alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Metalowa obudwa to jakis fetysz.


No. Tak jak Leica.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dada napisał/a:
dzerry, drewno ? :roll: :mrgreen:
zaraz pewnie palne jakas herejze, bo z metali to ja cos wiem tylko korozji stali wysokiej wytrzymalosci - kiedys robilem tlumaczenia dla Wydzialu Okretownictwa i Oceanotechniki PG, ale wydaje mi sie, ze to jakis kompozyt magnezowy.

[ Dodano: 2008-09-15, 12:30 ]
alkos napisał/a:
No. Tak jak Leica.
Leica to jest oberfetysz :-P I jeszcze trzeba ja miec, zeby z taka nonszalancje sie wypowiadac. Cos jak Sasha Cohen, ktoremu wolno opowiadac kawaly o Zydach :-P
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
dzerry, to z czego jest obudowa pryzmatu w Me Super? nie chodzi mi o konkretnie metal, nie znam się na tym, nie wiem czy to aluminium, stal, metal czy co. Wiem tylko jak miedź wygląda bo się różni kolorem :-P w każdym razie obudowy pryzmatów aparatów z serii M mają zdecydowanie "metalowy feeling" i o to chyba chodzi a nie o skład atomowy tworzywa.

Uważam, że takie tworzywo jakie jest w Me Super jest świetne i szkoda, że nie ma go w nowszych seriach aparatów pentaxa, chociażby w tych manualnych, a pewnie mnie za to znienawidzicie ale miałem ostatnio w łapach MZ-30 i przeraził mnie jego badziewny plastik, normalnie prawie jak eos350d. Dlaczego analogi z AF nie mają metalowej obudowy, albo chociaż takiej jak w serii p30t? przecież są lżejsze niż manunale więc argument o silniku autofokusa chyba nie pasuje. :->
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Eldred napisał/a:
z czego jest obudowa pryzmatu w Me Super?
tworzywo nazywa się ABS- takie samo jak stosowane w technice motoryzacyjnej (kokpity,wnętrza itp.) tyle tylko że jest metalizowane najpierw miedzia natryskowo, a następnie elektrolitycznie pokrywane (grubą warstwą) chromem na matowo.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
dzerry napisał/a:
kompozyt magnezowy

to metal jest.
"Resorówki" Matchboxa też z tego były :-)
Albo i nie - może raczej ze stopów cynku.

W każdym razie kompozyty magnezowe to ewidentnie metalowe są.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Dada ma rację. Zrobiłem małą próbę. Tzn. za pomoca pilnika podziałałem na obudowę pryzmatu (spokojnie - od wewnętrznej strony i w uszkodzonym ME-sie:) ). Najpierw pod warstwą tego chromu czy aluminium pokazała się miedź, a pod nią tworzywo sztuczne. Dlatego ma się wrażenie (zwłaszcza trzymając w dłoniach) że górna pokrywa jest z metalu.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
michal5150, no ale czy to jest problem? ważne że aparat jest solidny a ta obudowa pryzmatu jest miło "metalowa" w dotyku. Mam wrażenie, że w moim P30T pod tym plastikiem też jest miedź bo skąd ten ciężar w takim razie?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Ależ nie, po prostu empirycznie potwierdziłem to co Dada napisał. To w sumie taka ciekawostka, bo chyba każde żródło z którym się spotkałem, twierdziło że ME-S zbudowany jest całkowicie z metalu. Ale jeżeli materiał jest solidny to wszystko jedno czy metal czy tworzywo. Z drugiej strony - metalizować dwukrotnie tworzywo? Wygodniej i taniej byłoby pomalować. Ale to Pentax, i za takie podejście lubię tę firmę.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
michal5150 napisał/a:
metalizować dwukrotnie tworzywo?
Miedź można napylać, a chrom jest twardy ale tylko elektrolitycznie można go w sposób trwały nałożyć- no ale to tylko na metal (lub inny przewodnik)da się zrobić
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Dada napisał/a:
chrom jest twardy ale tylko elektrolitycznie można go w sposób trwały nałożyć- no ale to tylko na metal
Chrom da się również nałożyć metodą plazmową i nie tylko na metal. Generalnie wykorzystując plazmę można tworzyć powłoki metalowe na niemetalach, niemożliwe do uzyskania innymi sposobami. Bardzo trwałe powłoki muszę zaznaczyć.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
dzerry napisał/a:
Metalowa obudwa to jakis fetysz.
no tak po co aż metal, wystarczy tytan co nie? :-P ;-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Eldred, a tytan to nie metal niby? 8-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Tiaa ale "niebylejaki" 8-)
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Witam,
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

Tak przeglądam od kilku godzin kolejne tematy na forum w poszukiwaniu lekkiego i niewielkiego aparatu analogowego ze zmienną optyką [PK], który posłużyłby mi na pieszych i rowerowych wypadach. Często uprawiam treking, więc szukam sprzętu, którego nie będzie szkoda wrzucić do plecaka bez pakowania w oddzielną torbę.

Mam niemalże kolekcjonerski egzemplarz ME-S i jestem z niego bardzo zadowolony. Spisał się idealnie na wielu wypadach, jednak zbytnia dbałość o niego bywała problematyczna.

Myślę nad serią P, nie mogę jednak nigdzie doczytać jakie są dokładnie różnice pomiędzy modelami P30 i P30T.

Ponadto, czy ma ktoś z Was polskojęzyczną instrukcję obsługi do tych modeli?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
P3n i p30n mają poziomy klin na matówce i metalową klapkę komory filmu, a P30t ma klin ukośny i klapkę plastikową. Wersja t jest modernizacją n.
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
A jak to się przekłada na funkcjonalność i jakość wykonania?

Czy wersja zmodernizowana ma jedynie "odświeżony" wygląd? Manuale wyglądają b. podobnie.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
dntsln napisał/a:
... jakie są dokładnie różnice pomiędzy modelami P30 i P30T.

P30t ma na kółku trybów dodatkową pozycję A (czyli może pracować w priorytecie przysłony). P30 ma w tym miejscu napis "program" na którą ... nie da się przełączyć ;) Po prostu taka informacja na kółku.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oba używają kodu na kasetce a gdy go nie ma ustawiają ISO 100.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Spomiędzy P 30/P 30T wybrałbym...P 50. ;-)
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
michal5150 napisał/a:
P30t ma na kółku trybów dodatkową pozycję A (czyli może pracować w priorytecie przysłony). P30 ma w tym miejscu napis "program" na którą ... nie da się przełączyć ;)


Słuszna informacja... Na plus dla P30T, dziękuję.

plwk napisał/a:
Oba używają kodu na kasetce


O tym już czytałem, zastanawiam się jedynie czy większość dzisiejszych filmów ma ten kod, bo zwykle korzystam z ISO 200 lub 400.

MarWoj napisał/a:
Spomiędzy P 30/P 30T wybrałbym...P 50.


Dlaczego? Widzę dodatkowe tryby auto, więcej przycisków i wyświetlacz... po za tym o wiele trudniej go dostać na aukcjach.


Zależy mi na wadze, choć funkcjonalność też ma znaczenie [inaczej brałbym Smienę]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach