Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Makro świat w mikro ujęciu
Witam

Przeglądałem ostatnio galerię Stacha, i jestem pod wielkim wrażeniem, zdjęcia bardzo mi się podobają. Niesamowita wyobraźnia, Stachu :-B :-B :-B :-)

Mam pytanie co do zdjęcia 7 i 8 w galerii Miasto, które nie daje mi spokoju, jak uzyskać taką głębię ostrości na tak dużych obiektach?

Nie mam jeszcze obiektywu tele i nigdy jeszcze nie miałem, więc może nie wiem czegoś oczywistego, ale zastanawia mnie jaka jest maksymalna odległość wyeksponowywania głębi ostrości przy takich ogniskowych, jestem przyzwyczajony do tego, że jakieś 5 metrów (a moze i bliżej) ode mnie jest już tylko nieskończoność.

Takie użycie głębi ostrości powoduje, że duże obiekty wydają się małymi makietkami jak tutaj


To wygląda niesamowicie. A z tego co wyczytałem jest zrobione obiektywem 24mm.

A może to jest zrobione software'owo a nie odpowiednią manipulacją GO?
Tak jak opisano to TUTAJ
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Eldred napisał/a:
Mam pytanie co do zdjęcia 7 i 8 w galerii Miasto, które nie daje mi spokoju, jak uzyskać taką głębię ostrości na tak dużych obiektach?

Stachu zrobił sobie obiektyw typu shift/tilt - jest opis gdzieś w podforum o majsterkowaniu...

O tutaj
http://manufactura.home.p...opic.php?t=5967

A co do zdjęć Stacha - widziałeś Eldred jego autoportrety w wątku autoportretowym?
Ech...
:-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Eh.. czyli nie ma obiektywu którym by sie dało coś takiego zrobić, a jedynie przeróbka biometara czy innego tego typu szkła daje taki efekt? w takim razie jak ten koleś sfotografował ten budynek 24mm to już sam nie wiem..
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Taki efekt sprzętowo można uzyskać pochylając płaszczyznę ostrości w obiektywach "tilt".
Stachu zrobił sobie własnoręcznie gumowy obiektyw, pozwalający na pochylanie płaszczyzny ostrości. (o ile dobrze pamiętam Biometar z Pentacona Six połączony kawałkiem dętki z przejściówką m42 do bagnetu Pentaxa)

[ Dodano: 2008-02-08, 19:02 ]
widać za wolno piszę ;-) Mygosia była szybsza :-B

 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
Eldred, są np. Lensbabies. Pooglądaj i poczytaj TU

 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Tutaj jest niezależny producent oferujący przejściówki (do naszego bagnetu też :-) ) pozwalające połączyć elastycznie ;-) Biometara oraz gotowe szkiełka (np. dodatkowo z shiftem - przydatnym do korekty zbieżności perspektywy)

Lensbaby jest dość specyficzne - ale z tego co kiedyś czytałem - jeśli chodzi o ostrość - zwłaszcza brzegami kadru - ustępuje uelastycznionym obiektywom średnioformatowym.

 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Eldred coś na temat było , zdjęcia ktoś też pokazywał z Lubina chyba , i o ile pamiętam
zrobione software'owo.
Znalazło się http://manufactura.home.p...1e974d1e#101372

 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Tutaj inny podobny producent - podobno lepsze szkiełka niż Arax
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Eldred napisał/a:
w takim razie jak ten koleś sfotografował ten budynek 24mm to już sam nie wiem..
Prawdopodobnie użył dedykowanego szkła t/s - perspektywa jest skorygowana.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
uaa super!! dziękuję wszystkim, nie znalazłem tych wcześniejszych wątków bo nie wiedziałem czego szukać a ten tilt-shift kojażył mi sie tylko z korekcja perspektywy, czyli wychodzi na to, że:
- albo przejściówka z m42 + guma + jakieś szkło średnioklatkowe pentacon six
- albo gotowa przejściówka + szkło średnioklatkowe pentacon six.

Przejściówkę m42 bez nieskończoności mam, rozumiem że z SMC-A 1.7 50mm tego nie da rady zrobić?
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Eldred napisał/a:
... rozumiem że z SMC-A 1.7 50mm tego nie da rady zrobić?
Niestety, z tak zamontowaną 50-ką wyszłoby szkło t/s do makro :).
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ależ Wy mnie tu obgadujecie :oops: :-P .
No to wszystko jest już wyjaśnione. Jedyne, co mogę dodać, to że jestem niezmiernie rad, że komuś podobają się moje wypociny.

A cha, no i:
Eldred napisał/a:
szkło średnioklatkowe pentacon six

Nie koniecznie P Six. Wystarczy jakikolwiek obiektyw od średniego formatu. Są też tacy, co zrobili sobie tilta z obiektywu małobrazkowego, ale to już nie wiem jak :roll: .
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Może zamontowali jakąś małą lupkę pomiędzy body a obiektywem? ;-)
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Eldred napisał/a:
kojażył

hm....
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Stachu napisał/a:
Ależ Wy mnie tu obgadujecie :oops: :-P


Eee tam, podziwiamy kreatywność :-) . Mnie najbardziej ujął pomysł z dętką - IMHO dużo lepszy od harmonijek z przetykaczek lub osłon przegubów ;-)
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Stachu osłabiasz ludzi i strach pokazać swoich (wypocin). Jesze trochę zasłużysz na osobny wątek!!!
No i.... może Zorzyk za obróbkę RAW.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
piotrecius napisał/a:
Mnie najbardziej ujął pomysł z dętką

Dętka to mój sposób na wszystko. Jedno z najprzydatniejszych narzędzi (zaraz obok jest taśma dwustronna) :-D .
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
A moze po prostu zrobił to w PSie gdzie wychodzi to całkiem przyzwoicie...
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
kondrath napisał/a:
A moze po prostu zrobił to w PSie gdzie wychodzi to całkiem przyzwoicie...
Raczej nie. Na zdjęciu z pierwszego posta widać wyraźnie bokeh szkła ... z PSa wyszłaby jednorodna, rozciapana masa, a nie bokeh. Ciężko jest podrobić efekt jak na zdjęciu powyżej ... ja przynajmniej w większości przypadków widzę różnicę.

P.S.
Takie szkiełko jest też fajne do portretów ;-) .
-Foto-
 

Bantu  Dołączył: 24 Wrz 2007
Stachu, podziwiam bardzo bardzo. Do tej pory nawet nie wiedziałem, że takie sztuczki można robić - normalnie McGyver fotografii :mrgreen:

A zdjęcie super mi się podobają.

Eldred, :-B , za wyszukanie tematu.

Pozdrawiam
b.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach