SirK  Dołączył: 26 Lis 2007
Założyłem osobny wątek o szkłach sigmy, ale to szkiełko też biorę pod rozwagę zamiast tamtych dwóch. Napewno szybsze od sigm i uszczelnione i cichsze. Testom na optyczne aż tak bardzo nie wierzę. Tutaj zdjęcie osiedla przy 16mm na f2.8 nie wygląda tak źle.
 

Patryk Blaut  Dołączył: 07 Cze 2007
Pentagram napisał/a:
Korpus miałem skorygowany (-150) do 50/1.7, a 16-50 ostrzy inaczej - okazało się, że korekta musi być mniejsza ok. -50.


O co chodzi? Co to znaczy skorygować korpus?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Patryk Blaut, nie wydaje mi się abym coś takiego napisał ;-)

[ Dodano: 2008-02-13, 14:14 ]
a chodzi o to, że andrusz, który to napisał, miał takie ustawienia w menu serwisowym (przejrzyj wątek o samodzielnej naprawie ff/bf).
 

Patryk Blaut  Dołączył: 07 Cze 2007
ok, źle przeczytałem :)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
ms napisał/a:
Prosba zatem o krzaczki na kilku przeslonach na 16 mm i dobrze by bylo gdy kolega andrusz byl laskaw wykonac podobna serie na 30 i 50 mm

No, jak wy oglądacie te testy - krzaków nie widzicie? Pełno tego - specjalnie wybrałem taki kadr, że widać je na środku i po obu stronach! A może oglądacie zdjęcia w pomniejszeniu? Nie zauważyliście takiego napisu pod zdjęciami: oryginal? ;-)

Na pewno nie obejrzeliście tych fotek dokładnie, bo... nie zauważyliście, że mi coś na matówkę (chyba) wlazło. Właśnie chciałem zapytać, gdzie tego paprocha szukać? Widać go na zdjęciach nad blokiem na wprost - jest mniejszy, ale wyraźniejszy przy przymkniętej przysłonie (np. 8).
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
Właśnie chciałem zapytać, gdzie tego paprocha szukać?


na matrycy jest a nie matówce
 
PawelK  Dołączył: 03 Maj 2007
andrusz napisał/a:
że mi coś na matówkę (chyba) wlazło


Paprochów z matówki nie widać na zdjęciu :-P

Pewno na matrycy cos masz ;-)

EDIT:

Tośmy się zgrali, normalnie ekipa ratunkowa :mrgreen:

 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
andrusz napisał/a:
coś na matówkę

Jeżeli widać na zdjęciu to śmiecia masz na matrycy.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Patryk Blaut napisał/a:
O co chodzi? Co to znaczy skorygować korpus?

Skorygować korpus, to w tym przypadku znaczy skalibrować system automatycznego ustawiania ostrości. Czasami zdarza się (nie tylko u Pentaxa), że automat myli się i ustawia ostrość minimalnie przed (Front Focus, FF) albo za obiektem (Back Focus, BF). Wina leży albo po stronie korpusu i/albo obiektywu. Normalnie takie kalibracje robi serwis Pentaksa, ale dzięki "pewnemu przeciekowi" użytkownicy dowiedzieli się, jak można to zrobić samemu. Nie potrzeba w tym celu rozkręcać aparatu, ani w ogóle grzebać we wnętrznościach. Po szczegóły odsyłam tu:

naprawa FF/BF samodzielnie

[ Dodano: 2008-02-13, 23:09 ]
Zdano napisał/a:
Jeżeli widać na zdjęciu to śmiecia masz na matrycy.

No racja - ale ja głupi jestem ;-) Tylko, że obejrzałem matrycę i nic tam nie widziałem - ale profilaktycznie dmuchnąłem w nią gruszką.

A na matówce mam chyba odciski paluchów małych filipińczyków, bo widzę je w wizjerze - to jest wada jasnych szkieł, że wszystkie paprochy i pyłki widać w wizjerze ;-) Ale olewam to - nie chce mi się wyciągać matówki, aż tak mi to nie przeszkadza - chociaż kiedyś wymieniałem tą w MX-ie.

Pięknie wszystkim dziękuję za pomoc - w zamian postaram się w weekend zrobić solidniejsze testy i porównać ostrość nowego szkiełka z kitem i FA 50/1.7 i może z (raczej słabym) Vivitarem 28/2.8.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
a możesz gdzieś wystawić RAWa z tego na f2.8?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
A na matówce mam chyba odciski paluchów małych filipińczyków, bo widzę je w wizjerze

To faktura matówki
 
SirK  Dołączył: 26 Lis 2007
http://pl.pixel-peeper.com/lenses/?lens=12782

Pełno fotek do ściągnięcia w oryginalnym wymiarze z exifem, z krzaczkami, drzewkami i czego dusza zapragnienie. Niestety na 16 mm CA są widoczne nie tylko na przysłonie 2.8 :-( .
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
SirK, nie jest chyba tak źle... :mrgreen:
 
SirK  Dołączył: 26 Lis 2007
marucha napisał/a:
SirK, nie jest chyba tak źle... :mrgreen:


Ja się tam nie znam bo w swiecie fotografii dopiero raczkuję i o zgrozo pomimo tych CA biorę kupno tego obiektywu pod rozwagę. My wiemy o wadach tego obiektywu, ale jak pokazałem kobietce w domku zdjęcia z tej właśnie stronki, to gdybym jej nie wytłumaczył o co chodzi z tym fioletem to..... dla niej ten obiektyw robi piekne zdjęcia :-D . Zdjęcia andrusza i na tamtej stronce wcale nie są takie złe optycznie. A co do testów na optyczne.pl to nie do końca bym sie nimi sugerował. Choćby test obiektywu, który mnie interesuje - sigma 24-70/2.8 EX DG Macro. Niech mnie kule biją bo moze jestem ślepy ale wykres testu rozdzielczości na 24mm pokazuje że obiektyw zarówno w centrum jak i brzegach kadru jest ostrzejszy przy f8 w stosunku do f2.8, niedużo ale jednak ostrzejszy. Patrząc natomiast na zdjęcia z podsumowania nr 8 (24mmf8) oraz zdjęcie numer 9(24mmf2.8) dochodzę do wniosku, że zdjęcie przy f2.8 zwłaszcza na rogach kadru jest ostrzejsze od f8!!!! i jeżeli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
SirK, nie zrozumiałeś. Sample pełnowymiarowe i z krzaczkami, każdy z nas już dawno widział. Tu chodziło o to, by sprawdzić szkło andrusza. Znamy bowiem jego nr seryjny. Sample w necie nic nam nie dadzą, gdy chcemy ustalić, czy w Polsce istnieje "poprawiona" wersja.
 
SirK  Dołączył: 26 Lis 2007
Kumam, ale nie ukrywajmy też, że wiele osób przy wyborze szkiełek kieruje się właśnie testami na optyczne, ja podchodzę do nich z rezerwą i trzymam kciuki za szkiełko andrusza, bo nie ukrywam że jego fotki trochę mi nagrzebały w głowie z wyborem.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
SirK napisał/a:
Kumam, ale nie ukrywajmy też, że wiele osób przy wyborze szkiełek kieruje się właśnie testami na optyczne

a dziwisz się? Jak ktoś zrobi fotke i na każdej widać CA, to nie ważne czy to optyczne czy inni to zrobią człowiek zaczyna się zastanawiać przed kupnem.

I tak jak powiedział:
Pentagram napisał/a:
Sample w necie nic nam nie dadzą, gdy chcemy ustalić, czy w Polsce istnieje "poprawiona" wersja.

nic dodać nic ująć ;-)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Mam jedną dobrą wiadomość i jedną złą :-/

Zacznę tej od dobrej: wrzuciłem porównanie ostrości DA* 16-50 z FA 50/1.7:
http://www.pbase.com/jedrek777/testy

Ostrość w centrum kadru (50/1.7 dla przesłony 2.8 - 100% crop):


Ostrość z boku kadru (100% crop):


Na pbase są pełne kadry jak ktoś chce. Postaram się jurto wrzucić fotki z CA.

Natomiast zła wiadomość jest taka, że chwilowo nie będzie więcej testów DA* 16-50/2.8.
Przyczyna jest dość głupia - rozwaliłem go :cry: Wstałem dziś "lewą nogą" i od rana wszystko leciało mi z rąk (też tak macie?) i jak pstrykałem fotki, to... cały sprzęt spadł mi ze statywu na twardą podłogę (ok. 1,5m). Wszystko poleciało obiektywem w dół i przy upadku obiektyw oderwał się od korpusu :cry: Nie rozpadł się na kawałki, ale oto co z niego zostało.


Widać, gdzie jest najsłabsza część całej konstrukcji: mocowanie. Reszta obiektywu nie doznała uszczerbku, ale przestała działać zmiana ogniskowej (zacina się). A co ciekawe, na korpusie K100D nie ma ani śladu - i wszystko dalej działa bez problemu!

Myślicie, że obiektyw nadaje się jeszcze do naprawy (w serwisie)? Czy od razu kupować nowy? ;-)

 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
masz chłopie pecha. Rozwalić taki obiektyw. Ja bym się chyba zapłakał.
No ale ostatnia fotka się nie otwiera.
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
I HATE YOU !

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach