Obiektywy

Z Pentax.org.pl WIKI

Spis treści

Obiektywy i akcesoria Pentaksa na bagnet K

Dane i opisy obiektywów

Zmierzona rozdzielczość obiektywów

Dwaj poważni użytkownicy Pentaksów podjęli się ogromnie wymagającej pracy - sprawdzenia rozdzielczości różnych obiektywów Pentaksa. Jest to skomplikowane zadanie z niebywale dużą ilością zmiennych. Przeprowadzenie wielu testów w taki sposób by ich rezultaty były wiarygodne wymaga wybrania stałej wartości dla wszystkich zmiennych i utrzymania jej bez zmiany w trakcie wszystkich testów.

Ci dwaj testerzy pracowali niezależnie od siebie, a ustawienia jakich użyli do przeprowadzenia testów różnią się od siebie. W rezultacie tego można porównywać rezultaty uzyskiwane przez tego samego testującego, ale nie można wyciągać żadnych wniosków przez porównanie wyników osiągniętych przez różnych testerów.

Mimo wszystko uzyskane dane są bardzo wartościowe a podsumowanie testów rozdzielczości jest dostępne w tym artykule. Wszystkie detale są zamieszczone na stronach WWW testerów.

Adaptery

  • Adapter z bagnetu 645 - umożliwia fotografowanie w trybie manualnym używając obiektywów z bagnetem systemu Pentax 645. Mocowanie bagnetu K może być obracane o 360° względem większego bagnetu 645.
  • Adapter z bagnetu 6x7 - umożliwia fotografowanie w trybie manualnym używając obiektywów z bagnetem systemu Pentax 6x7. Mocowanie bagnetu K może być obracane o 360° względem większego bagnetu 6x7.
  • Adapter mikroskopowy 25 mm może być używany aby zamocować korpus do bezpośrednio do mikroskopu z tubusem o średnicy 25 mm.
  • Adapter obiektywu mikroskopowego umożliwia umocowanie w bagnecie K obiektywów specjalnego zastosowania lub obiektywów makro.
  • Adapter odwrotnego mocowania umożliwia zamocowanie obiektywu przednią soczewką do korpusu. Dostępny w rozmiarach 49 i 52 mm
  • Adapter na gwint M42 daje możliwość robienia zdjęć aparatem z bagnetem K za pomocą obiektywu z mocowaniem na gwint M42i.
  • Adapter do teleskopu pozwala używać teleskopów Pentax 65, 85 i 100 jako super-teleobiektywów

Powyższe adaptery nie przekazują do korpusu wartości przysłony ustawionej na obiektywie.

  • Adapter lustrzany 90° II pozwala na robienie zdjęć pod kątem 90° od osi optycznej obiektywu, może być stosowany z obiektywami o ogniskowej od 135 do 200 mm.
  • Robienie zdjęć z wykorzystaniem Adaptera do stereofotografii daje w efekcie zdjęcia stereograficzne które można obejrzeć za pomocą Stereo viewer II
  • Adapter monokularowy zmienia obiektyw z bagnetem K na monokular. Pole widzenia odpowiada obiektywowi o pięciokrotnie większej ogniskowej. Np. z obiektywem 50 mm uzyskuje się pole widzenia obiektywu 250 mm.


i Pentax nigdy nie wyprodukował adaptera na bagnet K (który umożliwiałby używanie obiektywów na bagnet K z aparatami na gwint M42) prawdopodobnie dlatego że byłby mało użyteczny. Ponieważ średnica bagnetu K jest większa niż średnica gwintu M42 (42 mm × 1,0) obiektyw musiałby zostać nieco odsunięty od mocowania gwintowego. Z tej przyczyny nie można by ustawić ostrości na nieskończoność a skala ostrości na obiektywie pokazywałaby nieprawdziwe wartości.

Testy obiektywówTen artykuł w całości lub w części jest tłumaczeniem treści
pochodzących ze strony kmp.BDimitrov.de,
do której prawa autorskie posiada Bojidar Dimitrov.

Osobiste