janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Dzięki plwk :-B , wygląda na to, że pod latarnią najciemniej. Szukałem u Bojidara ale w opisie korpusów a do tej zakładki nie zajrzałem. Wygląda na to, że jedyna różnica to dotatkowe styki power-zooma w KAF2? Chyba, że coś przeoczyłem.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
janek_wu, ja tam nie wiem, co przeoczyłeś, ale w MZ6 czy MZ7 da się używać obiektywów bez pierścienia przysłony (takiego FAJa) w trybie priorytetu przysłony a w MZ5n. Ale nie jestem pewien, czy to właściwość bagnetu, czy aparatu.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Po przetestowaniu jasno stwierdzam:
MZ-10 współpracuje z kitem DA w trybie programów tematycznych (pełny wachlarz przysłon) oraz w trybie Tv (pełna dziura).

 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
Ja również zastanawiam się nad analogiem ale sporo tych modeli mz50 mz-7 itd. Jest jakaś stronka z ich spisem/opisem. Co mają poszczególne body ? Jedzie do mnie K1000, na pewno go wypróbuje ale myślę nad czymś z AF może. Coś właśnie w stylu MZ50 czy cuś podobnego.
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
nichiren, dzięki
A co myślicie o takim mz-7
Czy to, że ma podniesione lustro to tylko wina braku baterii czy raczej usterka ? Ile taka MZtka sprawna jest warta ?
 
PUMAG  Dołączył: 14 Lut 2009
Witam

Chciałbym zacząć poważniejszą przygodę z fotografią. Jeszcze zastanawiam się nad systemem i konkretną lustrzanką cyfrową (najpewniej będzie to K200D). Niedawno chodząc po sklepach i "macając" różne aparaty wpadłem na kilka modeli analogowych Pentax'a. Mianowicie MZ-5, MZ-7, ist i MZ-60. Wszystkie mają obiektywy FA 28-80 i są w podobnych cenach (ok 200 zł). Słyszałem też, że Pentax'y cyfrowe mogą współpracować z obiektywami analogowymi (ale nie wiem czy wszystkimi i nie wiem jak to rozróżnić).

Teraz moje pytania:
1. Czy jest sens w kupieniu jednego z tych analogów?
Czasami można by było się pobawić w ciemni (mam akcesoria po moim tacie leżące w piwnicy). Czytałem poprzednie posty i ist oraz MZ-60 nie polecacie, ale bezpośredniego porównania MZ-5 i MZ-7 nie było.
2. Czy wszystkie obiektywy z tych analogów będą pasować do K200D?
Może kupię jeden analog tylko dla obiektywu. Zamierzam głównie fotografować na wycieczkach rowerowych (przyroda, krajobrazy może architektura), dlatego zastanawiam się czy brać K200D z kitowym obiektywem 28-55 II (wiem, że ma on bardzo dobrą opinie, ale może dla mnie jest bezużyteczny) czy samo body + inny obiektyw na rower (w takim przypadku może "u cioci na imieninach" wystarczy ten 28-80).

Pozdrawiam
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
PUMAG napisał/a:
1. Czy jest sens w kupieniu jednego z tych analogów?
Czasami można by było się pobawić w ciemni (mam akcesoria po moim tacie leżące w piwnicy).

Tak, jest sens jak najbardziej. :mrgreen:

PUMAG napisał/a:
z kitowym obiektywem 28-55 II


To jest 18-55mm jeżeli mowa o krótkim kicie DA AL II.

PUMAG napisał/a:
2. Czy wszystkie obiektywy z tych analogów będą pasować do K200D?

Wszystkie obiektywy analogowe są obsługiwane przez cyfranki Pentaksa.

PUMAG napisał/a:
Wszystkie mają obiektywy FA 28-80 i są w podobnych cenach (ok 200 zł).

Jak na nowe zestawy, to cena jest raczej ok, szczególnie na MZ-5 i MZ-7. Szkoda że nie ma MZ-5n Porównanie funkcji jest tu: http://www.pentax.osw.pl/korpusy/mz.html

PUMAG napisał/a:
dlatego zastanawiam się czy brać K200D z kitowym obiektywem 28-55 II (wiem, że ma on bardzo dobrą opinie, ale może dla mnie jest bezużyteczny) czy samo body + inny obiektyw na rower (w takim przypadku może "u cioci na imieninach" wystarczy ten 28-80).

Nie opłaca się rezygnować z kita DA 18-55 II. Zauważ, że jest o 10mm szerszy, niż FA 28-80. I chyba lepszy optycznie. Na cyfrze będzie widać różnicę. Szczególnie, jak będziesz chciał robić zdjęcia wewnątrz pomieszczeń "u cioci na imieninach". ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
DeKa, MZ-7 to bardzo fajny korpus, choć ma wszystkie wady MZ-tek. Znaczy słaba sprężynka od lampy i jakieś plastikowe kółeczko w bebechach, co właśnie chyba powoduje problemy z zawieszeniem lustra (albo może z przesuwem filmu - nie pamiętam teraz) - jak się to naprawi to dożywotnio już podobno działa. Mój sprawny MZ7 wyceniam na 250zł, a co se będę żałował - i tak chwilowo nie jest na sprzedaż ;-)
PUMAG napisał/a:
Czasami można by było się pobawić w ciemni (mam akcesoria po moim tacie leżące w piwnicy). Czytałem poprzednie posty i ist oraz MZ-60 nie polecacie, ale bezpośredniego porównania MZ-5 i MZ-7 nie było.
Ja tam starista bardzo bym polecił, jeśli jesteś w stanie kupić za sensowne pieniądze. Sam bym chętnie kupił, jakby się w dobrej cenie znalazł ;-) Na MZ-5 się nie znam, ale chyba bym wolał MZ-7. Chyba, że to MZ5n - wtedy oczywiście MZ5n.
PUMAG napisał/a:
2. Czy wszystkie obiektywy z tych analogów będą pasować do K200D?
O ile nie są zepsute, to owszem, tak.
PUMAG napisał/a:
Zamierzam głównie fotografować na wycieczkach rowerowych (przyroda, krajobrazy może architektura), dlatego zastanawiam się czy brać K200D z kitowym obiektywem 28-55 II
Ja na takie okazje używam raczej jakiegoś analoga i uniwesalny zoom albo standardowa stałka.
thrackan napisał/a:
Wszystkie obiektywy analogowe są obsługiwane przez cyfranki Pentaksa.
To MZ nadłużycie semantyczne jest. Bo jednak z obiektywami bezstykowymi to duży problem jest. Na tej zasadzie co obiektywy bezstykowe to cyfrówki Pentaxa obsługują też słoiki po korniszonach i tekturową rolkę po papierze toaletowym z doklejoną szybką.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
matb napisał/a:
To MZ nadłużycie semantyczne jest. Bo jednak z obiektywami bezstykowymi to duży problem jest. Na tej zasadzie co obiektywy bezstykowe to cyfrówki Pentaxa obsługują też słoiki po korniszonach i tekturową rolkę po papierze toaletowym z doklejoną szybką.

Ależ ja nawet chciałem dopisać to o słoikach :mrgreen: Ale da się używać, prawda? Nie ma opcji że korpus się zacietrzewia i blokuje spust, jak to bywa np w MZ-60.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
matb napisał/a:
tekturową rolkę po papierze toaletowym z doklejoną szybką.


Tak w ramach OT. Zrobiłem w ten sposób parę zdjęć (zamiast szybki soczewka ze szkła powiększającego)
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
thrackan, Nie czytałem... widzę, że mam zajęcie na następne parę tygodni(nie, nie czytam tak wolno) :evilsmile:

[ Dodano: 2009-02-15, 01:33 ]
szkoda, że zdjęć już nie widać

[ Dodano: 2009-02-15, 01:51 ]
jest godzina 1:50 a ja chodzę po domu i szukam rzeczy, które działają jak soczewka. Narazie najlepiej sprawuje się denko z sosu "Łowicz" widać COŚ :evilsmile:
 
PUMAG  Dołączył: 14 Lut 2009
Wchodzę dzisiaj do sklepu, patrze i widzę, że w gablotce nie stoi MZ-5 tylko MZ-5n, ale był źle opisany na kartce z ceną. W dodatku okazało się, że w pudełkach pod gablotą jest jeszcze jeden (ale już bez obiektywu). Tak więc, na Szajnochach - Domar-Bydgoszcz - można kupić: *ist, MZ-30, MZ-60, MZ-7 i MZ-5n oraz FA 35-80 i FA 28-80. Gorzej jest z gwarancją, bo sprzedawcy nie potrafili powiedzieć czy jeszcze jest respektowana.

Ogólnie to witam w klubie jako użytkownik MZ-5n :mrgreen:
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Łooooł. Gratulacje :D
A ile kosztował sam korpus MZ-5n?

[ Dodano: 2009-02-15, 16:49 ]
Pamiętasz ceny innych korpusów?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No właśnie! W tym Domarze w Bydgoszczy leżą te aparaty "od zawsze", tylko jakie ceny teraz na nie są? Zwłaszcza tego *ista oraz MZ-5n.
 
PUMAG  Dołączył: 14 Lut 2009
MZ-5n - 209 zł
MZ-60 - 209 zł
MZ-7 - 209 zł
*ist - 259 zł
FA 35-80 - 159 zł
FA 28-80 - nie wiem po ile
Lustrzanka Canon'a i chyba Minolt'y - nie zwracałem uwagi na ceny i modele

Jeśli wybierzemy korpus z wystawy dostajemy gratis obiektyw 28-80. Pod wystawą leży jeszcze sporo pudełek (na pewno jeden MZ-5n). Wydawało mi się, że jest MZ-30, więc może inne modele których nie wymieniłem też są.

Czuje się jakbym odkrył park jurajski z żywymi dinozaurami ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Aaaaaa!!!!! Kto jest z Bydgoszczy i mógłby mi MZ5n kupić i wysłać do domu?
Koszta oczywiście zapłacę! Proszę, proszę, proszę!!!
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Chciałbym się dołączyć do prośby - o sprawdzenie ceny SMC-FA 28-80... Proooszę :)

SPROSTOWANIE: wyżej napisałem, że MZ-10 współpracuje z kitem DA 18-55 w trybie Tv tylko na pełnej dziurze. Jest to nieprawda - aparat steruje pełnym zakresem przysłon. :-P
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Właśnie, może by jakiś zakup grupowy zrobić? Ja bym wziął cokolwiek z aparatów, poza MZ-60/30.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach