MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
dntsln napisał/a:
Dlaczego


1. Bardzo dobra matówka, z wielkim, prostoknątnym mikrorastrem i poziomym klinem;
2. Korekta ekspozycji +/- 3 Ev co 0.5;
3. Dżwignia PGO;
4. Przycisk pamięci pomiaru;
5. Dwa programy do wyboru (automatyki czasów i manuala nie liczę, bo to oczywiste);
6. Gniazdo mechanicznego wężyka spustowego.
7. Mała masa i wygodny mini-grip (odkręcany jak w super A);
8. Możliwość używania windera ME II (nie sprawdziłem, ale motor A też chyba można dołączyć);
9. Bo to topowy model w serii P. :mrgreen:
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
MarWoj napisał/a:
1. Bardzo dobra matówka, z wielkim, prostoknątnym mikrorastrem i poziomym klinem;
2. Korekta ekspozycji +/- 3 Ev co 0.5;
3. Dżwignia PGO;
4. Przycisk pamięci pomiaru;
5. Dwa programy do wyboru (automatyki czasów i manuala nie liczę, bo to oczywiste);
6. Gniazdo mechanicznego wężyka spustowego.
7. Mała masa i wygodny mini-grip (odkręcany jak w super A);
8. Możliwość używania windera ME II (nie sprawdziłem, ale motor A też chyba można dołączyć);
9. Bo to topowy model w serii P. :mrgreen:


I to jest konkretna odpowiedź... Zawsze zastanawiała mnie ta "śruba" w mini-gripie, teraz wiem, że można go odkręcić.

Macie może jakieś fotografie informacji wyświetlanych na górnym panelu i w wizjerze? Coś na pewno powinno być w manualu.

Czasy chyba zmieniane są przyciskami podobnie jak w ME-S, prawda?

Pod przyciskiem MODE mamy tryby Auto, Tv, M, user i synchro?

Ponawiam jeszcze pytanie o kody na "kasetkach" filmu... czy są one standardowo zamieszczane w każdym filmie?

Na zakończenie - czy zna ktoś z Was dokładną wagę samej puchy P50?

Osoby zainteresowane sprzedażą zapraszam na giełdę [umieszczam ogłoszenie o chęci zakupu].
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
dntsln napisał/a:
Macie może jakieś fotografie informacji wyświetlanych na górnym panelu i w wizjerze?


Jeszcze nie. ;-) Zaraz wygrzebię makro - piędziesiątkę i pstryknę. W wizjerze informacje w P 30T i P 50 są takie same (jeśli dobrze pamiętam).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dntsln napisał/a:
Macie może jakieś fotografie informacji wyświetlanych na górnym panelu i w wizjerze?
Strona 17 części 1-szej instrukcji.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Znalazłem ;-) :
http://www.cameramanuals....f/pentax_p5.pdf

Tylko musisz sobie poskakać po stronach, bo nie chcą się podlinkować od ręki.
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
plwk napisał/a:
Waga puchy ;-) http://kmp.bdimitrov.de/bodies/film_P/index.html


Tego właśnie szukałem, dziękuję! :)

MarWoj napisał/a:
Znalazłem ;-) :
http://www.cameramanuals....f/pentax_p5.pdf


Za instrukcję również bardzo dziękuję.

Ponawiam jeszcze pytanie o kody na "kasetkach" filmu... czy są one standardowo zamieszczane w każdym filmie?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie, nie w każdym. Np. wyroby firmowane przez Rollei są przeważnie w kasetkach bez kodu.
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
A ilford i kodak?

Oglądam dookoła swoje opakowanie kodaka BW400CN i nie mogę się doszukać oznaczenia.

Dobra, znalazłem na fomapanie i kodaku... Szukałem napisu DX, podczas gdy trzeba było szukać srebrnych "pasków/kwadratów" :)

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ilford i kodak raczej mają. Przynajmniej ja nie spotkałem się z ich kasetkami bez kodu.
dntsln napisał/a:
nie mogę się doszukać oznaczenia.
Szukaj zestawu kwadratowej, metalicznej i na czarno zamalowanej jakby szachownicy. Tu masz opis naszego kolegi http://fotonyf.republika.pl/kurs/filmy.htm lub http://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_DX
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Można też nakleić paski folii aluminiowej w przypadku kiedy brak kodu ;)
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Witam,

Listonosz przyniósł mi dziś P50... sprawdzam po kolei, czy wszystko gra i rzuciło mi się w oczy, że światłomierz wskazuje dokładnie 2 działki czasu niżej, niż w ME-S przy tym samym szkle i tej samej czułości.

Fotografie z ME-S są idealne. Czy powinienem to traktować jako wadę nowego aparatu?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dntsln, a nie masz ustawionego w jednym ASA 100 a w drugim 400?
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Niestety nie, wszędzie mam ustawioną tą samą czułość..

Najpierw sprawdzałem bez rolki w środku, więc ME-S ustawiłem na ASA 100.

Później znalazłem gdzieś kasetkę filmu 400 z kodowaniem, wiec ustawiłem adekwatnie ME-S na ASA 400.


W obydwu przypadkach, na każdej powierzchni [kadrowałem na ściany itp] zawsze dokładnie 2 działki czasu mniej w P50.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
z tym samym obiektywem ?
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Tak, zakładałem jedno i to samo szkło.

[ Dodano: 2013-01-02, 16:17 ]
Body jest w środku czyste... pod lustrem jest trochę pyłków przyklejonych do tej "lepkiej" powierzchni.

Macie Koledzy jakiś pomysł? Nie wiem czy to reklamować...

Czy mógłbym Was prosić o porównanie światłomierzy w swoich aparatach?

[ Dodano: 2013-01-02, 17:15 ]
Cały czas ślęczę nad tymi "puszkami" i jedyne co przynosi rezultat, to zmiana w P50 korekty ekspozycji na -2. Wtedy czasy są identyczne przy tym samym szkle.


Rzecz jasna korekta ekspozycji w ME-S jest na 0 ;/
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Drobna różnica mogłaby być (tak ok. 1/3 EV) jako że puszki te mają nieco inaczej ustawione proporcje pomiaru centralnie-ważonego. Ale raczej w kierunku lekkiego prześwietlania przez ME-S'a. 2 EV to stanowczo za duża różnica. Baterie są oczywiście dobre ?
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Właśnie nie wiem, czy te, które są w P50 są nowe...

Te z ME-S powinny być dobre.

Swoją drogą sprzedawca jest kompletnie niepoważny... dał mi w zestawie całkowicie zagrzybione SMC-M 50 1,7, ze zdartymi powłokami i z beznadziejnie pracującym pierścieniem ostrości. W mailach oczywiście obiecywał, że stan super, fotografie które wysłał, też tego nie ukazywały.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To przełóż te z ME-S'a i sprawdź.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
dntsln napisał/a:
Czy mógłbym Was prosić o porównanie światłomierzy w swoich aparatach?
Swego czasu porownywalem ME-F i P30t - wskazania byly wlasciwie identyczne. Jutro bede mial ME-Sa w rece, wiec i jego sprawdze vs P30t.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach