potraff  Dołączył: 22.05.2016
Niestety nic to nie dało. Mam win 8.1 64 bitowy. No i mam k3II a tam nie ma tego modelu.

rafb  Dołączył: 01.06.2015
Poszukaj Adobe DNG Codec. Ewentualnie polecam FastStone Image Viewer, radzi sobie chyba z każdym rodzajem RAWów.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Także samo IrfanView z kompletem wtyczek i jest po polsku. Pzdr.

Maro66  Dołączył: 30.07.2017
rafb napisał/a:
Poszukaj Adobe DNG Codec. Ewentualnie polecam FastStone Image Viewer, radzi sobie chyba z każdym rodzajem RAWów.

FastStone z tego co kojarzę nie wywołuje, tylko czyta zaszyty w rawie jpg.

Kiedyś za darmo dawali DxO Optics Pro 9. Ma fajne presety, koryguje zestawy konkretne body z konkretnym obiektywem. Daje radę.

rafb  Dołączył: 01.06.2015
Problem, wydaje mi się, był raczej z możliwością szybkiego podejrzenia co znajduje się w danym pliku. To najlepiej załatwić kodekami od Adobe http://download.adobe.com..._Installer.exe. FastStona osobiście używam do szybkiej selekcji zdjęć. Zdecydowanie przeglądanie zdjęć działa szybciej niż LR. Tym bardziej, że nie muszę ich importować najpierw.

RPM  Dołączył: 28.07.2010
Maro66 napisał/a:
rafb napisał/a:

FastStone z tego co kojarzę nie wywołuje, tylko czyta zaszyty w rawie jpg.

Kiedyś za darmo dawali DxO Optics Pro 9. Ma fajne presety, koryguje zestawy konkretne body z konkretnym obiektywem. Daje radę.

Źle kojarzysz.... Zaszyty jpg ma wymiary znaczka pocztowego... tzn 640x480.

Kerebron  Dołączył: 10.03.2016
Maro66 napisał/a:

Mam - nie polecam. Upierdliwy, koszmarnie zamulający, nie rozpoznaje nowszych sprzętów (np. 55-300 PLM). Darmowy RawTherapee zjada go na śniadanie, bez popitki. Też ma swoje drobne wyskoki, ale to kropla w morzu, w porównaniu do DxO 9.

Kerebron napisał/a:
Maro66 napisał/a:

Mam - nie polecam. Upierdliwy, koszmarnie zamulający, nie rozpoznaje nowszych sprzętów (np. 55-300 PLM). Darmowy RawTherapee zjada go na śniadanie, bez popitki. Też ma swoje drobne wyskoki, ale to kropla w morzu, w porównaniu do DxO 9.

A możesz konkretnie opisać upierdliwość?

Bo na moje zdanie Rawtherapie to kombajn z pierdyliardem opcji, do których nigdy nie trafię i nie będę wiedział jak ogarnąć...

Natomiast DxO zawiera dokładnie to czego bym się spodziewał. I w odróżnieniu od Rawtheapie ma korekcję wad obiektywów naprawdę wielu. Coś co w Rawtherapie musisz zrobić sam.

RAW-ow z K-70 nie czyta bo jak go robiono to jeszcze nie było K-70. Wersja 11 już tak ale nie wiem czy obiektyw jest już w bazie.

mr.ra66it  Dołączył: 03.09.2011
RawTherapee potrafi korzystać z profili instalowanych wraz z darmowym Adobe DNG Converter czyli właściwie wszystkich aktualnie dostępnych m.in. w Lightroom profili korekcji obiektywów. Analogicznie potrafi korzystać z profili aparatów. Trzeba tylko wskazać.
Co do mnogości opcji zgoda częściowo, bo nie ma wymogu używania wszystkich (łączenie ze sobą niektórych jest wręcz niewskazane).

cube007  Dołączył: 12.03.2009
Kerebron napisał/a:
Darmowy RawTherapee zjada go na śniadanie, bez popitki.
Doprawdy? Poprosze o instrukcje jak w RT osiagac takie efekty jak w DxO po jednym kliku w Smart Lighting czy Lens Softness...

Michu  Dołączył: 18.04.2006
Cube007, To w takim układzie chcesz samodzielnie obrabiać RAWy, czy zdawać się na automat?
Gdyby dla mnie obróbka RAWów sprowadzała się do jednego kliknięcia, to wolałbym chyba poustawiać sobie parametry w puszce i robić JPGi.
W temacie zaś...
Nie wszyscy chyba wiedzą, że całkiem nieźle z RAWami radzi sobie również ZONER PHOTO. Co prawda obrabia tylko pliki DNG, ale dla nas to nie problem. Powalos kilka postó wcześniej informował o możliwości nabycia darmowej wersji PRO 18. Kupiłem ją kilka miesięcy temu i uważam za świetny nabytek - jako uzupełnienie LRa. Tam,. gdzie nie chcę importować zdjęcia jedynie zrobić coś na szybko sprawdza się znakomicie. Ma narzędzie bardzo zbliżone do Lightrooma, więc z odnalezieniem się nie ma problemu. Daje co prawda zdjęcia bardziej kontrastowe, ale jako tani (by nie rzec darmowy) zamiennik spisuje się znakomicie.

Ostatnio pościągałem triale ważniejszych programów do wołania RAWów i się nimi pobawiłem. Być może za jakiś czas napiszę słówko na temat tego porównania. I muszę rzec, że na tle tej całej konkurencji, Zoner nie okazał się tragedią.

fuen  Dołączył: 13.11.2012
ZPS kupiłem w wersji 18, plus ma taki (wszystkie wersje), że jako mechanizmu do odrawiania używa Adobe DNG Converter, więc stare wersje ZPS nie mają problemu z obsługą rawów z nowych puszek, oczywiście przy aktualnym konwerterze Adobe. Też mam to obok LR.

P. S. ZPS kupiłem za 18$, starsza wersja mi wystarcza, ale chciałem coś tam zonerowi zapłacić.

ZPS 18 czyta również pliki PEF. Sprawdziłem obrabiając m.in. ostatni RC 493. Oczywiście tak jak pisze fuen, należy ściągnąć aktualny ARC.

M.K  Dołączył: 26.08.2007
Dzisiaj zaatakowany zostałem reklama polarr - no niezły jest ten soft. Na chwile obecna kosztuje tylko 45,99 pln wiec go kupiłem. Za te pieniądze jest niezwykle dobry. Jest wersja lite i mozna sobie zobaczyć co mozna z nim wysmyczyc i czy nie muli na kompie.

Kerebron  Dołączył: 10.03.2016
DxO zamula niemiłosiernie (RT na tym samym sprzęcie śmiga), przy każdym uruchomieniu godzinami wczytuje jakieś swoje bazy, ustawienia, kartę dań z chińskiej restauracji na Thaliastraße, czy co tam jeszcze. Brak możliwości konfiguracji interfejsu - w RT wystarczy podstawowa znajomość CSS.

Co do zarzutu o nadmierną liczbę opcji, ustawień, funkcji, etc. - nigdy nie rozumiałem logiki stojącej za tym zarzutem. Nie ma przymusu kręcenia każdą gałką. :-P Rozumiem, jeśli dodawanie kolejnych modułów w oprogramowaniu powoduje jego przerost i gorsze/wolniejsze działanie, jak np. rozmaite wodotryski w przeglądarkach internetowych, które i tak obsługują rozszerzenia, więc można sobie dodać (albo nie) co się chce a nie to, co wydawca uzna za stosowne.
Jeśli nie wiem co dana opcja robi, to albo jej nie używam, albo się uczę. Taki ze mnie dziwoląg. 8-)

cube007 napisał/a:
Kerebron napisał/a:
Darmowy RawTherapee zjada go na śniadanie, bez popitki.
Doprawdy? Poprosze o instrukcje jak w RT osiagac takie efekty jak w DxO po jednym kliku w Smart Lighting czy Lens Softness...

Przykro mi, ale nigdy nie używałem tych automatów, więc nie mam pojęcia...
Sądząc z nazw, efekty te pewnie są jak najbardziej możliwe do osiągnięcia, ale głowy (od szpilki) nie dam.

Kerebron napisał/a:
DxO zamula niemiłosiernie (RT na tym samym sprzęcie śmiga)

I tu Cie mam ;-) - odpaliłem wczoraj betę Darktable pod Windowsa. Przy nim i RT i DxO to ślimaki.

Ja oceniam programy łatwością stosowania i osiągniętym efektem końcowym - i tutaj jak na razie wg mnie wygrywa DxO. Nie muszę się doktoryzować z wywoływania RAW-ów żeby mieć średnie wyniki. W RT jednak nie umiałbym zrobić tego do DxO daje mi za darmo (no nie za darmo - za dłuższy czas wywoływania).

Oczywiście ideałem było gdyby był szybszy. Ale np ma myki pt - chce ustawić balans bieli dla wszystkich znaczonych fotek? No to zaznaczam je i w tej wyświetlonej zmieniam WB. I zmienia się w całej kolekcji. Winietowanie bo obiektywu nie ma w bazie - tak samo. Kurz na matrycy - robię preset z namalowanym układem kurzu. stosuję jako pierwszy do zaznaczonych fotek albo zaznaczam kolekcję i maluję na wszystkich gdzie mam ten kurz usunąć. Czy w RT jest opcja żeby zastosować ten sam preset do kolekcji fotek? Albo żeby naraz zmieniać 1 parametr w zaznaczonych fotkach?

Szkoda że wątek o DxO umarł. Być może wersja 11 DxO - komercyjna - jest szybsza.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
U mnie na blaszaku DxO się z czymś gryzie bo go wywala przy próbie uruchomienia.

barmiska  Dołączył: 27.08.2014
RPM napisał/a:
Czy w RT jest opcja żeby zastosować ten sam preset do kolekcji fotek? Albo żeby naraz zmieniać 1 parametr w zaznaczonych fotkach?

Mój "workflow" jest pewnie nieoptymalny, ale - podobnie jak w DxO - kopiuję ustawienia z jednego zdjęcia, zaznaczam kilka innych, i wklejam albo wszystkie albo wybrane ustawienia do tych zaznaczonych. W jednym i w drugim programie jest to zarówno pod prawym przyciskiem myszy jak i skrót ma jakiś (Ctrl+C / Ctrl+V / Ctrl+Shift+V albo coś takiego)

Jak już sobie narzekamy :-) - DxO 8 był powolny, ale DxO 9 jest wolniejszy (na tym samym komputerze). RT (Linux) używam na innym - słabszym komputerze, i tam DxO by pewnie się uruchamiał z 5 minut, więc nawet nie próbuję. Darktable może jest jeszcze lepszy, ale kilka razy podchodziłem do niego, i interfejs mnie nie przekonywał, i nie umiałem osiągnąć choćby w połowie zamierzonego celu.

Ale mam pytanie - jak w RT zastosować korekcję obiektywu? Nie mam LR, nie mam profilu obiektywu. Skąd wziąć? gdzie zapisać?
Próbowałem kiedyś czegoś z projektu Lensfun, ale mi nie wyszło.
Jest jakiś "prosty" sposób na profile w RT? (plik z http://xx.yy, wklej do /home/user/.config/rawtherapee/lenses.../, kliknij w opcję x,y)

Pzdr.

barmiska, ściągnij sobie darmowy Adobe Camera Raw. W nim są profile aparatów i obiektywów. W ZPS 18 gdy chce się dodać dany profil to sam kieruje do katalogu ACR i stamtąd - po wybraniu tego co chcemy - kopiuje go do programu. Pzdr.

Skocz do: