zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kolory można w jpg oczywiście zmieniać, ale z chmurami to już niewiele da sie zrobić - a w RAW-ie to i owszem.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Zorzyk a zapoznałeś się z CS3?
Otwierasz jpga w menu Camera Raw i robisz to samo z RAW.
Właśnie walczę tak z poskanowanymi 20 letnimi slajdami, które pod względem balansu bieli pozostawiają sporo do życzenia.
 
g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
Kfan, CS3 nie CS3, nie dołoży Ci dodatkowych bitów informacji do jpg.
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
dan napisał/a:

Tyz prowda. To mit, ze JPG-ow nie da rady pociagnac 8-)


rozumiem, że definitywnie zrezygnowałeś z formatu RAW. Fajnie :-P :mrgreen:
podejrzewam, że można wyciągać różne rzeczy, ale osobiście znając swoje pseudo-zdolności do ekspozycji i innych takich, wolę sobie walnąć RAW i mieć dobry humor ;-)
a prócz tego, co może być przyjemniejszego na długie wieczory dla posiadacza cyfry jak RAW? - nie licząc mróweczek ;-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
g70104sm napisał/a:
Kfan, CS3 nie CS3, nie dołoży Ci dodatkowych bitów informacji do jpg.


OK, tylko ile byś ich nie miał to po zapisie do jpg pozostanie 8.
Mnie tylko chodzi o to, że takie sztuczki jak przedstawiono na początku postu nie wymagają RAW bo edytować jpgi pod względem balansu bieli i ustawienia krzywych nie jest problemem o ile są dobrze naświetlone.
Co do wyższości RAW nad jpg jako takim to chyba nie co dyskutować.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kfan napisał/a:
takie sztuczki jak przedstawiono na początku postu nie wymagają RAW
Nie do końca tak jest - gdy zapiszesz jpg tak, jak zdjęcie 2. (przetworzone) to bezpowrotnie stracisz szczegóły w chmurach, i nic nie da gięcie krzywych - białe pozostanie białe. Jeżeli podejdziesz tak, że zrobisz konwersje z RAW do jpg (a raczej do TIF) chroniac światła i cienie (w efekcie obniżysz kontrast) to wtedy taki obraz można z powodzeniem dalej maltretować wykorzystując program graficzny. Tak właśnie się skanuje i obrabia film 8-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Zorzyk, jasne, że tak, tylko że jak muszę robić w jpgu (np w sytuacjach gdzie używam trybu seryjnego i zależy mi na szybkości zapisu) i wiem o tym to chyba oczywiste, że ustawię w aparacie kontrast i ostrość na minimum i będę się starał nie "przepalić" prawda?
Zdjęcia nie wyjdą ładne ale będą dużo lepsze w kwestii materiału do obróbki.
Inaczej mówiąc zakładałem, że mam jpga bez przepaleń w chmurach.
Jeżeli przepalę jpga to d..pa dlatego też RAW jest pewniejszy bo margines mamy większy no i jak komuś zależy to eksportuje sobie plik do tiffa 16 bitowego.
No i jeszcze zależy o jakim jpgu mówimy bo wydaje mi się, że jpg z Fuji S3/S5 pro da tyle tonalności co RAW z pentaxa a może i więcej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach