Perkoz_1  Dołączył: 16 Lut 2011
W ostatnim, najnowszym numerze "Digital Camera Polska" jest test porównawczy kilku kitów różnych marek. Wygrała jakaś SIGMA ale na drugim miejscu uplasował się nasz DA 16-45mm. Pokonał takie tuzy jak szkła Canona, Nikona, Olympusa, Sony, Tamrona i Tokiny. Otrzymał dwa wyróżnienia w tym jedno najważniejsze - za doskonały stosunek jakości do ceny. Tak gwoli ścisłości był najtańszym w tym teście. I to mocno najtańszym. Ogólnie został oceniony bardzo ale to bardzo dobrze.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Perkoz_1 napisał/a:
est porównawczy kilku kitów różnych marek.
Z trudnością przyszłoby mi zaklasyfikować DA16-45 do kitów. Tak w zasadzie FA50 teź jest kitem. :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy po FAJu nie był sprzedawany z istD jako kit?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie słyszałem o tym. Ponadto mam na myśli to, że DA 16-45 jest z trochę innej pólki niż typowe kity, także zakresem.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
plwk napisał/a:
Czy po FAJu nie był sprzedawany z istD jako kit

Wydaje mi się, że 16-45 wypuszczony był już po premierze K 100 i K 10
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Eee, nie Krzysiu. Na pewno na rynku był, jak DS-a kupowałem. Ale cena była kosmiczna, zresztą kita zwykłego też. :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
16-45 jest produkowany od 2003, podobnie jak istD.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Znaczy, że po premierze nowych korpusów wzbudził większe zainteresowanie bo chyba ze dwie sztuki ściągałem.
 

Perkoz_1  Dołączył: 16 Lut 2011
Z tym "kitem" to troszkę przegiąłem. Sorry :oops: . W teście oceniano "ambitne zoomy" takie jak:
- Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM - od 950,00 zł.
- Nikon AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR - od 1759,00 zł.
- Olympus ZUIKO DIGITAL 14-54mm F2.8-3.5 II - od 2249,00 zł.
- SMC Pentax DA 16-45mm F4.0 ED AL - od 957,00 zł.
- Sigma 18-50mm F2.8 EX DC Macro - od 1589,00 zł.
- Sony DT 16-80mm F3.5-4.5 ZA Vario-Sonnar T - od 2830,00 zł.
- Tamron SP AF 17-50mm F2.8 XR Di II VC LD Aspherical (IF) - od 1148,00 zł.
- Tokina AT-X 16-28mm F2.8 PRO FX - b/d odnośnie ceny

Najlepiej oceniona została Sigma a zaraz potem Pentax.
 

Mat75  Dołączył: 03 Sie 2010
Witam! Zastanawiam się nad wymianą Pentax DA L 18-55 mm f/3.5-5.6 AL na Pentax SMC-DA 16-45 mm F4 ED AL, znalazłem w MM za 940 zł., czy uważacie (na podstawie swojego doświadczenia), że to dobry pomysł, czy jest duża różnica pomiędzy tymi obiektywami? Znalazłem porównania ale do "kita II". Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Poczekaj na używkę mz. - chodzą za 600-700zł ostatnio...
 

gregorisan  Dołączył: 10 Kwi 2009
Mat75, cały watek jest odpowiedzią na Twoje pytanie. Zrób podobnie do mnie - kup używkę i jak będziesz zadowolony to je zostawisz, a jak nie to odsprzedaż bez straty :-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Mat75, kwestia zastosowania - ja sobie chwale, ale nie jako zamiennik kita
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
WuWu84 napisał/a:
Mat75, kwestia zastosowania - ja sobie chwale, ale nie jako zamiennik kita


I wg mnie to prawda;)

Mat75 Zastanów się do czego będziesz potrzebował nowego szkła. Kit Pentaxa jest b.dobrym budżetowym szkłem - ja już przed zakupem puszki planowałem od razu jakieś "dobre" szkło bo panuje przeświadczenie, że kit jest dobry tylko na starcie ale DA 18-50 zaskoczył mnie b.pozytywnie i nadal go czasami używam (mam Sigmę 17-70).
Kupuj pod potrzeby - może okazać się, że wystarczy Tobie jedna stałka jako uzupełnienie kita.
 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
Mat75,
Cytat
Witam! Zastanawiam się nad wymianą Pentax DA L 18-55 mm f/3.5-5.6 AL na Pentax SMC-DA 16-45 mm F4 ED AL, znalazłem w MM za 940 zł
Miałem to szkło i uważam że nie warto , lepiej dołożyć i kupić używany Pentax smc DA 17-70 mm f/4.0 AL.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Niedługo będę się pozbywał swojego egzemplarza. Ale nie dlatego, że to średnie szkło, tylko ze względu na fakt, że należę do grupy nieudaczników, którzy nie potrafią fotografować zumami.
Kupując 16-45 chciałem mieć taki spacer zoom. Okazało się jednak, że cyfra przeżywa u mnie regres, a na kliszy rolę tę spełnia Ltd 43.
Wszystko więc zależy od indywidualnych upodobań...
 

Mat75  Dołączył: 03 Sie 2010
Dzięki za wszystkie podpowiedzi, w sklepie zrobiłem kilka fotek jednym i drugim, warunki wiadomo jakie są, porównując zdjęcia, 16-45 jaśniejszy, według mojego amatorskiego oka, ale nie są to wielkie różnice, no ale może pokazałby coś więcej w innych warunkach i jak bym miał więcej czasu. Używka jak najbardziej, na giełdę często zaglądam, kit dobry ale czas poznać coś nowego. Pozdrawiam.
 
rafal_ski  Dołączył: 09 Maj 2009
Witaj,
kupiłem to szkło niedawno (maj) i to co mogę powiedzieć o nim (jestem totalnym amatorem i pstrykaczem, więc wybaczcie mi moje poglądy), to:
- optycznie zdecydowanie lepszy od KITa II na mój gust, poprzez lepszy kontrast
- ostry od pełnej dziury, ale to F4 aż ;-)
- dodatkowe 2mm szerzej mi się przydają, bo lubię czasem zrobić jakiś quasi-landszafcik i uważam że szerzej to byłoby za szeroko :evilsmile:
- przy dobrych warunkach oświetleniowych i na body z mniejszym zakresem ISO, nie potrzebuję nic z lepszym światłem no i nie muszę żonglować obiektywami
- ma funkcje ostrzenia już od 28cm, więc pszczołę też można sfotografować
Używam głównie na wszelkiego rodzaju wyjazdach, jedno dobre szkło z zakresem ogniskowej wystarczającym dla mnie
- lżejszy jest niż 17-70 a to dla mnie plus pomimo mniejszej ogniskowej

minusy:
- waga w porównaniu do KITa
- średnica filtra, która ma wpływ na cenę tychże

Dodam tylko, że rozpatrywałem również coś z jaśniejszych zoomów (Sigma, Tamron), jednakże nie lubię mieszańców, więc ostało się na Pentaxie :-)
 

DMG  Dołączył: 21 Maj 2011
triger napisał/a:
Poczekaj na używkę mz. - chodzą za 600-700zł ostatnio...

A gdzie to tak chodzą?
Ostatnio zauważyłem całkiem spory wzrost cen szkieł Pentaxa - 16-45 na e-Bay to jakieś 1100-1300zł. Chciałem kupić coś trochę szerszego od kita ale jak tak dalej pójdzie to przy nim pozostanę.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
DMG, u nas na giełdzie. Sam w podobnej cenie ostatnio kupiłem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach