Remek  Dołączył: 16.09.2011
Widziałem to już, różnica jest spora. Ciekawe czy tak jest w każdej gwiazdce czy to tylko jednostkowy przypadek.
To byłby bardzo duży argument za *

[ Dodano: 2017-03-18, 10:34 ]
Zombie,
Widzę, że masz oba te szkła. Czy mógłbyś potwierdzić "teorię szerszej gwiazdki" :?: ;-)

ZbyszekB  Dołączył: 27.09.2010
Pamiętajcie że to jest porównanie na małej odległości ostrzenia. Przypuszczam że przy nieskończoności różnica jest mniejsza. Efekt zmiany kąta widzenia zależy od konstrukcji obiektywu a w szczególności w jaki sposób ostawia ostrość. Jeśli robi to przez skracanie ogniskowej to kąt widzenia będzie rósł tym bardziej im bliżej jest ustawiona ostrość. Tak robią zazwyczaj obiektywy które mają tak zwany Internal Focus. Jeśli obiektyw ostrzy poprzez przesuwanie całego zespołu soczewek to kąt widzenia nie zmienia się.

[ Dodano: 2017-03-18, 10:58 ]
Michu napisał/a:
Przykład pierwszy z brzegu - spójrz na obszar dla 16mm
To co opisałem powyżej widać bardzo ładnie jeśli porównamy zdjęcia gazety i ściany zrobione oboma obiektywami na 16mm. Odległość ostrzenia była inna co miało wpływ na kąt widzenia.

Remek  Dołączył: 16.09.2011
ZbyszekB, Faktycznie tego nie wziąłem pod uwagę. Fajnie gdyby ktoś porównał kąty widzenia na szerokim końcu na nieskończoności.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Na nieskończoności powinny być zbliżone, bo dla niej podaje się parametry obiektywu.

Skocz do: