Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
Wszystko poleciało obiektywem w dół i przy upadku obiektyw oderwał się od korpusu Nie rozpadł się na kawałki, ale oto co z niego zostało.
- szkla powinny sie tak zachowywac....(niestety obrazek sie nie otwiera jezeli go wklejales...)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Fafniak napisał/a:
szkla powinny sie tak zachowywac....(niestety obrazek sie nie otwiera jezeli go wklejales...)

Tak wklejałem obrazki (3 szt.) i widzę wszystkie w moim poście! Ale można też obejrzeć je tu:
Pentax DA* 16-50/2.8 - test
Pentax DA* 16-50/2.8 - wygląd
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
andrusz, - w canonie jest tak samo..... urywa sie mocowanie co powoduje ze samo szklo jest nie do uzytku ale APARAT nadal moze pracowac....widocznie sily dzialajace na mocowanie (obejrzyj dokladnie srubki - podejrzewam ze wygladaja jak "uciete" ) byly na tyle duze ze przy braku tego typu "zabezpieczenia" samomocowanie obiektywow w korpusie K10D mogloby ulec odksztalceniu... :roll:
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Fafniak napisał/a:
andrusz, - w canonie jest tak samo.....

To akurat małe pocieszenie :mrgreen:
Cytat
widocznie sily dzialajace na mocowanie (obejrzyj dokladnie srubki - podejrzewam ze wygladaja jak "uciete" ) byly na tyle duze ze przy braku tego typu "zabezpieczenia" samomocowanie obiektywow w korpusie K10D mogloby ulec odksztalceniu... :roll:

W pierwszej chwili jak podniosłem kasetkę i zobaczyłem urwany obiektyw, to pomyślałem, że wyrwało mocowanie w korpusie - ale nie. W sumie to żałuję, że to obiektyw, bo puszka jednak tańsza :-/ A dokładnie to oderwały się śrubki, które trzymają metalowe mocowanie (z kawałkiem plastiku), więc tak teoretycznie, gdyby wymienić tą część, to obiektyw mógłby być pełnosprawny.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
A dokładnie to oderwały się śrubki, które trzymają metalowe mocowanie (z kawałkiem plastiku), więc tak teoretycznie, gdyby wymienić tą część, to obiektyw mógłby być pełnosprawny.
- wlasnie o to chodzi

[ Dodano: 2008-02-17, 12:26 ]
andrusz napisał/a:
To akurat małe pocieszenie
- wlasnie duze... obiektywy profi sa tak zrobione...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lepiej niech się zetnie/urwie jakiś tani element niż żeby całość się miała rozpadnąć.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
ale tandeta ;-)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Przyjmij wyrazy współczucia :cry: To chyba musiało być takie uczucie, jak przy trzaśnięciu nowego auta (ale auto przynajmniej można ubezpieczyć).

Z oglądania sampli z testów wychodzi, że DA ostrzejsza w centrum, a 50/1.7 na brzegach. Ale ogólnie chyba nieźle jak na porównanie zoom'a ze stałką (ta 50-ka uchodzi, z tego co czytałem za ostre szkło). Lepiej by było porównać z kitem, albo DA 16-45/4.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
gin z tonikiem napisał/a:
Przyjmij wyrazy współczucia :cry: To chyba musiało być takie uczucie, jak przy trzaśnięciu nowego auta (ale auto przynajmniej można ubezpieczyć).

Dzięki, ale nie jest tak źle, w końcu to tylko obiektyw ;-) Na szczęście mam jeszcze czym focić... W sumie, gdyby rozwaliło mi puszkę, to musiałbym szybko kupować jakąś nową (a czekam na K200D), a tak to będę robił zdjęcia jak dawniej :-)

Cytat
Z oglądania sampli z testów wychodzi, że DA ostrzejsza w centrum, a 50/1.7 na brzegach.

Tak, generalnie szkiełko jest bardzo ostre, nawet przy całkiem otwartej przysłonie (zwłaszcza przy 50mm, bo przy 16mm trzeba lekko przymknąć przysłonę). No i świetnie zachowuje sie pod światło - jak widać na moich pierwszych fotkach. A jeśli chodzi o ostrość, to jednak wiele czynników na nią wpływa, nie sam obiektyw.
1. kalibracja korpusu pod konkretne szkło to podstawa - oczywiście mam na myśli jasne i ostre obiektywy, bo z kitem, itp. to "wsio ryba".
2. wydaje mi się, że matryca 6MP nie wykorzysta potencjału tak ostrych obiektywów. Nie wiem, czy 10MP wystarczy - może posiadacze kadyszek się wypowiedzą.
3. teraz to dla mnie oczywiste, że bez dobrego statywu ani rusz :-) Mam porównanie niedrogiego Velbona CX-660 z Manfrotto 055XPROB - różnica jest widoczna. Stabilizacja owszem pomaga uniknąć poruszonych zdjęć, ale nazwanie ich ostrymi często jest przesadą ;-)
4. spotkałem się u siebie w kasetce z czymś takim, że (przy ostrzeniu na nieskończoność) autofokus niby ustawił ostrość, a po zrobieniu zdjęcia okazało się, że zdjęcie jest rozmyte. Druga próba jest już ok - albo odwrotnie. Nie wiem z czego to wynika. To są minimalne nieostrości i nie widać tego od razu, trzeba porównać kilka fotek zrobionych jedna po drugiej w powiększeniu 100%.

Cytat
Ale ogólnie chyba nieźle jak na porównanie zoom'a ze stałką (ta 50-ka uchodzi, z tego co czytałem za ostre szkło). Lepiej by było porównać z kitem, albo DA 16-45/4.

Ok, mogę wrzucić porównanie z kitem :-)

[ Dodano: 2008-02-17, 15:55 ]
Fafniak napisał/a:
andrusz napisał/a:
A dokładnie to oderwały się śrubki, które trzymają metalowe mocowanie (z kawałkiem plastiku), więc tak teoretycznie, gdyby wymienić tą część, to obiektyw mógłby być pełnosprawny.
- wlasnie o to chodzi

Jutro pogadam z serwisem - zobaczymy co oni powiedzą.

Fafniak napisał/a:
andrusz napisał/a:
To akurat małe pocieszenie
- wlasnie duze... obiektywy profi sa tak zrobione...

Chodziło mi o to, że C tak mają, a nie o to że profi ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
andrusz napisał/a:
To akurat małe pocieszenie
- wlasnie duze... obiektywy profi sa tak zrobione...

nie bardzo, eLki są metalowe i nie pękają przy upadku ;-) a widziałem już kilka po przygodach
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pentagram napisał/a:
nie bardzo, eLki są metalowe i nie pękają przy upadku a widziałem już kilka po przygodach
- no to sie bardzo zdziwisz....bo wlasnie tak dokladnei pekaja...
nie chce mi sie teraz szukac ale razem ze zdjeciami wlasnie taka L-ka byla jako przyklad jak obiektyw "rozwala" sie ......
Kwestia sily upadku.....
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Fafniak, być może. Nie będę się sprzeczał, bo nie ma o co. Moja 300tka doznała takiego szoku i jest wszystko ok, nawet śladu nie ma. Miałem też podobną przygodę z Tamronem 300 i K10d. W tym wypadku (opisywałem już jakoś rok temu) wysunęła się śrubka mocująca bagnet i odpinając obiektyw przerysowałem nią styki. Inaczej się nie dało. Oczywiście wkręciłem śrubkę i dalej było wszystko miodzio ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pentagram, pewnie ze nie ma co sie sprzeczac....
kwestia sily naprezen jakim jest poddane szklo....a tego nie ma jak porownac....
ale jak juz peknie to wlasnie ma w ten spsoob peknac....
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pentagram napisał/a:
nie pękają przy upadku ;-) a widziałem już kilka po przygodach
To mało widziałeś.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
vertiico napisał/a:
Jak ktoś zrobi fotke i na każdej widać CA, to nie ważne czy to optyczne czy inni to zrobią człowiek zaczyna się zastanawiać przed kupnem.

To wrzuciłem jeszcze fotki do oceny CA. W zasadzie to były przymiarki do testów, ale w świetle ostatnich wydarzeń... ;-)

Jak zwykle pełny zestaw fotek jest tu:
Pentax DA* 16-50/2.8 - testy

Tu wrzucam wycinki (cropy 100%).

Ogniskowa 16mm, f2.8 - lewy górny róg:


Ogniskowa 16mm, f2.8 - prawy górny róg:


Ogniskowa 50mm, f2.8 - lewy górny róg:

 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
andrusz, znowu nie widać fot
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
andrusz, o właśnie. Chodzi dokładnie o takie krzaczki/drzewka, jakie zapodałeś teraz.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
asklop napisał/a:
andrusz, znowu nie widać fot

A teraz widać? A te poprzednie z ostrością widzicie?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ostrość masakrycznie słaba, do porównania wrzuć coś na F8.0...
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Markus napisał/a:
Ostrość masakrycznie słaba, do porównania wrzuć coś na F8.0...

Ale tu nie chodzi o ostrość, a o CA - obiekt główny był środku, a krzaki w zupełnie innej odległości po bokach. A całe kadry możesz pooglądać na www.pbase.com/jedrek/testy

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach