kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Bardzo długie czasy naświetlania; grzanie matrycy
Witam!
Mam pewien problem mianowicie, chciałbym uzyskać na fotografii ruch nieboskłonu..
W zasadzie wszystko jest proste, ale nie posiadam wężyka spustowego i muszę wszystko robić od ręki...
W zasadzie najbardziej odpowiadają mi czasy ok 30s...np. 20 zdjęć każde po 30s , pomiędzy każdym zdjęciem nie może być przerwy bo później łącze wszystkie w jedno...i tu jest problem z tą przerwą..
Za każdym razem po zrobieniu zdjęcia z czasem 30s aparat strasznie długo zapisuje plik i to powoduje przerwę w czasie naświetlania, gdy zrobię takich zdjęć kilkanaście to w przypadku uchwycenia ruchu nieboskłonu widać przerwy...da się temu w jakoś sposób zaradzić?czy ten aparat tak po prostu ma?
Mógłbym stosować krótsze czasy wtedy aparat zapisywałby trochę krócej i przerwy byłyby mniejsze ale wydaje mi się ,że z dłuższymi to lepiej wychodzi..

W zasadzie mógłbym stosować tryb B ale jak pisałem wcześniej nie mam wężyka i musiałbym długo palcem trzymać aż by mi odpadł...czy bez wężyka spustowwego można wogóle robić takie fotki?

Dodam, że aparat to K10D..

A jakby coś było nie jasne to chodzi mi o takie coś(iso1600 f6 250s):


Druga sprawa to jakie ustawienia stosować? Wydaje mi się że najlepsze efekty wychodzą z ISO 100-400, przysłona max. otworzona no może trochę przymknięta tj. 4-7 no i dłuuugie czasy...co o tym sądzicie?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bardzo długi czas zapisu może wynikać z szybkości zapisu na konkretną karte SD. Np. na Sadiska Extreme III nie powinno Ci zapisywać dłużej, niż 3-4 sekundy (RAW). Ale jeżeli masz właczone odzumianie przy długich czasach, to de facto aparat wykonuje drugie zdjecie z czasem, którego użyłeś, zeby wyłapać szum. Spróbuj wyłączyc odszumianie, a powinno być znacząco szybciej: 30 sek. zdjęcie + 4 sek. zapis ... itd.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Wyłączyć odszumianie, zrobić wężyk za 5zł i lecieć na B...

Taki wężyk to defacto wtyczka micro-jack (2.5mm) stereo + przełącznik. Może być taki przesuwany - właśnie do długich czasów. W wersji bardziej zaawansowanej można jeszcze dodać drugi guzik odpowiadający wciśnięciu spustu do połowy.
Można się nie bawić jak ktoś nie ma ochoty / umiejętności / pewności siebie i kupić gotowy
np: http://www.allegro.pl/ite...l_tani_jjc.html
Ale moim zdaniem straszne przepłacanie.
Aha, będzie też pasował wężyk od Canonów.

Nie ma sensu bawić się w łączenie takich krótszych zdjęć chyba. Z DS'a kilku - kilkunasto minutowe ekspozycje wychodzą bez zastrzeżeń.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Ale t trybie B to chyba i tak max. 60s może mieć zdjęcie..chodź nie jestem pewien

A jeśli nie to czy nic się nie stanie jak tak przytrzymam naświetlanie z 10minut?

Co do tego wężyka to rzeczywiście zdzierają....cholera zrobił bym sobie ten wężyk ale za bardzo nie wiem jak...z jacka odchodzą 4 kabelki kanał L i P i ten przełącznik to jak montuje?
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
w "jacku" masz 3 przyłącza, mówiąc językiem "audio" :-) : kanał L, kanał P i wspólna masa.
A jak to zmontować to google Twoim przyjacielem jest (tak na szybko):

JEDEN
DWA

Ja kupiłem wężyk na ebayu od chińczyka za $0.01 w połączeniu z pilotem za $0.10 i wspólną wysyłką za około $12 to cena niezła :-)
pozdrawiam
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
kondrath napisał/a:
Ale t trybie B to chyba i tak max. 60s może mieć zdjęcie..chodź nie jestem pewien ...


A proszę przykład z DS'a - ponad 9 minut:
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Czyli nie muszę się obawiać, że coś się "spali" trzymając np 10min. w BULBie?
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
kondrath, jedynie ze mucha wpadnie w tym czasie na matryce :mrgreen:
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
W "sklepie idiotów" widziałem jakiś chiński za 40 zyli a ja zrobiłem sobie taki: http://manufactura.home.p...light=w%EA%BFyk
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Ok..wężyk zrobiłem i działa, wprawdzie brak w nim przełącznika i na razie zwieram kabelki ale ważne że działa....
Denerwuje mnie jedna rzecz i nie wiem co z tym zrobić. Po zrobieniu zdjęcia np. naświetlanie 10min muszę czekać z 5min zanim aparat zapisze przemyśli lub przerobi to zdjęcie i dopiero po tym czasie mogę obejrzeć wynik na ekraniku LCD.
Karta jest 4gb nieznanej mi firmy Dane-elec (jeżeli to firma)

Da się jakoś temu zaradzić czy po prostu na tej karcie pamięci tak będzie?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
kondrath napisał/a:
naświetlanie 10min muszę czekać z 5min
musisz odczekać 10 min tyle trwa proces odszumiania przy długich czasach.

[ Dodano: 2008-03-31, 16:19 ]
http://manufactura.home.p...opic.php?t=9865
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
nemo napisał/a:
musisz odczekać 10 min tyle trwa proces odszumiania przy długich czasach.


Dzięki!

Rzeczywiście nie pomyślałem o tym....
 
Szubi
[Usunięty]
ale przy zdjęciach nocnych lepiej używać funkcji odszumiania czy nie ? bo ja jej nigdy nie wyłączałem.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Szubi napisał/a:
ale przy zdjęciach nocnych lepiej używać funkcji odszumiania czy nie ? bo ja jej nigdy nie wyłączałem.


Lepiej.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
ms napisał/a:
Szubi napisał/a:
ale przy zdjęciach nocnych lepiej używać funkcji odszumiania czy nie ? bo ja jej nigdy nie wyłączałem.


Lepiej.


A mnie sie wydaje ,że lepiej wyłączyć odszumianie i cykać w RAWach..Końcowe zdjęcie lepiej łączyć z wielu o krótszych czasach np. 6X 10min lub coś w tym stylu..A każde zdjęcie można odszumić programowo na kompie..Krótsze czasy wiele zdjęć i niska czułość dzięki czemu nie będzie tak mocno zaszumione i pełne hotów..Ale z drugiej strony można włączyć odszumianie i np dać jedno zdjęcie na 60 min...ale cholera wie godzinę naświetlać i cholera wie ile czasu zajmie odszumianie...Piszę tak bo nigdy tego nie próbowałem...dzisiaj spróbuję:)....

Może ktoś doradzi w tej kwestii? Bo robi się coraz ciemniej:)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Ja robię zdjęcia po kilka-kilkanaście minut. Pojedyncze klatki, żadnego łączenia. Odszumianie wyłączone (nie zniósł bym tyle czekania przed kolejnym zdjęciem), RAW'y otwierane w ACR automatycznie pozbawiane są hot'ów, szumy jako-takie z mojego DS'a są zupełnie akceptowalne, wcześniej w wątku próbka... Nie ma na co narzekać o-)
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
kondrath napisał/a:
A mnie sie wydaje ,że lepiej wyłączyć odszumianie i cykać w RAWach..Końcowe zdjęcie lepiej łączyć z wielu o krótszych czasach np. 6X 10min lub coś w tym stylu..A każde zdjęcie można odszumić programowo na kompie..Krótsze czasy wiele zdjęć i niska czułość dzięki czemu nie będzie tak mocno zaszumione i pełne hotów..Ale z drugiej strony można włączyć odszumianie i np dać jedno zdjęcie na 60 min...ale cholera wie godzinę naświetlać i cholera wie ile czasu zajmie odszumianie...Piszę tak bo nigdy tego nie próbowałem...dzisiaj spróbuję:)....


Jak sie zrobi cieplej to sie okaże, że nawet kilkosekundowe zdjęcia warto by odszumiać.

Odszumianie nie jest ingerencją w obraz - wręcz przeciwnie: to szum jest ingerencją w obraz i dlatego odszumianie ma na celu otrzymanie czystszego obrazu. Nie ma co się go bać, no chyba że trzeba czekać kilkanaście minut...

W przypadku astro-foto galaktyk i mgławic mało kto wykonuje pojedyncze zdjęcia o długości ponad 10 min. Lepiej połączyć kilka krócej naświetlanych, odszumianych na bieżąco.

Albo jeszcze inaczej: wyłączyć odszumianie i odszumiać "ręcznie": zrobić dark (albo serię darków) o danym czasie ekspozycji, zapisać, później focić tylko niebo na tym samym czasie ekspozycji, na końcu zrobić taki sam dark o tym samym czasie naświetlania, policzyć średni dark i odjąć go od poszczególnych klatek.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
na czym polega ta 'ślepa klatka'? nie można czmychnąć takiej fotki w domu? te same parametry ekspozycji, z zakrytym obiektywem i po prostu zrobić 'mapę' hotpixeli?
*puf*

 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
ms napisał/a:

Jak sie zrobi cieplej to sie okaże, że nawet kilkosekundowe zdjęcia warto by odszumiać. (...)


O widzisz... ciekawe. W zasadzie DS'a mam dopiero od listopada i wszystkie długie ekspozycje robiłem odmrażając sobie przy okazji tyłek, więc może faktycznie w lecie docenię odszumianie o-)
 

owca_bwooy  Dołączył: 03 Mar 2008
Witam odnośnie długiego naświetlania, mam pytanie. Jak robie zdjęcie moim K100D to przy czasie naświetlania dłuższym niż 5" i iso 100, pojawia się trochę czerwonych kropek... przy dłuższych czasach to już mam konstelacje czerwonych gwiazd na zdjęciu.. Proszę o jakąś radę co to ma być czy, powinienem reklamować aparat bo jeszcze jest na gwarancji..? Nie wiem jakieś sugestie? Dodam że, PENTAX to moja pierwsza lustrzanka, wiec jestem laikiem.. :D Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach