Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Szanowni Panowie, bez przesady. Wszystkie aparaty cyfrowe sa dostosowane do pracy z określonym typem obiektywów, i dotyczy to także Pentaxa. Układ pomiaru światła w im bardziej nowoczesnej lustrzance, tym bardziej jest skomplikowany (algorytm pomiaru) i chce więcej danych od obiektywu. Oprócz Pentaxa, używam też Olympusa E400. I okazuje się, że idealnie naświetlający z obiektywami do niego przeznaczonymi Olympusik , też ma kłopoty z obiektywami pracującymi przez przejściówki ( a mam przejściówki do M42, OM i K ). Mało tego, potrafi błędnie naświetlać przy obiektywie do systemu, ale jasnym :shock: ( Sigma 24/1,8 na przysłoniach 1,8-2,4, a dalej jest super). Wniosek - widocznie nie jest to takie proste i trzeba się z tym nauczyć żyć. Podobnie jest ze starym :roll: DS-em. Też na pełnych otworach obiektywów manualnych lekko prześwietla. Oczywiście nie ma tego zjawiska przy pracy z obiektywami M42 na przysłonie roboczej. Prześwietlenia są różnej wielkości, zależą od obiektywu i przysłony roboczej, ale często są. Widocznie jednak kompatybilność bagnetu w zakresie mechanicznego symulatora przysłony nie jest pełna, a jego brak w korpusie dodatkowo komplikuje sprawę.
Natomiast stwierdzanie ,że Pentax się tym kompromituje, uważam delikatnie mówiąc za niepoważne. Nie jest nigdzie napisane w instrukcji, że Pentax gwarantuje idealne naświetlanie z każdym słoikiem dającym się w jakikolwiek sposób przyczepić do korpusu. Gwarantuje jedynie możliwośc ogólnie pracy i pomiaru. Fakt umożliwienia tego przyczepienia i mniej więcej prawidłowej pracy ( stabilizacja, pomiar w ogóle itp ) jest w dzisiejszych czasach i tak wyjątkowy, w porównaniu do innych systemów. Nie bez przyczyny kiedyś Canon zmieniając bagnet z FD na EF przeszedł na całkowicie elektroniczne przeniesienie danych pomiędzy korpusem i obiektywem, Olympus w systemie 4/3 także, a Nikon pomału też to robi.
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
mam obiektywy manualne z bagnetem jak i tez z M42 i dopóki nie przeczytałem tego postu nawet nie myślałem zbyt wiele na temat tych przypadłości. Faktycznie są pewne problemy z pomiarem światła ale nie kombinowałem dlaczego nie jest super - cudownie bo moje podejście było takie, że skoro mam stary chyba 30 letni obiektyw to nie ma się co spodziewać zbyt komfortowej pracy. Po prostu fociłem i ewentualnie korygowałem ustawienia.
Mam tez 2 szkła FA wspólczesne, wygodne, komfortowe itd itp ale jakoś nie ciągnie mnie do ich podpinania i focenia. Jakimś dziwnym trafem te stare Takumary, Pentaxy stale siedzą w korpusie i mam duzo więcej satysfakcji z focenia nimi.
A całe to narzekanie o kompromitacji Pentaxa w kwestii współpracy z maualami to jest raczej moim zdaniem ... :) he he .
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Dada napisał/a:
Natomiast stwierdzanie ,że Pentax się tym kompromituje, uważam delikatnie mówiąc za niepoważne. Nie jest nigdzie napisane w instrukcji, że Pentax gwarantuje idealne naświetlanie z każdym słoikiem dającym się w jakikolwiek sposób przyczepić do korpusu. Gwarantuje jedynie możliwośc ogólnie pracy i pomiaru. Fakt umożliwienia tego przyczepienia i mniej więcej prawidłowej pracy ( stabilizacja, pomiar w ogóle itp ) jest w dzisiejszych czasach i tak wyjątkowy, w porównaniu do innych systemów.

Kompromitacja w moim mniemaniu polega na tym, że z K100D nie ma problemów, a z bardziej zaawansowanym K10D są. Czy to wynika z bardziej zaawansowanego systemu pomiaru ekspozycji? Czy wogóle istnieje jakaś różnica w tej kwestii między K100D i K10D? Czym różni się obiektyw A, z którym problemów nie ma, od M poza dostarczaniem info o max i min wartości przysłony? Jeśli to załatwiłoby sprawę, to dlaczego firmware nie może umożliwiać wprowadzenia tej informacji, tak jak jest to zrobione dla ogniskowej?

Co z tego, że mogę podpiąć sobie M-kę do korpusu, skoro pomiar światła okazuje się bezużyteczny? Nie mówię tu o lekkich odchyleniach od normy. To jest różnica ok. 2EV i to jeszcze zależna w zmienny sposób od wartości przysłony. Robienie zdjęć na pełnej dziurze nie zawsze jest wskazane. Poza tym, jeśli ta dziura ma wartość f/4 i więcej, to nie ma możliwości uzyskania prawidłowej ekspozyji wogóle. Zostaje tylko zakup zewnętrznego światłomierza... I niech mi nikt nie mówi, że to błahy i żaden problem, bo z jego jasną 50mm jest dobrze. Istnieje cała masa dobrych ale ciemniejszych obiektywów, z którymi są problemy. A w mojej instrukcji nie ma o tym ani słowa w rozdziale o starszych obiektywach. Mało brakło, a obkupiłbym się w M-ki i później pluł sobie w brodę.

Najbardziej irytuje mnie fakt, że Pentax ani słowem nie wypowiada się w tej kwestii. Mam wrażenie, że po prostu olewa swoich klientów.


No... Poużalałem się i od razu mi lepiej :-)

pozdrawiam :-B
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
rjan napisał/a:
Najbardziej irytuje mnie fakt, że Pentax ani słowem nie wypowiada się w tej kwestii. Mam wrażenie, że po prostu olewa swoich klientów.

Kup Nikona D40x. zobaczysz która firma ma w poważaniu klientów ze starymi obiektywami.
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
rjan
jeśli u ciebie jest to odchylenie o 2EV to faktycznie może być problem.
U mnie są to zazwyczaj korekty niewielkie tak cirkaebałt 1/3 , 2/3 EV.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Dada napisał/a:
Szanowni Panowie, bez przesady. Wszystkie aparaty cyfrowe sa dostosowane do pracy z określonym typem obiektywów, i dotyczy to także Pentaxa.
[...]
idealnie naświetlający z obiektywami do niego przeznaczonymi Olympusik , też ma kłopoty z obiektywami pracującymi przez przejściówki ( a mam przejściówki do M42, OM i K ).
[...]
Nie jest nigdzie napisane w instrukcji, że Pentax gwarantuje idealne naświetlanie z każdym słoikiem dającym się w jakikolwiek sposób przyczepić do korpusu.
[...]


Dada, ale my nie mówimy o m42, ale o smc-m 50/1.7 na przykład. Czyli bagnet jest pentaxowski! Nie poruszamy tematu przejściówek.

No i to co powiedziano niżej - K100ds tego problemu nie ma!
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
rjan napisał/a:
Czym różni się obiektyw A, z którym problemów nie ma, od M poza dostarczaniem info o max i min wartości przysłony?


Oj rózni się, proponuje poczytac:

http://kmp.bdimitrov.de/technology/K-mount/Ka.html

A szczególnie ten akapit:

Cytat

Linear Operation of the Diaphragm Actuator

The least-noticeable change is in the movement of the diaphragm actuator. In the original K-mount its displacement is proportional to the diameter of the diaphragm opening. In the KA mount, it is proportional to the area of the diaphragm opening, and thus to the selected f-stop. This leads to an identical stop-displacement between any two consecutive f-stops, and thus greatly simplifies the operation of the body in the Tv and P operating modes. All KA lenses have the same stop-displacement.

The diaphragm actuator's change in operation does not lead to any incompatibilities with older camera bodies. This is because the diaphragm release of these bodies always moves all the way up, and allows unrestricted travel of the lens' diaphragm actuator.



Pisałem już kiedyś o tym w tym i dwóch innych wątkach :

http://pentax.org.pl/view...ghlight=#114069
http://pentax.org.pl/view...ghlight=#114147

Rafał
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Chmarski napisał/a:
rjan napisał/a:
Najbardziej irytuje mnie fakt, że Pentax ani słowem nie wypowiada się w tej kwestii. Mam wrażenie, że po prostu olewa swoich klientów.

Kup Nikona D40x. zobaczysz która firma ma w poważaniu klientów ze starymi obiektywami.


Nie wiem czy udajesz, że nie wiesz czy naprawdę nie wiesz. NIKON jest fair bo mówi, że obiektywy współpracują tylko w pełnym M i nie ma pomiaru światła. PENTAX natomiast oferuje taką funkcjonalność. No i w K100 widać się udało a w K10 nie. Ja akurat jestem o krok przed decyzja o zakupie. Całe szczęście bo jakbym kupił K10 i kilka M i dopiero bym się o tym dowiedział to naprawdę wkurzyłbym się nieźle.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
SQ6GIT napisał/a:
bagnet jest pentaxowski!
Ale tylko w sensie mocowania , a nie przenoszenia informacji. A rafalf, dokładnie różnice określił, przy pomocy rzecz jasna, linku do Dimitrowa. Ja chyba zresztą też kiedyś pisałem, o różnicy w pracy symulatora mechanicznego w obiektywach M i A. Wysttarczy popatrzyć, jak się one poruszają ( po jakiej linii ) w obiektywie i korpusie.
Tak właściwie to obiektyw M dla lustra cyfrowego stanowi szczególną odmianę obiektywu z jakąś tam przejściówką ( zamontowaną na stałe). Tyle tylko,że pomiar następuję trochę innym algorytmem, a przysłona nie jest przymknięta do wartości roboczej na stałe.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
rafalf napisał/a:
rjan napisał/a:
Czym różni się obiektyw A, z którym problemów nie ma, od M poza dostarczaniem info o max i min wartości przysłony?


Oj rózni się, proponuje poczytac:

http://kmp.bdimitrov.de/technology/K-mount/Ka.html

Racja - to mogłoby mieć znaczenie, ale raczej nie ma. Wystarczy przestawić pierścień obiektywu z automatyką przysłony z pozycji A na inną i mamy problem. Wątpię, by zmieniała się charakterystyka popychacza...

Poza tym, w K100D wciąż działa. BTW. czy pomiar światła w obu aparatach wykonywany jest w ten sam sposób? W K10D za półprzezroczystym lustrem głównym znajduje się małe lusterko odbijające światło do niżej położonej soczewki. Z pewnością jest to element autofocusa, ale czy bierze też udział w pomiarze światła? Czy za matówką znajduje się jakiś czujnik? Niektórzy twierdzą, że po wymianie matówki na tą z *ist'a problem znika...
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
A tak się zastanawiam, GX-10 ma z pomiarem wszystko w porządku? Żaden posiadacz Samsunga chyba się nie żalił. Z tego wynika, że to raczej kwestia oprogramowania...?
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Hmm.... pisałem przecież ze mam tak samo w GX-10. Miałem tak z pożyczonym zoomem Tokina RMC 70-210/3.5, mam też podobnie ze stałką Hoya 28/2.8, z tym że w mniejszym stopniu.
Jakos tak podejrzewam że po prostu jest z tym problem w K10/GX10. Moze te aparaty mają wolniejszy mechanizm przymykania przyslony? Nie wiem, nie bede spekulował. W moim przypadku da się z tym żyć, z tym że trzeba pamiętać o korekcji...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Zastanawia mnie jedna rzecz - czy to prześwietlanie wynika jakimś dziwnym sposobem z przymykania przysłony do pomiaru (wiadomo, obiektywy ze stykami mierzą na pełnej dziurze i obliczają co trzeba zmienić przy zdjęciu z przymkniętą przysłoną), czy też kadyszka ogólnie przy dobrym świetle niedoświetla, a przy bardzo słabym - prześwietla. Hmm, przydałoby się zobaczyć jakieś testy z obiektywu ze stykami (jakiegoś nowego) - zdjęcia tej samej sceny przy tej samej przysłonie i coraz słabszym świetle. Może pod lampką z płynnym ustawieniem jasności?
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
Napisze jeszcze raz. Problem występuje nawet z nowymi szklami - Sigma 70-300 APO, wtedy gdy pierścień przesłony nie jest na A. Pytanie po co więc ten pierścień w nowych obiektywach jak z k10 i tak nie działa manualne ustawianie przesłony i pomiar światła w trybie M.

Moim zdaniem jest to jednak dość poważna wpadka Pentaxa i tutaj analogia SQ6GIT ;-) jest jak najbardziej na miejscu.

Pozdrawiam
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Baaz napisał/a:
Pytanie po co więc ten pierścień w nowych obiektywach jak z k10 i tak nie działa manualne ustawianie przesłony i pomiar światła w trybie M.
Na "k10" świat się nie kończy.
 
sumer  Dołączył: 14 Maj 2008
Witam wszystkich, pierwszy raz tu piszę :)

Na początku myślałem, że to tylko u mnie się coś popsuło, ale widzę, że to jakaś stała i dlatego tu piszę.

Mam u siebie w k10D to samo, z 28/2.8, 55/1.8 i 80-200/4.5. Wszystkie manualne z bagnetem K. Ale...
Mam wrażenie, że nie działo się tak, zaraz na początku używania aparatu, powiedzmy w pierwszym tygodniu. Mam tą puszkę od miesiąca, więc w miarę dobrze to pamiętam. Czy Wy też macie takie odczucie, że na początku działało dobrze?
I jeszcze takie pytanie, ten wątek już trochę trwa, więc może pojawła się jakaś poprawka?

Podłączyłem właśnie telefon do ładowarki, i jak się naładuje to będę dzwonił do serwisu z żalami.

Pozdrawiam
sumer
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
sumer napisał/a:
Witam wszystkich, pierwszy raz tu piszę :)

Podłączyłem właśnie telefon do ładowarki, i jak się naładuje to będę dzwonił do serwisu z żalami.

Pozdrawiam
sumer


Daj znać co Ci powiedzieli.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Sam jestem ciekaw co powiedzą w serwisie, ale wg. mnie tylko tyle, że Pentax ułatwia ale nie gwartantuje poprawnej pracy ze starymi szkłami.

Czekamy!
 
SlawekD  Dołączył: 22 Gru 2006
 
Fafniak napisał/a:

Nie jestem pewny na 100% ale ze szklami K nie zauwazylem u siebie takiego problemu....

Ja tez nie mam problemu ze szklami serii K :-)

Baaz napisał/a:
Kurcze widzę, że ta legendarna współpraca pentaxa ze wszystkimi szkłami to jakaś lipa
Fafniak napisał/a:
lipa? Moze wpadnij do jakiegos innego systemu... :-P

Np. do Canona
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Do tych, którym prześwietla - pokażcie jakieś fotki, mogą być zmniejszone, ale muszą mieć exif-y. Chętnie to zobaczę. Nigdy nie miałem problemów ze szkłami na bagnet, m42 nie używam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach