wiem ze dany kadr bedzie wiecej niz dobry.

Nie mam zdolności jasnowidzenia i zawsze robię w RAW.

Zorzyk, bo nie jesteś Prawdziwym Artystą. Ja np zawsze, jeśli za chwilę zrobię zdjęcie życia, czuję takie charakterystyczne mrowienie za lewym uchem. I wtedy odpuszczam, bo wiem, że na zdjęcie życia jeszcze nie jestem gotowy.

Z tym sie po prostu trzeba urodzić.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
nightartist napisał/a:
w rawach robie, tylko wtedy kiedy wiem ze dany kadr bedzie wiecej niz dobry.

Dokładnie tak robię. Tylko kiedy wiem, że dany kadr będzie dobry używam RAW. W ogóle naciskam spust migawki tylko, kiedy wiem, że kadr będzie dobry. Niestety, czasem się mylę.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
mrowienie za lewym uchem.

Może się zacznę wsłuchiwać w te mrówki... ;-)
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
zorzyk napisał/a:
bEEf napisał/a:
mrowienie za lewym uchem.

Może się zacznę wsłuchiwać w te mrówki... ;-)

A nie da się jakoś skombinować tych specjalnych mrówek? Bo ja mam tylko takie zwykłe w ogródku, a na dodatek teraz się pochowały, bo im zimno.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Oczywiście, że się da.
Osobiście polecam mróweczki faraonki. Dostępne cały rok. Małe toto, żyje sobie np. w szafkach kuchennych między płytami pilśniowymi, żywi się podstawowymi produktami spożywyczymi [cukier, chlebek]. Nie sprawia większych prolemów hodowlanych.
 

Patryk Blaut  Dołączył: 07 Cze 2007
Ja mam propozycję, żeby namówić Zorrzyka i Valdis'a na przygotowanie takiego tutoriala.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Akurat do takich zmian nie potrzeba RAW - ze zwykłego jpga można takie kolory pocudować.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Kfan napisał/a:
ze zwykłego jpga można takie kolory pocudować.

Tyz prowda. To mit, ze JPG-ow nie da rady pociagnac 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach